b_0_0_0_10_images_4235620190325_210331.jpg

اساس نیوز : گزارش چهارمین روزِ حضور در مناطق سیل‌زده , عقربه‌های ساعت ۱۰:۱۰دقیقهٔ دوشنبه ۵فرودین‌ماه۹۸ را نشان می‌دهد که تلفنِ‌همراهم زنگ می‌خورد، نام عزیز فرهیخته جناب موسی قاری از علمای فعال، دلسوز و امین ترکمن بر صفحهٔ تلفن‌همراه نمایان می‌شود. گوشی را که می‌گیرم، پشت‌تلفن برای بازدید از مناطق سیل‌زده اصرار می‌کند و بنده برای رسیدگی به کارهای عقب‌افتادهٔ منزل، تعلل می‌کنم، سرانجام در برابر اصرار موسی‌قاری کوتاه می‌آیم و با ماشین مولوی عبدالغفار نظری یکی دیگر از عالمان و فرهیختگانِ صاحب‌ایدهٔ ترکمن راهی گنبد می‌شویم. گنبد در ۲۰کیلومتری شهر من گالیکش واقع است.


به‌ گنبد که می‌رسیم، نخست به خیابان بیست‌متری مبعث می‌رویم.
جوانی ۳۰ساله در چادری که هلال‌احمر به‌او بذل کرده‌است، زندگی می‌کند، می‌گوید: پس‌از ده‌سال تلاش، این خانه را ساختم و با انگشتش به‌ خانه‌ای اشاره می‌کند که فقط ۲۰متر از رودخانه فاصله دارد و بر اثر سیل، کاملا نشست کرده و دیگر قابل زندگی نیست. و ادامه می‌دهد، دوسال‌است‌که دیسک‌کمر گرفته‌ام. نفت نداریم. صبح، مأموران دولت آمدند و گفتند: دبّه‌هایتان را آماده کنید که برایتان نفت می‌آوریم و هنوز خبری نیست!


چنددست استکان را که جناب کریم آذرسا از مغازهٔ لوازم‌خانگی‌اش به سیل‌زدگان اختصاص داده به او می‌دهیم و شماره‌اش را می‌گیریم و می‌رویم به کوی‌ملانفس انتهای خیابان‌منصوری، خانه‌هایی‌که درست در دهان اژدهای بی‌رحم رودخانه ساخته‌ شده‌اند و فاقد حداقل زیرساخت‌ها و اصول شهرسازی و مهندسی‌اند. پای صحبت هر یک‌از مصیبت‌زده‌ها که می‌نشینیم، از بی‌توجهی مسئولان گله‌مندند و صمیمانه از مردم تشکر دارند.

کاش گلایه‌های این سرمایه‌های بی‌بدیل شنیده شود!

باری، اگر سری به مکان‌های پیش‌گفته بزنید، متوجه می‌شوید که دلالان و زمین‌خواران و سودجویان تا چه‌حد به‌فکر منافع شخصی بوده‌اند که حاضر شده‌اند، همنوعان‌شان را چنین بی‌رحمانه در گِل‌ولای دفن کنند.

سؤالی‌که ذهنم را مشغول می‌کند این‌که این منفعت‌طلبان تحت کدام مجوز، زمین‌های حریم رودخانه را تفکیک کرده‌اند و به مردم فروخته‌اند؟
وقتی از دوستم آخوند نظری می‌پرسم: مگر نمی‌دانستند که طغیان رودخانه در این مسیر یعنی مرگ حتمی قربانیان؟ پاسخ می‌دهد: دل‌شان به سد بوستان و گلستان قرص بود! مردم منطقهٔ افغان‌آباد گنبد نیز گرفتار گل‌ولای باقی‌مانده از سیل بودند. تعفن فاضلاب‌ها ماندن را برای ما مشکل می‌کرد، بنابراین، مقداری از کمک‌های دوستان را به سیل‌زدهٔ گنبدی می‌سپاریم و برای بازگشت مشورت می‌کنیم.

معتقدم، حریم رودخانه‌ها باید مرتب و دائم بازبینی بشود و مورد ترمیم جدی قرار بگیرد تا از حادثه‌هایی که منجر به تلفات جانی و مالی می‌شوند جلوگیری کند. و البته خانه‌های سیل‌زدگان با بودجهٔ دولت، به مناطقی امن‌تر منتقل بشود و این امر با عون و عنایت الهی و مدیریتی مردم‌محور، امکان‌پذیر است.

غروب نزدیک شده‌است و ما بر می‌گردیم. در مسیر نگاهم به دامنهٔ وسیع کوهای فرش‌شده با ساقه‌های گندم و کُل‌زا و انبوه درختان جنگل، گره می‌خورد. مبهوت این‌همه زیبایی و جاذبه می‌شوم، جاذبه‌هایی‌ در عالی‌ترین حد که اگر مدیریت شوند، پای صدها طبیعت‌گرد را به‌منطقه باز می‌کنند و فقط درآمد حاصل از آن می‌تواند سرنوشت اقتصاد منطقه را سامان دهد و صدها جوانی را که برای کار در شهرستان‌ها سرگردانند، به شهرشان بازگرداند.

✍️ولی‌الله رفیعی
۶فروردین‌ماه ۹۸

مطالب مرتبط:

مقامات تاجیکستان فریاد کشیدن، کندن موی سر و توی سر

روزنامه ینی شفق : اسراییل برای حمله به لبنان آماده

هشدار وزارت کار درباره مهاجرت نیروهای بیکار از منا

واکنش طالبان به نشست تاشکند با محوریت صلح افغانستا

تصاحب نمازخانه مسلمانان در دانشگاهی در انگلیس

گزارش نیویورک تایمز از جزئیات شب برکناری ولیعهد عر

ممانعت اسرائیل از عبادت مسیحیان غزه به مناسبت عید

ابراز شرم یک سازمان یهودی از اشغالگری صهیونیست‌ها

طالبان : نشست قطر محفل عروسی نیست

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات