b_0_0_0_10_images_dsa4.jpg

اساس نیوز :حوالی ظهر روز تعطیل آخر هفته است و ساکنان اهل سنت محله مهرآباد مشهد ازهرسو و طرف به سمت محل اقامه نمازجمعه به حرکت درمی آیند.

حدود یک ساعت مانده به وقت اذان ظهر طبقات اول و دوم مسجد جامع از جمعیت انباشته می شود. از این رو تیم هیات امنا چندین تخته فرش را در محوطه بیرونی پهن می کنند، تا سایرین بتوانند روی آنها جای بگیرند.
حرکت مردم به سوی میعاد گاه جمعه از مسیرهای منتهی به مسجد جامع توحید بدون وقفه درحال جریان است وطی مدت کوتاهی در فضای کوچه جا برای نشستن باقی نمی‌ماند.
نماز جمعه اهل سنت منطقه مهر آباد دقیقا به نماز روز عید فطر وعید قربان شباهت دارد و مراجعه اقشار مختلف اعم از پیر و جوان،مردان و زنان تمام شدنی نیست.آن چه که بیش از هرچیز توجه بیننده را به خود جلب می کند مشرف بودن در اصلی مسجد به کوچه است و این یعنی اینکه مسجد جامع توحید محله مهرآباد مشهد حیاط مناسب برای استقرار نمازگزاران را ندارد.
برای رفاه بیشتر بانوان محوطه مسکونی جنب مسجد خریداری شده است تا آنها نیز بتوانند امکان حضور در نمازهای روز جمعه و نماز تراویح شب های ماه مبارک رمضان را پیدا کنند.محوطه مسکونی مذکور برای برگزاری کلاس های قرآنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سیلاب جمعیت خداشناس و نوع شتاب انسان‌هایی که می آیند تا به نماز جماعت برسند آدمی را به تعجب وا می‌دارد.هیات امنای مسجد جامع توحید نمازگزاران را به محوطه خیابانی که جاده اصلی ازکنار آن می گذرد هدایت می کنند.داخل کوچه مسجد محوطه دیگر ی را به عنوان وضوخانه درنظر گرفته اند و همچنین درقسمتی از دیوار کوچه آب خوری تعبیه شده است.


دیدار قومیت های اهل سنت محله مهرآباد مشهد با هم،ازنوع و خشوع و همزیستی آنها درجوار هم حکایت می کند.افرادی که محبت خود را خالصانه نثار هم می نمایند.لحظاتی بیش به برپایی ضیافت باقی نمانده است و روند طبیعی حرکت ساکنان اطراف به سوی مسجد جامع توحید کماکان ادامه دارد.

b_400_400_16777215_10_images_a3ddd.jpg
    حافظ عبدالرحمان سر کوهی خطیب نماز جمعه اهل سنت محله مهرآباد مشهد در خطبه پیش از نماز خطاب به نمازگزاران گفت:با وجود آن که پیامبر(ص) افضل مخلوقات روی زمین است و فرشتگان فعل انجام گناه را از وجود مبارک ایشان بیرون کشیده اند اما آن حضرت(ص) روزی هفتاد بار به درگاه خدا توبه و استغفار می کردند.
وی افزود:نگاه کنید و بنگرید که وقتی سرور کائنات محمد مصطفی(ص) روزی هفتاد بار توبه می کند ما امت اسلامی که هرلحظه درمعرض آلوده شدن به گناه قرار داریم، باید روزی هزار بار توبه کنیم.
حافظ سر کوهی شرط پذیرش توبه را در سه محور:پشیمانی،عدم اراده به ارتکاب مجدد و نرفتن به سوی آن دانست و اظهار داشت:انسانی که توبه و استغفار می کند، حق رجوع مجدد به آن را ندارد و نباید پس از ندامت و پشیمانی و انجام توبه درباره شرح وقایع آن به دیگران حرفی بزند، زیرا در این حالت توبه پذیرفتنی نیست.
خطیب مسجد جامع توحید مهرآباد با تشریح این مسئله که امکان بخشیده شدن حق الله بیش از حق الناس است تصریح. کرد:اگر موضوع حق الناس دربین باشد،اگر حق یتیم و حق مظلوم خورده شود تا وقتی که آن ها از حق خود نگذرند شخص مرتکب شونده به گناه بخشیده نخواهد شد.
حافظ سر کوهی درباب اهمیت توبه گفت:فرض کنیم که شخصی در بیابان شترش را گم کرده و در زیر گرمای طاقت فرسا و بدون آب و غذا و سایه درخت درمعرض هلاکت قرار دارد و ناگهان با دیدن شترش که کنارش ایستاده آن چنان خوشحال می شود که بی اختیار سجده شکر برجا می آورد .بدانید که خوشحالی خداوند به جهت توبه ی مسلمان به مراتب بیش از این هاست.
  وی با شرح داستانی از وقایع صدر اسلام گفت:زمانی که رسول الله(ص) پس از توبه ی یک شخص زناکار بر جنازه اش نماز خواند اصحاب از ایشان دلیل خوانده شدن نماز بر جنازه آن شخص را پرسیدند که حضرت فرمود:به خدا قسم اگر توبه این شخص قابلیت تقسیم شدن در بین عموم را داشت به واسطه آن گناهان آن ها نیز مورد عفو و بخشش قرار می گرفت.پس باید بعد ازهر رکوع و سجده به درگاه خداوند توبه کنیم زیرا که فرموده است:رجوع کنید به سوی الله و توبه کنید قبل از آن که به سوی شما عذاب بیاید.
این عالم جوان اهل سنت،تعلیم آداب توبه به فرزندان و همسایگان را جزو وظایف امت اسلامی برشمرد و خاطر نشان ساخت:فرزندان ما باید نحوه رجوع به خدا را فرا بگیرند و اگر کسی را دربین همسایگان می شناسیم که از این مسائل بی اطلاع است به وی نیز آداب آن را بیاموزیم تا بلکه خداوند از گناهان ما در گذرد.اگر درحال خود بمانیم وارد بهشت نمی شویم، پس باید سعی کنیم تا از راه انجام توبه به بهشت برسیم.
حافظ عبدالرحمان سر کوهی ادامه داد:وقتی دل سیاه می شود آن را باید با سفیدی شست و پاک کرد.گناهکار می تواند ازاین طریق دل را پاک نماید و اشخاص پاک هم می توانند به ذکر الله مشغول شوند تا انشاالله روزی برسد که همگی ما توفیق ورود به بهشت را پیدا کنیم.خبرنگار:طاهر جانی

مطالب مرتبط:

درآمد داعش از قاچاق اعضای بدن

وزیردفاع امریکا : کره‌شمالی نباید به توانمندی‎های

حمل و نقل رایگان و اجرای سرود «ژاراپازان» در رمضان

ستاره فوتبالیست داعشی کشته شد

ا

مدرس اهل سنت دانشگاه:رانت اطلاعاتی و حلقه بسته مدی

 

جایزه نقدی برای افشای "گروه‌های دینی غیرقانونی" در

جنایت هولناک داعش پس از ورود به یرموک

فعال مسلمان فرانسوی: مسلمانان فرانسه باید از آرای

ارسال کمکهای بشردوستانه روسیه به سوریه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات