b_0_0_0_10_images_454482_983.jpg

اساس نیوز :دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از "بازنشستگی" جیمز متیس وزیر دفاع این کشور خبر داده است.

ترامپ در حساب توئیتری خود نوشته جیمز متیس تا پایان ماه فوریه یعنی حدود دو ماه دیگر "بازنشسته" خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا از جایگزین آقای متیس صحبتی نکرده است اما گفته وزیر بعدی به زودی تعیین خواهد شد.

ترامپ نوشته است: ژنرال متیس برای وادار کردن متحدان آمریکا در ادای سهمشان ازتعهدات نظامی خود کمک بزرگی به من بود."

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با انتقاد گسترده در آمریکا و میان متحدان این کشور روبرو شده است.

اعلام استعفای جیمز متیس درست یک روز بعد از اعلام این تصمیم نشانه اختلاف نظر وزیر دفاع آمریکا با رئیس جمهوری است.

ویلیام کوهن وزیر دفاع سابق آمریکا در گفتگو با بی‌بی‌سی کناره‌گیری متیس را ضربه بزرگی به دولت آمریکا خواند و گفت: "واقعا نمی دانم ژنرال متیس تا کجا باید توهین‌ها یا رد توصیه هایش را توسط ترامپ تحمل می کرد. زمانی که تمام نهادهای امنیتی اطلاعاتی آمریکا یک صدا گفتند روسیه عامدانه در نظام انتخابات ما دخالت کرده رییس جمهوری به جای اینکه به نهادهای امنیتی آمریکا اعتماد کند گفت من به آقای پوتین اعتماد دارم.

کارشناسان علت اصلی استعفای متیس را اختلاف نظر وی با رئیس جمهور دز زمینه ادامه حضور نظامی در سوریه و افغانستان می دانند.

در یک خبر دیگر یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع میدانی گزارش کرده که نظامیان این کشور به زودی پایگاه «التنف» واقع در مثلث مرزی سوریه، اردن و عراق را ترک می‌کنند.

پایگاه خبری «بازفید» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع میدانی نوشت آمریکا قصد دارد پایگاه نظامی «التنف» را که در مثلث مرزی سوریه، اردن و عراق واقع شده، تعطیل کند.

«محند التلا» از فرماندهان شبه‌نظامیان مخالف دولت سوریه که در این پایگاه مستقر است، به بازفید گفته است که نیروهای آمریکایی به زودی این پایگاه را ترک می‌کنند. نیروهای ویژه آمریکایی از دو سال پیش در این پایگاه مستقر شده و مشغول آموزش مخالفان دولت سوریه هستند.

در شرایطی که ترکیه خود را برای عملیاتی در شمال سوریه آماده می‌کند و واشنگتن نیز از خروج نیرو‌های خود از سوریه خبر داده، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک رهبر کُرد مدعی شده است که پس از خروج آمریکا از شمال سوریه، کُرد‌ها از فرانسوی‌ها کمک می‌خواهند.

مقامات فرانسوی پیش از این در واکنش به خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه تاکید کرده‌اند که نیروهایشان را در این کشور حفظ خواهند کرد.

بر اساس یک خبر دیگر آمریکا اعلام کرده است که در نظر دارد تعداد 7000 نفر از نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج نماید.این تصمیمات غالب تحلیل گران منطقه را غافلگیر کرده است.

 

 

مطالب مرتبط:

بازگشایی درهای مساجد آلمان بر روی غیرمسلمانان

خودکشی دسته جمعی داعشی ها در عراق

طالبان:درباره شرایط افغانستان با مقامات ایران گفتگ

حملۀ تروریستی منچستر انگلیس با وام دانشجویی

ده‌ها اویغور در سوریه در کنار داعش می‌جنگند

ب

توافق محرمانه عربستان و ترکیه ضد نظام سوریه

وجه تمایز جریان های افراطی و غیرافراطی در جهان اسل

فتاوای داعش جوازی برای تجارت اعضای بدن انسان

علاقه زیاد مردم ازبکستان به نماز تراویح

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات