b_0_0_0_10_images_yytrre.jpg

اساس نیوز : زلزله  مهیبی  که درسحرگاه  آذرماه  سال  58  منطقه  زیر کوه  استان خراسان جنوبی  تا شهرستان  حاجی آباد و قسمتی از قائن را در نوردید ،شدت  خسارات آن  به  حدی  بود  که  یکی  دو نسل  آینده  نیز خاطرات  آن  را فراموش  نخواهند  کرد.

در روزگاری  که  تمامی  روستاهای  زیرکوه چسبیده  به دامنه  بودند زمین لرزه  شاسکوه  را به  حرکت در آورد  تا  سایه مرگ روی  اکثریت مردمی  که  هنوز در خواب  صبحگاهی  بودند  به  پرواز در آید.

چوپانان  صحرایی  که در آن  سال از دور شاهد گرد و خاک کوه  بودند  به  چشم  می دیدند  که  چطور سنگ های بسیار بزرگ  از بدنه  کوه  کنده  شده و با ایجاد  توده ی  گرد و خاک  به  پایین      می غلطند.گفته می شود  یکی دو روستای  دامنه  زیر کوه  در اثر ریزش های  متوالی  خاک و سنگ   کاملا  ویران  شده  است.البته  این تازه قسمتی از اوضاع  پر ماجرا ی مردمان  سرزمین زرشک و زعفران است . چون  آنها  پس از انتقال  به زمین های پایین  دست و اسکان در خانه های  سازمانی، دو مرتبه هم  زمین لرزه را تجربه  کردند. اما  با  وجود  متحمل شدن  خسارت های فراوان  و خشک  شدن  قنات های زیرزمینی ، اراده  جمعی  در آن ها باقی  ماند و ترجیح  دادند  تا در دیار آباء و اجدادی  خود  باقی  بمانند.

زیر کوه  به مرکزیت  شهرستان حاجی آباد  از دو بخش زهان و شاسکوه تشکیل شده است  و علی رغم  تعدادی  روستای  اهل سنت  در حد  فاصل  حاجی  آباد  تا آخرین  نقطه ی  حوزه خراسان جنوبی  از سمت  شمال، تنها در دو روستای همجوار بهمن آباد و فندخت  نماز جمعه  خوانده  می شود و نزدیک ترین مرکز نماز جمعه اهل سنت  نسبت  به  این  دو روستا، مشخصا  در حوزه شهرستان های  بیرجند  و تربت جام قرار دارند.

برهمین اساس  به سراغ  جناب  مولوی عبدالبصیر بخشی  امام جماعت مسجد جامع  روستای بهمن آباد  در حدود 30 کیلومتری شهرستان حاجی آباد رفته  و طی گفتگوی متنوع  نظر ایشان را درباره مسائل  مختلف جویا  شدیم که  در ذیل می خوانید:

b_0_0_0_10_images_ooikdoisf.jpg

سوال: جناب مولوی در ابتدا راجع  به دوران تحصیلات  حوزوی  خود  توضیحاتی ارائه  بفرمایید؟

مولوی بخشی: بنده درسال هفتاد و نه  وارد حوزه  احناف شهر خواف  شده  و تحت تعلیمات  جناب مولوی  حبیب الرحمان مطهری  درسال  89تحصیلات حوزوی  را به پایان  رساندم.پس از آن به  بهمن آباد  مراجعت  کرده و در سال  90  به عنوان امام  جمعه  مسجد النبی معرفی شدم.

سوال: آیا این همان  مسجدی  نیست  که در جریان  زلزله سال  76 آسیب جدی  دید؟

مولوی بخشی: خیر این ساختمان  آن مسجد  نیست .چون آن مسجد  با آسیب های  وارد شده  قابل استفاده  نبود و پس از تخریب،بنای  مسجد  فعلی با  کمک دولت  احداث گردید.لازم  به یادآوری  است  که زیر بنای مسجد  قبلی  صد متر بود اما در مسجد  جدید  به  ششصد  متر افزایش  پیدا  کرد.

سوال:به نظر شما چه  عواملی موجب  شد  تا  با گذشت  این  همه  سال مردم  هنوز خاطره  زلزله  سال 58  را به  خاطر داشته  باشند؟

مولوی بخشی: در زلزله سال 58  به دلیل آن  که  خانه ها در دامنه کوه قرار داشتند،  تعداد کشته ها و دامنه ویرانی ها زیاد  بود.آن  سال ها  ساختار منازل  به  نحوی  بود که  در مواقع  خطر به راحتی  نمی شد از داخلشان  به بیرون  فرار کرد و ضمنا  خانه ها بهم  چسبیده  بودند. به هر حال  طبق  گفته  قدیمی ها  حادثه به  نحوی  بوده  که بعضا از یک خانواده  چند نفری  تمام  اعضای آن  زیر آوار مانده  و جان باخته اند  و همچنین  خانه ای  پیدا نمی شد  که حداقل  یکی  دو نفر از میان  شان  و یا از بین بستگان  نزدیک  کشته  نداده  باشد.

سوال: مردم بهمن آباد از چه  قومیت های مذهبی  تشکیل  شده است؟

مولوی بخشی: طبق آخرین  نظر سنجی  انجام شده  چهارصد و نود خانوار در بهمن آباد زندگی می کنند و همه  ساکنانش  را اهل سنت حنفی  مذهب  تشکیل  می دهند.

سوال: وضعیت  دین داری اهل سنت  این روستا  و روستاهای  اطراف  را چگونه تحلیل می کنید؟

مولوی بخشی: دین داریاهل سنت  روستای بهمن آباد و نقاط  از هر نظر مطلوب و مناسب  است.در این روستاها  هر شخصی که  به سن  تکلیف رسیده  باشد  بر خود  فرض  و واجب می داند  که  نماز یومیه را داخل  مسجد بخواند و اصولا  برای  ما  خواندن  نماز در خانه  نوعی عیب  و ضعف اجتماعی  به حساب می آید. مگر آنکه  شخص مریض  یا  ناتوان  بوده  و یا  بنابر دلایلی  موقع  نماز در روستا نباشد.

سوال: خواندن نمازهای  یومیه  در مسجد  چه  کمکی  به  مساله وحدت و انسجام  امت  اسلامی     می کند؟

مولوی بخشی: در حقیقت اصل وحدت  از مشارکت  امت اسلامی  در نمازهای  جماعت حاصل         می شود که  به اعتقاد  بنده به  این  مساله  کمتر پرداخته  شده است.بنده  معتقدم  اگر هر شخصی  که  خواندن نماز در مسجد  را بر خود  فرض  و واجب  بشمارد وحدت و انسجامی  که  مد  نظر است  حاصل می گردد.اگر امروز امت اسلامی در برخی  جاها  دچار مشکل هستند  به  خاطر سستی  افراد  آن  جامعه بابت  شرکت در نمازهای  جماعت است  و دشمن از این  ناحیه  به  ما  ضربه می زند.

سوال:جناب مولوی  آیا مشکل دنیای اسلام  با  مشارکت نمازگذاران در صف های نماز حل می شود؟

مولوی بخشی: قطعا حل  می شود .به شرط  آنکه  حضور در مساجد  صرفا به  جهت رفع تکلیف نباشد.بنده  درسفرهایم  می بینم  که جماعت  بعضی  مساجد را  افراد کهنسال  تشکیل  می دهند و جوانان شان  حتی  در خانه  هم  نماز نمی خوانند.این حقیقت  تلخی برای دنیای  اسلام است و یا در مساجد آن ها هیچ ارشاد و راهنمایی و برنامه خاصی انجام  نمی گیرد. از این  جهت  نباید  تعجب کرد که  وحدت آن ها  از وحدتی  که  مورد نظر است  ضعیف باشد.

سوال: شما چه  توصیه ای  به  متولیان  این گونه  مساجد  دارید؟

مولوی بخشی: حرف بنده همان توصیه های رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم است.یعنی این  که  مساجد را  تنها برای خواندن نماز قرار ندهند. بلکه  باید در مساجد تعلیم و تعلم باشد.درگذشته و حتی بعضا در حال حاضر متاسفانه  قسمتی از امت اسلامی  بدون  دانش اسلامی  از دنیا  می روند. بی آنکه  معنی  چند سوره  و آیه را بلد باشند  و بی آن که  بتوانند آیت الکرسی  بخوانند و خیلی مسائل  دیگر که از آن بی خبرند.وظیفه پیش  امامان  مساجد  این  است  که  به  جماعت عادت  بدهند، شب ها بعد از نماز داخل  مسجد بمانند  ولااقل شبی  نیم  ساعت  کمتر یا  بیشتر به  یاد گیری مسائل  احکام  نماز و موضوعات  فقهی  بپردازند و آخر کار ناغافل  دنیا را ترک  نکنند.

سوال: جناب مولوی همانطور که  می دانید امروزه در بیشترمساجد  و مراکز بزرگ اهل سنت کلاس های  مسائل نماز و آموزش قرآن برقرار است و حتی  خانواده ها بر آموزش فرزندان شان  اصرار و تاکید می ورزند . لیکن مساله  آن است  که  برخی  والدین و افراد  سن  بالا   به  بهانه های مختلف خودشان  را مستثنی  قرار می دهند  نظر شما در این باره  چیست؟

مولوی بخشی: البته کار و تلاش به  جهت تامین  معیشت  خانواده،خو د به نوعی  جهاد در راه الله است و البته  ممکن است  افراد  را در طول روز خسته  کند  اما  این ها  دلیلی  برای  یاد  نگرفتن  نیست. پیامبر عظیم الشان  ما صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید: زگهواره تا  گور دانش  بجویی.پس           یادگیری  کوچک و بزرگ نمی شناسد و بر غافلان  استثنایی  وجود ندارد. توصیه علما بر این است  که  در کنار ساعت ها  کار و تلاش  شبی  حداقل  نیم ساعت  به  امر یادگیری  اختصاص  داده  شود.دنیا مزرعه آخرت است و به شما هر چه قدر که  بدانید و عمل کنید  پاداش داده  می شود.

سوال: در بهمن آباد برای  بانوان چه  امکاناتی  به جهت فراگیری علوم قرآنی در نظر گرفته  شده است؟

مولوی بخشی: برای شما جالب  خواهد بود  بدانید  که روستای ما  بانوان  حضور بیشتری در کلاس های  فقهی و آموزشی دارند.ساختمان  جدید  مسجد جامع  النبی  دارای  طبقه  دوم  نیز هست و بانوان  در آن  ضمن  فراگیری  تعلیمات  روزانه، نماز جاعت  هم  می خوانند و علی الخصوص  روزهای  جمعه  در نماز شرکت  می کنند.لازم  به  اشاره  است  که  نماز گذاران  روستاهای  نیار و بیدخت  هم  در روزهای جمعه  به  مسجد النبی  روستای  بهمن آباد  می آیند.

سوال: در بهمن آباد چه غذاهای محلی  پخته می شود؟

مولوی بخشی:مهم ترین و اصلی ترین غذای محلی  این  جا قروت  است  که  از چکیده  ماست احشام  تهیه  شده  و با  روغن و پیاز و گردوی  خرد شده  پخته می شود. بعد از آماده شدن  قروت  آن  را در جام فلزی  یا  کاسه سفالی ریخته  و داخلش  به حد  کفایت  نان ریز می شود.این غذا خورشت  گوشتی  ندارد. ولی درعوض  شما  می توانید  برای خورشت  آن  از تخم مرغ  یا سیب زمینی و گوجه سرخ  شده استفاده  کنید. کسانی  که  قروت می خورند  باید مراقب باشند  که  بلافاصله  پشت سرش هندوانه  نخورند زیرا این دو با هم  دشمنی  دیرینه  دارند. در این  باره  بین  مردم  ما  یک مثل  معروف  رایج  است  که  می گوید: اگر خواهی  کنی  ترک زمانه  قروتی را  بخور با  هندوانه!

علاوه  بر این نوعی غذای  اشکنه  و بنه  هم  است  که  هر یک  جزو غذاهای  مقوی  هستند.خوراک  بنه  از نوعی  فندق ریز روغنی  به همین  نام  تهیه می شود و همه  نمی توانند  از آن  تناول  کنند  مگر آن  که  از قبل  به خوردنش  عادت  داشته  باشند.

خبرنگار: طاهر جانی

 

 

 

 

                                   

مطالب مرتبط:

امام جمعه گنبد کاووس:امنیت نعمت بزرگی است که باید

پیام تیم انتخاباتی ترامپ به صهیونیست های افراطی

استخدام مزدوران افغانی توسط ارمنستان برای جنگ در ق

استاد بغیازی:پیگیری مطالبات اهل سنت باید در فضایی

مولانا عبدالحمید با تاکید بر رعایت حقوق اقوام و مذ

ممنوعیت پرواز بمب افکن های امریکایی بر فراز کره شم

قحطی در فلوجه به دلیل محاصره داعش

مولود چاووش‌اوغلو : مسلمانان در غرب به چشم قربانی

ترکیه نیروی بیشتر به بعشیقه عراق می فرستد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز