b_0_0_0_10_images_Untitled1.jpg

اساس نیوز :جامعه اهل سنت مشهد با توجه به نبودن مرجعی خاص برای آن ها همچون دادگاه های شورای حل اختلاف دچارمشکل بودند ازاین روجناب مولوی خوش دوست دفترامام جمعه اهل سنت مشهد مقدس به طور رسمی ازسال 88 درزمینه های ثبت ازدواج و طلاق وتقسیم ارث براساس مذاهب شروع به فعالیت نموده وتوانسته است ضمن ارتباط با دیگرحوزه های علمی اهل سنت,پاسخگوی مردم در زمینه ادارات جمهوری اسلامی ایران درشهر مشهد باشد.

درهمین راستا دفترامام جمعه اهل سنت با دعوت مردم برای شرکت در راهپیمایی روز22 بهمن و روزقدس وبرنامه های ایام ماه مبارک رمضان توانسته است درجهت تحکیم وحدت نقش موثری را ایفاء نماید.مصاحبه اختصاصی سایت اساس نیوز با جناب مولوی یوسف خوش دوست امام جمعه اهل سنت مشهد مقدس را به اتفاق می خوانیم.

سوال:جناب مولوی لطفا بفرمایید ساکنان اهل سنت مشهد مقدس عمدتا ازچه منطقه ای به این شهرکوچ کرده اند وسابقه آن به چه دوره ای برمی گردد؟

مولوی خوش دوست:حدود یک قرن پیش که کمونیست ها برشوروی سابق حکومت می کردند تعداد زیادی ازترکمن های ترکمنستان فعلی به دلیل آن که نمی توانستند آزادانه به اموردینی خود بپردازند ازترس ماموران حکومتی به سوی ایران مهاجرت کرده وتعدادی درنواحی مشهد,سرخس ودرتربت جام سکنی گزیدند.درمشهد اقوام ترکمن بیشتردرمنطقه رضائیه که مسجد جامع نیزدرآن جا قراردارد ودرمنطقه مهرآباد زندگی می کنند.درگذشته خیابان ساکنان رضائیه به نام خیابان ترکمن ها معروف بود که امروزبه نام انقلاب تغییرنام پیدا کرده است.

سوال:بنای اولیه مسجد جامع اهل سنت رضائیه درچه سالی احداث گردیده است؟

مولوی خوش دست:این مسجد درسال 1340 به همت ترکمن ها بنا گردید.آن زمان بنای ساخته شده تنها 200مترمربع بود.بعدها ودرسال86 زمین فازدوم مسجد جامع به مبلغ 150میلیون تومان خریداری شده وساختمان آن احداث گردید. لذا مساحت قبلی به 900مترمربع افزایش پیدا کرد.درحال حاضربنای قدیمی مسجد جامع به مساحت 200 مترمربع به خواهران واگذارشده است.

سوال:جناب مولوی شما دردوران فراگیری علم حوزوی را نزد چه اساتیدی گذرانده اید؟

مولوی خوش دوست:بنده بیشتردوران تحصیل را که از13 سالگی آغازشد درحوزه علمیه روستای سارلی مختوم ازتوابع گنبد کاووس گذراندم.سپس به مسجد جامع مشهد آمده وپیش نماز شدم.درادامه ازمحضرحاج قاضی نذیراحمد حنفی ازقضات کشورافغانستان که آن زمان درمشهد بود کسب فیض نمودم.ایشان الان نماینده پارلمان افغانستان هستند.دوران تحصیلات بنده درنیمه دهه اول 70 پایان یافت و کماکان مشغول به خدمت بودم تا اینکه رسما به عنوان امام جماعت مسجد جامع انتخاب شدم.

سوال:به عنوان یک کارشناس مذهبی تحلیل جنابعالی از وقایع امروزجهان اسلام چیست؟

مولوی خوش دوست:واقعیت امراین است که دنیای اسلام در وضعیت نگران کننده ای قراردارد.وضعیت به گونه ای است که همه مسلمین نگران اوضاع کشورهای درگیرجنگ هستند.اسلام ستیزی,اسلام گریزی ودین هراسی هدفی است که دشمنان دین دنبال می کنند .فرمایش خداوند است:و نباشید مانند کسانی که متفرق شدند وبین شان تفرقه ایجاد شد.ودرجای دیگرمی فرماید:شما ازیک پدرومادرمتولد شدید پس دینی که باید به رسمیت شناخته شود اسلام است.دین اسلام دین سلامتی و رحمت است ومتاسفانه با مشکلاتی که درداخل مسلمانان وجود دارد دشمنانی که لباس اسلام را به تن کرده اند نفع می بینند واین وسط ما هستیم که ضررمی کنیم.

سوال:به نظر جنابعالی آیا اقدامات گروه های داعش که به نام اهل سنت فعالیت می کنند به نفع جامعه مسلمانان بوده است؟

مولوی خوش دوست:داعشی ها درلباس اهل سنت فقط وفقط ادای مسلمان بودن را درمی آورند ودرواقع اسلام هراسی را ترویج می دهند.این چنین بی رحمی وبی شفقتی واین گونه انسانیت را بی ارزش کردن درنهاد مسلمانان جایی ندارد.این گونه قضاوت کردن وگردن زدن ازمسلمانیت به دوراست.این ها پرچم اسلام را به دست گرفته وانسان ها را با اسید می سوزانند.دین که به شعارنیست دین با عمل ثابت می شود.

سوال:شما راه کارهای دست یابی به یک وحدت مشترک را درچه عواملی می دانید؟

مولوی خوش دوست:ما با امکاناتی که دردست داریم می توانیم تفرقه را ازمیان برداریم.برای رسیدن به هدف ابتدا باید ازدامن زدن به اختلافات داخلی دست برداریم .ازبدگویی نسبت به یکدیگراجتناب بورزیم تا بتوانیم به یک نقطه مشترک برسیم.تا مادامی که درمیان ما اختلاف باشد دشمن می تواند به راحتی نفوذ کند.درنهایت تاسف باید بگویم که امروزدشمن نیازی به خرج کردن هزینه ندارد چون مسلمانان به دست خودشان دارند همدیگر را می کشند.

سوال:جناب مولوی به عقیده شما وضعیت پیشرفت دین درکشورما چگونه است؟

مولوی خوش دوست:درقبل از انقلاب درمیان مردم آن چنان میل و رغبتی به دین وجود نداشت .چون مراکزعلمیه بسیارکم بودند وبرای رفتن به حوزه ها مشکلات وموانع زیادی وجود داشت. اما بعد ازانقلاب مساجد وحوزه ها افزایش یافتند وبه امکانات وتجهیزات پیشرفته مجهزشدند.امروزه دسترسی به مساجد برای مومنین آسان شده است و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی حوزه ها به پیشرفت های خوبی در زمینه پرورش اساتید مجرب وحافظان قرآن کریم رسیده اند.همه شاهد هستیم که درمسابقات بین المللی حفظ وقرائت قرآن کریم قاریان ما خوش می درخشند وباعث عزت وآبروی کشور می شوند.البته در خصوص تجهیز بهترحوزه های مناطق دور,کمبود هایی هم وجود دارد که انشاالله با یاری مسئولین بزودی یرطرف خواهند شد.

سوال:فضای خوب حاکم در زمینه امنیت کشور به چه میزان می تواند درپیشرفت دین اثربخش باشد؟

مولوی خوش دوست:با توجه به اتفاقات ودرگیری ها درکشورهایی مانند عراق وسوریه همه ما مسلمانان ایرانی باید دعا بکنیم که نعمت امنیت را به آن ها برگرداند.نقل است قوام وامنیت جوامع اسلامی به 4 عنصرعلم علما,عدل امرا,سخاوت اغنایا ودعا فقرا بستگی دارد.بنابراین این که ما با امنیت وآرامش درخانه زندگی می کنیم جای تقدیر وتشکردارد.نوع دوستی مردم ایران زبانزد خاص وعام است وان شاالله به برکت همین خوبی ها امنیت درجامعه اسلامی ما تا همیشه برقرار وپایدارخواهد بود.

سوال:ازبرنامه های جانبی مسجد چه مواردی قابل اشاره است؟

مولوی خوش دوست:همان طورکه مشاهده کردید علاقمندان زیادی به مسجد آمده ودرفاصله هرنمازبه یادگیری می پردازند.کودکان زیرنظراساتید آموزش های لازم را فرا می گیرند.افراد بزرگسال هم درنوبت هایی که خودشان هماهنگ می کنند جلسات قرآن خوانی شبانه دارند ونسشت هایشان را معمولا به صورت دایره وار برگزارمی نمایند.

خبرنگار:طاهرجانی

b_0_0_0_10_images_111.jpg

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

دابق و اهداف پشت پرده آن

ابراز نگرانی وزیر دفاع اتریش از اسلامی شدن بالکان

نفتکش هپینس-۱ با چراغ سبز عربستان راهی ایران شد

 

یونیسف از کشتار کودکان سوری ابراز تاسف کرد

اهمیت مطالعه در اسلام

ورود نظامیان آمریکایی به خاک عراق

احتمال تغییر گسترده در نتایج انتخابات پارلمانی افغ

منطقه امن استراتژی کابل برای قطع نفوذ پاکستان بر ط

ا

هجوم داعش به شبه نظامیان کرد در شرق نینوا

ا

دیدگاه‌ها   
خدا علم است نه دین
0 #1 خدا علم است نه دین 1398-04-14 22:29
چند دستگی دنیای اسلام به خاطر این است که کشورهای اسلامی هر کدام در اصل اسلام خودشون رو اجرا می کنن و اسلام فقط بیشتر در لفظ گفته می شه و عمق و معنا و مفهوم اسلام رو درک نکردن.ضمنا هر کشوری اگه متوسل به علم و دانش روز شده و روی اختراعات و اکتشافات و تحقیقات و تولید علم تکیه کنه،هم می تونه اسلام رو نگه داره هم خود کشور رو.دین رو علم و عقل نگه می دارد و بستر دین همین علم و عقل هست.اگه زمان پیامبر هم عقل و علم پیامبر نبود الان چیزی به نام اسلام نداشتیم.ما الان فقط به علم کابردی و پیشرفته نیاز داریم و بس.خدا رو همه الان می شناسن و همین کافی است و بقیه حاشیه.
نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات