b_0_0_0_10_images_jryrr6hu5r4y.jpg

اساس نیوز : تاکید به نماز در آیات قرآنی و در احادیث نبی اکرم صلی الله علیه وسلم به کثرت یافت می‌شود. حساسیت آن حضرت‌صلی الله علیه وسلم در آخرین لحظات زندگی بر اقامۀ نماز به سبب این امر الهی بود که تا آخرین لحظات زندگی به عبادت پروردگارت و به نماز مشغول باش.

آن حضرت صلی الله علیه وسلم در آن زمان حساس در حالی به نماز حاضر می‌شوند که حضرت عباس و حضرت علی رضی الله عنهما شانه‌های ایشان را گرفته‌اند.

وقتی پروردگارت کوتاهی بندگان نسبت به انجام وظائف بندگی را دید، پس طاعت و عبادت‌گذاری را بر آنان واجب گرداند، گویا آنان را به وسیله زنجیر به طرف عبادت خویش کشاند، پروردگارت تعجب می‌کند از آن بندگانی که در زنجیرها بسته شده‌اند و به طرف جنت فرستاده می‌شوند.
بسته بودن در زنجیرها اشاره به آن گروه از مسلمانان دارد که در حال اسارت به زنجیر بسته بودند و بعدها مشرف به اسلام می‌شدند.

بدانید که بندگی و اظهار عبودیت در هر حال بر بندگان عقلا فرض بوده، خواه آن عبادات را پروردگار بر ما واجب می‌گرداند یا نمی‌گرداند؛ چراکه کار برده فرمانبرداری از آقا و صاحبش هست، خواه آقا به او حکم کند یا نکند.
اگر وجدان سلیمی داشته باشیم باید در مقابل این همه احسان و فضل الهی شکرگزار باشیم و بدون اینکه امر الهی متوجه ما گردد به اطاعت و فرمانبرداری آن ذات پاک همت گماریم،

اما وقتی خداوند از سوی بندگان در انجام وظائف و عبادات سستی و تنبلی را مشاهده نمود، با کمال رحمتی که داشت بر آنان اطاعت خویش را واجب گرداند و به اطاعت کنندگان وعده جنت داد و سرکشان و نافرمانان را از عذاب جهنم ترساند.
و از آنجایی که خود شما انسان‌ها وجدان سلیمی ندارید باید یک قانون اساسی برای شما تنظیم شود که مطابق با آن عمل نمایید.
 این وجوب مانند زنجیر است که بر گردن زندانی می‌اندازند و به هر سمت و سو که می‌خواهند او را می‌کشند؛ خواه دل زنداني بخواهد يا نخواهد. به همين صورت خداوند اطاعت را واجب گرداند و به اين طريق، سستی کنندگان را به سوی اطاعت کشاندند و این عین رحمت و شفقت خداوند است. مانند این است که ولی، بچه را از حرکات ناشایست باز می‌دارد و او را در انجام کارها رها نمی‌کند تا هرچه دلش می‌خواهد انجام دهد؛ بنابراین او را مجبور به انجام کارهای درست می‌کند و او را از کارهای ناپسند باز  می‌دارد و بچه موظف است اطاعت کند.

همانگونه که در مورد نماز آمده است: ادای نماز به نحو احسن، ابتدا بر نفس اماره، سرکش و تنبل، سخت معلوم می‌شود.
واجب گرداندن عبادات به مثابۀ زنجیری است که مومنین را به بهشت می‌رساند؛ از آنجایی که الله متعال ذات کرم‌نوازی است و نعمت‌های گوناگون بهشت را برای انسان‌ها فراهم آورده است؛ می‌خواهد به بهانه‌ای راه ورود بندگان به بهشت را میسر نماید.

مطالب مرتبط:

اولویت‌های محمد بن سلمان پس از رسیدن به ولیعهدی

اقامه آخرین نماز جمعه ماه رمضان امسال در مسجدالاقص

 

ترکیه احتمال خروج از ناتو را بررسی می کند

تصاویر دیدنی از فوتبالیست های دختر درهندوستان

انتصاب یک زن به سمت معاون وزیر دیانت ترکیه

خالد مشعل دست به دامان پوتین شد

پيام تسليت شيخ التفسير مولانا گرگيج در پي درگذشت م

بازجویی گسترده از مسلمانان آمریکا

مغز متفکر حملات داعش در اروپا، از این گروه گریخت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات