b_0_0_0_10_images_fgfdsd1.jpg

اساس نیوز :آشنایی با جناب مولوی خیرالله یعقوبی درجریان همایش پیامدهای جریانات تکفیری که اخیرا دراستان گلستان انجام گردید زمینه مساعدی را برای انجام این گفتگو فراهم کرد.

وی سال هاست که در13کیلومتری شمال غرب بهشهردر روستایی به نام قره تپه سکونت دارد.بدین جهت بسیارکنجکاو شده وابتدای صحبت مان به شرح چگونگی مسائل گذشت.بنا به گفته مولوی یعقوبی روستای قره تپه دارای 660 خانواراست که ازآن میان 130 خانوار اهل تشیع ومابقی ازپیروان مذهب اهل سنت هستند.
مساحت کلی این روستا با احتساب زمین های مزروعی ومراتع به 6000 هزارهکتار می رسد.شغل مردم قره تپه کشاورزی است که با توجه به شرایط آب وخاک محصولاتی هم چون گندم,جو,کلزا,هندوانه وخربزه می کارند.زمین های زراعی این روستا ازسمت شمال به شبه جزیره میان کاله منتهی می شود و دارای چشم اندازی بسیارزیبا است.مصاحبه با مولوی یعقوبی تحصیل کرده حوزه علمیه خواف وامام جماعت مسجد خاتم الانبیاء روستای قره تپه بهشهراز نظرتان می گذرد.
سوال:جناب مولوی بفرمایید دوره تحصیل شما درحوزه علمیه خواف چند سال طول کشید وبعد آن درچه زمینه ای فعالیت کردید؟
مولوی یعقوبی:بنده ازسال 58 که وارد حوزه شدم تا سال 68 تحصیل می کردم و تا سطح چهارم عالیه درس حوزوی خواندم.پس ازاتمام تحصیل به مدت 19 ماه به عنوان مدرس راهی حوزه علمیه نورمشهد شدم که الان به نام امام خمینی(ره)تغییرنام پیدا کرده است.
سوال:بعد ازآن چطورشد که ازاطراف بهشهرمازندران سر درآوردید وچند سال است که در روستای قره تپه زندگی می کنید؟
مولوی یعقوبی:بنده ازسال 68 که فارغ التحصیل شدم تا تاریخ 12/8/69 درحوزه علمیه مشهد بودم وپس ازآن با توجه به اینکه اهل سنت روستای قره تپه امام جماعت نداشتند با صلاح دید بزرگان حوزه خواف راهی مازندران شدم ومدت 27 سال است که دراینجا زندگی می کنم.
سوال:نام مسجد اهل سنت روستای قره تپه چیست؟
مولوی یعقوبی :اهل سنت دو ساختمان مسجد در این روستا دارد.یکی مسجد قدیمی که نام آن محمد رسول لله است ومسجد جدیدی که در روزکلنگ زنی اش استاد مرحوم یارمحمد آخوند نظری مدیرحوزه علمیه قره بلاغ وامام جمعه بهشهرآیت الله جباری رحمت الله علیه  تشریف داشتند.همان ایام تصمیم براین شد تا جهت تحکیم بیشتر وحدت درمیان مردم ساکن روستا اسم مسجد را خاتم الانبیاء بگذاریم.
سوال:دراین مساجد علاوه برانجام امور روزمره,آیا کلاس های حفظ وفراگیری مفاهیم قرآنی هم انجام می شود؟
مولوی یعقوبی:بله کلاس های قرآنی در رده های مختلف ازسال 69 برگزارمی گردد وبه برکت جلسات منظم الان جوانی را سراغ نداریم که خواندن قرآن را بلد نباشد.
سوال:وحدت میان مذاهب که درجوارهم زندگی می کنند تا چه حدی قابل ملموس است؟
مولوی یعقوبی:اهالی این روستا متشکل ازشیعه وسنی بسیار دوستانه و برادرانه با هم زندگی می کنند.به مراسمات همدیگرمی روند.درمصایب یکدیگرشرکت می کنند.درشادی ها وعروسی های هم حضور پیدا می یابند.بعضا با ایجاد علاقمندی ازدواج صورت می گیرد وساکنین به هرشکلی احترام هم را دارند.بدین جهت اسم دیگراین روستا به همت وتایید علمای بزرگوارشیعه وفاق نام گذاری شده است.
سوال:لابد درجریان وقایع واتفاقات کشورهای اسلامی درگیر با جنگ های داخلی قرارگرفته ومانند سایر مردم اخبارآنها را دنبال می کنید.شما به عنوان یک عالم روشنفکراهل سنت دلیل این فجایع را درچه می بینید؟
مولوی یعقوبی:جنگی که ما داریم ازیک سمت ونگاه جنگ بین بلاد اسلامی است.چون داعشی ها هم به ظاهرمانند ما نمازمی خوانند و روزه می گیرند وفطریه تعیین می کنند.اما این در واقع یک حربه بیش نیست زیرا هدف شان متوقف کردن سیرصعودی اسلام بود که درانجام آن موفق هم شدند.ماهیت واقعی داعشی ها وتکفیری ها با جنایت هایی که انجام دادند برکسی پوشیده نیست.این گروه انسان ها را به جرم این که عقاید آنها را قبول ندارند داخل قفس کرده و زنده زنده می سوزانند.حال آنکه پیامبر(ص)سوزاندن هرجانداری آن هم به این شکل را منع کرده است.خداوند می فرماید:شما یک خانواده هستید ویک امت هستید وازمن اطاعت کنید.
درصدراسلام هم بین مسلمانان اختلاف بود اما هیچ گاه نسبت به هم بی حرمتی واهانت نکردند.عملکرد داعشی ها وتکفیری ها بویی از اسلامیت نمی دهد.آنها اگر واقعا ادعای دمکراسی دارند باید از راه های منطقی حرفشان را بزنند نه این که دست به کشتار و ویران گری بزنند.این کارها اهداف صهیونیست واستکبار را برآورده می کند.
سوال:دلیل این که این گروه های افراطی سعی دارند خودشان را به جای اهل سنت جا بزنند چیست؟
مولوی یعقوبی:این کارها درجهت بد نام کردن اهل سنت بود تا کشورهای مسلمان نشین را درگیرجنگ های مذهبی طولانی مدت کرده و ازاین طریق سلاح های شان را به فروش برسانند.جنگ مذهبی ازنوع بدترین جنگ هاست که آتش آن به سادگی خاموش نمی شود.خوشبختانه به یاری خدا تیر زهرآلود دشمنان به سنگ خورده وبا تحکیم وحدت بین مسلمین انشاالله به زودی فتنه داعشی ها به پایان راه خود خواهد رسید.
سوال:شما درجهت تحکیم وحدت میان آحاد مسلمین چه پیشنهادی دارید؟
مولوی یعقوبی:بنده درهمایش ها ونشست هایی که درتهران برگزارشد نیزپیشنهاداتم را ارائه کردم.برای چنین همایش هایی که درسطح بین المللی انجام می شود باید ازگروه های مردم اعم ازبازاری,مدرس,معلم و علم آموزهم دعوت به عمل آورد تا آنها نیزبا اصل کارآشنایی پیدا کنند.هرچیزی که راجع به تقریب بیان می شود توسط علما به گوش مردم هم برسد.
این نباشد که سالی یک بارآن هم درایام مولود نبی(ص)علمای اسلام یکدیگر را ملاقات کرده وتا سال بعد اتفاق دیگری نیفتد.نظربنده این است که گفتمان اسلامی را درپیش بگیریم و پیام نشست ها را به مردم شهرها و روستاهای دوردست برسانیم.
اعضای مجمع تقریب به مناطق شیعه نشین رفته وبا آنها دیدارکنند و برعکس روشنفکران شیعه مذهب هم به مناطق اهل سنت بروند تا بینشان دوستی شکل بگیرد.به دنبال وحدت بین مذاهب ازطریق شعارصرف نباشیم.مجمع تقریبی اهل سنت باید این پیام را برسانند که ما اهل بیت پیامبر(ص)را یکسان دوست داریم وازنظر احترام و دوست داشتن هیچ تفاوتی بین شان وجود ندارد .چرا که آنها همگی اولاد پیامبر(ص)هستند.قطعا ایشان اولاد خویش را دوست دارند و ما نیزآنها را دوست داریم.رساندن پیام برادری به نقاط مختلف کشور ازطریق دیدارحضوری موثرتر ازفرستادن پیام از راه دور است.انتظارهست که مسوولان به این زمینه ها توجه بیشتری ازخود نشان دهند.

خبرنگار طاهر جانی

مطالب مرتبط:

گفتگوی تلفنی بارزانی و جوبایدن درباره داعش

حمله موشکی از خاک مصر به بندر ایلات در فلسطین اشغا

دونالد ترامپ: ایران، مراقب تهدیدهایت باش

 

ساخت بیمارستان برای مسلمانان روهینگیا

همه‌پرسی در اداره اقلیم کرد عراق را به رسمیت نخواه

18ذوالحجه روز شهادت سیدنا حضرت عثمان بن عفان رضی ا

زنجیره انسانی تونسی ها در همبستگی با زندانیان فلسط

طالبان از مرزهای افغانستان و پاکستان فراتر نمی رون

ا

رونمایی چین از ربات جنگنده غول پیکر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات