b_0_0_0_10_images_2341341.jpg

اساس نیوز :در دو سال گذشته  و با شروع فصل جدید از فعالیت های سایت اساس نیوز مصاحبه های ارزشمندی از علمای اهل سنت در مناطق مختلف کشور در این سایت منتشر شده است .

بر اساس ارزش و اهمیت این مصاحبه ها و با هدف بهره مندی بیشتر جوانان ما، از نصایح مفید علما تصمیم گرفتیم از این به بعد در هر هفته یک مصاحبه منتشر شده در سایت را که قبلا در همان ماه انجام شده است را باز نشر نماییم.این هفته مصاحبه خبرنگار اساس نیوز با مولوی ادهم اختری از علمای شاخص و باسواد تایباد را که در آبان ماه  سال گذشته  منتشر شد ،تقدیم حضورتان می کنیم.

نعمت های خداوند متعال را باید در جای درست و به شکل مناسب مصرف کرد . هیچ چیزی جز خدای متعال نمی تواند ما را به عزت برساند. عبادت باعث می شود تا انسان به شناخت و معرفت خدای سبحان برسد وگرنه  آفریدگار متعال هیچ نیازی به عبادت من و شما ندارد. مالی که انسان در راه  اوامر الهی صرف کند باعث نجات انسان می شود، مشروط برآنکه آن مال از راه حلال به دست آمده و درمسیر مناسب مصرف گردد... نمایش بریده شدن سر انسان ها درسرزمین های اسلامی ترفند غربی ها برعلیه دنیای اسلام است.

اساس نیوز: مولوی ادهم اختری امام جماعت اهل سنت تایباد، دوران تحصیلات دینی  را در مدارس اهل سنت این شهر آغاز کرده  و مانند بیشترعلمای اهل سنت شرق کشور چند سالی را نیز از محضر علمای اهل سنت پاکستان فیض برده است.

مولوی اختری علاوه بر امامت مسجد از علمای سخنور خطه تایباد واطراف آن بشمار می رود و جلسات سخنرانی وی  همواره با استقبال بالای مردم و قشر جوان مواجه شده است.

این عالم اهل سنت همچنین به عنوان یکی از  سخنرانان دوره ای مسجد جامع مالک الملک تایباد نیز فعالیت می کند. با مولوی اختری درحوزه علمیه انوارالعلوم روستای خیرآباد تایباد در زمینه خداشناسی و مسائل منطقه ای گفتگویی را ترتیب دادیم که به اتفاق می خوانیم.

اساس نیوز: جناب مولوی، نعمت سلامتی از جمله نعمت هایی است که انسان زمانی به ارزش آن پی می برد که دچار کسالت روحی و جسمانی شود. لطفا در خصوص ارزش والای این نعمت الهی برای کاربران اساس نیوز مباحثی را بفرمایید؟

مولوی اختری: همان طورکه آگاهی دارید خدای متعال نعمت های بسیار زیادی را برای بندگانش ارزانی داشته است. اگر بخواهیم نعمات خداوند را بشماریم درحد و توان ما نخواهد بود،چرا که نعمت های پروردگارعالم، به یک میلیون و یا صد میلیون محدود نمی شوند و نمی توان آنها را شمرد.

گاهی ما به اشتباه نعمت های باریتعالی را در داشتن خانه، ماشین های گران قیمت، زمین های کشاورزی حاصل خیز و حقوق ماهیانه تصورمی کنیم، لیکن غافل ازآن هستیم که نعمت های رب متعال بسیار بیشتر و بالاتر ازآن چیزی است که بنده و شما تصور می کنیم.

  بدون شک الله ذولجلال از فرق سر تا ناخن پای انسان، میلیاردها نعمت قرار داده است که شاید بسیاری از نعمت ها به دیده نیامده  و به آنها فکر هم نشده است. دراین حال فقدان هر یک ازنعمات می تواند سلامت زندگی ما را به خطر بیندازد.

به عنوان مثال درستون مهره انسان، نخاع قرار دارد که اگر به هر دلیلی قطع شود، ما توانایی حرکتی خودمان را از دست می دهیم. در مورد نعمت های دیگر از جمله دست ها و پاها نیز چنین است و نقص هرعضو بدن، زندگی را بر ما سخت و دشوار می سازد. پس نعمت حیات و زندگی بالاترین نعمت عالم است.

لذا علما معتقدند نعمت های خداوند متعال باید درجای خودش مصرف شود، زیرا این همه نعمت تنها برای جمع کردن مقام وعزت دنیای فانی نیست و بلکه باید برای توشه آخرت باقی نیز فکری کرد.

اساس نیوز: در فراروی انسان و درجاهایی که دیدن شان به چشم طبیعی امکان پذیر نیست، چه چیزهایی نهفته است و راه های عزت مند شدن کدامند؟

مولوی اختری: انسان وقتی که می میرد جز یک کفن خالی با خودش نمی برد و وجودش از دارایی های دنیا و مال و ثروتی که با دست های خودش زحمت کشیده و جمع می کند کاملا تهی است. امروز جوانی که از دنیا می رود باید در قبر به تنهایی جوابگوی اعمالش باشد. مادر و پدری که از دنیا می روند باید به تنهایی جواب نکیر و منکر را بدهند و هر آن کس که می میرد وضعیتش با زمانی که در دنیا زندگی می کرد کاملا فرق می کند.

اگر هدف و تصور ما این است که داشتن مال و منال دنیا عزت می آورد این خیال باطل است. زیرا هیچ چیزی جز خدای متعال نمی تواند ما را به عزت برساند.

 فرعون در زمان خودش دو هدف داشت که درهر دو هدف ناکام شد. هدف اول فرعون این بود که حضرت موسی علیه السلام و پیروانش را خوار و ذلیل گرداند و هدف دومش نزدیکان خودش را به جایگاه و منزلت اعلاء برساند. او فکر می کرد که می تواند هر دو کار را به خوبی انجام بدهد، چون تمامی امکانات آن زمان در قبضه و قدرت وی قرار داشتند و از نظر ظاهری می توانست به اهدافش برسد؛ اما مکر انسان ها درمقابل اندیشه های پروردگارعالم راه به جایی نمی برد.

اساس نیوز: به عنوان یک اندیشمند متفکر اسلامی بفرمایید که چگونه می توان به خداشناسی واقعی رسید؟

مولوی اختری: اینکه زندگی را بی هدف دنبال نکنیم. البته منظوربنده صرف داشتن هدف نیست و بلکه زندگی را با اهداف صحیح و متعالی پیش ببریم. اگر قرار باشد دوران حیات خودمان را تنها با انجام کارهایی از قبیل خوردن، آشامیدن ، جنگیدن و قدرت نمایی کردن به نحوی که امروزه در خیلی ازسرزمین ها مشاهده می کنیم به پیش ببریم، انجام این کارها با صفات حیوانی و صفات درندگی چه تفاوتی خواهد داشت؟

 همه حیوانات درنده هم که در دنیا زندگی می کنند دارای صفت درندگی و کشتن هستند و جز این نیز هدفی را دنبال نمی کنند مگر آن که هدف دیگرشان زاد و ولد باشد.

 حال آنکه خدای متعال برای راهنمایی انسان ها نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم را فرستاد تا با پیروی از زندگی و منش ایشان به تعالی دست یابیم. کره خاکی، آسمان، ستارگان و سیارات ، همگی آفریده شده اند تا ما انسان ها درامنیت و آسایش زندگی کنیم.

رب متعال درجای دیگرمی فرماید: «جن و انس را خلق نکردم مگر اینکه مرا عبادت کنند».

ساختار این عبادت به نوعی تنظیم شده است که مومنان برای انجام آن دچار محدویت نباشند. اگر نماز مومن قضا شد می تواند در اولین فرصت قضایش را برجایی آورد. اگرنتوانست روزه بگیرد در زمان دیگری می تواند کسری روزه اش را جبران کند. اگر توانایی رفتن به حج را ندارد می تواند آن را به بعد بگذارد.

پس عبادت باعث می شود تا انسان به شناخت و معرفت خدای سبحان برسد وگرنه  آفریدگار متعال هیچ نیازی به عبادت من و شما ندارد. کسانی که در مسیری خارج از عبادت خداوند متعال قرار دارند ، اگرچه ممکن است چند روزی دنیا و مال دنیا را برای خود داشته باشند اما بی گمان به زمین خواهند خورد.

  از سوی دیگر خدای متعال رسیدن به خودش را در اقامه نماز در مساجد و حوزه های دینی محصور نکرده است و انسان می تواند در هر مکان و جایگاهی که قرار دارد به خداشناسی برسد و این هم خودش نعمت بزرگی است.

اساس نیوز: برخی ها براین باورند که ثروت واقعی درجهان آفرینش آخرت است، و فرد مسلمان نباید دراین دنیا به دنبال ثروت و مال اندوزی باشد. دراین خصوص چه نظری دارید؟

مولوی اختری: همه ما اعتقاد داریم که ثروت و خوشبختی دائمی در آن دنیا نصیب فرد مومن و مسلمان را می شود و همان گونه که اشاره کردید برخی ها معتقدند فرد مسلمان در این دنیا  باید درفقر و تنگدستی زندگی کند. اما خوب است بدانید که اسلام با این موضوع مخالف است.

      درمیان صحابه نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم، هم افراد فقیر وجود داشت و هم افراد غنی بودند. درکنار آن حضرت صلی الله علیه وآله وسلم غنی و فقیر، هردو به رستگاری رسیدند. لذا داشتن ثروت وغنی بودن چیزی از ارزش فرد مسلمان نمی کاهد.

      مالی که انسان در راه  اوامر الهی صرف کند باعث نجات انسان می شود، مشروط برآنکه آن مال از راه حلال به دست آمده و درمسیر مناسب مصرف گردد. ثروتی که این گونه مصرف شود سبب خیر می گردد و انسان چه ثروتمند و یا فقیر، هراندازه که اندازه که عبادت به درگاه الهی برایش مهم باشد، خودش را بیشتر می تواند به رب متعال نزدیک کند.

اساس نیوز: در بحث مشکلات دنیای اسلام، آیا نمایش بریدن سر انسانها که گروه های تکفیری و داعشی با افتخار تمام آنها را نمایش می دهند، جزو موازین اسلامی بشمار می رود؟

مولوی اختری: نمایش بریده شدن سر انسان ها درسرزمین های اسلامی ترفند غربی ها برعلیه دنیای اسلام است. آمار قربانیانی که توسط غربی ها کشته می شوند بسیار بیشتر ازتعدادی است که منتشر می شود. ازسال 1917 تا 2007 میلادی میلیون ها نفر توسط سلاح های کشتار جمعی غربی ها از بین رفته اند و همین غربی ها امروز بخاطر دشمنی با این دین الهی از طریق تریبون هایشان  فریاد می زنند که اسلام حقوق بشر را نادیده می گیرد. اما تنها دین برحقی که بر رعایت حقوق بشر تاکید می ورزد اسلام است و این آنها هستند که حقوق بشر را زیر سوال برده وهیچ حقی را برای انسانها قائل نمی شوند.

 

مطالب مرتبط:

عزت و کرامت والای انسانی در دین مبین اسلام احیا و

آلمان صدور قانون جدید ضد اسلامی را رد کرد

 

حذف واژه «اشغالی» برای کرانه باختری در متون و اسنا

داعش پنج عضو یک خانواده عراقی را به قتل رساند

تهدید به قتل خانواده مسلمان در انگلیس

امام جمعه گنبد:امیدواریم سفر رئیس حمهور گره گشای م

پیام صوتی ملا اختر منصور: زنده هستم و حالم خوب است

رقابت 9 کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری ترکمنستان

لیبی:جهان ما را در برابر داعش تنها گذاشته است

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز