b_300_300_16777215_10_images_6546666526.jpg

اساس نیوز : مولوی عبدالحکیم عثمانی در سال ۱۳۶۳ با ورود به مدرسه علمیه مولانا عبدالعزیز زاهدان تحصیلات دینی خود را شروع کرده و در سال ۷۲ از همان حوزه فارغ التحصیل گردید. وی ضمن فراگیری علوم دینی از درس دانشگاهی نیز غافل نماند و در رشته الهیات به تحصیل پرداخت. ابن عالم اهل سنت هم اکنون علاوه بر تدریس در حوزه، سرگرم گذراندن دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق و مبانی فقه است. با توجه به نزدیک بودن عید قربان با مولوی عثمانی گفتگوی کوتاهی ترتیب دادیم که از نظر گرامیتان می گذرد.


اساس نیوز: جناب مولوی عثمانی، همانطور که می دانید با افزایش قیمت کالاها و دام، بنظر می رسد بسیاری اقشار آسیب پذیر امسال نتوانند دامی جهت ذبح در روز عید قربان تهیه کنند. از سوی دیگر در برخی مناطق مرزی کشور اینگونه جا افتاده که ساکنین چه آسیب پذیر و غیره تحت هر شرایطی حتی با قرض کردن مبلغ اقدام به خرید دام قربانی می کنند. تحلیل جنابعالی در این باره چیست؟

مواوی عثمانی:  معمولا در نزدیک به ایام عید قربان علمای محترم در مساجد و امامان جمعه در خصوص شرایط تهیه دام توضیحات کافی را به مردم داده و در حد کفایت شفاف سازی می کنند. تهیه دام قربانی جزو مسائل فقهی بوده و اگر یک خانواده شرایط اقتصادی خرید دام را نداشته باشد اجباری ندارد که با قرض کردن دام بخرد. ضمن آنکه انجام ذبح برای خانواده های متمول لازم و ضروری است.

اساس نیوز: شما شرایط کنونی را چگونه ارزیابی می کنید؟

مولوی عثمانی: انسان باید در هر حالت شکرگزار نعمت های خدای متعال باشد. شرایط روزگار همیشه یکسان نخواهد بود و حق تعالی بندگانش را با قرار دادن در شرایط مختلف آزمایش می کند. باید از قواتین الهی تمکین بعمل آورد. وظیفه مسلمانان این است که در شرایط سخت به یاری هم بشتابند. اگر کسی می بیند که همسایه اش بضاعت کافی برای خرید دام را نداشته و قربانی نکرده است باید یک سهم از سه سهم را به دست وی و سایرین برساند، چرا که این دستور فقه است.
 نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم بیشتر ایام در شرایط سخت گذرانده و همه ما به شیوه زندگی ایشان واقف هستیم، پس اگر  خود را جزو پیروان آن حضرت  می شماریم می بایست این موضوع را در عمل نیز نشان داده و به آنچه که برایمان مقدر شده اکتفا کنیم. یقینا آنکس که پاداش می دهد می داند که در ضمیر باطنی بندگانش چه می گذرد.
فردی قربانی می کند، اما هیچ ثواب و پاداشی نمی گیرد و از سوی دیگر اصحابی بودند که وضعیت مالی مناسبی نداشتند و با اینحال در امتحان الهی رو سفید شدند. انجام ذبح مال در روز عید قربان یک عمل شخصی نیست و بلکه خاص برای جلب رضای حق تعالی است. لذا نباید از دستگیری افراد ضعیف و قشر آسیب پذیر بی تفاوت گذشت.

اساس نیوز: در ایامی همچون عید قربان که رعایت فرامین الهی را می طبد نیاز به فرهنگ سازی از طریق رسانه ها بیش از پیش احساس می شود. شما این نیاز را تا چه اندازه ملموس می دانید؟

مولوی عثمانی: اتفاقا به نکته جالبی اشاره کردید. کار فرهنگی در هر کاری می به نفع جامعه و مردم است. در منطقه ای مانند سیستان و بلوچستان به امور فرهنگی مسائل دینی اهمیت فراوانی داده می شود. به عنوان مثال در عید قربان نیروهایی هستند که به صورت داوطلبانه از قشر آسیب پذیر دستگیری کرده و نمی گذارند  دست شان خالی بماند.
 علما می بایست در این مسیر بیش از گذشته تلاش کنند. امروزه همه مردم درباره آداب قربانی و نحوه چگونگی تهیه و ذبح دام اطلاعات کافی دارند. بدین خاطر باید فرهنگ سازی را در موارد دیگر تقویت کنیم. رسانه ها باید همت کرده و بیانات علما را به گوش مردم برسانند. اصولا هر کاری بر مبنای فرهنگ است که بهتر انجام می شود. ذی الحجه امسال را باید سال امتحان الهی بدانیم و خدای متعال ناطر بر اعمال همه ما است.

اساس نیوز: جناب مولوی، یکی دیگر از مباحث ایام پیش رو، مسئله سفر حجاج به سرزمین وحی است. در این ایام برخی افراد به دلیل برخورداری از تمکن مالی، دوباره، سه باره و یا حتی چهار باره به حج مشرف می شوند. گروهی از صاحب نظران اعتقاد دارند که سفر دوباره و سه باره به حج ضرورت نداشته و بهتر است هزینه این گونه سفر ها صرف امور خیریه و از جمله دستگیری از قشر آسیب پذیر شود.

مولوی عثمانی: دستور خدای متعال است که افراد متمول در طول عمر  الزاما باید یکبار به حج بروند و در خصوص سفرهای دوباره و یا بیشتر از آن نیز منعی وجود ندارد. مسلما شوق مجدد دیدار خانه خدا و میل معنوی حضور در سرزمین وحی برای هر مسلمان  امری طببعی است. بسیاری حجاج با یکبار تشرف، به آن آرامشی که مد نظرشان است نمی رسند و اگر دست خودشان بود شاید تا پایان عمر در جوار امن الهی باقی می ماندند. از این رو باید دید نفس قضیه چیست و منظور از حج کدام است.

بنده گاهی می شنوم که بعضی حجاج وقت شان را به جای ادای فریضه در بازار ها تلف می کنند که این مسئله زیبنده نمی باشد. حج بهتر است بهشوق دیدار با کعبه و دیگر اماکن متبرک صورت بگیرد و در عین حال نباید از توجه به دیگر احکام الهی نیز غافل ماند.

مطالب مرتبط:

معلم فیزیک موصلی؛ جانشین ابوبکر البغدادی؟

۱۰۴ کاروان اهل سنت از ایران به حج تمتع اعزام می شو

قدرت بمب اخیر کره شمالی 160 کیلوتن و ده برابر بمب

آمریکا کمک‌های مالی خود به شمال غرب سوریه را متوقف

کاروان ابوبکر بغدادی بمباران شد

پیرمرد 128 ساله ادعا می کند هیتلر است

دشمن واقعی حزب حاکم، داعش است نه مخالفان دولت

رسانه های انگلستان و اسلام هراسی

کشف نسخ خطی اسلامی در کلیسا های «کوه آتوس» در یونا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات