b_0_0_0_10_images_IMG_0328.jpg

اساس نیوز :مسجد جامع محمد رسول الله(ص)اهل سنت مشهد درخیابان پورسینای 41 مشهد واقع شده است.

ازابتدای خیابان پورسینا تا مسجد جامع پای پیاده حدود نیم ساعت راه است و فاصله این مسجد تا حوزه علمیه نور نیز در همین حدود است .مسجد جامع رسول الله(ص) درداخل کوچه مشرف به خیابان قراردارد که از داخل کوچه سی ویکم نیزرفت وآمد به آن میسراست.این مسجد اهل سنت مشهد به مسجد بازه شیخ معروف است و بنا به گفته اهالی در روزگاری نه چندان دوربه آن وسعت بازه شخ یعنی زمین سفت می گفته اند.

بعدها کلمه شخ به معنای سفت به شیخ تغییرپیدا کرده وبه این ترتیب به بازه شیخ شهرت یافته است. پس ازعبورازداخل حیاط نه چندان بزرگ می توان به داخل صحن ساختمان اصلی راه یافت.مسجد جامع رسول الله اهل سنت مشهد با آنکه چندان ازشهرت برخوردارنیست، اما مانند دیگرمساجد جامع,در روزهای جمعه جمعیت زیادی را به خود می بیند.جماعت اهل سنت این مسجد قدیمی ازاقوام خراسانی,ترکمن وبلوچ تشکیل شده وارادت خاصی نسبت به هم و مولوی آن جناب محمد مقدسی دارند.جمعه است ومولوی مقدسی درمیان مشایعت اهالی به مسجد می آید تا به ایراد سخنرانی بپردازد.چشم های منتظرمومنین به او دوخته شده است تا برایشان درباب مهمترین مسائل روز واحکام فقهی سخن بگوید.

مولوی محمد مقدسی درخطبه های پیش ازنمازجمعه مسجد جامع اهل سنت محمد رسول الله(ص) مشهد ضمن یادآوری 13 آبان روزتسخیرسفارت آمریکا ازآن به عنوان یک اتفاق تاریخی درطول انقلاب اسلامی یاد کرد وگفت:مردم ایران هرزمان که اراده بکنند می توانند دست به خلق حماسه های سرنوشت سازبزنند که خاطره خوش روز13 آبان ماه سال 57 ازجمله ی آن روزها است.

مولوی مقدسی با بیان اینکه تسخیرسفارت آمریکا حساب کار را به دست دشمنان اسلام و مسلمین داد تا درامورکشورهای دیگردخالت ننمایند افزود:سیزدهم آبان ماه مصداق شجاعت وشهامت بالای نسل جوان ایران است که سرمایه های عظیم کشوراسلامی می باشند.دراین روزیک کارمهم به ثبت رسید وما توانستیم ازحقانیت خودمان دفاع کنیم.

این مولوی اهل سنت درمورد تحلیل علت این واقعه تاکید کرد:آمریکایی ها پیش از انقلاب ازطریق همان سفارت برما حکومت می کردند واین بغضی بود که ازسال ها قبل در دل جوانان ما قرارداشت.اعتراض به دخالت آمریکا درامورکشورسرانجام در روز13آبان سال 59نمود عینی پیدا کرد وبه سال ها فرمان روایی آن ها پایان بخشید.

مولوی محمد مقدسی دربخش دوم سحنانش به مساله معاملات ربوی ومعنای آیه ی 279 سوره مبارکه بقره دراین باره پرداخت وگفت:خدای متعال ما انسان ها را ازگرفتن سود از طریق ربا منع کرده وبا توجه به این که سود حاصله از ربا بدون زحمت به دست می آید عمل به آن درواقع حرام است.

مولوی مقدسی درهمین خصوص با قرائت احادیثی ازنبی مکرم اسلام جضرت محمد(ص)بیان کرد:همه ما باید سعی کنیم تا زندگی کوتاه مدت مان به این چیزها آلوده نشود ودرتجارت و داد وستدها دستورات کسب مال حلال رعایت شوند.خداوند درچند آیات متوالی درسوره بقره بررعایت این مسائل تاکید می کند.این نوع معاملات درقبل ازادیان الهی مانند یهود ومسیح رواج داشتند وخدای متعال به پیامبران آن ها دستور داده بود با یک عده ازسرمایه دارها که ازاین طریق برمردم ظلم می کنند باید مبارزه شود.

خطیب نمازجمعه اهل سنت مسجد جامع محمد رسول الله یادآورشد:درقدیم اغنیا با فقرا مواجه بودند وظالم برمظلوم حکومت می کرد.همان دوران هم شیوه های غلط امروزی درمعاملات حرام عملی می شد به این ترتیب که شخص فقیرپولی را ازشخص غنی قرض می گرفت ومی بایست آن را با چند برابرسود حاصله پس می داد.اتفاق می افتاد که آن شخص به دلایلی نتواند و درواقع نمی توانست قرض خویش را بپردازد واندوخته وی برباد می رفت.

مولوی مقدسی اظهارداشت:این مسائل باعث شدند تا انبیا الهی همچون حضرت موسی(ع) وحضرت مسیح(ع)با حاکمان وقت مبارزه کنند.علی رغم این در زمان پیامبر(ص)نیزهم مشرکین وهم برخی پیروان آن ادیان و قبایل مسلمانان همچنان به این روش اصرا می ورزیدند.

وی افزود:زمانی که براثراین نوع معامله بین دو قبیله بزرگ اختلاف پیش آمد آن ها به رسول خدا(ص) مراجعه کردند که ایشان ابتدا خواستند تا طوایف صبر کرده و به هم مهلت دهند وزمانی که مدت مقرربه پایان رسید راجع به نهی این قبیل معاملات آیه نازل گردید وازآن پس حضرت پیامبر(ص)مسلمین را ازگرفتن سود ربا منع کردند.

مولوی مقدسی یکی ازدلایل دشمنی کفار با پیامبر(ص)را درهمین مساله دانست خاطر نشان ساخت:نهی انجام معاملات ازطریق گرفتن سود ربا برثروتمندان آن زمان گران تمام شد چرا که قوانین تجارت درقبایل آنها برپایه گرفتن سود ربا جاری بود ووقتی دیدند قوانین الهی آن ها را ازانجام این عمل منع می کند به شدت به مقابله پرداختند.

خطیب مسجد جامع اهل سنت درتشریح تغییر نیافتن قوانین الهی گفت:سال ها طول کشید تا پیامبر(ص)توانستند به امت خویش بفهماند که پول ربا خوردنی نیست. چرا که وقت لازم بود تا کفاربه اسلام بپیوندند و کسانی هم که نمی خواستند به زیرپرچم دین دربیایند راه جنگ وستیزدرپیش گرفتند بنابراین باید بدانیم که این مسائل همین طوری وبه سادگی بدست نیامده اند.

مولوی مقدسی ادامه داد:دستورات خدای متعال شامل گذشت زمان نمی شوند ونباید تصورکرد که عمل به آن ها در دوران کنونی ضرورت نیستند.مسلما کسانی که نیازبه گرفتن وام ازلحاظ اقتصادی جزو اقشارضعیف به شمارمی روند وتوان برگرداندن اصل مبلغ با چند برابرسود را درخود نمی بینند.بنابراین هیچ کس وحتی همان شخص ثروتمند هم موافق پرداخت سود چند برابرنیست پس چیزی که درمورد خودمان نمی پسندیم راجع به دیگران نیز نپسندیم.

مولوی مقدسی با ضروری شمردن دستگیری ازفقرا و نیازمندان گفت:یکی ازتاکیدات دین اسلام برای مقابله با انجام معاملات حرام این است که مسلمانان ثروتمند به فقرا صدقه بدهند ونگذارند مبلغ صدقه در داخل ثروتشان باقی بماند.به هرحال ممکن است هرشخصی در زندگی به مشکلات مالی گرفتارشود که دراین حالت ابتدا باید صبر پیشه کرد تا زمینه حل و فصل مشکلات فراهم بشود واین گونه نیست که به محض حادث شدن گرفتاری اقدام به گرفتن وام سود دارکنیم.اگرقرارباشد هرشخصی که توان مالی دارد ازآن برای تحت فشارقراردادن اشخاص فقیراستفاده کند فعل انسانیت وانسان بودن ما به زیرسوال خواهد رفت.این اعمال به هیچ وجه پذیرفتنی نیست ومرتکبین در روزحساب جوابگو خواهند بود.

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

مطالب مرتبط:

باج گیری به سبک امریکایی

گزارش تصویری از مراسم معارفه ائمه جمعه اهل سنت بند

وضعیت موصل و رقه پس از داعش چگونه خواهد بود؟

افراد پیر برای دریافت دیه طعمه ببرهای درنده می شون

تعیین ۱۴۴ مبلغ زن برای مساجد مصر

ا

مخالفت کشورهای عربی با اقدامات عربستان

آبتین امیری: اقتصاد مرزنشین یک واقعیت تاریخی است

گزیده هایی از شبکه های اجتماعی 23

ع

تلاش چندبارۀ سعودی‌ها برای اصلاح هندسی منا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات