b_0_0_0_10_images_retyyuhrtusd.jpg

اساس نیوز : امام جمعه چاه بنارد طاعات در ماه ذی الحجه را مورد تاکید قرار داده و بر پرهیز از برخی عادت ها تاکید کرد.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، شیخ سید حسین توانا با اشاره به فضائل دهه ی اول ماه ذی الحجه گفت: خداوند از رحمت و کرمش اسبابی را برای من و شما قرار داده تا گناهان ما مغفرت شده و بر درجاتمان افزوده گردد. خیر و برکت دنیا و آخرت نصیب ما بشود. خوش به حال انسانی که در این چند صباحی که هست این اسباب را غنیمت بشمارد و جبران گذشته نماید.

امام جمعه چاه بنارد ادامه داد: در ماه ذی الحجه در ده روز اول خداوند این سبب را قرار داده است. خدای متعال می فرماید، هیچ روزی نیست که پاداش آن با ده روز اول ذی الحجه برابری کند. نبی مکرم اسلام معمولا از اول این ماه تا روز نهم آن به روزه داری مشغول می شد، چرا که انسان وقتی روزه می گیرد مانند این است که در تمام طول شبانه روز به عبادت مشغول می شود. خصوصا به روزه داری در روز عرفه تاکید زیادی شده است. از عرفه بعنوان یک روز استثنایی یاد می شود. روزی که باید تنهایی پیشه کرده و به راز و نیاز با رب متعال پرداخت. بهترین عمل در کنار روزه داری در این ایام، تسبیح خالق یکتا و صلوات می باشد.

وی با ذکر گناهان مربوط به حق الناس بر خطر این نوع گناهان تاکید کرده و افزود: دین اسلام ما را تشویق می کند که تا می توانیم از حق الناس دوری بکنیم. حق الناس با حق الله تفاوت زیادی دارد. یکی از صفات باریتعالی رحمان و رحیم بودنش است. رب تعالی گناهان بندگانش را حتی در روز قیامت نیز می بخشد، اما انسان ذاتا انتقام جو بوده و منتطر فرصتی است تا عمل طرف مقابل را تلافی کند. بنابراین بسیار سخت خواهد برای کسی بار امور سایرین را نیز به دوش بکشد.

شیخ توانا با ذکر مصادیقی از گناهان مربوط به حق الناس، غیبت را بعنوان یک آفت همگانی عنوان کرده و اظهار داشت: غیبت،  یاد کردن شخصی به صفتی ناپسند است که اگر شخص آن صفت را نداشته باشد به آن تهمت گفته می شود. روزی عایشه و رسول الله صلی الله علیه و سلم ایستاده بودند. در آن وقت زن یا مردی قد بلند رد شد. حضرت عایشه گفت یا رسول الله چه زن بلندی! حضرت فرمود: ای عایشه به راستی تو غیبت کردی. امروز می بینیم که با دیدن یک شخص از سر تا پایش مورد بررسی و قضاوت قرار می گیرد.
 عمل غیبت متاسفانه به بدترین عادت ما تبدیل شده است، بی آنکه که از عواقب و خطراتش اطلاع داشته باشیم.

این عالم اهل سنت جنوب بیان نمود: اگر دو شخص از یکدیگر غیبت نمایندذ تنها راه حل آن حلالیت طلبیدن پیش از مرگ است. برخی ها حلالیت طلبی را عملی سخت می شمارند، زیرا نمی دانند ممکن است چه عاقبت سختی در انتظارشان باشد. غیبت بنا به تاکید نبی مکرم بدتر از زنا است. حق الله امکان بخشیده شدن دارد، لیکن در مورد غیبت اگر به مدت هزار سال هم که توبه بکنیم سودی برایمان نخواهد داشت، مگر آنکه شخص غیبت کننده از سوی طرف مقابل بخشیده شود.

امام جمعه چاه بنارد با تشریح حالات انسان در جهان باقی یادآور شد: قیامت روزی است که در آن مادر از بچه و پدر از فرزند فرار می کند. بی گمان مفلس کسی است که به اندازه کوه های عظیم الجسه ثواب کسب کرده باشد، ولی همه حسناتش به خاطر غیبت و حق الناس از او گرفته و به کارنامه عمل افراد دیگری منظور گردد. زبان می بایست به عمل خیر مشغول باشد نه شر. اگر زبان خود را کنترل نکنیم ناچارا به فتنه آن گرفتار خواهیم آمد.

امام جمعه چاه بنارد در ادامه صحبت به موضوع شکر نیز پرداخت و گفت: شاکر انسانی است که همه چیز را از خدا ببیند. همه چیز را از خدا بداند. همه چیز را به خدا وصل کند. وقتی من قلبا همه چیز را از خدا دیدم زبانم می گوید الحمدلله و بدن هم می گوید الحمد لله. به چنین شخصی، انسان شاکر گفته می شود. شکرگذاری بویژه در ایام تنگنای اقتصادی معنا و مفهوم بهتری پیدا می کند. خدای متعال را باید بر تک تک نعمت هایش شاکر باشیم در اینصورت زیادی نعمت به ما خواهد رسید.

مطالب مرتبط:

پاکستان سگ‌های انتحاری تربیت می‌کند

مراسم کفش پرانی به تصویر ترامپ در فلسطین

400 دوربین برای کاهش وحشت صهیونیست‌ها در بیت المقد

تهران و جبهه مشترک مبارزه با تروریسم

مراسم تعویض پرده کعبه برگزار شد

حجاج کردستانی در قالب 15 کاروان به حج تمتع اعزام م

برافراشته شدن پرچم داعش در پاکستان

کمرنگ‌ شدن فرهنگ قرآن خوانی زنگ خطری جدی برای جوام

یخ زدن مرگبار 27 کودک زیر 5 سال در برف و کولاک شدی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات