b_0_0_0_10_images_Gorbanpour.jpg

اساس نیوز: احمد آخوند قربان پورمدیر حوزه علمیه خاتم الانبیاء شهر فراغی جزو اساتیدی است که به واسطه حضور مستمرش در نشست های دینی و فقهی مناطق مختلف و انجام سخنرانی در مناسبت های مردمی چهره ای نام آشنا و صاحب سبک و تفکر بشمار می آید.

استاد بدلیل انجام تحقیقات و مطالعات کاری حوزوی و اجتماعی به مسائل مهم روز آگاهی و اشراف کامل دارد.آخوند قربان پور درعین خوش صحبت بودن متین و با وقار است و با بیان شیوا به مخاطب ازخداشناسی و ارتباط بین خدا و انسان می گوید.

به عقیده این استاد حوزه علمیه، جهان اسلام برای برون رفت از مشکلات فعلی باید اختلاف سلایق را کنار گذاشته و به تفکرات هم احترام بگذارند.شهر فراغی با 613 خانوار و نزدیک به دوهزار و هفتصد هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان کلاله می باشد.گفتگوی ما با استاد احمد آخوند قربان پور درباره حوادث این روزهای جهان اسلام است که با هم می خوانیم.

 

سوال :جناب استاد,ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار ما گذاشتید لطفا از حال و روز این ایام جهان اسلام برای ما بفرمایید ؟

قربان پور:اگر بخواهیم گریزی کوتاه به تاریخ بزنیم می بینیم که در زمان حمله چنگیز نیز ویرانی های حوادث امروز در کشورهای اسلامی اتفاق افتاده بود و بخشی از تمدن بزرگ مسلمانان شامل بناهای تاریخی و تالیفات ارزشمند دانشمندان و مورخان توسط مغولان از بین رفت.

امروزه هم متاسفانه شاهد منازعات متعدد در کشورهای اسلامی و کشتار مردم و کودکان بی گناه هستیم که باید هرچه سریع تر متوقف شود.باید متذکر شوم که دردین مبین اسلام کشتن یک انسان تنها در سه مورد جایز شمرده می شود.اول در مورد فرد زناکار.دوم راجع به قتل عمد و سوم درباره شخص مرتد مشروط به آنکه اقدامات آن فرد مرتد منجر به جنگ و خونریزی شود وگرنه در دین اسلام حتی فرد مرتد نیز ازحق حیات طبیعی برخوردار است.

مشخصا نمی توان برای بحث هایی که جهان اسلام با آن مواجه است  یک دلیل خاصی آورد.ارتکاب این گونه اعمال هرگز در سیره ی حضرت پیامبر وجود نداشته و یا دیده و شنیده نشده است و حتی کفار صدر اسلام نیز با همه دشمنی شان با پیامبراکرم (ص) مورد لطف و بخشش آن حضرت قرار می گرفتند..این قبیل فجایع که امروزه به نام الله انجام داده می شود از سوی تمامی دیدگاه ها جزو  اعمل قبیح و ضد بشری ذکر شده و هیچ انسان آزاده ای به آن مهر تایید نمی زند.

 

سوال :شما برای برون رفت از مشکلات فعلی چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

قربان پور :مسلمانان کشورهای درگیر ابتدا باید با واقعیات کنار آمده و ازهر نوع کتمان حقیقت و اصرار بر دروغ بپرهیزند تا مشکلات برطرف گردند.واقعیت این است که برخی ها نمی توانند با هم کنارآیند و اعمالشان با سیره نبوی مغایرت دارد.شما می دانید که پیامبر اسلام حتی با غیر مسلمانان نیز رفتاری ملاطفت آمیز داشتند.امروزه از این شیوه کمترپیروی می شود.از طرف دیگر مسائل جهان اسلام بسیار شفاف است و مقامات باید درباره حل و فصل آنها به گفتگو بنشینند.دسته جات و گروه ها نباید در مورد هر فعل و انفعال آرایش دفاعی به خود بگیرند و از تکفیر هم اجتناب ورزند.تکفیر در دوره های قبل هم جایگاهی نداشته و این موضوع دائما باعث ناراحتی مسلمانان شده است.

 

سوال :تحلیل جنابعالی از جنس اختلافات موجود در بین فرق مختلف اسلامی چیست ؟

قربان پور: این اختلافات بخاطر این است که ما اصول را کنار گذاشته و فکر و ذهن مان را معطوف به جزئیات کرده ایم.اگر دقت کنیم مشاهده خواهیم کرد که بخش قابل توجهی از اختلافات موجود در بین فرق نه در اصول دین ، بلکه در مکروهات و مستحبات است .بدیهی است که اهمیت این دو نوع اختلاف در حدی نیست که مسلمانان را به سمت دشمنی و برخورد با یکدیگر سوق دهد .این قبیل موارد جزآنکه وقت زیادی از علما را تلف کرده و ایجاد اختلاف نمایند عواید دیگری ندارند.

در شرایط کنونی هر کس به نحوی سعی در تحمیل نظراتش به دیگران می کند و لاجرم راه بی حرمتی و خشونت لفظی را در پیش می گیرد و قدرت تحمل افراد را نسبت به خود کاهش می دهد.حال آنکه جزئیات واقعا مشکلی برای جهان اسلام به وجود نمی آورند و بهترین راهکار دراین خصوص احترام گذشتن به عقاید هم می باشد.

 

سوال :جناب استاد,همانگونه که مطلع هستید گروه های تکفیری و داعشی با ادعای سنی بودن ظهور کرده و بنام اهل سنت دست به جنایات این چنینی می زنند و با رائه چهره ای خشن از اهل سنت  ضربات جبران ناپذیری را به جهان اسلام وارد نمایند تحلیل شما در این باره چیست؟

قربان پور :این قبیل تفکرات و رفتارها به هیچ وجه زیبنده جهان اسلام نیست . فقهای اهل سنت همیشه سعی کرده اند تا با تواضع رحمانیت خدای متعال را به مردم بشناسانند.عقیده بنده بعنوان یک خادم اهل سنت بر همین اصل استوار می باشد.

وظیفه ما این است که دین را به شکل صحیح به مردم بشناسانیم و درباره وحدانیت با آنها صحبت کنیم.برخی فقها بنابرعقاید غلط چهره نامناسبی را از دین به مردم نشان می دهند که ماحاصل آن اسلام گریزی جوانان می باشد.

 حال آنکه ماهیت این گونه نیست و خداوند همیشه به بندگانش با دید مثبت می نگرد و اگر کمترین دلیلی برای نجات آنها پیدا کند همان را ملاک نجات وی قرار می دهد.آنچه شما درسوال بالا بیان داشتید یک سری عقاید باطل اهل فتنه است که می خواهند بین مسلمین چند دستگی ایجاد نمایند.در کتب اهل سنت آمده است اگر 99 دلیل قطعی برای کافر بودن یک شخص باشد و در مقابل تنها یک دلیل ضعیف مبنی بر مسلمان بودن وی پیدا شود، همان یک دلیل ملاک قرارمی گیرد تا ثابت شود وی مسلمان است.تکفیری ها و داعشی ها هدفی جزء ایجاد فتنه و جنگ افروزی درسر ندارند.حکام اسلامی باید در برخورد با این مسئله قد علم کرده و برخورد قاطعانه تری با این پدیده شوم داشته باشند .

 

سوال :درباره نظریه رد وهابیت منابع اصیل اهل سنت مطالبی را ذکر کرده اند اما در نقطه مقابل برخی از مبلغان این تفکر ادعا می کنند که چیزی بنام وهابیت وجود خارجی ندارد .عقیده شما درباره این قبیل دیدگاه ها چیست ؟

قربان پور :ما در واقع از کلمه وهاب تنفری نداریم چون وهاب نام خداوند است اما تفکرات افراطی گرایانه شخصی به نام عبدالوهاب(موسس فرقه وهابیت)که دست پرورده بیگانگان است را قبول نمی کنیم.

این طیف گروه های تندروی هستند که به نام اسلام بر تفکرات غلط خود تاکید کرده و برای تحمیل آنها همین اینک مشغول جنگ و خونریزی و ویران کردن ممالک اسلامی هستند.وهابیت سرمنشاء همه اختلاف افکنی  ها در بین مسلمین و جامعه اسلامی است  و تلاش آنها تحمیل عقاید منسوخ خود با استفاده از جنگ و جدل است.

 

سوال :جناب استاد,برای تحکیم وحدت در بین مسلمین چه راهکاری را موثر می دانید؟

قربان پور: دراین باره راه و روش نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و صحبه وسلم بهترین روش برای ما است.در روایات نقل شده است که یکی از مهم ترین دلایل جذب افراد به دین اسلام رفتار حسنه پیامبرمان بوده است .لذا نباید سعی کنیم با بحث و مجادله عقاید خودمان را پیش ببریم و این لازمه تحکیم وحدت است.

سعی ما باید بر این باشد تا به عقاید هم احترام بگذاریم چون این قبیل موارد در قرآن و احادیث نبوی سفارش شده است .در قرآن بر رعایت حقوق پیروان ادیان دیگر هم تاکید شده است ..خداوند فرموده است که دین شما کامل می باشد و شما از آن برای کامل کردن دنیای خود استفاده کنید. اما بخشی از مسلمانان اصل را رها کرده و به فرعیات و جزئیات چسبیده و مشکلات بسیاری را به بار آورده اند.

سایر ممالک درس های قرآن را سرلوحه خود قرار داده و به کشفیات مهمی نائل آمده اند و ما از این گنجینه گران بهاء غافل مانده ایم.تاکید می کنم که باید به عقاید هم احترام گذاشت و نباید به مقدسات دیگران نگاه بد داشته باشیم.

ظرفیت شخص مسلمان باید فراتر ازپیروان ادیان دیگرباشد.باید ظرفیت ها رادرخود تقویت  کرده و به رعایت آداب آن پایبندی نشان بدهیم.باید سعی کنیم بجای تخریب همدیگردر جهت تکریم و احترام به هم گام برداریم.باید حلیم و بردبار باشیم و چنانچه خطا و اشتباهی ازکسی سر زد فورا درجهت مقابله و دشمنی با وی قرار نگیریم.اگر این اصول رعایت شوند مطمئنا جهان اسلام هیچگاه دچار چالش جدی نخواهد شد.

 

خبرنگار:طاهرجانی

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

مطالب مرتبط:

تحلیل گاردین از اهداف سفر ترامپ به عربستان

نخست‌وزیر ترکیه: اجازه نمی‌دهیم آمریکا از اینجرلیک

نخست‌وزیر صربستان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری

ساخت محله صهیونیستی روی قبرستان مسلمانان در قدس

تصمیم دولت بنگلادش برای انتقال مهاجران مسلمان میان

مولانا عبدالحمید: نامزد هایی که رد صلاحیت شدند بای

اگر مسلمانان به دستورات خداوند عمل می کردند هیچ وق

پاسخ تمسخر آمیز روسیه به اقدامات اوباما

بازداشت 150 فرانسوی در ترکیه به اتهام ارتباط با دا

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات