b_0_0_0_10_images_jkghkktasasnews.jpg

اساس نیوز : شیخ خلیل افرا ، محقق و پژوهش‌گر اهل سنت استان بوشهر و عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با بررسی منابع اهل سنت در خصوص فضائل امام حسین علیه‌السلام سبط نبی مکرم اسلام و واقعه اندوه‌بار عاشورا، گفت: حادثه کربلا از وقایع مهم تاریخ اسلام است که مفاهیم والا و پرارزشی را دربر دارد. عمق این تراژدی و فاجعه و مصیبت به‌قدری بزرگ است که با گذشته چندین قرن، با فرارسیدن روز عاشورا و ایام  و روزهای اول ماه محرم‌الحرام خاطره اندوه‌بار شهادت مظلومانه سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه و یاران با وفایش در اذهان میلیون‌ها انسان مؤمن و آزاده تداعی می‌شود و موج عواطف و احساسات انسانی و ایمانی در سینه‌هایشان به تلاطم می‌افتد.

شیخ خلیل افرا: سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه می‌خواهد مردم از ظلم و جور حاکمان زمان رهایی یابند و عدل و قسط و برادری و برابری در همه‌جا گسترش یابد.
وی با بیان اینکه نباید داستان حادثه کربلا و شهادت سید حسین رضی‌الله‌عنه را مسئله ساده‌ای تصور کرد و به‌سادگی از کنار آن گذشت، افزود: داستان کربلا و نهضت فرزند رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله و سلم که برای خدا قیام می‌کند در حقیقت انسانیت را به نهضتی فرا می‌خواند که اساس آن آزادی، عدالت و شرافت است. او می‌خواهد مردم از ظلم و جور حاکمان زمان رهایی یابند و عدل و قسط و برادری و برابری در همه‌جا گسترش یابد و برای تحقق این آرمان والا و الهی با عشق و ایمان و با کمال شجاعت و شهامت قدم برمی‌دارد و در نهایت با شهادت وجود با ارزش خویش به همگان درس آزادگی و عزت می‌آموزد.
امام‌جمعه موقت اهل سنت کنگان ضمن تأکید بر مطالعه و بررسی عمیق حرکت تاریخی امام اظهار کرد: سزاوار است که در این ایام به مناسبت شهادت آن بزرگ‌مرد تاریخ، این حرکت حسینی و تاریخی را مورد بررسی و مطالعه بیشتری قرار دهیم.
وی در ادامه گفتگو ضمن معرفی نام  و القاب امام گفت: نام و نسبت سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه، ابو‌عبدالله‌بن علی ابن ابی‌طالب رضی‌الله‌عنه است که فرزند دوم سیدنا علی بن ابی‌طالب رضی‌الله‌عنه و سیدتنا فاطمة الزهرا رضی‌الله‌عنها بنت رسول‌الله صلی‌الله‌ علیه و آله و سلم هستند.
شیخ افرا یادآور شد: سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه لقب‌های متعددی دارند که برخی عبارت‌اند از سید، وفی، ولی، مبارک، سبط و شهید کربلا. همچنین یکی از القاب ایشان سیدالشهدا می‌باشد و این لقب برای سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه کاملاً بجاست. زیرا رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمودند: «سیدالشهدا حمزة ابن عبدالمطلب و رجل قام الی امام جائر فامره و نهاه و قتله». سرور شهیدان حمزة بن عبدالمطلب است و مردی که در مقابل حاکم ظالم قیام می‌کند و او را امربه‌معروف و نهی از منکر کند که به دستور او کشته می‌شود.
رئیس هیئت افتا و شورای پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر افزود: حضرت حسین رضی‌الله‌عنه در پنجم شعبان سال چهارم هجری در مدینه منوره به دنیا آمد. رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم روز ولادت امام حسین بی‌نهایت خوشحال بودند و شادمانه به دیدار فرزند شتافتند و کام او را با آب دهان خویش متبرک ساخته و در حق وی دعای خیر نمودند آنگاه پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمودند: پسرم  نام این فرزند را چه نهاده‌ای؟ سیدنا علی رضی‌الله‌عنه در جواب پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمودند: او را “حرب” نامیدم. پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمودند: نام او حسین است.
عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت اضافه کرد: در روز هفتم ولادت سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم گوسفند عقیقه کرد و فرمودند: موی سرش را بچینند و هم‌وزن آن نقره صدقه دهید.
وی در ادامه سخنان با اشاره به فضایل و مناقب امام حسن و حسین علیهماالسلام گفت: در دوران کودکی خود همواره مورد عنایت و لطف بسیار پیامبر صلی‌الله علیه و سلم قرار داشتند؛ تا جایی که پیامبر آنان را فرزندان خود نامیدند و هرگاه نزد دخترشان فاطمه رضی‌الله عنها می‌آمدند می‌فرمودند: فرزندانم را به نزد من بیاورید. گاهی اوقات آن حضرت می‌فرمودند: «هما ریحانتان فی الدنیا» آنها دو گل خوشبوی من در دنیا هستند و می‌فرمودند: «الحسن والحسین سیدی شباب اهل الجنه». حسن و حسین سید و سرور جوانان بهشت‌اند.
وی در ادامه سخنان با اشاره به روایات دیگری اظهار کرد: یعلی ابن مره می‌گوید: روزی حسین در کوچه بازی می‌کرد و رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم دست‌های مبارکشان را دراز کردند امام حسین به این‌سو و آن‌سو می‌رفت، پیامبر او را خندانید و در آغوش گرفت و یک دست زیر ذقن و دست دیگرشان را بالای سر سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه قرار دادند و فرمودند: «حسین منی و انا من حسین احب الله من احب حسینا». حسین از من است و من از حسین خداوند دوست بدارد کسی را که او را دوست می‌دارد. جابر بن عبدالله روایت می‌کند که رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمودند: «من سره ان ینظر الی من اهل الجنه فلینظر الی الحسین» هر کس دوست دارد مردی از اهل بهشت را ببیند به حسین نگاه کند.مطالب مرتبط:

اهانت به قرآن کریم در زندان اسرائیل

 

دستگیری یک داعشی در استانبول

مخالفت سفیر عربستان از بروز جنگ جهانی در خلیج فارس

پیش بسوی جنگ جهانی چهارم با سنگ و چماق !

حمله یک فرد نژادپرست به مسجدی در فرانسه

ب

عوامل مهم در ساختار دینی و اخلاقی فرزندان

هشدار مقام امنیتی انگلیس درباره احتمال حمله شیمیای

سناریوی شوم تجزیه کشورهای اسلامی

پوتین:کلمات اسلام وتروریسم نباید باهمدیگربکاربرده

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات