b_0_0_0_10_images_keemmmaliii.jpg

اساس نیوز : راز و جرگلان شهرستانی در استان خراسان شمالی است  که مرکز آن شهر راز می باشد. بخش وسیعی از راز و جرگلان  جزو مناطق کوهستانی و دره های  نه چندان عمیق است.

به طور کلی این شهرستان و مناطق مختلف  آن دارای  زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های گرم و خشک  هستند.حوضه های آبریز منطقه شامل رود سومبار،رود جرگلان و رود غلامان درشمال منطقه و حوضه آبریز رود تنگه ترکمن در جنوب  محدوده  شهرستان واقع  است  که از نظر اقلیمی  تحت تاثیر توده هوای دریای مازندران قرار دارد.

   بر اساس پژوهش های  مقدماتی باستان شناسی، شهرستان راز و جرگلان از دوره پیش از تاریخ (هزاره سوم پیش از میلاد) مسکونی بوده و به دلیل موقعیت راهبردی و منابع سرشار طبیعی اهمیت ویژه ای  داشته است.

وجود محوطه های  استقراری پیش از تاریخ  در حوضه رود غلامان  و تپه های مربوط  به دوره تاریخی  در دره راز و دره  جرگلان، گواه  سکونت مداوم  بشر در پهنه  این شهرستان در ادوار مختلف تاریخ  بشر است.راز و جرگلان در سال 92  نام شهرستان به خود گرفت و بقعه  شاهزاده بنی غلامان،مجموعه تاریخی راز،ارگ تاریخی آلمادوشن،تپه ارگ بالا،بقعه سید بزرگ و ...از جمله مکان های دیدنی شهرستان یاد شده  هستند.مصاحبه  با استاد  گلدی آخوند کمالی  مدیر حوزه علمیه خادمیه روستای امانلی از توابع  شهر راز درباره مسائل مختلف منطقه و جهان اسلام  را به اتفاق می خوانیم.

سوال:جناب استاد  لطفا درباره  تحصیلات حوزوی  خودتان و سال  تاسیس  حوزه علمیه  خادمیه  توضیحاتی به خوانندگان سایت اساس بدهید؟

آخوند کمالی: بنده درسال 1356 از حوزه علمیه روستای  باغ لق و با دعای خیر استادم مقصود آخوند فارغ التحصیل  شده و از آنجائی که  آن زمان  تنها طلبه فارغ التحصیل  شده  حوزوی از میان اهالی  روستای امانلی بودم،  با کمک و همیاری  خیرین ابتدا 4 اتاق را تحت  چند کلاس درس  آماده  ساخته و حوزه علمیه خادمیه را راه اندازی  کردیم.در حال حاضر 39 سال از زمان افتتاح  حوزه می گذرد و طی  این  مدت  در کنار گسترش و تجهیز حوزه به امکانات روز، 5 دوره فارغ التحصیلی در سال های هفتاد، هشتاد و پنج، هشتاد و هشت,نود و دو و نود و پنج داشتیم  که مجموعا  25  نفر به درجه آخوندی  نائل شده اند.حوزه علمیه خادمیه  در حال حاضر 6 مدرس و 40 طلبه  دارد.

سوال: جمعیت راز و جرگلان  به لحاظ  تنوع مذهبی چگونه  تقسیم بندی می شوند؟

آخوند کمالی: در قسمت راز که  به عنوان مرکز شهرستان شناخته می شود، عمدتا برادران اهل تشیع ساکن هستند  و روستای امانلی  با 250 خانوار اهل سنت آن جزو توابع همین شهر است.از آن طرف ساکنان جرگلان تماما اهل سنت هستند و طی  بر آورد کلی  می توان گفت که  هفتاد درصد جمعیت شهرستان راز و جرگلان را اهل سنت آن تشکیل می دهند.

سوال: آیا در روستای امانلی مسجد جامع  نیز وجود دارد؟

آخوند کمالی :خیر.روستای امانلی با  توجه  به  وسعت کم و جمعیت آن  به لحاظ  شرعی هنوز شرایط  برگزاری نماز جمعه را  ندارد و از این رو ما  به اتفاق سایر اهالی این  روستا  به روستای باغ لق  رفته  و نماز جمعه را در مسجد جامع آن روستا  برگزار می کنیم.

سوال: بفرمایید اساتید مدرس حوزه خادمیه  چه کسانی هستند و هر یک از چه  حوزه ای  فارغ التحصیل شده اند؟

آخوند کمالی: استاد سبحان بردی آخوند فرهمند تحصیل کرده حوزه علمیه  قره بلاغ ،استاد قربان آخوند کمالی جزو اولین شاگردان بنده  بود که از سال 56 در حوزه ی خادمیه  درس خوانده  و در سال 70  فارغ التحصیل  گردید.استادان  دیگر عبدالخالق و عبدالباسط (معلم قرآن در مدارس و مسئول  قسمت سمعی و بصری حوزه خادمیه ) نام  دارند  که  هر دویشان  فرزندان  خودم  هستند و دیگری استاد  قربان مراد کمالی  که  وی ضمنا  جزو بستگان نزدیکم است.

سوال:استاد  برنامه های  جانبی و عمومی حوزه خادمیه از چه  قرارهستند؟

آخوند کمالی: ما درهفته  یک شب  جلسه تفسیر قرآن را برگزار می کنیم  که علماء و علاقمندان  از اطراف نیز در این جلسه  حاضر می شوند.برای دانش آموزان مدارس نیز مکتب های تابستانی دایر می شود و جزواتی جهت مطالعه آنها در خانه تهیه می گردد.همچنین از طریق راه اندازی  سایت حوزه علمیه و کانال مربوط  به حوزه  با مردم ارتباط  برقرار می کنیم  که  بسیاری ازمخاطبان با طرح سوالات شرعی با ما  ارتباطا برقرار می کنند و ما به آن ها با انجام  تحقیق و پژوهش کافی جواب می دهیم.مهم ترین مشکل ما در زمینه سایت ، ضعیف بودن اینترنت در منطقه است و ناچار می شویم برای ارسال مطالب  به اطراف و بعضا تا بجنورد سفر کنیم.

سوال: بانوان درزمینه جلسات دینی و مذهبی  چه کلاس هایی دارند؟

آخوند کمالی: ما بصورت جداگانه برای بانوان هم آموزش ختم قرآن و جلسات تفسیر درنظرگرفته ایم و جالب است بدانید که استقبال بانوان از این جلسات  بسیار خوب بوده  و حدودا 250 الی 300 بانو در هر جلسه حضور می یابند.لازم می دانم اشاره کنم  که  برخی  ترکمن های خارج از کشور نیز به کانال  حوزه  وصل هستند وغالبا  سوالاتی را مطرح می نمایند.

سوال: شیوه ی انجام مراسمات مردمی  همچون برگزاری جشن های عروسی و یا احیانا سوگواری ها درمنطقه راز و جرگلان  به چه ترتیبی هستند؟

آخونذ کمالی:هرچند که  هنوز هم  طبق رسوم  قدیم  دربرخی عروسی ها  ادوات موسیقی در عروسی هابه  کار گرفته می شوند. لیکن  امروزه  این  مراسم ها غالبا به  شیوه ی  مذهبی  انجام می پذیرد.تا چند سال گذشته عروسی ها در طی دو روز متوالی برگزار می شدند و با  توجه  به مخارج  سنگینی  که خانواده ها متحمل می گردند  علمای منطقه  طرحی را  به نام تبدیل به احسن توصیه  کردند که  با استقبال خوب ساکنین  مواجه شده است.در این  طرح مراسم ها  به جای  دو روز متوالی،ظرف  یک روز انجام  می گردد و تا  حد ممکن  در هزینه های  جاری  صرفه جویی صورت می گیرد.

در سوگواری  نزدیکان نیز  برعکس مناطق ترکمن نشین استان  گلستان  خیمه عزا برپا نمی شود  و جهت  اسکان مهمانانی  که از راه های دور می آیند ، بیشتر همسایگان  فرد متوفی مسوولیت به  گردن گرفته و برایشان  طعام  تهیه می کنند.لذا مردم  محلی  تنها در روز های سوم،هفتم، چهلم و صدم  آن هم تحت  برگزاری ختم  قرآن و اطعام  ساده مراسم  می گیرند. لیکن  برنامه ای  که شبیه  به ضیافت  باشد انجام نمی پذیرد.

سوال: جنابعالی  شکل  اتحاد اسلامی و همزمانی  میان مذاهب مختلف راز و جرگلان  چگونه  تحلیل           می کنید؟

آخوند کمالی: به دلیل مشترکات دینی و زبانی  بین اقوام  راز و جرگلان و مذاهب شیعه و سنی اتحاد  بالایی  برقرار است.مردم  اهل سنت جرگلان  عمدتا  از اقوام  گوگلان،قسمتی نخور و طوایف  تکه هستند.در بخش راز نیز اکثریت اهل تشیع  را برادران  ترک زبان  تشکیل می دهند  که مردم  این دو منطقه  همواره با هم داد و ستد تجاری می کنند و خوشبختانه  میان شان  کمترین مشکل مذهبی  دیده نمی شود. جالب است بدانید همین مراودات و رفت و آمدها باعث شده که  ترک زبانان،گویش  ترکمنی را هم  یاد  بگیرند و برخی دوستان  آن چنان  به  این زبان  مسلط شده اند  که اگر خودشان  راجع  به قومیت شان  نگویند  تشخیص  دادن شان  برای  ما سخت است.

سوال: شما علت اصلی  مشکلات  دنیای اسلام  در برخی کشورها  را چه می دانید؟

آخوند کمالی: اگر بخواهیم این مسئله را از نگاه  شرعی بررسی نماییم  اسلام  به هیچ  نحو اجازه تعرض  به  سرزمین های دیگران را نمی دهد. خاص آن  که مردمان  آن سرزمین ها جزو امت اسلامی  باشند.در این باره حتی  اگر زمینه جهاد هم مهیا گردد ،مشروط  به  آن است که طرف مقابل جزو کفار باشند و در این شرایط هم تنها باید  با جنگجویان آن ها  وارد نبرد شد. زیرا  دین اسلام  مجوز کشتار افراد سالخورده و ناتوان  را نمی دهد.علی الخصوص  در جنگ ها به کودکان  نباید آسیب رساند. بنابراین در این  که اسلام ، تجاوز و کشتار  را محکوم  می کند  نباید  هیچ شک و تردیدی به  خود راه  داد. لیکن هستند نیروهایی  که  با اسلام عناد و دشمنی  دیرینه دارند و در لباس دین اسلام  دست  به  قتل و غارت می زنند. بدین  جهت  دولت های اسلامی  می بایست  برای همیشه  ریشه این  متجاوزان  را از روی زمین  بردارند.

سوال: به عقیده  شما آیا می توان اقدامات این گروه ها را به اهل سنت ربط  داد؟

آخوند کمالی: این گروه های تند رو کوچکترین غرابت و نزدیکی  به اهل سنت و جماعت  و شباهتی  به مسلمانان  ندارند و از دین  تنها  برای رسیدن به  اهداف پلید و غیر انسانی  خود استفاده می کنند.اگر این ها واقعا  مسلمان  بودند  پس از متحمل شدن شکست های اخیر،لباس  مسلمانیت  را از تن در آورده و با عناوین جعلی و به  اشکال  مخفیانه فرار نمی کردند.امروزه بر کسی پوشیده نیست  که  این ها از نواحی دشمنان  اسلام تقویت  می شوند و هدف اول و آخر آن ها  به چنگ  آوردن  ثروت  کشورهای  اسلامی است.

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

انتخابات ریاست جمهوری روسیه 2018 از نگاه تصویر

علمای اشاعره و آثار علمی ‌آنان

 

فهرستی از زنان خطرناک داعش

مبلغان مغربی در جمع سرکردگان داعش

ب

کنفرانس شرم وننگ

مغز متفکر حملات ۱۱ سپتامبر به اوباما نامه نوشته اس

سارق در محل جرم مسلمان شد

 

ساخت پایگاه نظامی چین در پاکستان

مدیرکل کتابخانه های کردستان:تزریق کتب کوردی و اهل

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات