b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_05573.jpg

Asasnews :در دو سال اخیر و با شروع فصل جدید از فعالیت های سایت اساس نیوز مصاحبه های ارزشمندی از علمای اهل سنت در مناطق مختلف کشور در این سایت منتشر شده است .

بر اساس ارزش و اهمیت این مصاحبه ها و با هدف بهره مندی بیشتر جوانان ما، از نصایح مفید علما تصمیم گرفتیم از این به بعد در هر هفته یک مصاحبه منتشر شده در سایت را که قبلا در همان ماه انجام شده است را باز نشر نماییم.این هفته مصاحبه خبرنگار اساس نیوز با مولوی عبدالاحد رئیسی از علمای اهل سنت بلوچستان را که در شهریور ماه سال قبل انجام شد ،تقدیم حضورتان می کنیم.

مولوی عبدالاحد رئیسی متولد شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان ( نزدیک به مرز کشور پاکستان) تحصیلات حوزوی اش را مدرسه علمیه حقانیه ایران شهرشروع کرده و چند سالی را به علم آموزی درآن مرکز پرداخت.

ایشان سپس با مراجعه به حوزه مکی زاهدان تحت تعلیم اساتید مجرب آنجا قرار گرفته و نهایتا درسال 85 فارغ التحصیل گردید.مولوی رئیسی مدتی پس از به مطالعه کتاب های درسی همت گذاشت وبا حضور درکنکورسراسری و کسب رتبه بالا درمقطع کارشناسی ارشد دانشگاه زاهدان رشته الهیات (قرآن و حدیث) پذیرفته گردید.


این عالم اهل سنت به دنبال اتمام دانشگاه درحال حاضر بعنوان پرسنل آموزش و پرورش بخش دشتیاری (یکی از بخش های شهرستان چابهار) به تدریس مشغول است.در ذیل گفتگوی ما با ایشان را می خوانید.


اساس نیوز:شما به عنوان یک کارشناس حوزوی و دانشگاهی اهل سنت،تحصیل علمای حوزه علمیه در دانشگاه های دولتی را چقدر ضروری می دانید؟


مولوی رئیسی:حوزه و دانشگاه هرکدام مزیت های خاص خودشان را دارند.قدر مسلم اشخاصی که در حوزه علمیه تحصیل کرده اند ،تنها درامور حوزوی عالم هستند و همچنین بلعکس شخصی که دروس دانشگاهی را گذرانده در رشته مربوط به خودش می تواند کارشناسی بکند.

درمناطق محروم زاهدان و چابهار هر چند که طلاب حوزه های علمیه علاقه بسیار زیادی به حضور در دانشگاه دارند، اما مشکلات و محرومیت ها مانع از ادامه تحصیل علمای جوان ما در دانشگاه ها می شوند.


با این حال بنده تحصیل علما در دانشگاه های دولتی را بسیار لازم وضروری می دانم. زیرا دانشگاه دریچه ای رو به سوی دانستنی های متنوع جهان پهناور است که چشم انسان را به چیزهایی که سابقا نمی دانست بازمی کند.دانشگاه جایی است که حتما باید آن را تجربه کرد و انسان وقتی به امکانات وسیع آن دست پیدا می کند، این تصور به وی دست می دهد که انگار ازمحیط تاریکی به روشنایی رسیده است.


اساس نیوز:به نظر شما یک فرد حوزوی و دانشگاهی اهل سنت چه رسالت مهمی را درجامعه بر عهده دارد؟
مولوی رئیسی:رسالتی که یک فرد کارشناس حوزوی و دانشگاهی دارد این است که داشتن مدرک تحصیلی را مهم قلمداد نکرده و به عبارت دیگر مدرک گرا نباشند.البته هرچند داشتن مدرک بسیار حائز اهمیت بوده وباعث پیشرفت فرد می شود ،اما متاسفانه مخاطبان جامعه ی الان ما به جای آن که برسطح معلومات شان بیافزایند بیشتر به داشتن مدرک فکرمی کنند.
یک انسان تا زمانی که اولویتش گرفتن مدرک دانشگاهی باشد ،نمی تواند بر روی چیزهای بهترتمرکز کند.انسان مدرک گرا پس از فارغ التحصیلی درهای علم آموزی را به روی خودش می بندد. زیرا هدف وی از تحصیل گرفتن مدرک است و لذا پس از آن خودش را اشباح ازعلوم دیگر می بیند.
  این به عقیده بنده یک نوع خود فریبی است .چرا که صرف گرفتن مدرک  دلیل کاذبی است تا انسان مسیر پیشرفت و ترقی را به روی خودش ببندد.ضمنا دانشجویی که به پایان دوران تحصیلش می رسد، مدرک تحصیلی اش باید متناسب با علمی باشد که فرا گرفته است  و اگرغیر از این باشد، این شخص هم به خودش و هم به جامعه اطرافش ضررخواهد رساند.


  لذا می بایست روی این گونه مسائل فکرکرد که چرا اهداف اصلی تغییر یافته اند.باید نیازهای دانشجویان را فراهم کرده ومشکلات شان را به حداقل برسانیم تا دانشجویی که متاهل است و بار خانواده را به دوش می کشد به خاطر نیازها و مشکلات هدف اصلی را فراموش نکند.


اساس نیوز:به عقیده جنابعالی برای کم کردن فاصله بین حوزه و دانشگاه در میان اهل سنت چه کار باید کرد؟
مولوی رئیسی: متاسفانه جدایی دانشگاه از حوزه ها کماکان درمیان دانشجویان اهل سنت با حوزه های علمیه و بلعکس وجود دارد. زیرا برخی دانشجویان ما تصور می کنند آنچه در حوزه های علمیه یاد داده می شود به درد جوان امروزی نمی خورد.همچنین گمان بر این است که درحوزه های علمیه،مسائل هزار و چند صد سال قبل را آموزش می دهند واینها مشکلات دنیای امروز را برطرف نمی کنند.
البته ما می دانیم که چنین برداشت هایی نمی توانند مبنای واقعی داشته باشند. چرا که یک فرد عالم با استفاده از معلوماتش می تواند بسیاری از درد های جامعه را دیده و برای برطرف کردن شان راهکار نشان دهد.
کافی است درخلوت با خود فکر کنیم که اگر حوزه های علمیه نبودند، جوامع با چه مشکلاتی مواجه می شدند.اگرمسائل فقهی و شرعی نبودند چه خطرات و معضلاتی جامعه را در برمی گرفتند.پس ما باید درباره این قضایا با جوانان حرف بزنیم.لازم است حوزه های علمیه درهایشان را بروی جوانان محصل و دانشجو بگشایند، تا همه چیز را از نزدیک تجربه نمایند.
جوانان به نسبت سایراقشار جامعه حس کنجکاوی بیشتری از خود نشان می دهند. بنابراین وظیفه داریم که آنها را به سمت حوزه های علمیه هدایت کنیم تا واقعیات را با چیزهایی که قبلا تصور می کردند مورد مقایسه قرار بدهند.نوع پوشش و لباس نباید مانع ارتباطات فیمابین گردد.


   لباس یک طلبه حوزوی نباید باعث شود تا وی نتواند با اقشار دیگر درارتباط باشد.بلکه ارتباطات درحد خودش لازم است ویک عالم هم می تواند دراجتماعات سالم حضور پیدا کرده وبا مردم مراوده داشته باشد.
اساس نیوز:انجام همایش های مختلف دینی و دیدارهای چهره به چهره علما با علما و علما با اقشار مختلف مردم به چه میزان درتقویت وحدت و همدلی آحاد جامعه موثر است؟
مولوی رئیسی:در واقع هدف اصلی همایش های دینی که درمراکز اهل سنت و به مناسبت های مختلف انجام می پذیرد  تقویت وحدت وهمدلی است.مقوله تقویت هرچه بیشتر مذاهب مختلف اسلامی نیازمند برگزاری همایش های سالیانه است تا درکناربرنامه ها،دیدارهای چهره به چهره نیز انجام شود.
  لذا اختلافات جزئی میان مذاهب که امری کاملا معمولی به حساب می آید به هیچ وجه نباید باعث دوری مسلمانان از هم شود.اگرهمین اختلافات جزئی دربین مسلمانان وجود نداشت، هیچ وقت آن پیشرفتی که درصدراسلام اتفاق افتاد به معنای واقعی شکل نمی گرفت.وجود اختلاف موجب تنوع و شادابی در دین است و این ادعا که برخی افراد،اختلافات میان مذاهب را مانعی درجهت همایش های دینی می دانند نمی تواند سندیت داشته باشد.
اساس نیوز:برای اینکه جوانان ما بتوانند از وسایل ارتباط جمعی جمعی همچون فضای مجازی بهترین استفاده را ببرند چه پیشنهادی مد نظراست؟
مولوی رئیسی:تعلیمات دراین خصوص باید در درون خانواده ها مدیریت شود.وسایلی مانند کامپیوتر و تبلت که این روزها در داخل خانه ها یافت می شوند، امکاناتی هستند که بچه ها میل شدیدی برای آموختن دانستنی های درون آن دارند و طبیعی است که بخواهند از محتویات موجود مطلع گردند.
قدر مسلم محتویات دستگاه های این چنینی باید تحت مدیریت والدین قراربگیرد.یک باور مرسوم است که می گوید فرزندان آن چیزی نمی شوند که ما می خواهیم بلکه نهایتا چیزی می شوند که خود ما هستیم.
پس برای آموزش جوانان ابتدا باید از خودمان شروع کنیم.اگرنیاز به اصلاحاتی است ابتدا روی خودمان پیاده نماییم تا فرزندان هم به همان سمت گرایش پیدا کنند.باید به شکلی که چندان سختگیرانه نباشد قسمتی ازفضای درون خانه را به فضای آموزشی تبدیل کنیم.
لازم است ترتیبی بدهیم تا بچه ها آموزه های اسلامی مربوط به خودش را پیش از ورود به جامعه یاد گرفته باشند.مطمئنا دراین مساله نظارت صحیح بر رفتار بچه ها تاثیرگذارخواهد بود.

 

مطالب مرتبط:

بازگشت مسلمانان آراکان به میانمار، طبق برنامه‌ریزی

نماز جمعه اول رجب و یا همان نماز رغائب در فقه اهل

تسهیلات ویژه ژاپن برای مسلمانان

مولانا عبدالحمید:ایجاد محدودیت برای مدارس اهل سنت

والدین ملانیا ترامپ شهروند آمریکا شدند

کمدی جدید سخنگوی ارتش اسرائیل در ماه رمضان !

 

دنیای اسلام و غفلت از دشمن اصلی

آخرین گزارش از تجاوزگری ارتش سعودی به یمن

ارتش فیلیپین یگان‌های متشکل از نیروهای مسلمان ایجا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات