b_0_0_0_10_images_636792612083351891_md.jpg

اساس نیوز :ماموستا عزیز بابایی امام جمعه اهل‌سنت مسجد صادقیه تهران در بازدیدی از خبرگزاری آنا به سؤالات خبرنگاران این خبرگزاری درباره مسائل مختلف از ضرورت وحدت تا شایعه تخریب مسجد اهل سنت پاسخ داد. ماموستا عزیز بابایی از علمای اهل‌سنت اردبیل است که از سال ۱۳۸۱ در مسجد صادقیه تهران امامت جمعه اهل‌سنت را برعهده دارد. مشروح گفتگوی با خبرگزاری آنا را مطالعه کنید.

آنا: شما درس طلبگی را از چه زمانی آغاز کردید و از چه سالی امامت جمعه مسجد صادقیه تهران را برعهده دارید؟

ماموستا عزیز بابایی: از سال ۱۳۶۰ بعد از أخذ مدرک سوم راهنمایی در استان‌های مختلف استان گیلان، استان کردستان و استان هرمزگان به تحصیل در مدارس علوم دینی پرداختم و بعد از آن در دانشگاه قم پذیرفته شدم. سال ۷۴ دانشگاه قبول شدم و از همان سال در خانه‌های همشهر‌های آذری زبان اردبیل با چند نفر نماز جمعه را شروع کردیم. البته در حین مشغول بودن تحصیل در تهران، کارشناسی ارشد را در رشته علوم قرآن و حدیث از دانشگاه رازی کرمانشاه گرفتم و چند ترمی هم در دانشگاه ادیان در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد مبانی فقهی اهل سنت را تدریس می‌کردم. سال ۸۰ بود که در صادقیه یک مکان ثابتی را توسط برادرانی از اهل سنت مقیم تهران اجاره کردیم و هم‌اکنون حدود ۱۷ سال است که در صادقیه با نزدیک به  سه هزار نفر نماز جمعه می‌خوانیم و بخشی از کارهای فرهنگی اهل سنت نیز در این مسجد صورت می‌گیرد.

آنا: جمعیت اهل سنت تهران چه مقدار است؟

ماموستا بابایی: آمار دقیقی وجود ندارد. بعضی می‌گویند ۱۰ درصد از جمعیت تهران را اهل سنت تشکیل می‌دهند، البته بخشی از این جمعیت موسمی‌اند، یعنی چند ماهی در تهران برای کار مانده و دوباره به محل زندگی اصلی خود برمی‌گردند.

آنا: چه تعداد مدرس یا حوزه اهل سنت در تهران یا کل ایران وجود دارد؟

ماموستا بابایی: در تهران مدارس آنچنانی نداریم، ولی از این دست مکان‌‌های مذهبی که به مواردی مانند نماز جماعت، کلاس قرآن، فقه اهل سنت  و این موضوعات اختصاص دارد، در تهران یک مکان ثابت بزرگ در صادقیه و چند مکان دیگر نیز در اطراف تهران  وجود دارد.

آنا: سؤال بعدی من این است شما از اهل سنت شافعی مذهب هستید؟

ماموستا بابایی: بله.

 آنا: چرا از نظر رویکردی شافعی مذهب‌ها به شیعیان نزدیک‌تر هستند؟

ماموستا بابایی: شاید یکی از این علت‌ها این باشد که در زمان امام شافعی، ایشان به دلیل حمایت از اهل بیت ماه‌ها در زندان بودند و جمله‌ای معروف دارند که عده‌ای به ایشان گفتند شما رافضی هستند و امام شافعی‌ها در پاسخ به این جریان و افراد در شعری می‌گویند: «اگر حب اهل بیت رافضی بودن است، انس و جن شاهد باشید که من نخستین رافضی هستم». از نظر فقه قضایی نیز ما می‌خوانیم که در قرن چهارم و پنجم هجری قمری فقه شافعی به تشیع نزدیک بودند. البته برادرهای حنفی ما نیز در بحث‌ها خود عنوان می‌کنند که ما هم به شیعیان نزدیک هستیم.

آنا: در فتواهایشان حنفی مذهب‌ها این موارد را بیان می‌کنند؟

ماموستا بابایی: شاید در ابعاد مختلف این موضوع را مطرح کنند. چون امام ابو‌حنیفه، برخی از امامان حنفی‌ نیز مذهب‌ هم می‌گویند ما به شیعیان نزدیک هستیم. همه مذاهب‌های اسلام یک خانواده هستند. قبله‌، خدا، کعبه و قرآن تمام مسلمانان مشترک است. مثلا در کشورهای اروپایی و آمریکایی اختلافات زیادی وجود دارد، ولی آنها اتحادیه و اتئلاف‌های را شکل داده‌اند و ما مسلمانان که یک خانواده مشترک هستیم نیز باید اتحادیه مشترک کنار هم شکل بدهیم. مقام معظم رهبری می‌فرمایند ما منظور از اتحادمان این نیست که شیعه بیاید سنی شود یا بالعکس؛ منظورمان این است که این‌ها در اشتراکات با هم باشند، دل‌هایشان با هم باشند. اختلافات‌شان هر چی هست، کنار گذاشته و مشترکات را بررسی کنند.

این دل‌ها باید هم باشد، حداقل‌اش همدیگر را تکفیر نکنند، یکدیگر را نکشته و نابود نکنند، شهرهایشان را ویران نکنند. مثلا در زمان جنگ تحمیلی که صدام علیه ایران به راه انداخت، موشکی که حزب بعث به شهرها می‌زد، شیعه و سنی را نمی‌شناخت و همه را شهید می‌کرد. بسیاری از خانواده‌های اهل سنت در همین بمباران‌ها به شهادت رسیدند. دنیای اسلام می‌تواند با این امکانات به وحدت استراتژیک برسند. مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام همواره می‌گویند که درد جهان اسلام تفرقه و عدم وحدت است. وحدت جهان اسلام به هفته وحدت ختم نشود و باید کارهای بسیار زیادی تری برای این موضوع صورت داد.

آنا: ماجرای شایعه تخریب مسجد اهل سنت تهران چه بود؟

ماموستا بابایی: چون ما در منطقه صادقیه تهران سکونت داریم، از صادقیه به بالاتر (پونک) یک نمازخانه‌ای یا مسجدی هست که مدیریتش دست برادر بلوچ است و حنفی مذهب های بلوچ در آن فعالیت دارند. شهرداری جابجایی دیوارها را خلاف قوانین دانسته بود.

آنا: آیا ایرادات شهرداری در حوزه فنی و ایمنی بوده است؟

ماموستا بابایی: ایراداتی که شهرداری تهران نسبت به آن مکان گرفته بحث فنی بوده است. در یکی از طبقات ساختمان متعلق به اهل سنت  تغییرات اساسی ایجاد شده بوده و از سوی شهرداری چند بار تذکر داده شد.بعد از این ماجرا کشورهای غربی در رسانه های خود این گونه عنوان کردند که مسجد اهل سنت در تهران تخریب شده است البته شطینتی نیز انجام شد و عکس تخریب یک مسجد در فلسطین که توسط رژیم صهیونیستی خراب شده بود را به عنوان مسجد تخریبی نشان دادند.

آنا: پس طبق فرمایش شما این یک ساختمان چند طبقه بود نه یک مسجد، درست متوجه شدیم؟

ماموستا بابایی: مسجد نیست. ساختمانی چهار طبقه بود که یک طبقه‌‌اش‌ را  نمازخانه شده است. 

منبع:خبرگزاری آنا

اساس نیوز : مصاحبه ماموستا عزیز بابایی با خبرگزاری آنا دارای برخی از ملاحظات است که در این گونه موارد به کرات رویت می گردد.ایشان به اشتباه در مصاحبه مولوی معرفی می گردد،در صورتی که مولوی به علمای بزرگوار شرق و جنوب شرق کشور اطلاق می گردد.

 ثانیا فلسفه کاری برخی از همکاران رسانه ای در زمینه اصرار بر نزدیک کردن یک مذهب خاص اهل سنت به دیدگاه شیعیان برای ما مبهم است.به عقیده ما همه مسلمانان در همه مذاهب و فرق اسلامی اشتراکات بسیار پررنگ دینی دارند و در این زمینه نباید خط کشی ها بی فایده را انجام داد .

  مساله سوم در این زمینه این است که در این مصاحبه تلاش شده است یک جریان سازی نادرست رسانه ای در زمینه نمازخانه پونک رد شود.مسائل مطرح شده در این مورد خاص نیز کاملا درست است .اما بهتر بود مبحثی نیز در زمینه ضرورت صدور اجازه برای تاسیس یک مسجد ویژه اهل سنت مقیم تهران مطرح می گردید .این مساله یک مطالبه مهم اهل سنت مقیم پایتخت است که فعلا مسکوت باقی مانده است.

مطالب مرتبط:

"پاکستان" نقش مهمی در تنش‌های ایران و عربستان ایفا

عذرخواهی سخنگوی کاخ سفید برای انکار هولوکاست

وزیر جنگ اسرائیل: ترکیه به داعش کمک می‌کند

وزیر دیانت ترکیه مردم را به برادری دعوت نمود

ا

داعش به دنبال ترور کودک ۶ ساله ناشنوا

ب

دولت تونس خواهرزاده عامل حمله برلین را بازداشت کرد

ا

اقدام عجیب شهردار اندونزیایی برای ترغیب به نماز

مراسم فارغ التحصیلی 400 دانش آموز زیر پرچم طالبان

تعطیلی دولت آمریکا پایان یافت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز