b_0_0_0_10_images_photo_2019-08-03_12-51-57.jpg

اساس نیوز : مولوی عبدالوهاب شکوری اصالتا از ولایت هرات افغانستان؛ اما متولد شهر مشهد می باشد. وی پس از اخذ مدرک دیپلم متوسطه به حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان رفته و به فراگیری علوم دینی و قرآنی همت گذاشت. مولوی شکوری در ادامه به دانشگاه ندوه العلما لکهنو، شهری واقع در ایالت اوتار پرادش  هندوستان عزیمت نموده و تا پایان تحصیلات حوزوی از محضر علامه سید سلمان ندوی کسب فیض نمود. این عالم جویای علم در دانشگاه لکهنو در رشته تاریخ ادبیات عرب مدرک کارشناسی ارشد گرفت. وی هم اکنون آماده می شود تا در مقطع دکترا به ادامه تحصیل بپردازد.


با مولوی عبدالوهاب شکوری طی سفر اخیرمان به مشهد گفتگویی ترتیب دادیم که مشروح آن از نظر گرامیتان می گذرد.

اساس نیوز: جناب مولوی در ابتدا لطفا برای ما و خوانندگان سایت شمه ای در خصوص شخصیت علامه سید سلمان ندوی توضیح دهید؟

مولوی شکوری: علامه سید سلمان حسینی ندوی فرزند سید محمد طاهر حسینی از ایالات اوتار پرداش و از علمای سرشناس هندوستان با لقب خطیب العصر شناخته می شوند. ایشان طی سنین جوانی در دارالعلوم ندوه العلما تحصیل کرده و در رشته علوم حدیث  مدرک کارشناسی می گیرد. پس از آن بنابه توصیه پدر ، در دانشگاه ریاض در عربستان ثبت نام کرده و در رشته مورد علاقه خود یعنی علوم حدیث موفق به کسب مدرک فوق لیسانس می گردد.
علامه ندوی بعد از اتمام تحصیلات به دارالعلوم ندوه العلما بازگشته و به تعلیم طلاب اهتمام می ورزد. ایشان ضمنا با تشکیل جمعیت شباب الاسلام در امور کمک به ساخت مسجد و مراکز دینی و علمی اقدامات مفیدی من جمله ساخت و تاسیس مدرسه بنام سید احمد عرفان شهید را از خود برجای می گذارد که امروز این مدرسه تبدیل به دانشگاه شده و در آن دروس الهیات و طب یونانی تدریس می شود. علامه ندوی در حال حاضر علاوه بر ریاست دانشگاه سید احمد عرفان شهید، ریاست دانشکده دعوت دارالعلوم ندوه العلما را نیز عهده دار می باشد و سفرهایی به قاره آمریکا، اروپا، سرزمین های آسیای شرقی داشته اند. ایشان همین اواخر هم سفری هم به ایران داشته است. این استاد مشهور از خود بالغ بر پنجاه تالیف از قبیل تالیفات قرآنی مانند کتاب الامانه فی القرآن، مشایخ الامام بخاری، امام شاه ولی الله دهلوی و ترجمه چندین کتب از فارسی به عربی دارد.
 
اساس نیوز: همانگونه که اشاره شد علامه سید سلمان ندوی اخیرا و البته در حدود یک ماه پیش سفری به ایران داشته است. با توجه به سکونت اقوام مختلف اهل سنت در کشور و با توجه به اهمیت فراوانی که به مقوله وحدت در میان مذاهب در ایران می شود، نگاه علامه ندوی به ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

مولوی شکوری: علامه ندوی همواره اخلاق مداری مردم در ایران را تایید کرده و نگاه مثبتی به روند رو به رشد وحدت در میان مذاهب با در نظر گرفتن اقدامات بعمل آمده از سوی نظام اسلامی دارد که در متن آن می توان به برگزاری کنفرانس های سالیانه وحدت اشاره نمود. ایشان ایران را به لحاظ جغرافیایی کشوری حساس و تاثیر گذار می داند و مخالف هر نوع ترفند و نقشه های آمریکا بر علیه این کشور است. چرا که معتقد است جنگ بر علیه ایران کل خاورمیانه را متضرر خواهد کرد.

اساس نیوز: جنابعالی دلیل اصلی مشکلات امروز دنیای اسلام را در چه می دانید؟

مولوی شکوری: بنده دلیل این مشکلات در نفرقه میان امت اسلامی می دانم. همه ما بخوبی آگاهیم که امروز امت اسلامی وحدت قوی و ثبات گذشته را ندارند و با عناوین مختلف متفرق عمل می کند که این مسئله قوای کشورها را تحلیل برده است. در سوی مقابل کفار نیز با بررسی نقاط ضعف مسلمین دست به اقداماتی می زنند تا از این ضعف به نفع خود بهره برداری نمایند.
برخی ها نیز در نقش قوای کمکی دشمن عمل کرده و گویا گذشته تمدن اسلامی را به  فراموشی سپرده اند. نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمایش می دارد، امت اسلام در آخر زمان به شکل کف های دریا در آمده و شبیه غذایی خواهند شد که به دست عده ای راهزن گرفتار آمده و در میان آنها تقسیم خواهند شد. در این زمان حب دنیا بر جامعه اسلامی غلبه کرده و شکوه خود را در میان پیروان سایر ادیان و مذاهب از دست داده است.

اساس نیوز: در نگاهی به مجموعه جهان اسلام در می یابیم که تعدادی از  کشورهای اسلامی از لحاظ دینی به پیشرفت رسیده، لیکن در پاره ای ممالک که عضو کشورهای کنفرانس هستند فقط نامی از دین باقیمانده است و کمتر شاهد تحولات دینی و مذهبی مثبت در آنها هستیم. آیا کم کاری در این خصوص را وارد می دانید؟

مولوی شکوری: اتقاقا یکی از دلایل غلبه کفار به سرزمین های اسلامی به همین مسئله مربوط می شود. پیامبر گرامی ما صلی الله علیه و آله وسلم جهانی عمل می کرد و فعالیت ها را فقط در یک نقطه و منطقه متمرکز نمی ساخت. بدین جهت ما هم  باید فکر و اندیشه جهانی داشته باشیم‌. باید قبول کنیم که برخی کشورها از دین الهی و آموزه های اسلامی فاصله گرفته اند. تجربه نشان می دهد که مناسب تربن شیوه در تبلیغ دبن، خروج به سایر ممالک و صحبت رو در رو با مردم آنها است. طبیعتا وقتی با کسی از نزدیک صحبت می کنید اعتماد به شکل دو طرفه حاصل می گردد. اسلام نیامده است تا دیگران را به جنگ تهدید کند، بلکه اسلام در واقع دین رافت و مهربانی است. دینی که ماموریت دارد تا راه راست به مردم معرفی کند تا آنها از جهالت درآمده و به گروه انسان های رستگار بپیوندند.

اساس نیوز: چرا مقوله دشمن شناسی که علامه ندوی نیز در بیاناتشان به آن اشاره می کند درعصر حاضر اهمیت دوچندانی پیدا کرده است؟

مولوی شکوری: واضح است که ما در بحث دشمن شناسی دچار ضعف هستیم. دشمن فعلی با استفاده از پوشش اسلامی در میان امت الهی رخنه کرده است‌. متاسفانه برخی حکام به ظاهر اسلامی هم برای حل مشکلات خود از دشمن کمک می خواهند و همسو با آنها بر سر معامله قرن به توافق می رسند. اینگونه اقدامات برای جامعه اسلامی یک ننگ بزرگ شمرده می شود. ارشاد رسول بر حق است که از امتش می خواست اقوام یهود را از سرزمین های اسلامی بیرون برانند. پس لازم است دشمنان واقعی را شناخته و در مقابل توطئه ها و نقشه هایشان اقدام لازم و کافی بعمل آوریم.

اساس نیوز: برای اینکه بتوانیم جلوی دین گریزی در جوانان را بگیریم چه راه کارها و اقداماتی مد نظر می باشد؟

مولوی شکوری: می دانیم که مخالفان دین اسلام تلاش زیادی می کنند تا با استفاده از شبکه های ماهواره و  فضای مجازی جوانان مسلمان را به سوی دین گریزی سوق دهند. رسانه ها و شبکه های ماهواره ای ابزارهایی هستند که از آنها می توان در جهت مختلف بهره مند شد. بنابراین نمی توان این وسایل را از زندگی حذف کرد، بلکه باید تلاش کنیم تا جوانان به دین علاقمند شده و از گروه های مخالف فاصله بگیرند.
نسل کنونی بشدت علاقه دارد از مسائل پیرامون خود اطلاع حاصل کند و بهترین کار این است که از وسایل و ابزارهای موجود در راستای تقویت و گسترش دین در میان اقشار نوپا بهره ببریم.

مطالب مرتبط:

اقدام به فروش دختران و زنان ایزدی در گروههای تلگرا

ا

بازداشت زنان شناگر به اتهام استفاده از لباس شنای ا

دنیای اسلام و ضرورت های ائتلاف و اتحاد

نامزد وزارت دفاع آمریکا بر روسیه و چین به عنوان چا

فیس بوک سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران را رد ک

داعش اعضای بدن ۴۵ نفر را در موصل به سرقت برد/ کشته

استقبال آنگ سان سوچی از کشته شدن مسلمانان روهینگیا

شمار بیکاران در جهان از مرز 200 میلیون نفر گذشت

ساخت نخستین قبرستان مسلمانان فیلیپین

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات