b_0_0_0_10_images_987425_908.jpg

اساس نیوز:حملات هوایی و موشکی اسرائیل به برخی از اهداف در سوریه در دو روز گذشته بنظر می رسد منازعه و تقابل ایران و اسرائیل را در  سوریه در مسیری آشکارتر قرار داده است.

وزیر اطلاعات رژیم صهونیستی در پی حمله هوایی شب گذشته این رژیم به سوریه، با این ادعا که "حمله پیامی آشکار به ایران بوده است"، گفت اسرائیل به هرگونه تهدیدی علیه خود پاسخ می‌دهد.

یسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در گفت‌وگویی با رادیو ارتش رژیم صهیونیستی در واکنش به حمله موشکی این رژیم به سوریه، اظهار کرد: این (حمله) پیام واضحی برای ایرانی‌ها بود.

وی در ادامه با اشاره به این مسئله که سیاست این رژیم تغییر کرده است، افزود: این رویارویی آشکار با ایران است. هرگاه بخواهیم بر شدت این‌کار بیافزاییم، این کار را می‌کنیم.

ادعای تقابل با ایران در سوریه در حالی از سوی مقامات رژیم صهیونیستی مطرح می‌شود که ایران بارها تاکید کرده که پایگاه یا یگان نظامی در سوریه ندارد و بنابر این اساسا ادعای "حمله به اهداف ایرانی در سوریه" بی‌اساس است.

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی پس از حمله شب گذشته در توییتی مدعی شد حمله در پاسخ به "شلیک موشک ایرانی از داخل اراضی سوریه" صورت گرفته است. در این توییت آمده است: روز گذشته، نیروهای سپاه قدس در سوریه، موشکی به سوی بلندی‌های جولان اسرائیل پرتاب کردند. پدافند دفاعی گنبد آهنین توانست جلوی این موشک را بگیرد. تلاش ایران برای نفوذ در سوریه، جان اسرائیلی‌ها را تهدید می‌کند و چنین چیزی قابل تحمل نیست.

وزارت جنگ رژیم صهیونیستی نیز در توییت دیگری ادعا کرد: با آتش گشودن به سوی شهروندان اسرائیلی، ایران بار دیگر ثابت کرد که قصد دارد در سوریه نفوذ کند و ثبات منطقه و اسرائیل به خطر بیاندازد. ما به اقدامات ‌مصمم‌مان برای خنثی‌سازی این اقدامات ادامه خواهیم داد.

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در بخش دیگری از سخنان خود همچنین مدعی شد: ما به آن‌ها (ایرانی‌ها) اجازه نفوذ در سوریه را نمی‌دهیم. هر کس که به ما حمله کند، بهای گزافی خواهد پرداخت.

از طرف دیگر به نظر می‌رسد با حملات روز گذشته اسرائیل به مواضع نیرو‌های ایرانی در سوریه قواعد نانوشته میان تهران و تل آویو در سوریه تغییر خواهد کرد؛ قواعدی که در صورت تغییر، می‌تواند مخاطره آمیز باشد و زمینه‌های رویارویی مستقیم دو بازیگر را فراهم سازد.

حال ممکن است این پرسش مطرح شود که قواعد نانوشته میان اسرائیل در سوریه چه هستند که در صورت تغییر ممکن است مخاطره آمیز باشد؟

نخست؛ اسرائیل پیش از این، بعد از هر تهاجمی علیه نیروها و مواضع ایرانی در سوریه موضع گیری رسمی نداشته بود. در واقع، آن ها در راستای جلوگیری از تحریک ایران برای پاسخ متقابل، معمولا از موضع گیری رسمی و راه اندازی کمپین تبلیغاتی خودداری می کردند.

دوم؛ اسرائیل با توجه به هشدارهای ایران، معمولا از گرفتن تلفات جانی از نیروهای ایرانی خودداری می کرد. به همین جهت، تل آویو معمولا پیش از هر حمله ای، اطلاع می داد که چه مواضعی را می خواهد بمباران کند.

قاعده هدف قرار ندادن نیروها (نه مواضع) در حمله چند ماه پیش به پایگاه T-4 نقض و با واکنش جدی محور ایران در سوریه مواجه شد؛ جایی که در پاسخ به حملات اسرائیل که با تلفات انسانی همراه شد، صد راکت با سرزمین های اشغالی شلیک شد. بدون تردید ادامه نقض این قاعده از سوی اسرائیل، می تواند با پاسخ جدی تر محور ایران منجر شود.

 

مطالب مرتبط:

چاوش اوغلو: با ملک سلمان در رابطه با ایران صحبت کر

کاهش حقوق مقامات دولتی عربستان

رهبران پانزده کشورعضو قاره اروپا امضای پیمان تسلیح

ا

بازگشت مولانا عبدالحمید از سفر روسیه/ تصاویر

برپایی چهارمین دوره سراسری مسابقات قرآن ویژه طلاب

عذرخواهی مفتی تونس از مردم این کشور

دیدار نخست وزیران ترکیه‌ و اقلیم کردستان در اربیل

ا

دادگاه سودان 25 نفر را تکفیر کرد

آغاز ثبت نام آموزش مجازی مدارس دینی اهل سنت وجماعت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز