b_300_300_16777215_10_images_652012145241.jpg

اساس نیوز : در روزهای گذشته بدنبال بروز و ظهور اختلاف نظر فقهی علمای بلاد مختلف اهل سنت نشین، در زمینه اعلام روز عید سعید فطر، مباحث و حاشیه های قابل توجهی در فضای جامعه ایجاد شده است .

در این چارچوب از یک طرف طیف علمایی که روز سه شنبه را عید فطر اعلام کرده و نماز عید فطر را برپا داشته اند واز طرف دیگر علمایی که روز چهارشنبه را به عنوان عید اعلام کرده اند از طرف مخالفان مورد هجمه و توهین قرار گرفته اند.

افرادی که بر صحیح بودن روز سه شنبه به عنوان عید فطر تاکید دارند ،متاسفانه علمای شاخص ما را به مصلحت گرایی و سیاست زدگی متهم کرده و بر این برداشت نادرست تاکید کرده اند که علمای شاخص اهل سنت به علت ترس از حکومت نتوانستند روز سه شنبه را عید فطر اعلام کنند.دیدگاهی که به شدت از طرف علمای بزرگوار ما رد شده است.

در نقطه مقابل طیفی که بر صحت روز چهارشنبه به عنوان عید فطر تاکید دارند، خاطر نشان کرده اند که اعلام روز سه شنبه با پیروی چشم بسته از اقدام دولت سعودی یک اشتباه فقهی بوده و باید هلال ماه در منطقه خودمان رویت گردد.متاسفانه در این مباحثه برخی از افراد تندرو در هر دو طیف، حرمت علما را  حفظ نکردند و با الفاظ زشتی مخالفان دیدگاه خود را مورد خطاب قرار داده اند.

حوزه علمیه قره بلاغ در استان گلستان فعال ترین و شاخص ترین حوزه علمیه اهل سنت در شمال شرق ایران است .این حوزه که یادگار مجاهدت های عالم بزرگوار ترکمن الحاج یار محمد آخوند نظری است در غالب موارد با اعلام عید فطر در کشورهای همسایه و بویژه عربستان اعلام عید کرده و نماز عید برپا می کند.در سال جاری نیز این رویه حوزه علمیه قره بلاغ ساری و جاری بوده و مدیریت کنونی حوزه، یعنی استاد الحاج امجد آخوند نظری فرزند خلف استاد مرحوم یار محمد آخوند نظری با تاسی از اعلام رویت هلال ماه در برخی از کشورهای همسایه در غروب روز دوشنبه 13 خرداد ماه روز سه شنبه را به عنوان عید فطر اعلام کردند.

بدنبال این اقدام در حالی که سایر بخش های ترکمن صحرا در روز سه شنبه روزه داری می کردند ، روز سه شنبه نماز عید فطر در قره بلاغ اقامه شد.این مساله حاشیه ها و اعتراضاتی را در پی داشت.الحاج امجد اخوند نظری در بیاناتی به زبان فارسی به ابهامات ایجاد شده در این زمینه پاسخ داده است .خبرنگار اساس نیوز     بخش های مهم توضیحات این عالم اهل سنت را تقدیم کاربران خود می نماید :

جایگاه و حقوق اقلیت های دینی در حقوق اساسی

اصل 12 قانون اساسی در زمینه در زمینه آزادی مذاهب اسلامی در انجام مراسم مذهبی تاکید دارد.نماز عید فطر هم یک مراسم مذهبی است .اصل 13 قانون اساسی نیز در یک گام مهم تر ، فرق و ادیان غیر اسلامی را نیز مورد توجه و عنایت قرار داده است .آزادی پیروان ادیان غیر اسلامی در انجام مراسم دینی خودشان در این اصل به رسمیت شناخته شده است. بر اساس این اصل دولت جمهوری اسلامی ایران حتی نسبت به رعایت حقوق غیر مسلمان نیز مکلف شده است اصل 19 قانون اساسی کشور مان بر حقوق بر مساوی همه آحاد جامعه بدون توجه به رنگ ، نژاد و زبان تاکید دارد.

در برخی از موارد در برابر اقامه نماز عید بر اساس فقه اهل سنت مشکلاتی ایجاد می گردد.عصر کنونی عصر شفافیت است و اگر آزادی عمل باشد سایر مناطق هم نماز عید را خواهند خواند.در مناطق کرد نشین غرب کشور نزدیک به 95 درصد نماز عید را روز سه شنبه خواندند.

توصیه به احترام متقابل

در منطقه ترکمن صحرا در زمینه رویت هلال ماه دو دیدگاه متفاوت وجود دارد. تقاضای من این است که طرفداران هر دو دیدگاه حرمت طرف مقابل را داشته باشند.نباید به همدیگر تعرض نمایند.

اختلاف نظر در مسائل نشانه رشد و بالندگی جامعه است.پیامبر اکرم اختلاف امت را باعث رحمت می داند.

پاسخ به شبهاتی در زمینه تبعیت فقهی قره بلاغ از عربستان

برخی به ما ایراد می گیرند که در اعلام عید فطر بر اساس اعلام حرمین شریفین عمل می کنیم .بر اساس فقه اهل سنت و جماعت، روزه جزو احکام دینی فرض است.

مسلمانان هر ساله در موسم حج به عنوان یکی از فرایض دینی همه مسلمانان از مذاهب و فرق مختلف در شرکت می کنند.مناسک حج در ماه ذی الحجه بر اساس اعلام رویت هلال ماه در عربستان در صورت  می گیرد.اگر رویت هلال ماه در عربستان دچار خدشه باشد،هر ساله اعمال حج بالغ بر 5 میلیون مسلمان نیز خدشه دار می شود.عقل سلیم این برداشت را قبول نمی کند.اگر برای رویت ماه ذی الحجه اقدام عربستان معتبر باشد ،باید در سایر موارد نیز این رویت معتبر باشد.

مقام معظم رهبری در یکی از فرمایشات خود عید را به افرادی که سه شنبه یا چهارشنبه عید گرفتند، تبریک گفتند .این یک بیان متین و وحدت آفرین است.این بیانات آرامش روحی و روانی و الفت و محبت را در بین مردم حاکم می کند.

شرایط وجوب اطاعت از حاکم

بر اساس فقه احناف به هیچ وجه قیام بر حاکم جایز نیست.حتی اگر حاکم فاسد باشد قیام درست نیست.فقه احناف با دور اندیشی برای رسیدن به نظم و انتظام بر اطاعت از اولی الامر تاکید دارد.

اطاعت از اولی الامر در همه امور واجب شرعی است.بر اساس فقه حنفی هر کس که بر علیه حاکم اسلامی قیام کند بغات است و باید برای نصرت حاکم بر علیه آن قیام کرد .اما در این زمینه یک استثنا وجود دارد.چنانچه در مواردی اصول و واجبات شرعی زیر پا گذاشته شود، در این شرایط می توان از ولی امر اطاعت نکرد.

نماز عید فطر را ترک نمی کنیم

ما به هیچ وجه به خودمان اجازه نمی دهیم که نماز عید فطر را ترک نماییم.نماز عید واجب شرعی است .در برخی از موارد برای ائمه مشکلاتی ایجاد می شود.ما نماز عید را چنانچه در مصلی نخوانیم، در مساجد خود برجای می آوریم .

عید واجب شرعی است .به هیچ وجه نمی توان آن را ترک کرد.

گلایه و درد دل

در روز سه شنبه 14 خرداد ماه هزاران نفر نماز عید را در مصلی قره بلاغ اقامه کردند.در این میان برخی از برخوردها کام ما را تلخ کرد .نباید از ما انتظار داشته باشند که همانگونه که نمی توان نماز ظهر روز عاشورا را در روزی به غیر از دهم محرم برجای آورد ،نماز عید فطر را یک روز دیرتر بخوانیم .نباید از ما این انتظار را داشته باشند.

حقیقتا عید امسال برای ما عید تلخی بود.برخی از برخورد ها وحدت شکن و با عدم رعایت حرمت ما صورت گرفت.

 اساس نیوز : بیانات عالم شاخص اهل سنت الحاج امجد آخوند نظری در زمینه حاشیه های ایجاد شده برای اعلام عید فطر در سال جاری نشان دهنده ضرورت حیاتی ورود وحدت آفرین مجمع فقهی احناف ترکمن صحرا در این زمینه است .

بدیهی است عامل اصلی این انشقاق در منطقه ما اختلاف نظری است که در بین علما وجود دارد .در این شرایط حل این اختلاف نظر بسیار ضروری است.مردم از شرایط موجود و چند دستگی جامعه گلایه شدید دارند و نباید هر سال در آخر ماه مبارک رمضان کام مردم روزه دار با این حاشیه ها تلخ گردد.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

پایگاه سری اسرائیل لو رفت!

فتوای جدید داعش : نگهداری گربه در خانه حرام است

مولوی نیکخوی در مراسم نماز جمعه اهل سنت خواف: در ب

جریمه هتل چینی به دلیل پذیرش مشتری مسلمان

أحمد بدر الدین حسون : کسی که از مسجدالأقصی کوتاه

200 تن از نیروهای امنیتی افغان در فاریاب تسلیم طال

اگر غلطی از آمریکا سر بزند، پاکستان را به قبرستان

نخست وزیر پاکستان خطاب به شاه عربستان:ما بی طرفیم

توزیع قرآن سلفی‌ها در سوئیس ممنوع شد

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات