b_0_0_0_10_images_hfghdsds.jpg

اساس نیوز : با حاتم آخوند بهلکه  از علمای اهل سنت  شهر گنبد کاووس  درایام مولود النبی  آشنا شدم. وی آموزش قرآن را ابتدای دوران کودکی تا نوجوانی فرا گرفت. پس از اتمام دوره نظام وظیفه به مدت 3 سال از محضر استاد عالیقدر الحاج یارجان آخوند نظری کسب فیض برد و ضمن مرور دروس گذشته  به تکمیل سال های دوران تحصیلات حوزوی  خود پرداخت.

درهمان دوران مرحوم الله قلی آخوند نظر زاده  با پایان تحصیلات حوزوی اش به گنبد آمده و حوزه علمیه مدرسی را افتتاح نمود. از این  رو نامبرده  نیز بخشی از تحصیلاتش را در این حوزه گذراند.مدتی  بعد یعنی در سال 1360  درامتحانات  ورودی مدرسه عالی تربیتی قضائیه  قم  شرکت کرد که جزو پذیرفته شدگان  کارشناسی رشته الهیات معرفی شده و تا چند سال  در آن جا مشغول به تحصیل بود.

  آخوند بهلکه درسال 64  به خدمت  اداره آموزش و پرورش استان خراسان در آمد و درسطح متوسطه مدرس درس عربی شد. آخوند بهلکه طی سال 65  با حضور در ی کدوره جشن فارغ التحصیلی مفتخر به کسب درجه روحانیت گردید.گفتگوی انجام  شده  با ایشان درباره مسائل مختلف حوزوی و جهان اسلام است که به اتفاق می خوانیم.

سوال:نظر جنابعالی  به عنوان یک عالم  و کارشناس مسائل مذهبی راجع به  بحث همدلی و همزبانی دربین روحانیون  وعلمای  فعال  حوزه های علمیه اهل سنت چیست؟

آخوند بهلکه:به این مبحث هرچند که در مشاهدات می توان نمره  قبولی داد، اما  فرقه هایی مانند وهابیت از نظر عقیدتی با غالب علما اختلاف نظر دارند که طبیعتا مشکلاتی را به دنبال داشته است. به غیر از این ارتباط علما با هم و با مردم تحت  فرهنگ سازی های به عمل آمده و اصلاح  برخی نگرش ها ,به نسبت گذشته از شرایط  بهتری برخوردار است.

سوال:آیا وهابیت توانسته  به اهداف مد نظر خود برسد؟

آخوند بهلکه:در گذشته  وهابی ها تا حدودی توانسته بودند به میان جوانان نفوذ کرده و عقاید مربوط  به خود را ترویج  بخشند که  زنگ خطری برای ما بود. ولی رفته رفته و با آگاهی بخشی  مخاطبان جوان به این نتیجه رسیدند که  تفاوتی میان عقاید وهابی ها و شیوه نورانی رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم وجود دارد و به تدریج  حضورشان در جلسات آن ها کم رنگ تر شد.

سوال:برای دیده شدن تفاوتی که اشاره کردید نقش علما را چه قدر موثر می دانید؟

آخوند بهلکه:در سه دهه ی  پیش ارتباط  علما با جامعه بسیار کم بود و این یک ضعف عمده از سوی حوزه های علمیه به شمار می رفت.ولی در شرایط کنونی علما حضور خوبی در اجتماع دارند و پاسخگوی سوالات مردم هستند. باید جلسات عمومی مراکز و حوزه ها به صورت متمرکز برگزار می شود تداوم  یابد.عقیده بر این است  که جواب سوالات  به مخاطبان تشریح گردند و اگر احیانا پاسخ گویی به یک  پرسش امکان پذیر نبود مفاد آن یادداشت شده و در هفته بعد به تشریح برسد.

سوال:با توجه به آسیب های جدی پدیده ماهواره برخورد با شبکه های ماهواره ای از چه راه هایی امکان پذیر است؟

آخوند بهلکه:فرهنگ سازی برای جمع آوری شبکه های ماهواره ای تا اندازه ای  توانسته است خطر شبکه های منتسب به مذاهب را کاهش بخشد.لیکن بهترین فرهنگ سازی  متوجه ساختن  ذهن مخاطبان  به داشته های خودمان است.ما بحمد الله علمای  طراز اول خوبی  در مناطق خودمان داریم  که از هر لحاظ  صاحب کمال و دانش  هستند.

   یکی از معضلات  این است که جوانان ما را به کشورهای خارجی برده و شستشوی مغزی می دهند. برگشت پذیری فکری این جوانان به جایی که قبلا در آن بودند در کوتاه مدت عملی نبوده  و مشکلاتی را به اجتماع تحمیل می کند.بنابراین  فرهنگ سازی ما باید  به دایر نمودن مراکزی باشد که  مخاطبان جوان  بتوانند با راحتی خیال  تحقیقات و مطالعاتشان را در آن ها به انجام رسانده و به مراکز بیگانه نیازی احساس نکنند.

سوال:با توجه  به تصویری که داعشی ها از اهل سنت نشان می دهند تعریف  شما از یک اهل سنت حقیقی چیست؟

آخوند بهلکه:بنا به عقیده اهل سنت کسی که کلمه شهادتین را می گوید از هر لحاظ باید در امنیت قرار بگیرد.امکان دارد گوینده کلمه شهادتین آن را فقط بر زبان جاری کرده  و نیتش قلبی نباشد که  در این صورت هم وی در دایره اسلام قرار می گیرد .زیرا ما نمی توانیم از قلب انسان ها اطلاع حاصل نماییم. حکومت اسلامی نیز هر گونه تعرض به فرد مسلمان را نمی پذیرد و این به واسطه وجود نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم  است که خداوند وجود مبارک ایشان  را برای تمام انسان ها رحمت قرار داده است.

سوال:شما بانیان جشرایط ناگوار کنونی در کشورهایی مثل  عراق و سوریه را چه کسانی می دانید؟

آخوند بهلکه:بانیان اصلی این جنایات  حکومت های غربی هستند. این کشورها در واقع  با هدف  تضعیف حکومت های اسلامی  چند سالی است که انواع و اقسام نقشه ها و توطئه ها را بر سر ملت های مسلمان پیاده کرده اند و دست شان  برای همه  رو شده است.مطمئن باشید این چند کشور استعمارگر هیچ هدفی جز از بین بردن ملت های اسلامی ندارند و تا مادمی که بتوانند به اختلافات دامن بزنند به اهدافشان که فروش سلاح و تجهیزات جنگی  به کشورهای اسلامی است خواهند رسید.

سوال:راه های  مقابله با این  حربه استعمارگران را در چه می دانید؟

آخوند بهلکه:کشورهای اسلامی چاره ای ندارند جز این که ید واحده باشند و ازیکدیگر حمایت نمایند. کشورهای استعمارگر به این فکر نمی کنند  که خدمتی به جهان اسلام برسانند. بلکه هدف آن ها تجارت سلاح های کشتار جمعی است.آن ها با خطرناک جلوه دادن یک کشور اسلامی ,سلاح هایشان را به کشورهای همجوار می فروشند و ملت ها باید دراین زمینه ها هوشیار باشند و اجازه ندهند تا در میان شان اسلحه حکم فرمایی کند.

سوال:برای استحکام بخشیدن به رویه وحدت اسلامی چه پیشنهادی دارید؟

آخوند بهلکه:کشورها و ملت های اسلامی باید از گذشته درس بگیرند و تلاش کنند تا فتنه از میان شان برچیده شود.شاید اگر آن روزی که  کشوری مانند  افغانستان دچار مظلومیت  شد اتحاد اسلامی به معنای واقعی وجود داشت کار به  این جا نمی کشید.بنده  برگزاری کنفرانس های بین مذاهب را حرکت مفیدی می دانم  که باید هرچه بیشتر تقویت  شده و در بیداری ملت های اسلامی  به اهداف خود  دست یابد.

سوال:از نگاه  شما  حفظ امنیت تا چه اندازه  لازم و ضروری است؟

آخوند بهلکه:امنیت و سلامتی دو نعمت ارزشمندی هستند که باید  قدرشان را دانست. تا امنیت نباشد تضمینی برای حفظ  سلامتی  نخواهد بود.ما باید از تجربه اتفاقات کشورهای دیگر درس های لازم را بگیریم.امروزه امنیت همه ی ما در معرض تهدید واقع شده است.لذا این  یک بحث و وظیفه  ملی است و به  یک نهاد و ارگان  خاص مربوط نمی شود.همه باید  در پایداری این امنیت همت به خرج  بدهیم و همکاری های لازم را به انجام برسانیم.

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

مطالب مرتبط:

مردم ترکمنستان، مقام ارشد دولتی را کتک زدند

الحسبه - پلیس جدید داعش در نینوا

شهادت 8 يمني در حملات هوايی رژیم سعودی

مولانا سادات : هیچ توجیهی برای ریختن خون مسلمان قا

مولوی نیکخویی:طلاب و علمای دینی باید به علم روز مج

هدایای عجیب پادشاه عربستان به ترامپ

شغل قبلی سرکرده داعش در یعقوبه عراق چه بود

ا

برگزاری باشکوه نمازعید فطر در عید گاه بزرگ گنبدکاو

اهدای رزهای سفید توسط مسلمانان به مردم آمستردام +

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز