b_0_0_0_10_images_sdsd1.jpg

اساس نیوز :روستای پیرواش ازتوابع شهرستان آق قلا در35 کیلومتری شمال شرقی گرگان قراردارد.

حدود 60 سال پیش یکی ازبزرگان وخان های ترکمن به نام حاج حسین جرجانی ساکن روستای چن سولی (در25کیلومتری پیرواش)برای دستیابی به مراتع و مزارع بهتر واستفاده ازمناطق جنگلی وخوش آب وهوا با تعدادی بستگان و آشنایان خود ازجمله حاج رستم آخوند جرجانی,حاج بایرام عنایتی,قربان قلیچ صوفی زاده,ایشان آخوند سن سبلی ودیگران به این محل کوچ کرده و روستای جدید پیرواش را ایجاد می نمایند وسپس ساخت وسازوعمران وآبادانی درآن آغاز می شود.
حاج جسین جرجانی فرزند محمد آخوند گرگانی بیش ازبیست سال نماینده مردم ترکمن صحرا درمجلس ملی دوران پهلوی اول بود وبدین لحاظ درکنارپدرش رفت وآمد زیادی به تهران داشت ودراین سفرها ازتجربیات پدرش ودانش اجتماعی مردم تهران بهره برد.
حاج حسین جرجانی اولین کسی بود که کشاورزی نوین را درروستای پیرواش واطراف آن راه انداری کرد وپنبه کاری را درسطح وسیعی رونق داد.همزمان ایشان آخوند سن سبلی و رستم آخوند جرجانی(پسرعموی حاج حسین جرجانی) درزمینی که حاج حسین جرجانی دراختیارشان گذاشته بود حوزه علمیه جرجانیه را بنا کردند که حدودا 80 سال قدمت دارد وامروزه مدیریت آن را استاد الحاج عبدالله آخوند سن سبلی پسرایشان آخوند سن سبلی عهده دار است.
پیرواش با 7هزارنفرجمعیت اکنون اکنون تبدیل به بخش شده است.گفتگوی ما با استاد الحاج عبدالله آخوند سن سبلی امام جمعه ومدیر حوزه علمیه جرجانیه بخش پیرواش را به اتفاق می خوانیم.
سوال:حاج آخوند سن سبلی مسجد جامع اهل سنت روستای پیرواش در کنار اهل سنت ترکمن تعدادی جمعیت ازقوم وطایفه بلوچ دارد وبه خصوص درروزهای جمعه که برای شنیدن سخنان خطبه درمسجد حاضرمی شوند.شما به عنوان یک عالم اهل سنت ترکمن چگونه این فضا را مدیریت می کنید؟
آخوند سن سبلی:همان طورکه اشاره کردید مسجد حوزه علمیه جرجانیه تعداد زیادی جمعیت ازطایفه بلوچ دارد که در روزهای جمعه از روستاهای اطراف به محل برپایی نماز جمعه می آیند وبنده به همین خاطرسخنرانی خطبه را به گویش فارسی انجام می دهم تا این عزیزان نیزازبیانات استفاده لازم را ببرند.البته لازم به ذکر است که بیشترجمعیت بلوچ ازافراد تحصیل کرده مدارس ویا حوزه های علمیه هستند وهریک جزو اشخاص با تفکروصاحب نظر جامعه ،شناخته می شوند.
سوال:برهمین اساس وبا توجه به اینکه درپیرواش اقوام دیگری هم زندگی می کنند نظرجنابعالی از وحدت میان اقوام چیست؟
آخوند سن سبلی:خوشبختانه دراستان گلستان که به رنگین کمان اقوام معروف است اقوام زندگی مسالمت آمیزی را درکنارهم دارند که این فضا ازگذشتگان ما به ارث رسیده است.همه این جماعتی که شما می بینید در روزگاری نه چندان دوربچه های خردسالی بودند که درکوچه پس کوچه های روستا با هم بازی کرده و پشت میزهای یک مدرسه درس خوانده اند.بدین جهت وحدت ما وحدت ریشه داری است که زبانی نبوده بلکه قلبی هست وما همه دوست,همسایه,برادر وغم خواریکدیگرهستیم و نسبت به امورات هم تعصب داریم.
سوال:آیا تا بحال مواردی از اختلاف میان دو شهروند ازدو قوم مختلف پیش آمده است ؟
آخوند سن سبلی:خیرما چنین مسائلی را در بخش پیرواش نداریم و اهالی مراقب هستند تا باعث رنجش خاطردیگردوستان خود نشوند واگرهم زمینه ای احساس بشود سریعا نسبت به رفع مسالمت آمیز آن اقدام می نمایند.
سوال:مقدسات اقوام مختلف دربخش پیرواش چگونه مورد تکریم ساکنین آن قرارمی گیرند؟
آخوند سن سبلی:ما دربخش پیرواش مقدسات این قوم وآن قوم نداریم بلکه مقدسات برای همه یکسان ومحترم هستند ،منتهی هریک از اقوام به شیوه ای خاص این احترام را نشان می دهند.به عنوان مثال برادران سیستانی وآذری یک طور و برادران بلوچ و ترکمن وطوایف کرد ساکن در روستا به گونه ای دیگر مراسم های خود را برگزار می کنند.مهم این است که ما تمام مقدسات دین اسلام ونبی مکرم(ص) را دوست داریم وبنا به فرمایشات ودستورات خداوند به فرزندان خود می آموزیم که به ریسمان الهی چنگ زده و نسبت به خاندان پیامبر(ص)وائمه اطهار احترام بسیار زیادی قائل شوند.
سوال:حاج آخوند نظرجنابعالی درمورد درگیری های داخلی دربرخی کشورهای اسلامی چیست؟
آخوند سن سبلی:این ها بدون شک عناصر وابسته به بیگانه وبا عناوین داعشی و تکفیری هستند که به جان مسلمین افتاده وعلاوه برکشتارآنها اموالشان را به غارت می برند.عملکرد این ها قابل قیاس با عملکرد یک انسان اندیشمند و دل رحم نیست. چون این ها با کشتار وتجاوزبه حقوق انسان ها اصل انسانیت را زیرسوال برده اند.چه توجیهی می توان پیدا کرد که گروهی تفنگ به دست به خانه های مردم بی دفاع هجوم ببرند و زنان را به بردگی ببرند و به آنها به چشم غنائم جنگی نگاه کنند.دراین دوران وقتی صحبت از داعشی ها وتکفیری ها می شود غم چهره فرد مسلمان دربرمی گیرد.نه به خاطراینکه آنها به نام اسلام آدم می کشند.بیشتر به خاطر این که آدم های بی گناه را از بین می برند واین چنین مورد انزجار ونفرت عمومی قراردارند.
سوال:آیا با گذشت چند سال ازفعالیت میدانی این گروه ها می توان آنها بنا برادعایشان را جزو پیروان اهل سنت دانست؟
آخوند سن سبلی:مطمئن باشید این ها نه تنها اهل سنت نیستند که در واقع با اهل سنت واقعی دشمنی دیرینه دارند چون اهل سنت همیشه پیشگام وحدت بوده وهیچ گاه ازگروه های فتنه برانگیز طرفداری نکرده است.هدف دیگراین ها اختلاف افکنی درداخل ایران است تا این کشور را نیز آماج حملات خود قراربدهند. اما باید بدانند که تیرشان به سنگ خورده است وبه زودی شاهد فرارشان ازکشورهای اسلامی خواهیم بود.
سوال:به نظرجنابعالی آیا برنامه های برگزار شده در زمینه تحکیم وحدت درمیان مذاهب کافی بوده اند؟
آخوند سن سبلی:به شرط آنکه بین برنامه ها فاصله ایجاد نشود اثربخش خواهد بود.برنامه های وحدت بین مذاهب را نباید مختص ایام خاصی بدانیم.دراین زمینه هرچه برنامه  بیشتری برگزارشود مفید خواهد بود.ما همگی جزو پیروان پیامبراکرم (ص)هستیم و وجود مبارک ایشان می تواند بهترین سرفصل برای موضوعات  و زمینه های وحدت بخش  باشد.
سوال:درخصوص همایش ها ونشست های مقابله با جریانات وهابی وتکفیری چه صحبتی با مسوولین زیربط دارید؟
آخوند سن سبلی:اخیرا نشست پیامدهای جریانات تکفیری دراستان گلستان برگزارشد که برنامه بسیارخوبی بود.دراین زمینه باید هرماه یکی از استان ها به عنوان میزبان وبرگزارکننده تعیین شده وتنی ازچند علما سایراستان ها به عنوان سفیران آنها به مراسم دعوت شوند تا این جو درتمام فراگیر گردد.
خبرنگار :طاهر جانی

مطالب مرتبط:

اسلحه های جدید مرگبار داعش

افراد ناشناس ۵ زن را در قندهار به قتل رساندند

چرا جنبش های اسلامی ناکام می مانند؟

زن ایرلندی قبل از پیوستن به داعش دستگیر شد

آغاز جنگ بین ارمنستان و آذربایجان

ا

مبلغ درخواستی محمدبن سلمان برای آزادی ولید بن طلال

تصویب قانون ممنوعیت برقع در اماکن عمومی و دفاتر دو

افزایش تدابیر امنیتی در مسجدالاقصی

یک مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا: ما در کهکشان تنها

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات