b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_6326.jpg

 Asasnews :در دو سال اخیر و با شروع فصل جدید از فعالیت های سایت اساس نیوز مصاحبه های ارزشمندی از علمای اهل سنت در مناطق مختلف کشور در این سایت منتشر شده است .

بر اساس ارزش و اهمیت این مصاحبه ها و با هدف بهره مندی بیشتر جوانان ما، از نصایح مفید علما تصمیم گرفتیم از این به بعد در هر هفته یک مصاحبه منتشر شده در سایت را که قبلا در همان ماه انجام شده است را باز نشر نماییم.این هفته مصاحبه خبرنگار اساس نیوز با مولوی مراد سلامی از علمای اهل سنت سراوان را که در شهریور ماه سال قبل انجام شد ،تقدیم حضورتان می کنیم.

مولوی مراد سلامی عالم اهل سنت سراوان در سال 79 تحصیلات حوزوی خود را از مدرسه دینی دارالعلوم زاهدان شروع کرد.ایشان پس از فراگیری علوم مقدماتی به دلیل داشتن دیپلم سطح متوسطه به تحصیل دروس تخصصی نیز همت گماشت و دوره کوتاهی را نیز در مدرسه عین العلوم گشت سپری نمود.این عالم  و کارشناس دینی اهل سنت هم اکنون به عنوان امام جمعه مسجد جامع محمد مصطفی  دزاک سراوان مشغول به خدمت است.


با مولوی سلامی در محل مسجد جامع یاد شده گفتگویی را ترتیب دادیم که از نظر گرامی تان می گذرد.


اساس نیوز:از نگاه جنابعالی همجواری دو کشور دوست ایران و پاکستان  چه کمکی به پیشرفت های دینی حوزه های علمیه  می کند؟
مولوی سلامی:شما به خوبی می دانید که در سه دهه پیش حوزه های علمیه اهل سنت منطقه بلوچستان با توجه به جمعیت غالب اهل سنت آن به تعداد امروزی نبوده و کمبود ها دراین زمینه به چشم می آمد.


از این رو طلاب ما ترجیح می دادند عمدتا درحوزه های علمیه دیوبند و کراچی پاکستان درس بخوانند.لازم به ذکر است که حوزه های یاد شده جزو مهم ترین حوزه های اهل سنت شناخته می شوند و به نحوی می توان گفت مدارس دینی اهل سنت  کشور پاکستان به نوعی مرکزیت حوزه های دینی اهل سنت  بشمار می رفتند.


با نگاه مثبت مسوولان نظام خوشبختانه  الان کمبودها تا حد زیادی مرتفع گردیده و پیشرفت های علمی حاصل شده به واقع محصول همین همجواری و اشتراکات دینی و فرهنگی است و باید از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده نمود.


اساس نیوز:شهر سراوان در حال حاضر چند مسجد اهل سنت دارد؟
مولوی سلامی:ازآنجا که اکثر جمعیت شهر سراوان اهل سنت هستند این شهر درحال حاضر بین 250 تا 300 مسجد اهل سنت دارد که از این تعداد بیست و پنج تای آن مسجد جامع هستند.


اساس نیوز:آیا واژه " دزک " که  عنوان آن روی تابلوی مسجد جامع مصطفی  نیز به چشم می خورد به مکان خاصی اطلاق می شود؟
مولوی سلامی: دزک در حقیقت یکی از روستاهای مجموعه سراوان  است که با 10 هزار نفر جمعیت دارای 25 مسجد و 4 مسجد جامع است.نکته مثبت مساجد جامع روستای دزک این است  که همه  این مساجد جامع در روزهای جمعه پر می شوند.


نام اصلی دزک در گذشته های  دور به  دلیل وجود قلعه قدیمی بلقیس " دژک " بوده  و بنابر روایات مستند تا سال 1307 مورد استفاده قرار گرفته است.مردم محلی معتقدند پیشینه این قلعه به بیش از هزار سال  برمی گردد .چرا که مردم محلی ساکن در قلعه  نمازهایشان را در مسجد جامع  قدیمی این روستا برپا می داشتند که زمان ساخت آن  به قرون اولیه اسلامی مربوط  می شود.
این مسجد جامع اخیرا مورد بازسازی قرار گرفته و کماکان محل عبادت نمازگزاران  است.


اساس نیوز:علما چه نقشی  را در ایجاد وحدت و تقویت منطقه سراوان  ایفا  می نمایند؟
مولوی سلامی:یکی از وظایف مهم علما در مناطق مختلف ایجاد و تقویت وحدت در بین آحاد مختلف جامعه است.لیکن وحدت چیزی نیست که  ما بتوانیم آن را از جایی  که نام مکان بر روی آن باشد حاصل نماییم.برخی از علما پیشرفت های دینی را در حفظ وحدت می دانند که البته بنده این شیوه را رد نمی کنم. اما مناسبت ترین راه دستیابی به وحدت  اصولی تشویق مردم به خواندن نماز و جذب آنها به مساجد است. چرا که اگر امت واحده به ریسمان الهی چنگ بزنند ثمره ی آن  وحدت میان امت خواهد بود.


شرط اساسی برای دستیابی  به وحدت این است که هر شخص مسلمانی به اعتقادات دینی خود پایبند بوده و فرایضش مانند خواندن نماز را در مساجد بر جای آورد.همین که یک شخص مسلمان نمازش را در مسجد خوانده و در کنار آن حال دیگر برادرانش را جویا می شود خودش  باعث تقویت وحدت می شود.


لذا مجدد تاکید می کنم هر چه قدر علما درانجام وظایف و رسالت شان کوشا باشند می توانند وحدت واقعی را جهان اسلام  حاکم سازند.،


اساس نیوز:در آستانه ماه محرم برای گرامیداشت آن چه توصیه ای برای اهل سنت دارید؟
مولوی سلامی:احترام ماه محرم تنها مربوط به مذاهب اسلامی نبوده و سایر ادیان نیز آن را گرامی می دارند.نقل است که قوم یهود در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم روز نهم ماه محرم را روزه می گرفتند .بر همین اساس نبی مکرم اسلام به خاطر آن که روزه داری مسلمانان در این ماه با روزه داری یهودی ها تقارن پیدا نکند، فرمود که مسلمانان روز نهم و دهم را با هم روزه بگیرند.


دلیل دیگر احترام این ماه شهادت سیدنا حسین رضی الله عنهم است که واقعه تلخی را برای جهان اسلام رقم زد.بنابراین این ایام باید گرامی داشته شوند و می دانیم که اهل سنت کشور ما اهمیت زیادی به پاسداشت محرم قائل بوده و هستند.


اساس نیوز:شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید بارها اعلام کرده اند که بیگانگان حق دخالت در امور اهل سنت ایران را ندارند.نظر شما در این خصوص چیست؟
مولوی سلامی:مسلما چنین است و هیچ کس از بیرون مرزها اجازه  دخالت در امور اهل سنت کشور را ندارد.اهل سنت ایران بحمدالله  علما و دانشمندان خوبی را در بین خودشان دارند و معتقدند که تاثیر پذیری از بیگانگان بر وحدت جامعه تاثیر منفی بر جای می گذارد.


ازسوی دیگر ارتباط بیشتر مردم با مسوولان و نمایندگان خودشان زمینه خوبی را برای طرح خواسته هایشان فراهم می آورد.
تاریخ نشان می دهد که هدف بیگانگان از دخالت در مسایل ایران ،برهم زدن آرامش عمومی جامعه  بوده و اینها می آیند تا وحدت مردم را مورد هدف قرار بدهند.


اساس نیوز:به عقیده جنابعالی استفاده از ماهواره چه اثری روی جوانان مسلمان می گذارد؟
مولوی سلامی:بنده ماهواره را وسیله مناسبی برای جوانان نمی دانم. زیرا مضرات این وسیله برای جوانان مسلمان بیشتر از فواید آن است.ماهواره وسیله ای است  که در آن  افکار و عقاید مختلف حضور دارند و علاقمندان به  مسائل مذهبی باید از طریق  مراجعه به افکار و عقایدی که منابع آنها را نمی شناسند پرهیز نمایند.


البته انجام پرسش برای اینکه مخاطبان جوان بتوانند به جواب پرسش هایشان بشوند کاملا بجا است اما باید در نظر گرفت که  ما علما بسیار با معلومات  و دانشمند  زیاد  داریم و می توانیم  با مراجعه به آنها به جواب پرسش هایمان برسیم

 

مطالب مرتبط:

دستگیری چهار عضو داعش در ترکیه

ا

دستورالعمل جدید ترامپ؛ اخراج فوری مهاجران غیرقانون

 

مرکز دیده‌بان اسلام هراسی مصر:سخنان «گیریت وایلدرز

ب

قزاقستان پای آمریکا را به دریای خزر باز کرد

ایران به عملیات ارتش ترکیه در سوریه واکنش نشان داد

کمک چندهزار دلاری مسلمانان اوکلاهاما به نیازمندان

 

بنگلادش خواستار حمایت کشورهای اسلامی از مردم آراکا

امام جمعه بهمن آباد :حضور مسلمانان در نمازهای جماع

شهر مراوی پایتخت جدید داعش در جنوب شرق آسیا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات