b_0_0_0_10_images_n8302618872534868.jpg

اساس نیوز: جمعی از علما و امامان جمعه اهل سنت در گفتگو با  اساس نیوز بر وظیفه رسانه های اهل سنت درانعکاس به موقع  اخبار و رویدادهای مهم  جهان اسلام و آنچه که در سایر ممالک اتفاق می افتد، تاکید کردند.

شیخ محمد صدیق بهجت:رسانه ها در تقویت آگاهی مردم نقش اساسی دارند

به گزارش خبرنگار اساس نیوز شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه بندرلنگه  ماموریت رسانه های اهل سنت را آگاهی بخشی صحیح به جامعه دانست و ادامه داد: درگذشته امکانات آگاهی بخشی به شکل امروزی وجود نداشت و مردم نسبت به مسائل و احکام دینی اشرافیت کامل نداشتند؛ اما امروزه به لطف ارتباط خوب میان علما و مردم و علاقمندی فعالان عرصه رسانه، شاهد فعالیت سایت ها و کانال های  متعدد حوزوی هستیم. به علاوه  نشریات کاغذی متعددی هم در این عرصه حضور موثر و دائمی  دارند. از این رو رسانه ها می بایست برای کارهایشان، طرحی تعریف کرده و هدفی را مشخص نمایند تا نتایج  مثبت و رو به رشد باشد.

ماموستا عبدالعزیز سلیمی: خبرنگاران باید دگرپذیری را در وجود خود نهادینه کنند

ماموستا عبدالعزیز سلیمی ازعلمای سرشناس اهل سنت روانسردر استان کرمانشاه نیز معتقد است: درپاره ای مواقع ممکن است که خبرنگاران با یک خبر چالش برانگیز مواجه  شده و بخواهند  واکنش نشان دهند. اگر واکنش  انجام شده به این گونه مسائل احساسی باشد، نتیجه  حاصله جز افزایش تنش و اختلاف بین دو طرف نخواهد بود. از این رو مراقبت  درنحوه تنظیم  مطالب جزو الزامات اصلی حرفه حبرنگاری است که می بایست  به آن توجه صورت گیرد.

وی پرهیز از ایجاد تنش و جنجال را وظیفه  اهل رسانه خواند و گفت: برای هر فردی همیشه  امکان اشتباه  وجود دارد و چنانچه در صدد اصلاح گام برداریم می توانیم به هدف مورد نظر دست پیدا کنیم. یک خبرنگار اهل سنت باید دگرپذیری را درباور خود بگنجاند و همان گونه که انتظار دارد، دیگران به نظراتش احترام بگذارند، به عقاید دیگران نیز احترام بگذارد. یک خبرنگار می طلبد که پیش از تنظیم خبر، آرامش و سکون اختیار کرده  و به دور ازهر گونه احساس و هیجان که به محتوای  مطلب لطمه بزند، آن را تنظیم نماییم. انجام مطالعه و اطلاع از آموزه های سایر اقوام و مذاهب درکنار آگاهی ازتاریخ گذشتگان خروجی مناسبی به دنبال دارد و خواننده را ناگزیر از خواندن چندین باره آن مطلب  کرده و ازمطلب  ارائه شده احساس رضایت  نماید.  

 مولوی خوش دوست: رسانه های اهل سنت حلقه ارتباط بین اهل سنت در مناطق مختلف هستند

مولوی یوسف خوش دوست امام جمعه اهل سنت مشهد با اشاره به ضرورت فعال بودن خبرنگاران اهل سنت در حوزه انتشار اخبار و تحلیل رویداهای مختلف گفت: بدون شک رسانه های اهل سنت از پتانسیل و ظرفیت  بسیار بالایی در نشر وتحلیل وقایع و مسائل مختلف  داشته و این مسئله  را به خوبی ثابت کرده اند. ما هم اکنون رسانه هایی را مرتبط  با حوزه های علمیه  و مساجد جامع  دراختیار داریم که به صورت حرفه ای فعالیت کرده و زمینه های شناخت اهل سنت از یکدیگر را فراهم آورده اند.

امام جمعه اهل سنت مشهد تاکید کرد: همان گونه که می دانیم اهل سنت ایران در چهار گوشه ایران اسلامی ساکن  سکونت دارند و با توجه به تنوع قومی و مذهبی  می طلبد که هرچه بیشتر در انجام وظیفه خطیر خود مجاهدت  به خرج داده و در راستای  وحدت و تقریب میان مذاهب  گام بردارند.

غفور آخوند یزدانی :فعالیت رسانه های اهل سنت باعث شناخت بهتر جامعه از فعالیت های حوزه های علمیه شده است

غفورآخوند یزدانی امام جمعه روستای باغ لق از توابع جرگلان استان خراسان شمالی  نیز دراین خصوص اظهارداشت: فعالیت سایت های اهل سنت درنقاط مختلف کشور باعث شده است تا فضای بهتری برای درج اخباروفعالیت های حوزه های علمیه و مساجد جامع  اهل سنت  گشوده شود. خبرنگاران و نویسندگان مذاهب اربعه  توانایی آن را دارند که با استفاده از فن آوری پیشرفته، فعالیت های  دینی و حوزوی را تحت پوشش  قرار داده و نظرات علما و اندیشمندان  را به گوش جهانیان برسانند.

افندی تاج الدین برزکوهی: خبرنگار باید در کمترین زمان ممکن مخاطب را از رویدادها مطلع نماید

افندی تاج الدین برزکوهی  امام جمعه اهل سنت اسالم تالش حرفه  نگارش خبر را از مشاغل سخت جامعه  برشمرد و افزود: رسالت مهم خبرنگاران اهل سنت انعکاس اخبار درکمترین زمان ممکن است. مسلما هر خبرنگاری که دشواری های کارش را تحمل کرده و با مخاطبانش به موقع ارتباط برقرار کند، کارش را به نحو احسن انجام داده است. لذا اهالی رسانه که همه روزه مسائل مختلف را دنبال می کنند، می بایست تجربه کافی کسب کرده و بدانند که چه خبری را درچه زمانی به اطلاع خوانندگان  برسانند.   

ماموستا ابراهیم کریمی: خبرنگاران اهل سنت باید به تقویت نظم و امنیت عمومی در جامعه کمک کنند

ماموستا ابراهیم کریمی امام جمعه اهل سنت مسجد جامع شهرک ننله سنندج  خبرنگاران  را زبان گویای جوامع  توصیف کرده و خاطر نشان ساخت: هرمطلبی که خبرنگاران اهل سنت به رشته تحریر درمی آورند  دربالندگی دینی آن جامعه اثرگذار خواهند بود. اگر قرار است مجموعه ای از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به رشد و ترقی برسد ابتدا باید ازنظر دینی به  رشد و کمال دست یابد.

ماموستا کریمی  کار بیشتر روی مقوله تقویت وحدت اسلامی را لازمه  پایداری نظم و آرامش  توصیف کرد و تصریح نمود: اگر امنیت و آرامش در جامعه پایدار نباشد مردم نمی توانند به فرایض دینی خود عمل نمایند. کمک به شرایط پایدار ازجمله وظایف اساسی تولیدکنندگان  مطالب  سایت های اهل سنت می باشد. هر انسانی در شرایط طبیعی قادر است تا برای تعدادی از مخاطبان سخنوری کند، لیکن  به نسبت جمعیت کشور، افراد معدودی هستند که می توانند به تولید آثار و نوشته های مفید بپردازند. بنابراین کسی که می نویسد و مطلبی را می نگارد وظیفه سنگینی در قبال جامعه برعهده دارد.

عبدالرحمان آخوند کر: رسانه های اهل سنت در تقویت وحدت و انسجام ملی نقش اساسی دارند

عبدالرحمان آخوند کر امام جمعه اهل سنت بندرترکمن یکی ازبارزترین  وظایف خبرنگاران مذاهب اربعه را دوری از ایجاد اختلاف در میان امت اسلامی خواند و بیان نمود: رسانه ها نقش حساس و حیاتی در تقویت وحدت و انسجام در جامعه اسلامی بر عهده دارند. امروز دنیای کفر با هم متحد شده و برای تضعیف ساختن قوای ممالک اسلامی به هر ترفندی متوسل می شوند. دراین راستا وظیفه رسانه های اهل سنت  راهنمایی  جوانانی است که  نمی توانند به خوبی  دوست را از دشمن تشخیص دهند.

آخوند کر گفت: متاسفانه یکی از حربه های دشمنان این است که با استفاده از پوشش اسلامی به میان ما رخنه کرده و درپی ایجاد نفاق و دشمنی در میان مردم هستند. مسلما شناخت این گونه افراد برای مخاطبان جوان ما دشوار خواهد بود. پس رسانه ها نقش غیر قابل انکاری در درج  وقایع و اتفاقات  دارند و می توانند با  انتشار اخبار مفید،  امت اسلامی  را به یکدیگر نزدیکتر سازند. 

خبرنگار: طاهر جانی    

 

مطالب مرتبط:

گوگل، احساسات واقعی زنان عرب را لو می دهد

ا

حمله داعش در تونس

 

پیام محبت کلیسای قبطی ها با توزیع قرآن کریم بین مس

حقیقت ماجرای اهدای پوست آهو به مولانا عبدالحمید

حمله به دختران محجبه در نزدیکی ایستگاه مترو در سنگ

توصیه‌های پدرانه کارتر به دونالد ترامپ

توافق فلسطینی ها با سوریه برای حمله به داعش

زندگی نامه مختصر امام بخاری

مدرسه اسلامی جامعه نظامیه هند ، خوردن میگو را برای

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز