b_0_0_0_10_images_saddd1.jpg

اساس نیوز : دربین علمای اهل سنت کم نیستند افرادی که درکنارتحصیلات حوزوی به تحصیل در دانشگاه ها ومراکزعلمی پرداخته اند.

یکی ازاین علما عبدالصدیق آخوند کشمیری ساکن روستای قلندرآباد گنبد است.آخوند کشمیری که دروس حوزوی را نزد پدربزرگوارش فراگرفته همزمان درمقاطع لیسانس,فوق لیسانس ودکترا تحصیلات خود را در رشته علوم قرآنی طی کرده است.درنهایت وی اخیرا موفق به اخذ مدرک دکترای خود ازدانشگاه فردوسی مشهد گردید.

  ثمره تلاش های آخوند کشمیری در سال های گذشته تالیف وانتشار چند جلد کتاب درامورمختلف فقهی وعقیدتی است.عبدالصدیق آخوند کشمیری بیانی شیوا ومستدل داشته و با گشاده رویی ومتانت خاص با مخاطبان ارتباط برقرارمی کند.نامبرده درتلاش است تا ازطریق احیاء حوزه علمی پدرش مسیر آباء واجدادی خود را در زمینه تربیت طلاب ادامه دهد.

  حوالی ظهر یک روزپاییزی در اواسط آبان ماه به منزل ایشان رفتیم و درمورد جامعه اهل سنت وجهان اسلام دقایقی با وی هم کلام شدیم.صحبت ما سوال و ابهام رایج در بین جوانان آغاز شد.از استاد کشمیری پرسیدیم در این شرایط که جریانات انحرافی همگی در پوشش اسلام به تبلیغ اصول منحرف خود می پردازند ،جوانان چگونه می توانند اسلام واقعی را از باورهای انحرافی تشخیص دهند؟

آخوند کشمیری گفت:خداوند در قرآن کریم می فرماید تفاوت خوب وبد را از هم مشخص خواهد کرد.در صدراسلام,مسلمانان با کفار و منافقین مواجه بودند. اما با گسترش جهان اسلام به اقصی نقاط جهان و از بین رفتن کفار,منافقان کماکان درصحنه باقی مانده اند.برخی ازجوانان علاقمند به دین می پرسند که برای مقابله منافقان چه باید کرد.خداوند در زمان پیامبر(ص) به ایشان فرموده است که برای شناسایی منافق بهترین راه هم صحبت شدن با آنها است هرچند که خداوند به پیامبر(ص)این قدرت را داده است تا بتواند منافق را ازسیمای ظاهرشان نیزبشناسد.درآن زمان پیامبر(ص)با این سیاست که کفارنگویند ایشان به پالایش افراد امت خود پرداخت راه گفتمان با آن ها درپیش گرفت وسعی کرد ازاین طریق هدایت شان کند .زیرا منافق شخصی نیمه مسلمان است و زمینه های هدایت شدن را درخود دارد.ما از درون افراد آگاهی نداریم و ذاتا قادر به تشخیص ضمایر درونی شان نیستیم پس باید از طریق گفتمان بکوشیم تا مشکلات دنیای اسلام به حداقل برسد.

سوال بعدی را درباره نقش گروه های وهابی درمناطق اهل سنت می پرسم و اینکه چگونه می توان مانع تحرکات آن ها دربین جوانان شد؟

این عالم اهل سنت پاسخ داد:باید بررسی شود که دلیل گرایش جوانان به وهابی ها چیست.وقتی محمد ابن عبدالوهاب ظهورکرد قرآن می دانست وکسی پیدا نشد تا با علم وآگاهی خود به ادعاهای واهی او پاسخ دهد . ازاین روتوانست پیروان زیادی را دورخود جمع کند.الان هم شرایط به همین گونه است.وهابی ها لباس مسلمان ها را می پوشند و قرآن هم بلدند.آیا ما هم علوم دینی وقرآنی می دانیم که بتوانیم جواب پرسش های جوانان درباره وهابی ها را بدهیم؟اگر این گونه باشد و ما بتوانیم به شبهه افکنی های آنها با زبان خود قرآن پاسخ دهیم،گرایش جوانان به وهابی ها کمترخواهد شد.

ازآخوند کشمیری ازنقش غرب درخصوص ایجاد مشکلات برای دنیای اسلام سوال می کنم،وی اظهارداشت:غربی ها سعی دارند علم را ازمسلمانان گرفته وازاین طریق امت واحده را تحت فشاربگذارند.به عنوان مثال آن ها می خواهند مسلمین را از داشتن انرژی هسته ای محروم کنند حال آن که دردین اسلام دست یابی به علم فرض کفایه بوده و بر همه مسلمانان واجب است که به دنبال آن باشند تا زمانی که گروهی علم مورد نظر را به دست آورده واین فرض ازگردن دیگران ساقط شود.لذا این که ما به علوم مختلف دسترسی داشته باشیم جزو تاکیدات دین است واگرغربی ها بخواهند مانع تراشی کنند باید جلوی آن ایستادگی کرد.

می رسیم به این بحث که چگونه می توانیم شرایطی را فراهم نماییم که غرب نتواند درپی مانع تراشی برای جهان اسلام باشد؟

از استاد این پاسخ را شنیدیم:ما باید به گذشته برگردیم و ازتجربیات درس های لازم را بگیریم.به عقیده بنده مناسب ترین راهکار برای خارج شدن از زیر فشارهای غرب این است که به مرزخود کفایی برسیم. در این زمینه باید توجه داشت که حفظ سرمایه های انسانی بسیار با اهمیت تر ازداشتن نفت است.نفت فرآورده ای است که نیاز به خریدار دارد. لیکن نیروهای انسانی باعث کارآفرینی شده و می توانند کشور را از زیر یوغ استعمار نجات دهند.

در بخش بعدی صحبت ها موضوع راهکارهای پیشرفت دین درجوامع اسلامی را مورد توجه قرار داده و میزبان می خواهم دراین خصوص نیز صحبت نماید.آخوند کشمیری گفت:دین مشخصه انحصاری ویا محدود ندارد که بگوییم آن یکی مسوول است و این یکی مسوول نیست.برای پیشرفت دین درجامعه عمل به چند مورد بسیار مهم ازسوی کلیه مسلمین لازم است.اولا این که ایمان به کلمه شهادتین داشته باشیم,دوم نمازبخوانیم,سوم روزه بگیریم,چهارم به فقرا زکات بدهیم تا در امور زندگی  خود درنمانند وپنجم درصورت داشتن تمکن مالی به حج برویم.عمل به این ها باعث پیشرفت دین درجوامع اسلامی می شود و البته عمل به مسائل دیگر که بتواند زمینه های وحدت بیشتر درمیان مسلمین را مهیا نماید.

در این زمینه نکته مهم این است که نباید دایره مسلمانی را در حدی تنگ کنیم که یک فرد ولو با ارتکاب گناهی کوچک از اسلام خارج شود.باید نگاه مان به دین بسیار فراخ تر گردد و مسلمانی را فقط در ظواهر افراد جستجو نکنیم .

خبرنگار :طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_effd6.jpg

 

 

 

مطالب مرتبط:

هند و ویتنام، توافقنامه همکاری هسته ای غیر نظامی ا

ا

سیره پیامبر گرامی اسلام راهکاری روشن و عملی پیش رو

آمار دستگیر شدگان داعشی در ترکیه

ا

امتناع کردن روحانیون مسلمان انگلیس از خواندن نماز

حکم بازداشت رهبر لندنی حزب «متحده قومی» در دادگاه

ا

بی احترامی به یک مسجد در کانادا

نظرات کاربران سایت" خرونیکاترکمنستان" درباره قطع گ

 

حمله به یک زن مسلمان و کشف حجاب وی در لندن

کشتار مسلمانان راه حل مناسبی برای پایان دادن به بح

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز