b_0_0_0_10_images_photo_2020-02-29_21-33-15-500x405_1.jpg

اساس نیوز : هاجره قادری فارغ التحصیل دکترای بیوشیمی از دانشگاه تهران نیز مانند سایر کاندیداهای بانوی این دوره انتخابات مجلس، اعتقاد دارد اگر رقابت در فضای سالم برگزار می شد می توانست به عنوان دومین کاندیدای اهل سنت زن به مجلس یازدهم راه پیدا کند.

کاندیداتوری بانوان اهل سنتی که در انتخابات این دوره توانستند شایستگی و لیاقت خودشان را به جامعه ثابت کنند، مختص به یک حوزه انتخابیه نبوده و بلکه از شهرهای دیگر مانند آق قلا، بندرعباس، چابهار و خاش نیز بانوایی پا به عرصه گذاشته و نشان دادند زنان اهل سنت نیز حرف های زیادی برای گفتن دارند و بتدریج فضای انتخاباتی کلیه حوزه های کشور از حالت تک قطبی و مردانه در حال خارج شدن است .

مصاحبه ذیل حاصل گفتگوی ما با خانم هاجر قادری کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه سردشت و پیرانشهر است که مشروح این گفتگو از نظر گرامی تان می گذرد.

سوال: حضور یک کاندیدای بانوی اهل سنت در حوزه انتخابیه سردشت و پیرانشهر برای شما چه تبعات مثبت و منفی به همراه داشت؟

خانم قادری: در پیرانشهر استقبال خوب و مثبت بود، ولی در شهر خودم سردشت مشکلات زیادی داشتم. رقبایم و اطرافیان کاندیداها نمی توانستند حضور یک بانو را بعنوان رقیب انتخاباتی تحمل کنند و بلافاصله شایعات مختلفی را در خصوص بنده منتشر کردند. بد اخلاقی های انتخاباتی در این حوزه زیاد بود.

سوال: شما دلیل این نوع بد اخلاقی ها را در چه می دانید؟

خانم قادری: کاندیداهای انتخاباتی اگر واقعا به دنبال یک رقابت سالم بودند دست شایعه پراکنی نمی زدند. چهره هایی که قبل از انتخابات رفتار خوبی با بنده داشتند، اما به محض اینکه وارد عرصه رقابت ها شدم، برخوردشان عوض شد. یک روز می گفتند قدرت رقابت ندارم. روز دیگر می گفتند به بنده مبلغی داداند تا به نفع کاندیدای مرد کنار بکشم. ایراد وارد می کردند که زن هستم و در حد نماینده مجلس نیستم و یا می گفتند نماینده مرد نتوانسته در مجلس کار خاصی انجام دهد و از دست یک زن چه کاری ساخته است!!

هر روز یک شایعه جدید علیه بنده می ساختند و می دانستند که اگر بخواهند در فضای سالم رقابت کنند،رای بالایی می گیرم. بنابراین تا جایی که برایشان امکان داشت، دست به کارشکنی زدند تا نتوانم برنامه هایم را پیاده کنم.

سوال: به عنوان مثال می فرمایید که چه کارشکنی هایی صورت گرفت؟

خانم قادری: بنده یکبار در مسجد سخنرانی داشتم و در حین صحبت بودم که برق تریبون را قطع کردند و با اینکار نظم جلسه بهم خورد، یا در شب سخنرانی بدون آنکه اتفاقی درمحل افتاده باشد به پلیس زنگ زدند. هدف آنها این بود که مردم با دیدن پلیس به شک افتاده و محل سخنرانی را خلوت کنند. ستادهای رقیب همچنین با مطرح کردن اینکه با چه کسانی معاشرت دارم، شرایط روحی و روانی بدی را برایم بوجود آوردند.

سوال: کاندیداهای حوزه انتخابیه سردشت و پیرانشهر بیشترین آرا خود را با تکیه بر چه مبنایی به دست می آورند؟

خانم قادری: در انتخابات این حوزه قوم گرایی و طایفه گرایی بیداد می کند و بنده آمده بودم تا به مردم بگویم رای اقوام و طوایف نمی تواند مبنای شایسته سالاری باشد.رای طوایف باعث توانمندی کسی نمی شود و معیار یک  انتخاب اصلح را نمی توان با آرا طوایف و قومیت ها سنجش نمود. مردم ما تا زمانی که اولویت انتخاب شان را به مسائل فامیلی ربط دهند، نمی توانند یک نماینده به معنای واقعی اصلح به مجلس معرفی کنند.

سوال: چه میزان از بانوان حوزه انتخابیه از کاندیداتوری شما استقبال کردند؟

خانم قادری: در حدی که انتظار داشتم استقبال نشد و بنده بیشتر رای خودم را از میان اقشار جوان گرفتم. اگر بانوان استقبال می کردند شاید الان سرنوشت دیگری برایم رقم خورده بود. در این فضا متاسفانه نمی شود روی آرا بانوان حساب باز کرد و اگر امیدی هست به نسل جوان کنونی برمی گردد.

سوال: برای مطرح شدن بعنوان کاندیدای شاخص این دوره چه مدت وقت پیش بینی کرده بودید؟

خانم قادری: بنده تجربه کاندیداتوری در شورای شهر را دارم و از خیلی وقت پیش به کاندیداتوری مجلس یازدهم فکر می کردم. اما تجربه ثابت کرد که فضای کاندیداتوری در مجلس با شورا تفاوت زیادی دارد. تصورم این بود که می شود از روستا نشین ها رای بالا گرفت،اما فهمیدم که آنها تحت تاثیر نظر افراد بومی هستند و بنابر مصلحت آنها تصمیم می گیرند. در این انتخابات متوجه شدم که کاندیداها قبلا به اطراف حوزه انتخابیه سرکشی داشته و زمینه لازم را فراهم کرده اند. خاص آنکه در اینجا از کاندیداتوری یک مرد، بیشتر استقبال می شود تا یک خانم مثل بنده که حامی تعیین کننده ای ندارد.

سوال: برای این بانوی نخبه اهل سنت آرزوی توفیق داریم و امیدواریم جامعه ما با عقلانیت بیشتر موجبات دلسردی نخبگان را از خود ایجاد نکند.

منبع سایت آوای سنت

 

مطالب مرتبط:

انتصاب دستیار استاندار در امور اهل سنت خراسان جنوب

۲۰هزار مسجد در شین کیانگ چین وجود دارد

آموزش زبان فارسی در اسرائیل برای استخدام در سرویس

روزنامه انگلیسی آبزرور از تاکتیک داعش در زمینه است

بحران تعلیم و تربیت اسلامی در آمریکا

آخوند پروانه : بايد به فكر توشه آخرت باشيم دنيا خو

نویسنده ایتالیایی از طرح مشترک آمریکا و اسرائیل بر

تاکید شورای روهینگیای اروپا بر ضرورت اجرای عدالت د

اقدام نیروهای پیشمرگ به تقویت خطوط دفاعی خود در ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات