b_300_300_16777215_10_images_6566546410.jpg

اساس نیوز: در یک ماهه اخیر و با تمرکز رسانه ای سایت اساس نیوز بر تحولات سیل ویرانگر در شمال کشور ، برخی از کاربران  سایت برخی از نقد ها و نقطه نظرات خود را در رابطه با پوشش رسانه ای ما مطرح کردند .البته در کنار موضوع سیل برخی از مخاطبان سایت، در مورد خط مشی عمومی سایت نیز مباحثی را مطرح کردند که لازم است در این مجال به برخی از آنها پاسخ داده شود:

نخست : سهم مناطق دورافتاده و فراموش شده اهل سنت از اطلاع رسانی اساس نیوز : یکی از کاربران اهل سنت از استان اردبیل برای ما پیامی ارسال کردند و از سهم ناچیز اهل سنت این استان در اساس نیوز گلایه داشتند.سابق بر این شبیه این نقد را از مناطقی مثل تالش و آذربایجان غربی داشتیم .

پاسخ: این نقد به کار ما وارد است.این مشکل به علت توان محدود مالی و انسانی سایت اساس رخ داده است .سرزمین ما ایران بسیار وسیع است.پراکندگی اهل سنت در این سرزمین نیز بسیار بالاست .در این شرایط علی رغم تلاش وافر دوستان خوب مان در سایت،توان پوشش تحولات همه مناطق اهل سنت نشین کشور را نداریم.راهکار این مشکل،ارسال اخبار و مطالب از مسائل و مشکلات اهل سنت در مناطق مختلف  اهل سنت نشین توسط ساکنان این مناطق است .از عزیزان می خواهیم که به عنوان خبرنگار افتخاری سایت، اخبار و تحولات منطقه خودشان را برای سایت اساس نیوز ارسال نمایند.مسیر ارتباط با سایت در کانال سایت به آدرس @asassonni مشخص شده است.

دوم: جماعت تبلیغ و فعالیت های این گروه: یکی از کاربران سایت بنام یاسر از انعکاس برخی از مطالب و اخبار مربوط به جماعت تبلیغ در سایت اساس نیوز گلایه داشته و این گروه یا برای امت اسلامی مضر قلمداد کرده اند.

پاسخ: ما نمی دانیم این کاربر عزیز از اهل سنت هستند یا برادران شیعه.

جماعت تبلیغ یکی از گروه های فعال و فراگیر در دنیای اسلام است.رویه و عقاید این گروه نیز هیچ ارتباطی با افراط و تندروی گروه هایی مثل داعش ندارد .یکی از مشکلات بزرگ جامعه اسلامی رویه دفعی است که در قبال برخی از گروه های اسلامی در پیش گرفته ایم .دنیای اسلام باید از این قبض نگرشی خارج گردد.اگر بخواهیم بر همین محور بگردیم و گروه های مختلف را به راحتی از دایره دین خارج کنیم ،از اسلام و مسلمانی چیزی باقی نخواهد ماند.

سوم: سیل اخیر گلستان و تاکید پررنگ بر کمک های اهل سنت : یکی از کاربران سایت بنام مبین با ارسال نظری از تمرکز پررنگ ما  بر کمک های اهل سنت به سیل زدگان اهل سنت گلستان در هفته های گذشته، انتقاد کرده و اعتقاد داشتند که ما خدمات نهادهایی مثل سپاه و ارتش را در این بحران کم رنگ انعکاس دادیم.

پاسخ: در فاجعه سیل اخیر در استان گلستان هم جامعه درگیر در این حادثه ، هم بخش اعظم کاربران سایت از اهل سنت بودند.بدیهی است در این موضوع با توجه به اهمیت بالاتر جامعه مخاطب سایت، توجه و تمرکز ما بر روی فعالیت های امدادرسانی اهل سنت بیشتر باشد.

  البته این بیان به هیچ وجه به مفهوم نادیده گرفتن خدمات ارزشمند نهادهای امدادی مثل هلال احمر و مجاهدت های ارتش و سپاه نیست.ما فعالیت های این عزیران را نیز پوشش دادیم .در فاجعه سیل اخیر گلستان بعد از دستور مقام معظم رهبری به همه نیروهای نظامی برای کمک به سیل زدگان گلستانی، صحنه زیبایی از همدلی و همراهی در مناطق ترکمن نشین را شاهد بودیم .در این میان عمق و گستره فاجعه در روزهای نخست ناهماهنگی هایی را بوجود آورده بود.اما این شرایط به هیچ وجه به منزله کم توجهی نظام به مصیبت ترکمنها نبود.دولت و نظام در روزهای گذشته ،در کنار ما بود و ما قدردان این محبت ها هستیم .

چهارم :حمایت اساس نیوز از سلفی گری و مدیران حوزه های علمیه مکی و فاروقیه: کاربری بنام رحمان با ارسال نظری برای ما با اشاره به پوشش اخبار و تحولات خبری علمای بزرگوار بلوچ در سایت اساس نیوز ما را متهم کردند که سایت گرایش سلفی گری دارد .

پاسخ: در رابطه با موضوع مطرح شده از طرف این برادرمان باید خدمت تان عرض کنیم که متاسفانه در کشور ما برخی از افراد بر اثر کم آگاهی، برخی از علما و حوزه های علمیه اهل سنت را غیر منصفانه در زمره مراکز مروج سلفی گری قرار داده و در نهایت القابی مثل وهابی را به آنها می چسبانند.بنظر ما این افراد درک درستی از سلفی گری ندارند .هیچ یک از حوزه های علمیه رسمی اهل سنت در مناطق مختلف کشور، مروج وهابیت نیستند.

  از منظر دیگر، ملاک و معیار ما در پوشش بیانات علمای مختلف، جایگاه رسمی این عزیران در مناصبی مثل امام جمعه است .اگر این بزرگواران دارای عقاید انحرافی باشند، مطمئن باشید نهادهای نظارتی قبل از من و شما سراغ آنها رفته و با آنها برخورد می کردند.

  به اعتقاد ما تا زمانی که نظام، تریبون رسمی مثل نماز جمعه را در اختیار یک فرد قرار می دهد، آن فرد مشکل خاصی ندارد.بهتر است در این زمینه کاتولیک تر از پاپ نباشیم.نقش علمای شاخص اهل سنت در مواجهه با افراط گرایی در مناطق مختلف به ویژه شرق و جنوب شرق کشور بر هیچ کس پوشیده نیست .بهتر است منصف باشیم.

پنجم: انعکاس خدمات نظام:چند نفر از کاربران سایت با ارسال نظرات خود برای ما تاکید داشتند که اساس نیوز بهتر است در کنار طرح و پیگیری مطالبات جامعه اهل سنت ،خدمات نظام به این بخش از جامعه را نیز انعکاس دهد.

پاسخ: رویه عمومی سایت اساس این است که در کنار بیان مسائل و مشکلات، انعکاس دهنده خدمات و فرصت های خوب ایجاد شده برای اهل سنت در جامعه باشیم.در این زمینه همواره تلاش داشته ایم از تاریک نمایی مطلق و سفید بینی افراطی و شعاری پرهیز نماییم.دقت در مطالب منتشر شده در سایت موید این ادعای ماست .به هر حال از نظر ارسالی شما تشکر می کنیم .

ششم توقف فعالیت های شبکه ماهواره ای کلمه :کاربری بنام محمد احسان از برادران عزیز کرد با ارسال پیامی برای ما با اشاره به توقف فعالیت های شبکه ماهواره ای کلمه، اعلام کرده اند که فعالیت های این شبکه به علت ریزش مخاطبان و عدم اعتماد جامعه مخاطب به برنامه های آن بویژه در ماه های گذشته، متوقف شده است.

پاسخ: قطعا یکی از دلایل شرایط کنونی شبکه کلمه همان بحثی است که شما به آن اشاره کرده اید.اما این بیان به این مفهوم نیست که این شبکه در بین اهل سنت هیچ جایگاهی ندارد. این شبکه و برخی از شبکه های همسو با آن، در شرق و جنوب کشور ازمخاطبانی  در بین اهل سنت برخوردارند.این یک واقعیت است .علت بروز این شرایط نیز فقدان رسانه ویژه اهل سنت در کشور است.ما بارها ضرورت این مساله را مورد تاکید قرار دادیم و بخاطر طرح این ضرورت از طرف شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت متهم به ارتباط با نهادهای امنیتی نیز شده ایم!

مساله مهم در رابطه با بازی اخیر کلمه این است که قطعا این شبکه به فعالیت های رسانه ای خود باز خواهد گشت و ما در این چند ساله به این مسائل عادت کرده ایم .مدیران این شبکه با این کارها در صدد انتقال این پیام هستند که از جانب  دولت خاصی حمایت نمی شوند و با کمک های مردمی اداره می شوند.البته در ماه های گذشته خبرهایی نیز در رابطه با قطع همکاری برخی از خیرین با این شبکه به علت رویه مخرب رسانه ای آن منتشر شده است .

   اعتقاد ما این است که فعالیت های شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت در خارج از کشور در مسیر خیر و صلاح سیاسی و اجتماعی اهل سنت ساکن کشور قرار ندارد.

  این شبکه ها تلاش دارند با تحریک رسانه ای،جوانان ما را به مسیرهای خطرناکی سوق دهند.در این زمینه جوانان ما باید هوشیار باشند .البته در این زمینه نمی توان منکر جذابیت های مذهبی این شبکه ها برای مخاطبان اهل سنت شد.در شرایطی که اهل سنت در داخل کشور فاقد هر گونه رسانه خاص خود هستند طبیعی است بخشی از جامعه به سمت این شبکه ها گرایش پیدا کنند.

والعاقبه للمتقین

 

مطالب مرتبط:

«بشار اسد» و «ولادمیر پوتین» با یکدیگر دیدار کردند

حمله نفوذی طالبان به نظامیان آمریکایی در شرق افغان

چرا آمریکا از ترکیه به خشم آمد ؟

چاووش‌اوغلو: آمریکا داعش را هم برای مذاکرات آستانه

ا

ابوبکر بغدادی در سوریه کشته شد

قدس شهری اسلامی است و جهان اسلام با وحدت .و همدلی

معاون الظواهری در حمله هوای آمریکا در سوریه کشته ش

خبرکوتاه : پاسخ مالزی به ادعای ترامپ ، ما تقلب تجا

ا

حملۀ بی‌سابقه وزیر اوقاف مصر به تظاهرکنندگان

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات