b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_1440.jpg

اساس نیوز : در سه سال اخیر و با شروع فصل جدید از فعالیت های سایت اساس نیوز مصاحبه های ارزشمندی از علمای اهل سنت در مناطق مختلف کشور در این سایت منتشر شده است .بر اساس ارزش و اهمیت این مصاحبه ها و با هدف بهره مندی بیشتر جوانان ما، از نصایح مفید علما تصمیم گرفتیم از این به بعد در هر هفته یک مصاحبه منتشر شده در سایت را که قبلا در همان ماه انجام شده است را باز نشر نماییم.این هفته مصاحبه مولوی ابراهیم باهیئت از مدرسان حوزه علمیه احناف خواف را که در مرداد ماه سال گذشته انجام شده است تقدیم حضورتان می کنیم :

مولوی "ابراهیم باهیئت" مدرس حوزه علمیه احناف خواف، سخنران جمعه، عضو هیئت امنای مسجد جامع و امام مسجد الاقصی خواف می باشد.

از ایشان به عنوان یکی ازعلمای اهل سنت اندیشمند و نامی خراسان رضوی یاد شده وهمچنین ازفعالان مذهبی درامورمکتب خانه بشمار می رود. پس ازنماز مغرب به دیدارمولوی باهیئت رفتم که همزمان جلسه مکاتب دانش آموزان نیز برقرار بود. گفتگوی ما درخصوص مسائل امروز دنیای اسلام و ضرورت حضور دانش آموزان در جلسات مکاتب مساجد انجام گرفت. مشروح این مصاحبه را در ذیل می خوانید.

اساس نیوز: جناب مولوی، با توجه به شرایط کنونی دنیای اسلام و این مبحث که چند سالی است که آمریکا و اسرائیل با توسل به انواع و اقسام حیله ها و ترفند ها تلاش می کنند تا سرزمین های نفت خیز اسلامی را به زیر سلطه خود در آورند، حفظ وحدت تا چه حد می تواند باعث ایستادگی امت اسلامی در مقابل زورگویی های قدرتمندان شود؟

 مولوی باهیئت: وحدت ازجمله مسائل مورد تاکید در قرآن کریم است. به شرط آنکه وحدتی که غالبا به آن تاکید می شود، ازحالت شعاری درآمده و شکل عملی پیدا کند. امروزه بیشتر گفتمان چنین حالتی پیدا کرده اند و شعاری که درآن اراده واقعی وجود نداشته باشد، نمی تواند به مرحله عمل برسد. بنابراین اگردرکاری بیش از حد شعار داده و بخواهیم مخاطبان خود را با وعده و وعید به منازل شان برگردانیم، نتیجه ای جزشعار زدگی اجتماعی به دست نمی آید.

ازسوی دیگر شعار درجای خودش خوب و مفید است. شعار باعث زنده شدن امید در دل انسان ها شده و آنها را به آینده روشن امیدوار می سازد. زمانی که جامعه به مصیبت دچار شده و می رود که تاریکی نا امیدی جای روشنایی امید را بگیرد، شعار بازگشت به زندگی ،می تواند نگاه انسان را به سوی فردا باز نگه دارد. شعار، در واقع زنده نگه داشتن امید مردم درباره موضوعاتی است که جامعه از علما و مسوولین انتظار برآورده شدن شان را دارند.هرشخصی اعم از علما و افراد حقیقی که دارای مسوولیتی در بین مردم است، باید به شعارهایی که از پشت تریبون جمعی به مردم می دهد جامه عمل بپوشاند.

لذا اولین ابتکاری که نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم انجام داد، عقد اخوت و برادری درمیان مهاجرین و انصار از راه وحدت بود. شکوه مسلمانان در صدر اسلام و فتوحاتی که یکی پس ازدیگری حاصل آمدند، بستگی به وحدتی داشت که صورت عملی پیدا کرده بود. دراین زمان نیز اگرعلما و مسوولین دست به دست هم داده و اهرم های عملی لازم را برای حفظ وحدت بکار ببندند، مطمئن باشید که مشکلات حال حاضرریشه کن خواهند شد.

اساس نیوز: وضعیت فعلی مسلمانان درکشورهای اسلامی و نقش حضور طولانی مدت دشمنان دراین کشورها را چطورارزیابی می کنید؟

 مولوی باهیئت: از دشمنان نمی توان انتظاری جز دسیسه چینی و توطئه برعلیه ملت های آزاد اندیش داشت. آزادی، ارمغان دین مبین اسلام به پیروانش است. دشمنان به خوبی آگاهند که ایجاد تفرقه درمیان امت اسلامی می تواند جلوی پیشرفت شان را گرفته و نابودی کشورشان را دامن بزند. بنابراین هدف اصلی دشمن ممانعت ازپیشرفت دین اسلام به وسیله جنگ افروزی درمیان مسلمانان است.

همانطور که می دانید هر فرد مسلمان در هر مذهب و آئینی که باشد نسبت به مقدسات خود تعصب خاصی داشته و توهین به بزرگان دین را بر نمی تابد. اتفاقا دشمن نیز از همین راه وارد شده و با پوشیدن لباس میش، درمیان امت اسلامی رخنه کرده و سعی می کند جنگ های مذهبی فرسایشی به راه اندازد. دوعلت مهم در گرفتاری مسلمانان امروزی نقش مهم و اساسی دارد. اول جهلی که امت اسلامی به آن گرفتار هستند. درتعدادی ازکشورهایی که خود را جزو دول مسلمان می دانند، دین اسلام، هنوز به شکلی که باید پیاده نمی شود ومردم درانجام فرایض دینی شان از آزادی کامل برخوردار نیستند..

 دوم اینکه برخی ها با وجود داشتن علم و اشرافیت کافی به مسائل، ترجیح می دهند که خودشان را به نادانی بزنند. مسلما تاثیر مخرب این قضیه از مورد اول بیشترخواهد بود. اگر قرار باشد حکام این کشورها غلام حلقه به گوش آمریکا وانگلیس شده و هرآن چه که آنها بگویند، اجرا کنند، قطع به یقیین همین می شود که امروز مشاهده می کنیم.

اساس نیوز: درعصری که تمام مردم دنیا، خود را به نحوی وابسته به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می دانند، جوانان کشورهای اسلامی چگونه و از چه مسیرهایی می توانند علمای واقعی را ازعلمانماها تشخیص دهند؛ زیرا همانگونه که می دانید درآمدن به لباس یک عالم مسلمان، یکی ازحربه هایی است که پیروان عقاید منحرف دست به آن زده و می کوشند تا جوانان را به سمت خود جذب نمایند.

مولوی باهیئت: به نظربنده بهترین راه برای شناختن یک عالم واقعی ازیک شخص عالم نما و یا شناختن یک مومن از یک منافق، افزایش ارتباط جوانان با مساجد و حوزه های علمیه است .چرا که درآنها علمای واقعی و دلسوز فعالیت می کنند و شناسنامه آنها برای مردم مشخص است.

  برخی ازجوانان علاقمند و صاحب فکر واندیشه نیز اقدام به راه اندازی سایت و کانال مذهبی کرده اند که اتفاقا دریچه مناسبی برای شکل گیری ارتباط بهتر جوانان وعلاقمندان روستاهای اطراف با علمای خودشان است. تشکیل محافل ومجالس دینی که با حضورعلما انجام می شود دراین خصوص بسیارموثر می باشد. بدون شک، رو آوردن به فضای ناشناخته می تواند نتایج زیانباری به دنبال داشته و در دراز مدت موجب بروز انحرافات فکری دربین مخاطبان شود.

اساس نیوز: آیا فرصت جلسات مکاتب که به صورت عمومی برگزار می شود، می توان برای آگاه بخشی به جوانان استفاده کرده و زمینه های روشنفکری دینی را درایشان تقویت کرد؟

مولوی باهیئت: اتفاقا به سوال خوبی اشاره کردید. این مسئله ازجمله مواردی است که بنده آن را تجربه کرده وخوشبختانه نتایج شرکت در این گونه جلسات ملموس و مشخص است. نوجوانانی که سابقا درجلسات مکاتب همین مسجد (مسجد الاقصی) شرکت داشتند، امروز درحوزه علم و دانش به درجات بالایی رسیده اند. این نوجوانان، هرشب پس از نماز عشاء درجلسه مکاتب حاضر می شدند که درآن مسائل مختلف به بحث و بررسی گذاشته می شد.

 به این مسئله توجه داشته باشیم که تشویق و ترغیب اعضا درجلسات دوره ای مکاتب تاثیر بسزایی در رشد مخاطبین کم سن و سال دارد. دانش آموزی که به جلسات مکاتب ورود پیدا می کند، درابتدا جست و خیز خودش را به طور مقطعی و گذرا خواهد داشت؛ ولی به تدریج با محفل مانوس شده وضمن شکل گیری شخصیت یک انسان بالغ در وی، شرکت در نمازهای یومیه و جلسات سخنرانی را جزو برنامه های اصلی وهمیشگی زندگی اش قرارمی دهد.

اساس نیوز: دانش آموزان مدارس با رسیدن به سن نوجوانی، به شخصیت جدیدی رسیده و دستیابی به شهرت و محبوبیت در وجودشان نمود پیدا می کند. این عطش و اشتیاق ازسویی باعث می شود تا برخی نوجوانان به بیراهه رفته و از راه های خلاف، اسم و رسمی  دست وپا می کنند. ارزیابی جنابعالی دراین خصوص چیست؟

مولوی باهیئت: واضح است کودکان تا مادامی که درسن خردسالی بسر می برند، دامان پدرومادر را به مکان های اجتماعی ترجیح می دهند. بچه های خردسال معمولا عادت دارند که در کارها از والدین شان الگو برداری کنند. فرزند انسان تا مادامی که از نظر جسمی وعقلی به رشد مناسب نرسد، نمی تواند استقلال کافی پیدا کند. از این رو مهم است که شیوه و آداب زندگی را از خردسالی به آنها بیاموزیم. از نوع ارتباط پدرو مادر به عنوان مقدمه تربیت فرزند یاد شده وآن مرحله را دوره تربیت عبادی می نامند .

هرچه والدین نسبت به هم محبت داشته باشند، فرزندان محیط خانواده را برای خود امن دانسته و از خطرات محیط های ناامن به دور خواهند ماند. در زندگی شرایطی پیش می آید که والدین می بایست یکدیگر را تحمل کنند؛ چون بروز اختلاف در میان والدین اجتناب ناپذیرمی باشد. دراین مرحله، فرزندان تربیت اخلاقی می شوند که البته بعضی از خانواده ها، آن را چندان جدی نمی گیرند. اگرمی بینیم که فرزند ما به راحتی دروغ می گوید وازغیبت باکی ندارد، این مسائل به تربیت اخلاقی والدین ربط پیدا می کند.

 با کمال تاسف باید عرض کنم که دروغگویی درجوامع اسلامی تبدیل به یک فرهنگ غلط شده و دشمنان نیز به این ضعف ما را به خوبی فهمیده اند. آگاه باشیم که صرفا با امر و نهی نمی توان فرزندان را به سرمنزل نهایی رساند. کوتاهی درتربیت وحرف شنوی پیش ازحد هم موجب نافرمانی آنها از والدین خواهد شد.

 ایجاد اعتماد به نفس در فرزندان برای مواجه شدن با واقعیت های زندگی ازطریق گفتگو ومشورت باعث می شود تا به خوبی ها و پیامدهای منفی وقایع و اتفاقات زندگی پی ببرند. همه رویدادهای زندگی یک نوجوان، منهای اتفاقات پیش بینی نشده، حاصل افکاری است که در ذهن وی پرورش می یابند و سرانجام این شهامت را درخود پیدا می کند که حاصل فکرش را درجامعه پیاده کند. وقتی والدین نمازشان را درخانه بخوانند و پدرخانواده، فرزندش را با مسجد آشنا کند، شوق عبادت در وی ایجاد شده وچه بسا راه مبلغین دینی را الگوی زندگیش قرارمی دهد.

 

مطالب مرتبط:

خوش‌آمدگویی به زبان اسرائیلی در مدینه / تصاویر

آتشی که درخاورمیانه شعله ور شده و همه دنیا را فراخ

ا

طرح داعش برای منفجر کردن هواپیما

مرکل زودتر از موعد کناره گیری خواهد کرد

بازدید اردوغان از پایگاه ویژه پهپادها در استان بات

کشته سازی از اهل سنت اهداف و راهبردها

ا

نشستی با عنوان "همسایگان مسلمان" به منظور تصحیح بر

تکذیب بازگشایی سفارت عربستان در دمشق

داعش با حامیان سابق خود دست به یقه شد ؟

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات