b_0_0_0_10_images_IMG_1522.jpg

اساس نیوز: عبدالرحمن آخوند کر خطیب و امام جمعه موقت بندرترکمن چند ماهی است که به دلیل بیماری حاج آخوند عابدی کر امام جمعه بندر ترکمن ، پا جای پای استاد گذاشته و علاوه بر مسوولیت های یاد شده ,مدیریت حوزه علمیه قبا را نیز برعهده دارد.

توانمندی وی در سخنرانی های پیش از نماز جمعه باعث شده است تا درعرض چند ماه به یکی از چهره های محبوب  دینی  بندرترکمن  بدل  شود.علاقه و اشتیاق شدید  آخوند کر به حوزه علمیه موجب  گردید درسال تحصیلی 1374 و درحالی که  سال چهارم دبیرستان را می خواند موقتا  ترک تحصیل  کرده و به فراگیری علوم دینی در حوزه علمیه قبای بندرترکمن  بپردازد.

بنا به گفته این عالم جوان اهل سنت ,وی پس از روی آوردن به حوزه ,در امتحانات سال آخر دبیرستان شرکت کرده و موفق به اخذ مدرک دیپلم خود نیز شده است.عبدالرحمان آخوند کر موفقیت در زمینه حوزوی را مرهون کسب فیض ازمکتب حاجی محمد آخوند عابدی کر و زحمات شبانه روزی استاد یار حوزه عبدالرشید آخوند بشاورد می داند.مصاحبه ذیل حاصل گفتگوی انجام شده با این عالم جوان اهل سنت است.

سوال:آیا پیش از ورود رسمی به حوزه علمیه با مراکز دینی ارتباط  داشتید؟

آخوند کر:رفت و آمد بنده به مراکز دینی از سال سوم دبیرستان آغاز شد. بدین ترتیب که شب ها در جلسات آموزش قرآن مساجد شرکت می کردم و تا پیش از ورود رسمی به حوزه علمیه قبا ,شش جزء از قرآن را فرا گرفته بودم.

سوال:درایامی هستیم که کنفرانس های بین المللی تحت عنوان وحدت اسلامی در شرف برگزاری قرار دارند آیا جنابعالی تجربه حضور در این کنفرانس ها را دارید و به چه میزان  برگزاری آن را مهم می دانید؟

آخوند کر:بنده یک بار توفیق حضور در این گونه  کنفرانس ها را پیدا کردم و برگزاری آن را بسیار مهم  و ضروری می دانم. تاکید می کنم  که  در چنین کنفرانس هایی باید از اشخاص صاحب نام  دنیای اسلام  دعوت به عمل آید تا بارعلمی آن  تقویت  گردد.مطمئنا درچنین حالتی، وحدتی که انتظارش را داریم سریع تر به مرحله عمل می رسد. به هر حال تاریخ ثابت کرده است  که اشخاص محبوب و صاحب  نام با کلام خود تاثیر بهتری بر افراد می گذارند و نتایج حاصله عمیق تر خواهد بود.

سوال:تجربه به دست آمده از حضور در کنفرانس های وحدت اسلامی را چگونه  به مردم منتقل می کنید؟

آخوند کر:طبیعتا راه های مختلفی برای این کار وجود دارد از جمله در سخنرانی های روز جمعه می توان بخشی از تجربیات را به مردم منتقل کرد.در سایر موارد اجتماعات  دینی  بستر مناسبی برای این  موارد است.

سوال:جلسات عمومی و نشست های هفتگی حوزه علمیه قبا  چه مواردی را شامل می شود؟

آخوند کر:ما,در طول سه سال گذشته در شب های دوشنبه  جلسات احکام برگزار کردیم که با پرسش و پاسخ همراه است.دراین جلسات از تمامی گروه های سنی حضور دارند.در شب های یکشنبه جلسه سیرت النبی دایر می گردد و در شب های جمعه ,شنبه و سه شنبه  نیز جلسات  تفسیر برقرار است.

سوال:به عقیده  جنابعالی  دلیل  اهتمام مردم و به ویژه  جوانان نسبت به  حضور در نمازهای جمعه  و جلسات هفتگی چیست؟

آخوند کر:بدون شک این مساله  به تلاش های چندین ساله حاج آخوند عابدی کر برمی گردد که  با دلسوزی خالصانه  به مردم  خدمات بسیاری انجام داد.ایشان در طول زندگی هیچ چیزی برای خودش نخواست و با کمک خیرین بنای مسجد جامع را به شکلی که مشاهده می کنید وسعت  کامل  بخشید.

سوال: آیا درمسجد جامع قبا برای بانوان هم امکانات فراگیری علوم دینی مهیا است؟

آخوند کر: بانوان در روزهای جمعه و با استفاده از یک مسیر مجزا در طبقه اول مسجد جای گرفته  ونماز جمعه را بر جایی می آورند.علاوه بر این در دو روز از ایام  هفته جلسات آموزش قرآن  دارند  که  تدریس به آن ها توسط  قاریان بانو انجام می شود.

سوال:چند سالی  است که برخی گروه های تند رو می کوشند تا چهره ی  سنت را  با القائات خشن مخدوش سازند.از نگاه شما اهل سنت واقعی کیست؟

آخوند کر:اهل سنت در واقع به مذاهب اربعه شامل حنفی ,شافعی ,مالکی و حنبلی  تقسیم می شوند که  درهیچ  یک از این مذاهب افراطی گری جایی  ندارند.اهل سنت واقعی کسی است که  منش اخلاقی و رفتاری  نبی مکرم اسلام را الگوی خود قرار داده  و از اعمال فتنه برانگیز و یورش های مسلحانه اجتناب می ورزد.این نوع اعمال نه  در مرام  رسول الله صلی الله علیه وآله  وسلم  و نه  در مرام صحابه کرام رضی الله عنهم  بود و پیروان واقعی مذاهب اربعه نیز دست به این اعمال خشن و ضد بشری نمی زنند.

سوال:توضیح دهید که چرا به پیروان  اهل سنت حنفی ,ماتریدی  گفته می شود؟

آخوند کر: ابومنصور ماتریدی از بزرگان فقه حنفی که از اطراف سمرقند و بخارای شریف  بود در زمان  خلیفه مامون عباسی  که تبلیغ  زیادی روی  فرقه معتزله می شد مقابل آن ها ایستادگی کرده و روش امام اعظم ابوحنیفه را ترویج  می داد.لذا به پیروان  مذهب حنفی که  امام شان در اصل  حضرت ابوحنیفه رحمت الله علیه  است اصطلاحا ماتریدی  گفته می شود.

سوال:تفاوت اساسی مبلغین شبکه های  ناشناخته ماهواره ای با علمای  اهل سنت درچیست؟

آخوند کر:همانطور که ما اهل سنت و جماعت  نام داریم به مبلغین شبکه های ماهواره ای  نیز,پیروان وهابی  یا سلفی گفته می شود.تفاوت اساسی در این است که آن ها  مذاهب اربعه را قبول ندارند و پیش از هرچیزی با اصل مذاهب مخالفند. به عنوان مثال اگر شما به آن ها بگویید که پیرو مذهب حنفی هستید چنین چیزی را نمی پذیرند.آن ها نه فقط  با ما  که با امام اعظم رحمت الله علیه و ابومنصور ماتریدی هم مشکل  دارند. بنابراین سلفی ها و وهابی ها آمده اند تا اولا مذاهب را از میان بردارند و سپس به تخریب دین  بپردازند. لذا  رفته رقته از چشم جوانان ما  افتاده  و می بینید  که  دیگر توجهی  به  برنامه هایشان  نمی شود.

سوال:ارادت اهل سنت به اهل بیت پیامبراکرم  صلی الله علیه و آله وسلم و دوازده امام  تا چه حد محکم است؟

آخوند کر:اهل سنت و جماعت احترام بسیار زیادی  برای  اهل بیت نبی مکرم اسلام و هم به دوازده امام دارند و همانطور که مشاهده می شود از قدیم الایام اسامی  فرزندانشان را از اسامی مبارک ایشان انتخاب می کردند.امروز اگر شما به اسامی بچه های اهل سنت نگاه  کنید می بینید که  تعداد زیادی اسامی ,از اسماء اهل بیت و دوازده امام  برگرفته شده است.بنابراین از نگاه ما این عزیران جایگاهی والا دارند .

خبرنگار:طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_IMG_1539.jpgb_0_0_0_10_images_IMG_1544.jpg

مطالب مرتبط:

بازدید هنیه از مرزهای غزه و دیدار با مبارزان قسام

نگرانی شورای امنیت ملی روسیه از گسترش روز افزون دا

موضوع مهمی که در توافق وین جا افتاده است

گزیده هایی از شبکه های اجتماعی 11

ع

جزییات جدید زنده بودن بغدادی

مقام صهیونیست: ایران با همه دشمنان ما تفاوت دارد

پوتین پروتکل استقرار نیروی هوایی روسیه در سوریه را

پیدا شدن نوزادی ربوده شده پس از ۱۸ سال

داعش با پهپاد به رم حمله می کند!

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز