b_0_0_0_10_images_IMG_0758.jpg

اساس نیوز : بسیاری ازعلمای شاخص اهل سنت گلستان عبدالرزاق آخوند رهبر را به عنوان یکی از با سواد ترین و به روزترین علما اهل سنت می شناسند.

بنظر می رسد فیض بردن ازچند مکتب وحوزه متفاوت دردوران طلبگی و شاید هم تلاش ها و ممارست های شخصی حاج آخوند رهبر ،او را در زمینه علوم دینی به یک چهره سرآمد تبدیل کرده است.

عبدالرزاق آخوند رهبر درمسائل اجتماعی جامعه نیزچهرهای کاملا فعال بوده ودرغالب مراسم های جمعی حضور دارد.

ایشان درحال حاضرمدیریت حوزه علمیه عرفانی آق قلا را برعهده دارد وامام جمعه این شهراست.به سراغ این عالم شاخص اهل سنت رفتیم تا هم جویای احوالش شویم و هم ازنقطه نظرات ایشان در رابطه با مسائل مهم جهان اسلام مطلع گردیم.

زمانی که منزل حاج آخوند رهبر رسیدیم ،جمعی ازعلمای شیعه وسنی  و از جمله امجد آخوند نظری فرزند استاد مرحوم یار محمد اخوند نظری منطقه به عیادت  وی که اخیرا به دلیل عارضه ناشی درد درناحیه ستون فقرات تحت عمل جراحی قرار گرفته بود آمده بودند.غالب صحبت ها وبرنامه ریزی ها درباره هفته وحدت پیش رو بود.پس از رفتن مهمانان با عبدالرزاق آخوند دقایقی به گفتگو نشستیم.

سوال:حاج آقا لطفا درباره زمان تاسیس حوزه علمیه عرفانی وشروع به فعالیت آن توضیحاتی بفرمایید:

آخوند رهبر:حوزه علمیه عرفانی آق قلا درسال 1315تاسیس گردید.اولین استاد بنده در زمینه علوم دینی  مرحوم پدرم حاجی دردی آخوند بود.ایشان اصالتا از روستای آلتین تخماق شهرستان گمیشان بود که مدتی برای تحصیلات حوزوی به مراکزعلمیه شوروی سابق رفته ودرآنجا اقدام به تاسیس حوزه علمیه می نماید.

دراین زمان ماموران رژیم کمونیستی شوروی درصدد بازداشت پدرم برمی آیند اما ایشان مطلع شده وازبوسیله اسب ازمرزعبورکرده و به ایران برمی گردد.درایران پدرم به حوزه علمیه قربان آخوند در روستای کله پست(ازتوابع گمیشان)رفته وبه عنوان دستیاروی به امرتدریس اهتمام می ورزد.ایشان مدتی بعد به جهت تکمیل مدارج علمی اش حوزه علمی کله پست را ترک کرده وازمحضراستاد عبدالقادرداغستانی کسب فیض می برد.وی سال 1317در دوره حکومت رضاخان برسرمسئله کشف حجاب ازسوی دولت مرکزی به مدت 3 سال به کشورعراق تبعید شده ودرآن جا با آیت الله بروجردی آشنا می شود.سپس به اتفاق شیخ علاء الدین پدرشیخ عثمان صلاح الدین به کرکوک می روند ونهایتا پدرم با اتمام دوره تبعید مجددا به ایران برگشته وفعالیت های حوزویش را ادامه می دهد.

b_0_0_0_10_images_IMG_0734.jpg

سوال:جنابعالی به عنوان یک عالم شاخص اهل سنت مهم ترین ضرورت دنیای اسلام را در شرایط کنونی را چه می دانید ؟

آخوند رهبر:مسئله اتحاد میان مسلمین به عنوان دستورقرآن کریم وپیامبرعظیم الشان صلی الله علیه وآله وسلم به عنوان مهم ترین ضرورت است.به هرحال درصدراسلام هم بسترهای بروزاختلاف به دلیل قوم گرا بودن طوایف ،زمینه های تمایز میان اشخاص به دلیل سیاه بودن برخی وسفید بودن برخی عوامل  دیگرفراهم بود که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم این موارد را مدیریت کرده ومی فرماید:بهترین دوره ازنظراتحاد میان مسلمین زمان پیامبری من خواهد بود واین اتحاد دردوره اهل بیت واصحاب من نیزادامه خواهد یافت.بعد ازآن اختلافات شروع شده و زیاد و افزون خواهند یافت.

درهمان جلسه اصحاب کرام سوال می کنند یا رسول الله چه توصیه ای دراین باره دارید ؟ایشان درجواب اصحاب کرام بر روی دو مسالهتاکید کرده است.توصیه اول شان این بوده که امت اسلامی به دستورات قرآن عمل نمایند.دریک روایت آمده است که آن سفارش مربوط به کتاب الله واجرای سنت ودرروایت دیگربه کتاب الله ومسئله عترت اشاره کرده ومی فرماید که این دو تا زمان قیامت هیچ گاه ازیکدیگرجدا نبوده و لحظه ای فرا می رسد که اعضای اهل بیت وامتم با من ازآب کوثربنوشند.بنابراین اگربه سنت های من عمل کنید هدایت شده وبه پیروزی خواهید رسید.ازاین رو درزمان فعلی نیز برای پرهیز از اختلافات باید ازکتاب الله و فرهنگ نبوی  پیروی نماییم.

سوال:حاج آخوند تحلیل شما ازوقایع فعلی دنیای اسلام چیست؟

آخوند رهبر:این گمراهی هایی که امروزما شاهد آن هستیم ازدستورات قرآن وفرهنگ سنت وعترت فاصله زیادی دارند.توصیه قرآن این است که به ریسمان الهی چنگ زنید وازهم متفرق نشوید تا نجات یابید.

پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم نیزدراین خصوص می فرماید:بین عرب,عجم,سیاه وسفید هیچ تفاوتی وجود ندارد مگرآن که با تقواتر باشد.پس دراین دوره نیزنباید به تفاوت قومیت ها ورنگ ها فکرکنیم.

ما نباید خودمان را در بند اختلافات بی رازش دینی و فقهی اسیر نماییم .علی الخصوص نباید بر اختلافات فریقین (شیعه و سنی )بدمیم .تاکید بر زمینه های اختلافی برای امت اسلامی حکم سم را دارد . هرکس که دردین خود استوارباشد ازنظرخدای متعال محترم خواهد بود.

ما مشاهده می کنیم  گروه هایی مثل وهابی ها وداعشی ها با هدف دامن زدن به اختلافات به دستورات قرآن کاملا عمل نمی کنند.آنها به طریقه و سنت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم هم پایبند نیستند . حتی پا را فراتر نهاده وبه وجود مقدس پیامبرگرامی ما صلی الله علیه وآله وسلم نیزاهانت کرده و زیارت قبرایشان را صحیح نمی دانند.

 درحالی که قرآن می فرماید:هرگاه ازدرپیروی ازنفس به گناه آلوده شدید به زیارت قبرپیامبربروید. ایشان شما را شفاعت خواهد کرد.دراین باره همچنین آیات صریحی هست که می فرماید:انسان ها ازنفس خود پیروی کرده وطغیان خواهند نمود واین همان زمان است که ما نیز درآن قرارداریم ومی بینیم که درکشورهای همجواربرادرکشی,کودک کشی وتجاوزبه اموال ونوامیس مردم رواج پیدا کرده وهمچنین جوانان ومردان را کشته,زنان ودختران را به تجارت می برند.این ها ظلم شان را تا این حد بالا برده اند.

سوال:حاج آقا مساله زیارت قبور همواره یکی از مسائل مهم مورد مناقشه از طرف وهابیون بوده است دیدگاه شما در این زمینه چیست ؟

آخوند رهبر:همانطور که می دانید مامسلمین ازقدیم به زیارت اماکن متبرکه اعتقاد زیادی داریم به عنوان مثال ترکمن های اطراف ما درگذشته چون وسیله نقلیه نبود با پای پیاده به زیارت قبرحضرت بایزید بسطامی وابوالحسن خرقانی می رفتند.پدرم تعریف می کرد که در زمان تبعید در عراق  جهت زیارت قبرامام ابوحنیفه رضی الله عنه و در بخارا به زیارت بهاء الدین نقشبندی رضی الله عنه پای پیاده می رفتند  وتا رسیدن به مقصد چندین شهرودهات را پشت سرمی گذاشتند.به مسئله زیارت اماکن متبرکه دراشعارصوفی الله یارهم اشارت شده است.زیارت اماکن متبرکه آن زمان به دلیل کمبود امکانات جزو افضل عبادات به شمارمی رفت وبه عقیده بنده نیزاگر شخصی پای پیاده به زیارت برود ثوابش به مراتب بیشترترازسواره رفتن خواهد بود.

سوال:همانگونه که مطلع هستید گروه داعش با ادعای احیای خلافت اسلامی تعدادی از جوانان ما را فریب داده و در تشکیلات خود جذب کرد در این زمینه نگاه اهل سنت به مساله خلافت را بیان بفرمایید؟

آخوند رهبر :بر اساس منابع اهل سنت و جماعت برای اینکه فردی اعای خلافت بر مسلمین را داشته باشد باید مجتهد دین باشد.تعیین و تایید وی نیزازسوی مجتهدین اسلامی صورت می پذیرد.ضمن آنکه اولی الامرشدن شرایط خاص خودش را دارد که ترجیحا باید مجتهد قریشی وازشجره پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم بوده وعالم به زمانه باشد وضمنا اکثریت علمای مردم نیز وی را باور وقبول داشته باشند.بر اساس این شرایط هر کسی نمی تواند سرخود ادعای خلافت بر مسلمانان را داشته باشد.خلیفه داعش برای خلافت خود تایید کدام بخش از علما را دارد ؟داعش را و یا شخص ابوبکربغدادی را چه کسی به عنوان خلیفه مسلمین تعیین ومعرفی کرده است؟این ادعاها درحقیقت دروغی بیش نیست ویک فرد فاسق نمی تواند اولی الامر وخلیفه مسلمین باشد.

سوال:شما را به عنوان نماد مراسم وحدت دربین علمای اهل سنت می شناسند. شما ضرورت این مسئله را ازچه ابعادی بررسی می کنید؟

آخوند رهبر:ماهیت و جوهره مراسمی که ما در روز دوازدهم ربیع الاول برگزار می کنیم تکریم شخصیت والای رسول ارکم صلی الله علیه و سلم است .عقیده بنده این است که ما در این ایام باید میلاد رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم را تکریم کنیم.این مسئله تکریم ازیک قرن گذشته هم با انجام مراسم مولود خوانی دربین ما بوده است.بنابراین هرشخص وخانواده ای که پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم را تکریم نماید آن شخص وخانواده اش ازبلایا و خطرات درامان خواهد بود.

هرکشوری هم که این کاررا انجام به ازبلایا و ازگزند دشمنان محفوظ خواهد ماند.بعدها که دیدیم بنیانگذارانقلاب به جهت جلوگیری ازاختلاف بین مذاهب ما بین دوازدهم وهفدهم ربیع الاول را که یک هفته است به عنوان هفته وحدت اعلام کردند.اگرچنین اتفاقی نمی افتاد حتما دربین جوانان مذاهب اختلاف شکل می گرفت که ایشان با این اعلام معقول وپسندیده جلوی این اختلافات را گرفتند ومی بینم که ایام میلاد حضرت پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم با شکوه هرچه بیشتربرگزارمی گردد.

خبرنگار:طاهرجانی

b_0_0_0_10_images_IMG_0740.jpg

کانال تلگرام اساسhttps://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

 

مطالب مرتبط:

زیان های چشم چرانی

ویزای آمریکا به شرط ارائه «رمز عبور» تمامی شبکه‌ها

شیخ خوشنویسان جهان درگذشت

گزارش نیوزویک درباره گزینه های رهبری آینده داعش

در این هیاهوی تندروی ها بالاخره صدای عقلانیت به گ

اقدام نیروهای پیشمرگ به تقویت خطوط دفاعی خود در ا

حرم ابراهیمی تنها متعلق به مسلمانان است!

سقوط هواپیمای جاسوسی اسرائیل برفراز لبنان

 

به آتش کشیده شدن 23 اتومبیل در استانبول

ا

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز