b_0_0_0_10_images_photo_20161225_103227.jpg

اساس نیوز :حضور شیخ نیاز نوه حضرت شیخ عثمان نقشبندی پیر طریقت نقشبندیه که در ایام مولود النبی صلی الله علیه وآله  وسلم  از سرزمین اجدادی خود مریوان به استان گلستان سفر کرده بود، چندان از دیده  دور نماند و به مدت کوتاهی نقل محافل دینی ومذهبی گشت.

با این همه تعداد کسانی که موفق به دیدن  شیخ نیاز شدند در قیاس با کل جمعیت علاقمند به  دیدار با وی ,درصد ناچیزی را به خود اختصاص می دهد.یحیی قاری رایگان امام جماعت مسجد روستای سیجوال  که در یکی از شب های سرد اواخر آذرماه میزبان شیخ نیاز بود توضیح داد که اطلاعات جامع تر درباره سفر نامبرده  به منطقه را می توان از امجد آخوند نظری (پسر مرحوم استاد یارجان آخوند نظری مدیر و استاد حوزه علمیه قره بلاغ )کسب نمود. از این رو در تماس  با امجد آخوند متوجه شدم که سفر نوه حضرت شیخ عثمان نقشبندی ،اولا به جهت انجام دعا  برای مردم  مومن و نماز گذار صورت گرفته و ثانیا ایشان با خانواده  یارجان آخوند نظری نسبت نسبی دارد.

بدین ترتیب و برای اولین بار پی  به این نکته بردم که  یارجان آخوند نظری و حضرت شیخ عثمان نقشبندی علاوه بر مشترکات مذهبی که مورد احترام بسیار مسلمانان وعلی الخصوص مذاهب اهل سنت قرار دارد  با هم  نسبت خویشاوندی  دارند و صد البته دانستن مطلب فوق ,این نکته را می رساند  که  فاصله میان  دو قومیت  کاملا  متفاوت اما مومن و مسلمان  به  برکت  اشتراکات دینی و مذهبی  تا چه حد به هم  نزدیک است.

نوعی  نزدیکی و قرابت اسلامی  که موجب  فخر و مباهات در نزد دوست داران یارجان آخوند نظری و حضرت شیخ عثمان نقشبندی  شده است.شیخ نیاز بنا بر توضیحات امجد آخوند که در مکتب پدربزرگ نامدارش  پرورش یافته ,هر چند رسما عنوان مذهبی  ندارد لیکن  به دلیل بهره مندی ازمحضر آن عالم ربانی , جزو  بزرگان قوم  خود  به شمار رفته  و به غالب علوم و فنون اسلامی  آگاه     می باشد.مصاحبه ما با شیخ نیاز نوه حضرت شیخ عثمان نقشبندی از نظرتان می گذرد.

سوال:لطفا جهت اطلاع خوانندگان ما  بفرمایید حضرت شیخ عثمان رحمت الله علیه در میان علما سراج الدین از چه جایگاهی برخوردار بوده است؟

شیخ نیاز:پیش ازعلما سراج الدین ,اولیا و بزرگان  طریقه نقشبندیه از جمله  شاه حفاظ الدین اول و شاه حفاظ الدین دوم  فعالیت دینی و عرفانی داشتند  که فاصله  میان آن ها بین دویست و پنجاه تا سیصد سال بوده است.بی تردید در حد فاصل این دو عالم دین و طریقت ,علمای دیگری نیز آمده و رفته اند که حاصل زحمات شان بیانگر رشد  طریقه  نقشبندی در سراسر عالم  است.پس از این ها حضرت شیخ عثمان  در خاندان سراج الدین خاتم الاولیا بوده است و اکثر اساتید این طریقه در خانقاه های ایشان  درس خوانده اند که آخوند عبدالقادر داغستانی  از اساتید برجسته ترکمن صحرا نیز جهت کسب علم معنوی از مکتب ایشان به خانگاه  دیاره درکشورعراق ,به آن جا عزیمت می کند.

سوال:خانقاه مرکزی  حضرت شیخ عثمان در چه  شهری  مستقر است؟

شیخ نیاز:نمی توان  یک شهر خاص را خانقاه مرکزی  ایشان معرفی کرد.علاوه  بر ایران در عراق , ترکیه ,کشورهای عربی و اروپا  نیز خانقاه های منتسب  به ایشان  فعالیت دارند.

سوال:بنا به عقیده جنابعالی دلیل شهرت و محبوبیت بالای اشخاصی مانند  حضرت شیخ عثمان و یارجان آخوند نظری در بین مسلمانان ممالک اطراف چه می باشد؟

شیخ نیاز:بی تردید این اشخاص در هر دوره  وعصر دارای کرامات و فیوضات  بوده و به دلیل  اشراف شان به علوم مختلف  ظاهری و معنوی که لازم و ملزوم هم هستند  توانسته اند قله های علم را پیموده و عمرشان را در راه  خدمت انسان ها سپری کرده اند.از نشانه های بارز این علما این است که هیچ نوع  ادعایی  نسبت به معلوماتی  که کسب کرده اند  ندارند و خود را برتر و بالاتر از دیگری نمی شمارند حال آن که از نظر مقام معنوی و درجات دینی  جایگاه شان  کاملا معلوم و مشخص است.

آن چه  که  امروز از این انسان های  وارسته  و ازخود گذشته  بر جایی مانده در طول سال ها رنج و محنت  همگی  برای خدمت به دین مهیا شده اند و شما می بینید که سالیانه چه تعداد از طلبه ها از مکتب ایشان فارغ التحصیل شده  و برغنای دینی  مناطق خود می افزایند.

سوال:انسجام و همبستگی دینی و وحدت اسلامی  مردم منطقه مریوان  با مردم استان گلستان از چه اشتراکاتی  برخوردار هستند؟

شیخ نیاز:به اعتقاد بنده  ایمان مردم نسبت به گذشته قوی تر شده  و اعتقاد عمومی  نسبت به علما افزایش پیدا کرده است.در این جا(استان گلستان) اعتقاد مردم به حوزه های علمیه  بیش از هر جای دیگری احساس می شود. سابق بر این  حوزه ها  منحصرا  فقط در اختیار طلبه ها بود اما امروز برای هر مراسمی که برگزار می شود  مردم  نقش اصلی را بازی می کنند و حتی سطح علمی بانوان نیز نسبت به گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

سوال: آیا در منطقه مریوان هم  حوزه های علمیه به سطح غنای مناسبی رسیده اند؟

شیخ نیاز:در مناطق مختلف کردستان از جمله مریوان حوزه های علمیه  خوبی  فعالیت دارند که  مطابق علم روز در آن ها تدریس می شود. با این تفاوت که در حوزه های علمیه کردستان طلبه ها معمولا  تا پایان دوره تحصیل در یک حوزه نمی مانند و در جاهای مختلفی  بسر می برند ولی در حوزه های علمیه اهل سنت استان گلستان  این مساله کمتر به چشم می خورد.

سوال:جنابعالی مشکل موجود در اطراف حوزه های علمیه را در چه می دانید؟

شیخ نیاز:همانطور که چندین سال است که گروه های وهابی اختلالاتی را در کار دین ایجاد کرده و شبهاتی را به وجود آورده اند.این گروه ها به خصوص در مسیر پیشرفت  بحث تصوف و عرفان که  از ریشه عمیقی برخوردار است موانعی ایجاد کرده اند.پیروان تصوف  آن گونه  که از نحوه  عملکردشان پیداست  بیشتر به تعلیمات عرفانی خود مشغولند و به این فکر نمی کنند که چگونه باید برای  رفع موانع سر راه خود  بپردازند. لذا منش و کردار اهل تصوف باعث  شده تا گروه های وهابی به تخریب متصوفین و علما حوزه های علمیه  پرداخته و سعی دارند تا اذهان جوانان را متوجه عقاید خود نمایند.

سوال:از نظر شما این گروه های تندر رو چه نقاط ضعفی دارند که بشود با عقایدشان مقابله کرد؟

شیخ نیاز:بنده به شخصه موافق مقابله لفظی تند با این گروه ها نیستم. زیرا بسیاری از پیروان این ها جوانانی هستند که هنوز تجربه کافی پیدا نکرده  و نیاز به وقت  و زمان دارند تا به مفهوم نهایی قضایا برسند.گاهی  عدم تشخیص اهداف اصلی و ارزشی  اجتناب ناپذیر هستند و نتایج  مد نظر با تحقیقات و مطالعات  کافی  حاصل می شوند.بنابراین  بهترین  راه این است که  به دنبال شناسایی  نقاط ضعف این گروه ها نباشیم  و بیشتر در زمینه  امور مربوط  به  خود و حفظ  ارتباط حسنه  با مردم  همت کنیم تا  تفاوت ها آشکار شده و انتخاب ها آسان  گردند.

سوال:توصیه  شما به جوانان در این خصوص و عدم تاثیر پذیری از گروه های افراطی منتسب به اهل سنت که سعی در ایجاد اختلاف در بین مذاهب دارند چیست؟

شیخ نیاز:جوانان عزیز باید از علما مناطق خود پیروی نمایند.علمایی  که سنت رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم را قبول داشته و به آن عمل می کنند.این عقاید نو ظهور نیامده اند تا خدمتی  به دین و بشریت انجام بدهند و شما می دانید  که طریقه و روش این ها اختلاف افکنی بین امت اسلامی  است.ادبیات گفتاری گروه های افراطی متفاوت از نبی مکرم اسلام و پیروان ایشان است و معمولا با گفتمان خاص خود برای تحمیل عقایدشان به  تخریب پیروان واقعی  دین می پردازند و تلاش می نمایند تا  اثری قوی و فوری در ذهن مخاطب بگذارند. متاسفانه هیچ  یک از این  تلاش ها  به نفع دین و مذاهب اسلامی نبوده است و نخواهد بود.

سوال:آیا راجع به زندگینامه حضرت شیخ عثمان کتابی منتشر شده است؟

شیخ نیاز:اخیرا کتابی تحت عنوان سراج القلوب با  قلم خود ایشان  به زبان عربی و سایر زبان ها مانند زبان انگلیسی منتشر شده است.سوالاتی درباره نسخه فارسی این کتاب شده که بنده فکر می کنم نسخه فارسی آن هم در حال منتشر شدن باشد و ان شالله  بزودی به دست علاقمندان و پیروان ایشان  خواهد رسید.درکتاب  سراج القلوب  علاوه بر تعلیمات و اعتقادات حضرت شیخ عثمان بخشی  نیز حکایت از زندگینامه ایشان دارد و علاقمندان می توانند با مطالعه آن با نحوه زندگی و سنوات تحصیلی ایشان آشنا  شوند.

خبرنگار:طاهرجانی

مطالب مرتبط:

گفتگوی مفتی قرقیزستان درباره ازدواج همجنس گراها در

حمایت بلژیک از ممنوعیت حجاب در اروپا

 

واشنگتن به عروس و دامادهایی که از کشورهای ممنوعه ب

الوداع یا شهر رمضان

رئیس جمهور دوازدهم ؛ انتظارات و مطالبات اهل سنت

اعدام های عجیب داعش در موصل

آغاز همه پرسی اصلاح قانون اساسی در ترکیه

خشم روسیه از ممنوعیت استفاده از کاسپرسکی

هشتم مارس صدور حکم جنبش ششم آوریل مصر

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز