b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_I52255MG_8279.jpg

اساس نیوز : در ادامه رویه حسنه بازنشر مصاحبه علمای شاخص اهل سنت با سایت اساس نیوز که مورد استقبال خوب کاربران سایت قرار گرفته است،این هفته با سراغ یکی از علمای شاخص اهل سنت جنوب کشور رفتیم.باز نشر مصاحبه این هفته به شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت بندر لنگه و از مدرسین مدرسه دینی سلطان العلماء اختصاص دارد.

دیدار با جناب شیخ محمد صدیق بهجت، امام جمعه اهل سنت بندرلنگه فرصت مناسبی را فراهم آورد تا از رهنمودهای این عالم خوش نام اهل سنت بهره مند شویم. ایشان به دلیل ارتباط تنگاتنگ خویش با آحاد مختلف جامعه، دیدار از نزدیک با ساکنین محلی را در اولویت برنامه های خود قرار داده و طرفداران بسیاری در بین مردم و به ویژه جوانان اهل سنت دارد. علاوه بر آن، شیخ بهجت در زمینه فعالیت های عمرانی مانند احداث آب انبارها و رسیدگی به امور دیگر، منشاء خدمات متعددی بوده است.

در جریان سفر هیات خبری اساس نیوز به مناطق جنوب کشور در پاییز 96 توفیقی دست داد تا گفتگویی صمیمانه با این عالم فرهیخته و امام جمعه اهل سنت بندرلنگه ترتیب دهیم. در ادامه، مشروح این گفتگو تقدیم مخاطبان اساس نیوز می شود:

اساس نیوز: جناب شیخ بهجت، لطفا در ابتدا جهت اطلاع بیشتر مخاطبان اساس نیوز، از خود و سابقه فعالیت هایتان بفرمایید.

شیخ بهجت: اینجانب محمد صدیق بهجت از سال 1353 برای کسب علوم دینی از جزیره قشم به بندرلنگه آمدم و از محضر شیخ محمد علی خالدی کسب فیض کردم. پس از انقلاب اسلامی به دلیل آنکه شیخ خالدی به مدت 30 سال در مدرسه دینی خدمت کرده و به مرز بازنشستگی رسیده بود، در صدد تعلیم طلاب جوان برآمده و با همیاری سایر علما همچون جناب شیخ محمد علی امینی که در حال حاضر مدیریت مجتمع علمی- فرهنگی سلطان العلما را برعهده دارند، مدتی به تدریس مشغول بودم. در حال حاضر نیز، ضمن همکاری با مدرسه دینی سلطان العلما، به عنوان امام جمعه اهل سنت بندرلنگه انجام وظیفه می کنم.

اساس نیوز: خیرین مناطق جنوب در زمینه ساخت و ساز آب انبار خدمات زیادی ارائه کرده اند. این آب انبارها بیشتر برای چه اموری مورد استفاده قرار می گیرد؟

شیخ بهجت: همان طورکه اشاره کردید خیرین مناطق جنوب فعالیت خوبی در زمینه ساخت آب انبارها دارند زیرا این مناطق سفره آب زیرزمینی ندارد و بالتبع، ساکنین در فصل گرما با کمبود آب شیرین مواجه می شوند. از این رو ساکنان قدیمی بنادر جنوبی با احداث آب انبار، آب های حاصله از ریزش باران را درآن جمع کرده و به عنوان آب شیرین برای خود و احشام شان استفاده می کردند. در حال حاضر، با وجود بهره مندی ساکنین منطقه از آب شیرین، ساخت آب انبارها هنوز هم متوقف نشده و برای استفاده ازآب شیرین، آب انبارها کماکان در اطراف و اکناف ساخته می شود.

اساس نیوز: در مدرسه دینی سلطان العلما، پذیرش طلاب جوان در شروع سال تحصیلی به چه ترتیب انجام می شود؟

شیخ بهجت: علاقمندانی که برای تحصیل در مدرسه دینی تمایل دارند، حتما می بایست دوره راهنمایی تحصیلی را تمام کرده باشند. به همین جهت، امکانی فراهم شده است تا طلاب نوجوان ضمن تحصیل در مدارس دولتی، درمدرسه دینی هم درس بخوانند و درصورت تمایل، مهیّای ادامه تحصیل در سطح عالی شوند. برنامه ریزیِ انجام شده به نحوی است که طلاب دانش آموز در شیفت اول روز به مدرسه دولتی رفته و طی نوبت دوم در کلاس های مدرسه دینی حاضر می شوند.

اساس نیوز: جنابعالی مزایای بکارگیری این روش تحصیل را در چه می دانید؟

شیخ بهجت: مدارس دینی اهل سنت در گذشته به روش سنتی اداره می شد و در این روش شرایط ادامه تحصیل برای طلاب در مدارس دولتی چندان فراهم نبود. اما با به کارگیری روش های جدید، امکان تحصیل در هر دو مدرسه دولتی و دینی فراهم شده است. لذا طلاب پس از اتمام تحصیلات خود، مختار هستند تا در یکی از دو سطح مدرسه دینی عالی و یا دانشگاه های دولتی ادامه تحصیل دهند. مزیت روش جدید این است که علم آموز برای انتخاب راهی که در پیش دارد کاملا آمادگی پیدا می کند.

اساس نیوز: آیا معتقدید که استقبال جوانان اهل سنت از مدارس علمیه نیز مانند استقبال شان از دانشگاه های دولتی بیشتر شود؟

شیخ بهجت: در قدیم، طلاب نوجوان ما از امتیاز حق انتخاب برخوردار نبودند اما اکنون شرایط تحصیل در هر دو مدرسه برایشان فراهم شده است. بنده معتقدم که در مرحله پس از اخذ مدرک دیپلم، حق انتخاب را باید به خود طلاب دانش آموز واگذار کنیم تا مطابق استعداد خویش، بهترین راه را انتخاب کنند. چون ممکن است دیدگاه ما به عنوان والدین با دیدگاه طلاب دانش آموز که فرزندانمان هستند، تفاوت داشته باشد. در جمع ما، طلاب دانش آموزی بودند که پس از اخذ مدرک دیپلم به دانشگاه های دولتی رفتند و یا وارد مدارس عالی دینی شدند. لذا در اینکه آنها چه مسیری را انتخاب کنند، هیچ «باید» و اجباری وجود ندارد.

اساس نیوز: پیروان مذاهب اربعه اهل سنت احترام زیادی به مجتهدین خود قائل هستند. ارزیابی جنابعالی از این ویژگی چیست؟

شیخ بهجت: در اصل هم باید به همین گونه باشد. مجتهدین مذاهب که در گذشته زندگی می کردند با پیمودن مسیری طولانی و تحمل مشقت های بسیار، رسالت خود را با شایستگی به انجام رسانده و گنجینه علم خود را تحویل نسل های بعدی داده اند. ما نیز باید درس وحدت را از منش و طریقه دینداری امامان بزرگوار خود بیاموزیم. چرا که آنان نسبت به یکدیگر احترام زیادی قائل بوده و در مقام استاد و شاگرد مراودات خوبی داشتند. اگر شما تاریخ را مطالعه کنید، در هیچ یک از دوران ها از اختلاف میان امامان اربعه حرف و حدیثی نقل نشده است. فتاوی امامان ما به هیچ وجه در راستای رد نظرات و فتاوی سایر بزرگان دین قرار نداشت. پس امروز که ما خود را پیروان این امامان بزرگوار می دانیم باید همواره سعی کنیم ضمن احترام به مذاهب یکدیگر، راه و روش آنان را در زندگی خودمان پیاده نماییم.

اساس نیوز: متوجه شدیم که برای امامت نمازهای جماعت مدرسه دینی سلطان العلما از طلاب نوجوان استفاده می شود. پیامدهای مثبت این روش چه می توانند باشند؟

شیخ بهجت: طلاب جوان و نوجوانی که امامت نمازهای یومیه به ایشان واگذار می شود، عموما از حافظان مدرسه دینی سلطان العلما هستند. درگذشته، انتظار از طلاب مدارس دینی این بود که صرفا شنونده باشند و به آنان کمتر میدان عمل داده می شد، اما به تدریج روش های نوینی جایگزین شدند تا تمرینی باشد برای کسانی که می خواهند آینده محافل و مدارس دینی ما را عهده دار شوند. این روش باعث می شود تا نوجوانان رغبت بیشتری نسبت به حفظ قرآن کریم پیدا کرده و اعتماد به نفس شان بالاتر برود. اعتماد به نفس مقوله حساسی است که باید توجه کافی به آن داشته باشیم و این جرأت را به طلاب خود بدهیم تا ظرفیت های پنهان خود را آشکار سازند.

اساس نیوز: به عنوان امام جمعه اهل سنت بندرلنگه، تحصیل دانشجویان و دانشگاهیان اهل سنت در مدارس دینی را چقدر ضروری می دانید؟

شیخ بهجت: البته شایسته و پسندیده است که دانشجویان، دانشگاهیان و سایرین که در مشاغل مختلف مشغول بکار هستند به مدارس دینی آمده و با انجام ثبت نام مشغول به علم آموزی شوند. الان خوشبختانه علمای فعال زیادی با مدارس دینی همکاری دارند و زمینه تحصیل علاقمندان طی ساعات غیر کاری و غیر اداری فراهم است. تحصیل در مدرسه دینی به منظور آگاهی از آموزه های دینی ضرورت زیادی برای خانواده ها دارد و انسان باید در هر سن و شرایط به دنبال کسب علم و دانش بیشتر باشد.

اساس نیوز: توصیه جنابعالی به طلابی که از مدرسه دینی سلطان العلما فارغ التحصیل می شوند ولی به مذهب خودشان پایبند نیستند، مثلا به افراط گرایی روی می آوردند، چیست؟

شیخ بهجت: در مدرسه دینی سلطان العلما فقه امام شافعی رحمت الله علیه و احکام تدریس می شود و در کنار آن به مذاهب دیگر هم اشاراتی صورت می گیرد. توصیه ما نیز بر این است که فارغ التحصیلان مدارس دینی حتما مذاهب خودشان را ترویج دهند. به ندرت، مشاهده شده است که برخی علمای جوان مسیر افراطی گری را در پیش می گیرند اما این توصیه بنده مختص به علمای فارغ التحصیل شده از مدرسه دینی سلطان العلما نیست، بلکه تاکید همه علمای دین بر این است که فارغ التحصیلان مدارس دینی در کنار حفظ احترام به مذاهب دیگر، تنها فقه خودشان را ترویج دهند.

اساس نیوز: آیا به نظر جنابعالی می توان عملکرد چندساله گروه های تکفیری و داعشی را که به نام اسلام دست به کشتارمردم بی دفاع می زنند، به دین مبین اسلام ربط داد؟

شیخ بهجت: بدون شک این افعال و کردار ربطی به اسلام و مسلمانان ندارد. غربی ها و ادیان دیگر برای شناخت خصوصیات یک فرد مسلمان باید روش زندگی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله و سلم را مورد مطالعه قرار دهند و ببینند اخلاق، رفتار و کردار ایشان چگونه بوده است. به طور مشخص هر شخصی که خودش را جزو امت اسلامی می داند می بایست از قرآن کریم و شیوه زندگی فردی و اجتماعی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم تبعیت کند. اسلام از به کار گیری هرنوع خشونت که شامل کشتار و آوارگی مردم بی دفاع می شود و اِعمال هر نوع افراطی گری مبرا است. لذا این مسائل را به شدت محکوم می کند.

اساس نیوز: این گروه ها از سوی چه کسانی حمایت می شوند؟

شیخ بهجت: الان دیگر خود مردم غرب هم می دانند که گروه های افراطی داعشی و تکفیری توسط دولتمردان خودشان حمایت می شود؛ چرا که دیدیم مسئولین غرب در مناظره های خود بارها و بارها به این نکته اعتراف کرده اند. آنها از ازدیاد مسلمانان در دنیای غرب به هراس افتاده و این مسائل را به وجود آوردند تا اسلام را دین بی مهری، دین بی رحمی و دین خشونت نشان دهند. این کار از نظر آنها سدّی بود تا جوانان غربی، اسلام را به عنوان دین بی رحمی و خشونت بشناسند. لیکن مسلم بدانید که این طرح شکست خورده است و آنها باید بدانند که اسلام با همه عظمتش، دین اندیشه و مطالعه است. مطمئن باشید کسانی که رو به دین الهی می آورند این کار را با انجام تحقیق و مطالعات کافی انجام می دهند و هیچکس را نمی توانید پیدا کنید که با چشم بسته از دینی به دین دیگر روی آورد.

 

مطالب مرتبط:

رئیس شورای اروپا: ترامپ در حال نشر اخبار جعلی است

ارتش ترکیه با پخش اعلامیه از مردم عفرین خواست علیه

متقاضیان پُست جلادی در کشور زیمباوه

تداوم سرکوب معترضان در دیاربکر ترکیه

2500 تروریست اروپایی هنوز در صفوف داعش می‌جنگند

فتاوای «نفتی» داعش

اخراج بانوی محجبه از بانکی در آمریکا

داعش خواستار حملاتی علیه امریکا و اروپا در ماه رمض

کارنامه فاجعه بار تکفیری ها در منطقه و جهان اسلام

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز