b_0_0_0_10_images_46.jpg

اساس نیوز :بستک از شهرستان های استان هرمزگان در جنوب ایران است که از شمال به لارستان و ازجنوب به پارسیان و بندرلنگه  منتهی می شود.بستک پیشینه تاریخی و سیاسی طولانی دارد و از ابتدا  دارای بیش از 200 روستا بود که در سال 1364 بخش وسیعی از روستاهای منطقه ای به نام روئیدر از آن جدا شدند.

بستک به علت نزدیکی  به خلیج فارس و منطقه حاره ای  و داشتن موقعیت کوهستانی دارای ویژگی های اقلیمی مخصوص به خود است و با توجه به موقعیت منطقه در تابستان آب و هوای گرم و خشک و در زمستان هوایی سرد و خشک دارد.این شهر از جمله  ناهموارترین مناطق استان هرمزگان است  به گونه ای  که برخی از ناهموارترین و بلندترین ارتفاعات استان ارتفاعات استان درمجموعه شهرستان بستک واقع می باشد.درباره اماکن دیدنی بستک می توان به آرامگاه شیخ محمد صوفی ,آرامگاه سید محمد ابراهیم ,آرامگاه شیخ احمد راشد و بازار بستک ,کاروانسرای بستک ,حمام خان بستک وهفت رشته قنات نام برد.

مصاحبه زیر با جناب شیخ سید محمد یوسف حسینی نژاد امام جمعه اهل سنت بستک حاوی مطالب مختلف است که با هم می خوانیم.

سوال:جناب شیخ لطفا بفرمایید طی ایام میلاد حضرت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در بستک چه برنامه هایی برگزار شده است؟

شیخ حسینی نژاد:در برنامه های برگزار شده در بستک وسایر مناطق جنوب کشور عموما تواشیح خوانی ,مولود خوانی و قرائت اشعار فارسی وعربی  با نوایی خاص و زیبا به اجرا در می آیند.اخیرا برنامه جامعی نیز در مسجد شیخ مدنی شهربستک برگزار شد که در آن از تمام اقشار حضور داشتند و سخنرانی هایی بسیار مفیدی درباره حقانیت حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم و تلاش هایی  که ایشان برای سعادت امت و بشریت انجام دادند به عمل آمد.

b_0_0_0_10_images_IMG_0112_bstkNews768x512.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20160912_100525768x576.jpg

سوال:برگزاری این برنامه ها چه تاثیراتی روی وحدت بین مردم می گذارند؟

شیخ حسینی نژاد:تاثیرات این برنامه ها که با کیفیت بالایی به اجرا درمی آیند، خوشبختانه  قابل درک و قابل ملموس است و شما می توانید عمق این تاثیرات را درکلام مردم ببینید.هدف براین است که اتحاد قلبی امت اسلامی تقویت گردد و هیچ کینه و عداوتی درمیان مومنین نباشد.

سوال:جنابعالی چه توصیه ای به جوانانی دارید که مخاطبان اصلی برنامه های وحدت بخش هستند؟

شیخ حسینی نژاد:توصیه بر این است که  بتوانند نهایت استفاده را برنامه های وحدت بخش ببرند.اگر دلیل حضور صرفا دیده شدن درمیان مردم باشد فایده ای از آن نخواهند برد و همچنین ممکن است  به انحراف کشیده شوند.جوانان باید با شرکت در برنامه های مساجد دانش دینی و مذهبی خود را بالا ببرند چرا که دانش پایه همه چیزاست.آگاهی یابی و آگاهی بخشی از سوی دیگر می تواند مشکلات اجتماعی را کاهش بخشد.از این رو دانش مساجد باید به جامعه انتقال یابد و موجب  تقویت دین دراجتماع گردد.

سوال:از این دانش چگونه می توان در جهت اصلاح بین مردم بهره برد؟

شیخ حسینی نژاد:برای این امر مهم باید تقوا پیشه کرد.اصلاح بین مردم جزو تاکیدات  پیامبراکرم  صلی الله علیه وآله وسلم است.خداوند نیز بر امور مردم و اصلاح بین شان که راه رسیدن به رضوان است  تاکید زیادی کرده و می فرماید در بسیاری از نشست های بی فایده مردم خیری نخواهد بود.

سوال:به عقیده شما چه نوع نشست هایی  دارای اثرات عملی هستند؟

شیخ حسینی نژاد:نشست هایی که ازطریق خیرات و صدقات و برای رفع مشکل مردم انجام می شود و یا نشست هایی که در آن به معروف توجه گردد و به علاوه  نشست هایی که به جهت ایجاد صلح و سازش میان مسلمانان صورت پذیرد.نتیجه به دست آمده از این نشست ها همانا اتحاد بین مذاهب است.اگر فرد مسلمان مانند دیگر برادران خود برای شرکت در نمازهای جماعت پایبندی نشان  بدهد آن وقت می توان گفت که میان او و دیگران اتحاد شکل گرفته است زیرا شخصی که در نمازهای جماعت حاضر می شود از نشست های بی جا دوری می نماید و رو به کارهای خیر می آورد.

سوال:مطالعه درباره شخصیت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم  چه کمکی به مساله وحدت  بین مذاهب می کند؟

شیخ حسینی نژاد:همه علمای اسلامی و مردم  براین باورند پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم به عنوان تنها منجی عالم بشریت ,تنها منحصر به مسلمانان نیست.پس مهمترین راه  رسیدن به اتحاد در پیش گرفتن مسیر قرآن و سنت رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم است.

سوال:جناب شیخ به نظر شما ,جنگ و کشتار دکشورهای اسلامی از چه مسائلی تاثیر می پذیرد؟

شیخ حسینی نژاد:ازنظر بنده,بخشی از امت اسلامی خواسته یا نا خواسته به غفلت افتاده  و راه دشمنان را در پیش گرفته اند.جنگ و کشتاری که امروز درکشورها شاهد آن هستیم از کسانی سر می زند که  ادعای پیروی از حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم  را داشته  و ازسوی برخی از کشورهای مغرض مورد حمایت قرار می گیرند.این ها کسانی هستند که به جای حمایت از مسلمانان به حمایت از دشمنان می پردازند.

سوال:واکنش مسلمان ها به این قبیل حمایت های ضد بشری چه می تواند باشد؟

شیخ حسینی نژاد:جنایت در هرنقطه و مکانی که اتفاق بیفتد و منجر به کشتار زنان و کودکان بی گناه شود محکوم است.ملت ها وظیفه دارند این اعمال را از پشت  تریبون های جمعی محکوم نمایند.از ملت های مسلمان می خواهیم که با تلاش مضاعف سعی بر جلو گیری از این قبیل اقدامات غیر اسلامی و انسانی داشته باشند.این هجوم ها و حمایت ها که در سطح وسیعی انجام می شوند ناجوانمردانه  هستند و منافع آن فقط  به جیب امپریالیست و صهیونیست ها می رود.

سوال:مسلمانان چگونه می توانند به این  وقایع تاسف بار جهان اسلام  پایان بخشند؟

شیخ حسینی نژاد:اگر مسلمانان با هم همدل شوند آن وقت جهان اسلام به خانواده بزرگ تبدیل می شود به نحوی که در شادی هم شاد و درغم هم غمگین  شوند.وقایع  تاسف بار فعلی درد بزرگی است و برای خروج از این بحران  ملت ها باید به وحدت و همدلی برسند.

خبرنگار:طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_photo_20161215_235400_bstkNews768x512.jpg

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

تاکید اردوغان بر همکاری ایران و ترکیه برای حل بحرا

ر

باکتری گوشت خوار وارد بدن 525 ژاپنی شد

همدیگر را تحمل کنیم

ا

نخستین واکنش آمریکا به سفر شینزو آبه به ایران

 

افزایش آمار تلفات حمله تروریستی در آنکارا

ا

حمایت ترامپ از قانون مالکیت اسلحه در آمریکا

سردار سلیمانی:ظریف مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی

طرح احداث پایگاه نظامی کشورهای مخالف قطر در بحرین

ممنوعیت پرواز بمب افکن های امریکایی بر فراز کره شم

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات