b_0_0_0_10_images_photo_2019-06-11_22-41-41.jpg      

اساس نیوز : مدرس حوزه احناف خواف در تازه ترین بیانات خود به تشریح حالات قیامت پرداخت.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولوی سعید خواجه احمدی در ابتدای سخنان خود گفت: قیامت حالت های مختلفی دارد، روزی طولانی است. قسمتی از این روز عظمت خداوند چنان مستولی و حاکم است که انبیاء هم توان هم کلامی با الله متعال را ندارند، بخاطر سختی و غیر قابل تحمل بودن این روز برای عموم مردم که انبیاء را برای حسابرسی زودتر، واسطه قرار می دهند، برخی از مردم حاضر هستند به جهنم بروند، و از سختی آن روز نجات پیدا کنند.
در چنین مشکلات و سختی هایی، هفت گروه نیز هستند که زیر سایه عرش الهی قرار می گیرند و رحمت الهی شامل حال آنها شده و ضمن نجات از عذاب جهنم وارد بهشت می شوند. لذا بیاییم تلاش کنیم که حداقل جزو یکی از این گروه های هفتگانه قرار بگیریم.

مولوی خواجه احمدی ادامه داد:اولین نکته ای که در حدیث نبوی درباره اهل بهشت گفته شده، استقامت است که باید این افعال را هر فرد در تمام عمر خود داشته باشد.
دوم اخلاص است و هدف فرد در افعالی که انجام میدهد باید رضای خداوند متعال را در نظر بگیرد.اخلاص در اعمال نشانه ایمان و موحد بودن شخص است.ما باید در کارها و اعمال خود باریتعالی را در نظر بگیریم. وقتی به شخصی یتیم کمک می کنیم بگوییم به خاطر رضای خداوند متعال این کار را انجام می دهم.اخلاص در عمل ثواب را بیشتر می کند و باعث افزایش ایمان می شود.

وی افزود: اولین گروهی که در روز قیامت در امان هستند، پادشاه عادل است.در حدیث آمده  است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید: دعای پادشاه عادل رد نمی شود. عدالت یعنی که پادشاه یا حاکم از قدرت خود استفاده کند تا حق را به حق دار بدهد و بین رعیت تبعیض قائل نشود.دومین گروهی که در قیامت در امان هستند، جوانانی هستند که در دوره جوانی و نوجوانی عبادت پروردگار را انجام می دهند.محیط خانه، مدرسه و جامعه که فرزندان ما در آن قرار دارند، باید فضایی دینی و محیطی باشد که عبادت و بندگی خداوند متعال در آن غالب باشد.

این عالم اهل سنت با بیان اینکه ما باید در خانه فضای تلاوت، عبادت، تعلیم و تعلم علم دین را بوجود بیاوریم اظهار داشت: پدر و مادر در خانه نماز نفل بخوانند و روزانه قرآن کریم را تلاوت بکنند و تعلیم فضائل اعمال دینی را داشته باشند.ما باید روزانه در مورد مسائل دینی، اخروی و اصلاح و تزکیه در خانه مباحثه داشته باشیم. باید در هر خانواده یک عالم یا عالمه وجود داشته باشد. نگذاریم فرزندان ما وارد فضایی غیر معنوی بشوند.همچنین نگذاریم فرزندان ما دختر یا پسر برای درس خواندن به تنهایی به منازل دوستان خود بروند.مولوی خواجه احمدی بیان نمود: آموزش و پرورش باید فضاهای مدرسه را معنوی کند.

ما باید روزانه فرزندان خود را به مسجد بیاوریم. و یکی از  فرزندان خود را برای تحصیل علوم دینی تشویق کنیم.و اما گروه سوم بهشتیان افرادی هستند که به مساجد وابسته می باشند.حکومت اسلامی باید در هر منطقه ای برای مردم مسجد در نظر بگیرد.ما باید در حد امکان منازل خود را نزدیک به مساجد و نمازخانه ها انتخاب کنیم تا امکان حضور ما در مسجد بیشتر شود.

گروه چهارم کسانی هستند که بخاطر خداوند متعال با همدیگر محبت دارند، هر گاه همدیگر را ملاقات می کنند هدفشان رضایت خداوند است.

گروه پنجم، شامل حال کسانی می شود که وقتی زنی زیبا و دارای مقام آنها را به گناه دعوت می کنند، بخاطر ترس خدا و عذاب الهی انکار می کنند.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف تصریح کرد:گروه ششم، افرادی هستند که صدقه مخفیانه می دهند.صدقه دادن و سخاوت اخلاق انسان را خوب می کند.بهترین مکان صدقه و خیرات حوزه های علمیه‌، طلاب علوم دینی وشخص خویشاوند فقیر و خصوصا افراد فقیری که نیازمندی خود را اظهار نمی کنند، هستند.

صدقه باید مخفیانه باشد و ریا در آن صورت نگیرد و شائبه تفاخر هم نداشته باشد.طوری دست راست صدقه بدهد که دست چپش متوجه نشود.
گروه هفتم، کسانی هستند که خداوند را در تنهایی یاد می کنند و اشکهایشان سرازیر می شود.یعنی وقتی به یاد گناهانشان می افتند، از خداوند متعال طلب مغفرت می کنند و از انجام گناهان خود پشیمان هستند.اصل در دعا این است که با تضرع و خشوع و به صورت مخفیانه پروردگار را بخوانید.

امروزه دعاها دسته جمعی شده ولی در صدر اسلام دعای دسته جمعی کم بوده و دعای انفرادی زیاد بوده است.بهترین زمان های قبولی دعا بعد از نمازهای فرض، بین دو خطبه نماز جمعه، در بین اذان و اقامه، قبل از افطار، روز عرفه می باشد.

مطالب مرتبط:

لغو مجوز مدارس قرآنی در مصر

ا

سه شرط بشار اسد برای پذیرش راه حل سیاسی

نمایش آثار تاریخی اسلامی قدس در ترکیه

افزایش نگرانی‌ نهاد‌ها و انجمن‌های حامی مسلمانان ا

قدردانی رسمی ترامپ از سگ مامور در عملیات قتل البغد

جایزه شهروند ترکیه‌ای برای کودکان حافظ قرآن کریم

 

کشف نامه‎ پنهان مسیح به 'برادرش یعقوب' به زبان یون

ارتباط مبلّغان داعش با نمایندگان سازمان‌های افراطی

رئیس جمهوری افغانستان از سنیان و شیعیان خواست به م

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات