b_0_0_0_10_images_656565656.png

اساس نیوز :در دو سال گذشته  و با شروع فصل جدید از فعالیت های سایت اساس نیوز مصاحبه های ارزشمندی از علمای اهل سنت در مناطق مختلف کشور در این سایت منتشر شده است .

بر اساس ارزش و اهمیت این مصاحبه ها و با هدف بهره مندی بیشتر جوانان ما، از نصایح مفید علما تصمیم گرفتیم از این به بعد در هر هفته یک مصاحبه منتشر شده در سایت را که قبلا در همان ماه انجام شده است را باز نشر نماییم.این هفته مصاحبه خبرنگار اساس نیوز با ماموستا عبدالله حیدری امام جمعه بانه را که در آبان ماه  سال گذشته  منتشر شد ،تقدیم حضورتان می کنیم.

ماموستا عبدالله حیدری امام جمعه و مدرس حوزه های علمیه اهل سنت بانه از جمله شخصیت های شناخته شده اهل سنت کرد ایران است که طی سالها تدریس در حجره های سنتی و حوزه های علمیه غرب کشور  خدمات شایانی را در راه اعتلای دین اسلام و اشاعه فرهنگ غنی اسلامی انجام داده است.
در یکی از روزهای مهرماه 96 درحالی که درجه هوا نشان از ورود تدریجی سرما به شهرهای غربی کشور را می داد به منزل ایشان در بانه رفته و لحظاتی از مصاحبت با این عالم زنده دل نود و شش ساله  کرد اهل سنت بهره مند گشتیم.
  ماموستا حیدری بخش اعظم  زندگی پربارش را در روستای "نجنه اولیا" از توابع  شهرستان بانه سپری کرده است. درآغاز گفتگو، ایشان از ما جویای احوال مردم دین مدار اهل سنت استان گلستان شده و از مرحوم یارجان آخوند نظری به عنوان عالم برجسته اهل سنت ترکمن صحرا یاد کرد. ذیلا گزارش گفتگوی ما با این چهره اهل سنت کرد را می خوانید.
 به گزارش خبرنگار سایت اساس نیوز، ماموستا عبدالله حیدری در دیدار با هیئت اعزامی سایت اساس نیوز به شهرستان بانه گفت: بنده سابقا در حجره های روستایی تدریس می کردم، اما درسال 78 که به بانه  آمدم با عقاید و افکارهای مختلف مردم روبرو شدم. البته هدف بنده ازسفر به بانه برای سکونت طولانی مدت نبود، چون جهت معالجه  بیماریم  و امور پزشکی آمده بودم. لیکن اراده خداوند متعال براین بود که دراینجا ماندگار شوم.
امام جمعه اهل سنت بانه افزود: مدتی بعد از اینجانب خواسته شد که مسئولیت امامت جمعه شهر را به صورت موقت برعهده بگیرم. بنده نیز قبول کردم چون می خواستم تا زمان بودنم کارمفیدی را به انجام برسانم.
اینجانب درطول سه سال فعالیت به عنوان امام جمعه بانه سعی کردم در مخالفت با افکار و عقاید منحرف بکوشم. در این مسیر برخی ها بر من خرده گرفته و برخی دیگر نیز از راه تهدید وارد شدند تا دست از رسالتم بردارم. لیکن تهدیدات باعث نشدند تا هدفم را ترک کنم و به روشی که در پیش گرفته بودم ادامه دادم.
ماموستا حیدری اظهارداشت: از حدود سالهای 92- 93 که مسئولین زیربط، بنده را به عنوان امام جمعه رسمی اهل سنت بانه معرفی کردند، فعالیتم را بر علیه فرقه های منحرف و تکفیری تداوم بخشیدم و فکر می کنم تا حدودی در انجام رسالتم یعنی اگاهی بخشیدن به مردم موفق بودم.

این عالم شناخته شده اهل سنت یادآور شد: بنده طی همه سالیان اقامتم در بانه در مخالفت با فرقه های مختلف ضد اسلامی که خودشان را منتسب به امت دین الهی می دانستند فعالیت کردم. این حقیر با آنکه خودم را جزو طریقتی ها نمی دانم، اما افتخار می کنم که خادم اهل طریقت هستم.
هم نشینی با حضرت شیخ عثمان رحمت الله علیه و پدر بزرگوارش حضرت شیخ علاء الدین رحمت الله علیه جزئی ازافتخاراتم محسوب می شوند و این گونه هم نشینی ها تاثیر زیادی دربنده گذاشت. سعی و تلاش اینجانب کماکان اشاعه دین اسلام و روش نورانی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم است وامیدوارم خداوند متعال دراین راه همه خادمین به اسلام را یاری کند.
ماموستا حیدری دلیل چند دستگی دنیای اسلام را نتیجه فعالیت های فرقه های تندرو و غیر اسلامی دانست وخاطرنشان ساخت: این فرقه ها و مروجین افکار تند از ابتدا در منطقه ما حضور فیزیکی نداشته و از آن سوی مرزها نفوذ کرده اند.  اگر همه علمای همنطقه در مواجهه با این نفوذ عقاید انحرافی سکوت اختیار نمی کردند وضعیت امروز ما خیلی بهتر بود. در زمان کنونی نیز آنهایی که ادعاهایی دارند به خاطرحفظ جایگاه درمخالفت با جریانات تکفیری چندان فعال نیستند. نظر این دسته از علما اتخاذ شیوه مدارا است و بر این مسئله تاکید می ورزند.
مطمئنا روزی هم می رسد که نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم از ما راجع به علت سکوت مان درمقابل جریانات تکفیری سوال خواهد کرد.
امام جمعه اهل سنت بانه در پاسخ به این سوال که چرا برخی اقشار جوان به سادگی فریب افکار گروه های افراطی را خورده و به سمت آنها متمایل می شوند چنین نظر داد: دنیای امروز ما دنیای مادی پرستی است. برخی از جوانان اطلاعات کافی و تخصصی از مسائل دینی ندارند. ازسوی دیگر افراطی ها، جوانان را با توسل به انواع و اقسام ترفندها به سوی خودشان می کشند. لذا لازم است که که در زمینه آگاهی سازی این قشراقدامات موثرتری صورت بگیرد.
ماموستا حیدری همچنین گفت: داعشی ها همسو با شبکه های ماهواره ای بیگانه تلاش دارند تا دین اسلام را دین ترور و خشونت معرفی کنند. لیکن دین اسلام براساس شیوه زندگی نورانی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم، اصحاب کرام و تابعین تماما دین رحمانیت است.
بنابراین برنامه هایی که شبکه های ماهواره ای گمراه کننده پخش می کنند سنخیتی با دین اسلام ندارند.

 

مطالب مرتبط:

استقبال کره جنوبی از آغاز دوباره گفتگوهای آمریکا و

علمیات نظامی بر علیه گروه طالبان و شبکه حقانی افزا

جایگاه صلح در سیرت پیامبر

مولانا عبدالحمید : «فساد» و «تبعیض» بزرگترین تهدید

برنامه «شناخت اسلام» در مراکز پلیس کانادا برگزار م

افتتاح نخستین مسجد در ونیز

ن

ادعای عجیب شیخ جنجالی مصر

ا

" تک تیر اندازان داعش " در رقه

اختصاص ۵۲۷۱ میدان و مسجد برای اقامه نماز عید قربان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز