b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_70577.jpg

اساس نیوز :در دو سال گذشته  و با شروع فصل جدید از فعالیت های سایت اساس نیوز مصاحبه های ارزشمندی از علمای اهل سنت در مناطق مختلف کشور در این سایت منتشر شده است .

بر اساس ارزش و اهمیت این مصاحبه ها و با هدف بهره مندی بیشتر جوانان ما، از نصایح مفید علما تصمیم گرفتیم از این به بعد در هر هفته یک مصاحبه منتشر شده در سایت را که قبلا در همان ماه انجام شده است را باز نشر نماییم.این هفته مصاحبه خبرنگار اساس نیوز با ماموستا محمد سعید بازرگان از علمای شاخص و باسواد مریوان را که در مهر ماه  سال گذشته  انجام شد ،تقدیم حضورتان می کنیم.

درسفر اخیرمان به مناطق کردستان و مریوان سری به مسجد چهاریار نبی شهرستان مریوان زده و درحالی خدمت ماموستا محمد سعید بازرگان امام جماعت آن رسیدیم که ایشان مشغول تدریس به یکی ازطلاب حوزه علمیه بودند. لذا لحظاتی به انتظار نشستیم تا جلسه درس استاد به اتمام رسید و آنگاه  طی گفتگویی صمیمی نظرایشان را راجع  به مسائل مختلف جویا شدیم  که مشروح این گفتگو را در ذیل می خوانید.

اساس نیوز: استاد همان گونه که می دانید دین اسلام به عنوان  دین رحمانیت شناخته می شود، اما امروز عده ای در صدد هستند تا چهره خشنی از این دین الهی به جهانیان  نشان دهند. از نظر شما مسببین این جریانات چه کسانی هستند؟

ماموستا بازرگان: اسلام آن گونه که ازاسمش پیداست به گواه و شهادت تاریخ سبب آرامش، سبب آسایش، سبب امنیت و صلح در خانواده وجامعه است. این معنی تنها برای مومنین و مسلمانان نیست بلکه غیرمسلمانان نیز به خوبی این معنی و مفهوم را درک کرده و پی به حقیفت آن برده اند.


اسلام حقیقتی است که دل ها را تسخیرکرده و مخاطبان را از همه طرف به سوی خودش جذب می کند. اسلام هرگز و درهیچ برهه ای از زمان دین تهدید، ارعاب و زور نبوده و نخواهد بود. بکارگیری خشونتی که امروز دشمنان یهودی به مسلمانان نسبت می دهند هرچند ممکن است درکوتاه مدت اثرگذار باشد، اما دربلند مدت جوابگو نخواهد بود و این مساله برای افرادی که به سطحی ازعلم و سواد رسیده اند پر واضح و آشکاراست.


در عصرحاضر دشمنان دین می کوشند که از اسلام چهره منفی به دنیا نشان داده و مسلمانان را عامل تهدید، ارعاب و نسل کشی معرفی می کنند، حال آن که اگر ما تاریخ گذشته آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم می بینیم که درجریان جنگ های جهانی چگونه خانه و کاشانه میلیون ها نفر را تخریب کرده وآنها را به طریق مختلف به کام مرگ فرستادند.


  در واقع تاریخ این کشورها پر از تلاطم است و از این رو برای سرپوش گذاشتن روی تاریخ ننگین خود و جلوگیری ازگسترش اسلام به اقصی نقاط جهان پهناور به تکاپو افتاده اند، تا اسلام تقلبی را با پیروان تقلبی آن روی کار بیاورند. دشمن همواره کوشیده است تا از اسلام واقعی چهره ای مخوف وهیولا مانند ساخته و با ضبط برنامه های ازپیش طراحی شده کلیت آن را برای اغفال سایر ملل به نمایش می گذارند.در چارچوب همین سناریو گروه های افراطی را در منطقه ما مسلح کرده و بنام دفاع از اسلام صحنه های خشونت آمیز را رواج می دهند.دولت های بیگانه با پخش تصاویر خشونت های گروه هایی مثل داعش تلاش می کنند به جهان این پیام را بدهند که اسلام همین خشونت هاست .


 حال سوال این است که آیا نیروی های تحت اختیار دشمن، طلبه های حوزه های علمیه هستند که سابقا در مدارس دینی علوم مختلف حوزوی می خواندند؟ ویا آیا جزو نیروهای تحصیل کرده و دانشگاهی و اهل فرهنگ هستند؟


ماموستا بازرگان : واقعیت این است که گروه های افراطی و تحت فرمان دشمن را گروهی افراد گمنام و عقده ای با افکار منحرف و مریض تشکیل می دهند. ایجاد این نیروها علاوه بر پیس بردن سناریوی اسلام هراسی با هدف کسب درآمد و به تاراج بردن منابع زیرزمینی کشورهای مسلمان و فروش میلیارد ها دلار سلاح به کشورهای مسلمان صورت می گیرد. از نظر گروه های افراطی کشتن حیوان و انسان فرقی ندارد و از انجام این کار لذت روحی می برند.

 
مسلم بدانید که اربابان ایجاد فتنه و آشوب درسرزمین های اسلامی همیشه و درهمه حال مشغول نقشه ریزی و دسیسه چینی برعلیه ملت های مسلمان هستند تا به مقاصد شومی خود برسند.

اساس نیوز: ازنظرجنابعالی راهکارهای جذب بهتر جوانان به مساجد، مکاتب دینی و حوزه های علمیه چه هستند؟

ماموستا بازرگان: بنا به فرمایش قرآن کریم عاقبت خیر نصیب طرفداران صلح و سازش و بندگان با تقوا و مومن خواهد شد. درعصر کنونی تعداد زیادی ازعوامل فتنه و تخریب با لباس مبدل دربین امت اسلامی نفوذ کرده و مشغول انجام ماموریت شان بر ضد دین الهی هستند. اما دراین سو ،عوامل تقویت دین و تشویق جوانان به مساجد و حوزه های علمیه  کم کار شده اند.


بنابراین تا مادامی که برای تربیت صحیح و اسلامی بچه هایمان برنامه ریزی نکرده و در بی تفاوتی بسر ببریم، نیروهای فتنه و تخریب این کار را با پیاده کردن برنامه های هدفمند و به قول خودشان متنوع و جذاب انجام داده و یقین بدانید که دراهداف شان موفق خواهند شد.


لذا وظیفه هر پدر و مادری است که از طریق صحبت آگاهی های لازم را به فرزندان خود داده و آنها را به سوی مساجد و حوزه های علمیه تشویق کنند تا به تکامل برسند.
اساس نیوز: به عقیده شما شبکه های ماهواره ای بیگانه که مدعی انتساب به مذاهب اسلامی هستند، چه اهدافی را دنبال می کنند و در این زمینه چه توصیه های به جوانان دارید؟

ماموستا بازرگان: آنچه که علمای مذاهب اهل سنت درمساجد و حوزه های علمیه به مردم آموزش می دهند ، چیزهایی نیستند که آنها را از فکر و سلیقه خودشان در آورده باشند، بلکه مطالبی برگرفته از اصول اصلی دین شامل نصوص و آیات و ادله فقهی هستند.
ازسوی دیگر آنچه که باعث اتحاد و انسجام دربین توده جوانان مذاهب اربعه اهل سنت می شود، پیروی از قواعد و اصولی است که امامان مذاهب اربعه رضی الله عنهم برای ما برجایی گذاشته اند.


  پس اگر قرار باشد غیر از اصول امامان مذاهب عمل کرده و رو به افکار ناشناخته بیاوریم مطمئن باشید که هر کس سعی خواهد کرد عقاید و سلایق خودش را به کرسی بنشاند واین عامل باعث سردرگمی و گمراهی جوانان عزیز خواهد شد.


  این مسئله همچنین اتحاد، اخوت و برادری نسل رو به رشد ما را مختل خواهد کرد. پس به این نکته توجه داشته باشید که امامان اسلامی، مبانی احکامی و فقهی را که امروزه مابرای آگاهی ازمفاد آنها به کتاب هایشان رجوع می کنیم، از خودشان درنیاورده اند و بلکه همگی برگرفته از قوانین الهی هستند. امامان بزرگوارمذاهب اربعه در واقع  با تبلیغ و تفسیر احکام فقهی و شرعی  تلاش کرده اند تا مردم را زیر چترالهی گردآورند.


پس اقشار جوان دقت داشته باشند که بهترین راه رسیدن به تکامل اسلامی پیروی ازامامان اربعه اهل سنت و مراجعه به علمایی است که شناخت کافی از آنها  داشته و دارند. نسل آینده ما اگر بخواهند رو به افکار ناشناخته و پراکنده مثل افکارنیروهای داعشی، تکفیری و القاعده بیاورند خیلی زود هریک به سویی پراکنده شده و اتحادشان ازبین خواهد رفت.


این گروه ها به هیچ یک ازمذاهب اسلامی تعلق ندارند. اینها اگراهل دین ومذهب بودند این همه برعلیه یکدیگر و مردم بی گناه سرزمین های اسلامی دست به اسلحه و شمشیرنمی بردند. اینها اگراهل مذهب بودند به جای دست زدن به کارهای زشت و قبیح به تأسی از امامان مذاهب اسلامی پشت سرهم نماز می خواندند. اینها عاری ازهرگونه مذهب هستند و کسی که مذهب نداشته باشد به سوی بی دینی کشیده خواهد شد.برنامه های شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت هم باعث از بین رفتن وحدت فکری و عقیدتی جامعه می گردد.


اساس نیوز: استاد متون دینی چه نقشی درهدایت امت اسلامی به سوی دین دارند؟

ماموستا بازرگان: متون دینی و کتب اسلامی از سوی مجتهدین به عنوان منابع  مورد استفاده قرار می گرفتند. رسالت مهم مجتهدین رضی الله عنهم این بود که احکام و مسائل را ازمتون و کتاب ها استنباط و استخراج می کردند تا عموم بتوانند آن احکام و مسائل را در زندگی خود پیاده کنند.


دراین راستا وظیفه ما آگاهی بخشی به فرزندان مان است تا ازاحکام و مبانی کسب اطلاع کنند. ما اگر اصول و مبنای  دین را به طور کامل را بدانیم، شبهه انگیزی دیگران نمی تواند باعث گمراهی مان شود. چرا که از قبل واقعیت ها را می دانیم و دانستن واقعیت ها به ما این امکان را می دهد که فریب شبهات و مطالب اغفال کننده را نخوریم.


اساس نیوز: انتظار می رفت دولت های اسلامی در برابرجنایات اخیر میانمار و مظالمی که بر ملت مظلوم فلسطین می رود واکنش های قاطع و کوبنده نشان دهند، اما چنین نشده است. دیدگاه شما دراین باره چیست؟

ماموستا بازرگان: نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: «دو گروه هستند که اگرعادل و صالح باشند مردم جوامع آنها هم عادل و صالح می شوند. اما اگر راه تبهکاری و فساد را در پیش بگیرند مردم آنها نیز فاسد و تبهکار خواهند شد و این دو گروه علما و حکما می باشند».


امروزه هم درکشورهای اسلامی علما و حکما مسئولیت اموراخلاقی و انضباطی جوامع را برعهده دارند و هرگاه این علما و حکما به جای دین پرستی و مردمداری، دنیا پرستی و مقام پرستی را پیشه کنند، قدرت تهییج مردم به دفاع ازمظلوم در برابر ظالم  را از دست خواهند داد. لذا اگرمی بینید که در کشورهای اطراف ما هزاران هزار نفر کشته شده اند،این فقط و فقط به خاطر دنیا پرستی عده ای انگشت شمار و خاص است و این بهایی است که متاسفانه دنیای اسلام دارد می پردازد.


اهداف سیاسی و سیاست های غلط  حکام باعث شده است همه ساله شاهد جنایت ها و مظالم بسیاری درکشورهای اسلامی باشیم و چنانچه حکام ما عادل و صالح بودند این چنین از درون دچار ضعف و سستی نمی شدند و مردم آنها نیز از اصل دین منحرف شده وگرفتار یأس و نامیدی نمی شدند.

 b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_75088.jpg

مطالب مرتبط:

آسیب های تفکری نجدی

القاعده دو نفر را به اتهام همکاری با نیروهای فرانس

ا

سه تهدید جهان معاصر از دیدگاه رئیس کمیته بین الملل

یکی از فرماندهان ارشد داعش توسط ترکیه کشته شد

سرشناس‌ترین شاهزاده بازداشت‌شده سعودی با پرداخت یک

واکنش کاخ سفید به مصاحبه هنرپیشه مستهجن

خبر کوتاه : انتخابات فرانسه آغاز شد

کره جنوبی تبلیغات ضد کره شمالی را متوقف کرد

تعطیلی مراکز بهداشتی توسط طالبان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز