b_0_0_0_10_images_95693155_07a1ef80-9552-4925-a1af-f1e452c1ee0a.jpg

اساس نیوز : امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر اینکه مشکلاتی در جهت زندگی مسالمت آمیز در کشور داریم،  گفت: هنوز آنطور که باید برخی موضوعات مربوط به اهل سنت مراعات نمی‌شود، این در حالی است که حرمت همه انسان‌ها در ادیان، مذاهب، اقوام و نژادهای مختلف باید به یک اندازه حفظ شود.

در ادامه متن گفتگوی شفقنا با مولانا عبدالحمید را بخوانید.
شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در گفت‌وگو با شفقنا به اهمیت فراهم کردن ساز و کارهای زندگی مسالمت آمیز در جامعه در شرایط امروز اشاره کرد و گفت: ظرفیت عظیمی در دین اسلام برای ایجاد یک زندگی‌مسالمت آمیز وجود دارد که می‌تواند راهنمای همه بشریت برای شکل گیری این نوع زندگی باشد. توجه به سازوکارهای لازم به منظور فراهم نمودن زندگی مسالمت آمیز بین همه اقوام، نژاد‌ها و قومیت‌های مذهبی در وضعیت فعلی جامعه بسیار می‌تواند حیاتی باشد و موجب خواهد شد بسیاری از مشکلات فعلی کشور را حل کند. در واقع زندگی‌مسالمت آمیز یک دستور دین اسلام است و براساس آن مسلمانان باید بر اساس اخلاق اسلامی با همه انسان‌ها در دین، مذهب و عقاید مختلف رفتار کنند.
در یک جامعه دینی حقوق همه انسان‌ها و افراد باید رعایت شود
ایشان در ادامه تصریح کرد: بر اساس دستور قرآن ما باید حرمت همه انسان‌ها را داشته باشیم و حفظ کنیم و در یک جامعه دینی حقوق همه انسان‌ها و افراد باید رعایت شود.
امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر اینکه قدم‌های خوبی برداشته شده اما زندگی مسالمت آمیز آنطور که باید هنوز در جامعه ما رعایت نمی‌شود، تاکید کرد: متاسفانه هنوز مشکلاتی در این زمینه داریم و هنوز آنطور که باید برخی موضوعات مربوط به اهل سنت مراعات نمی‌شود این در حالی است که حرمت همه انسان‌ها در ادیان، مذاهب، اقوام و نژادهای مختلف باید به یک اندازه حفظ شود.
ایشان همچنین برگشت به سوی قرآن و سیره آن را تنها راهکار حفظ حرمت مسلمانان و همه انسان‌ها در جامعه دانست و گفت: هم علما و هم دولتمردان باید مسئولیت خود را در ایجاد یک زندگی مسالمت آمیز مبنی بر کرامت انسانی در جامعه انجام بدهند. ضمن اینکه مردم هم در فراهم نمودن این نوع زندگی نقش حیاتی دارند و باید در ایجاد یک زندگی قرآنی در جامعه کمک کنند.
مولانا عبدالحمید خاطر نشان کرد: ما با همه انسان‌ها مشترکات و منافعی داریم و به این دلیل است باید با همه آنها بر اساس مصالحه، نیکی، حسن نیت و مسالمت آمیزی داشته باشیم،  ضمن اینکه دین اسلام دینی تعامل، انصاف، انسانیت، دوراندیشی، عدالت و مساعدت است و خشم و تندروی در آن جایگاهی ندارد. بر این اساس ما باید به همه ادیان ابراهیمی، کتابهای آسمانی و عقاید مختلف احترام بگذاریم و حق توهین به مقدسات مردم را نداریم. امام جمعه اهل تسنن زاهدان با بیان اینکه امروز چه بسیار مسلمانان از کتاب خدا فاصله گرفتند، گفت: متاسفانه این موضوع موجب شده فراوان دیده می‌شود مسلمانان به جای تحمل غیرمسلمان یکدیگر را هم تحمل نمی‌کنند. این در حالی است که کشورهای اسلامی نباید کاری کنند که دشمن از آن سو استفاده کند.
اسلام دین افراط‌گرایی نیست
ایشان تاکید کرد: بعد از اینکه حق نازل شد، مردم اختیار دارند و ما حق نداریم در دین مردم و حتی آنهایی که با ما می‌جنگند، اجبار کنیم. آیات روشن از این امر در قرآن وجود دارد. اسلام دین افراط‌گرایی نیست و تندروی، افراط‌گرایی، تبعیض گرایی، بی انصافی و بی‌عدالتی در آن جایی ندارد. اسلام دین حقوق
 دیگران است. مولانا عبدالحمید گفت: بسیار متاسفم که امروز تفرقه و اختلاف در کشورهای جهان اسلام وجود دارد. امروز دشمن  بین کشورهای اسلامی اختلاف انداخته‌‌ و سعی دارد، از این تفرقه‌ها بهره ببرد. به نظرم اسلام دین مذاکره است و راه‌حل، تنها مذاکره و گفتگو است.
امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان توضیح داد: مسلمانان باید حقوق یکدیگر را به رسمیت بشناسند. رعایت حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی به انسجام و برادری کمک می‌کند. ما در ایران اسلامی از گفتمان صحبت استفاده می‌کنیم و راه ما راه وحدت اسلامی است. مسلمان باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با هم برای حل مشکلات گفت‌وگو کنند.

مطالب مرتبط:

نجات معجزه آسای نوزاد دفن شده

علمای عراق:اهل سنت از جنایات داعش مبرا هستند

خلافه بوک داعش از دسترس خارج شد

ورود پارلمان تونس به موضوع بسته شدن رستوران‌ها در

توقف حملات هوایی استرالیا در سوریه

داعش، پوتین را به شکل بی سابقه تهدید کرد/ آماده‌با

انفجار تروریستی کابل را به لرزه در آورد

برنی سندرز : باید به عربستان بگوییم با ایران مذاکر

 

تعطیلی مسجدی در فرانسه به بهانه ترویج افراط‌گرایی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات