b_0_0_0_10_images_IMG_6716.jpg

Asasnews: مولوی احمد خانی امام جماعت مسجد حضرت بلال رضی الله عنه روستای دارآباد از توابع گالیکش، پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی درمشهد، راهی بلوچستان شده و تا پایان تحصیلات ازعلمای گرانقدر آن جا کسب فیض برد. ایشان به دلیل علاقه به امور مسجد، خدمت درخانه خدا را پیشه خود ساخته و ازحدود یک  و نیم سال پیش، در دارآباد اسکان دارد. با مولوی خانی در خصوص مکتب خانه دانش آموزی و مسائل فضای مجازی گفتگویی را ترتیب دادیم که از نظر گرامی تان می گذرد.

اساس نیوز: جناب مولوی کلاس های مکاتب تابستانی دانش آموزی  روزهای پایانی خود را می گذرانند. به نظر شما برگزاری این کلاس ها تا چه حد می تواند در پرورش دانش معنوی  دانش آموزان اثرگذار بوده باشد؟

مولوی خانی: همان گونه که می دانید کلاس های مکاتب تابستانی که برای دانش آموزان مدارس دولتی برنامه ریزی می شوند به دلیل احساس ضرورتی که وجود داشت به مرحله اجرا در آمدند. این کلاس ها از بدو فعالیت  به همت علمای مساجد و حوزه های علمیه  به رشد خوبی دست پیدا کرد و امروز از آنجا که بخشی ازعلاقمندان نوجوان و جوان به دلیل علاقمندی به کلاس ها، درجلسات شبانه حضور یافته و ازکلاس های دیگر مانند احکام و تفسیر بهره مند می شوند.

اساس نیوز: به نظر شما چه مسائلی باعث شد تا علمای اهل سنت درمورد ضرورت تشکیل کلاس های مکاتب  به نتیجه برسند؟

مولوی خانی: معمولا ازمرحله نوجوانی به عنوان مرحله نمود غرور و لغزش در فرزندان ما یاد می شود و به نوعی می توان گفت که شخصیت واقعی فرد دراین مراحل شکل می گیرد. باید بدانیم که دانش آموزان مدارس که بینش اجتماعی را درخود بزرگ بینی و غرور می بینند، پتانسیل هرنوع لغزش و اشتباه را دارند. اگر می بینیم که برخی جوانان ما در دام اعتیاد و فساد گرفتار هستند،  به خاطر اطمینان بیش از حد به خود بوده است. بنده اعتقاد دارم که مسئله کلاس های مکاتب دانش آموزی باید بیش ازاینها جدی گرفته شود.

درشهرهای مثل خواف و تایباد نگاه برنامه های جامع تری برای مکاتب اجرا می شود. درمسجد مکی زاهدان برای امور مکاتب نیروهای ثابت درنظر گرفته شده است؛ چرا که اگر فکر کنیم می بینیم که دانش آموزان جمعیت زیادی از اهل سنت را تشکیل می دهند و واقعا حیف است که وقت شان درتابستان ها به بطالت بگذرد. به کارگیری آنچه که درجلسات مکاتب آموزش داده می شود فرزندان ما را تبدیل به مسلمان واقعی می کند و آنها را از خطراتی که درکمین شان است مصون نگه می دارد.       

اساس نیوز: صاحب نظران مذهبی اهل سنت بر این باورهستند که مشارکت فرهنگیان درامورمکاتب، بهتر می تواند به رشد فکری دانش آموزان کمک کند. آیا علما نیز به این جمع بندی رسیده اند؟

مولوی خانی: مساجدی هستند که مکاتب شان به وسیله فرهنگیان اداره می شود و اتفاقا رشد دانش آموزان در آنها چشمگیر بوده است. باید بپذیریم که فرهنگیان علاقمند، بیش از مدارس حوزوی، با خلق و خوی دانش آموزان آشنا بوده و بهتر می توانند به تعلیم شان همت بگذارند. از این رو نقش اقشار فرهنگی در این خصوص مهم و تاثیرگذار می باشد و بهتر است که  فضای بیشتری  دراختیار معلمین مدارس گذاشته شود.

اساس نیوز: آیا احساس می کنید که مکاتب تابستانی باید از شکل سنتی درآمده و به صورت مدرن اداره شوند؟

مولوی خانی: یک مرکز دینی هرچه بزرگتر باشد، ضرورت رو آوردن به روش های پیشرفته درآنها بیشتر می شود. به عقیده بنده دراین مورد باید استعداد مناطق را مد نظر قرار داد. درمکاتب مناطق بزرگ بلوچستان، تنها دروس دینی تعلیم داده نمی شوند، بلکه مدرسینی هستند که در زمینه درس های دولتی بچه ها هم کارمی کنند و به هردو جنبه تحصیلی توجه دارند.

اساس نیوز: تحصیل  طلاب حوزوی در دانشگاه های دولتی تا به چه میزان مورد تاکید علمای صاحب نظر قراردارد؟

مولوی خانی: بنده اعتقاد زیادی به تحصیل طلاب در دانشگاه ها دارم؛ زیرا باعث  می شود تا درعلوم مختلف به تخصص برسند. عالمی که علم روز نداند، نمی تواند حضور موثری درجامعه داشته باشد و به هدر خواهد رفت. یادگیری علوم دنیوی یکی ازنیازهای اصلی جامعه اسلامی به شمار می رود. عالم آن کسی است که بیشتر مسائل را دانسته و بتواند درباره آنچه که دیگران صحبت می کنند به اظهار نظر بپردازد.

اساس نیوز: شما ساده زیستی اسلامی را چگونه معنی می کنید؟

مولوی خانی: عده ای سادگی را مترادف با ترس، بی عرضگی و یا عدم اعتماد به نفس می دانند که این نظریه اشتباه است. دوری از حاشیه و جنجال و پرهیز از ایجاد اختلاف و تنش، خلق و خوی انسان های ساده زیست است. پیامبراکرم  صلی الله علیه و سلم و صحابه رضی الله عنهم نیز ساده زیست و ساده اندیش بودند. اگر شما اندیشه ساده داشته باشید، زندگی تان هم ساده خواهد شد و تجملات هرگز در زندگی تان جایی نداشت. صحابه صدر اسلام به لذت های دنیوی فکر نمی کردند وعلی رغم اینکه می توانستند از بهترین امکانات دوران خود بهره مند شوند؛ ولی خدمت در راه الله متعال را الگو و روش زندگی خود دانستند.

اساس نیوز: ارزیابی جنابعالی از ایجاد شکاف درمیان مسلمانان چیست؟  

مولوی خانی: تا دهه هفتاد شمسی ارتباط مردم جوامع اسلامی چه در زمینه های مسائل  اجتماعی و سیاسی از کیفیت مناسب برخوردار بود. به عقیده بنده، تجمل گرایی درمیان نسل جدید وعدم درک صحیح از زندگی گذشتگان به این شکاف دامن می زند. البته این حرف ستایش کردن گذشتگان نیست. تحمل آنها دربرابر سختی های دوران خودشان به خاطر کمبود امکانات بود؛ ولی نسل امروزهم نباید درپیشرفت غرق شده و نسل گذشته را انسان های عقب مانده بدانند.

نباید دیوارها را طوری به دور منازل مان بکشیم که همسایه نتواند از حال مان جویا شود. همچنان که کارهای روزمره، داری فرهنگ و آداب هستند، تلگرام و واتساپ نیز تا حدی می توانند برای انسان مفید باشند و مناسب نیست که انسان بیشترین وقت خودش را در فضای مجازی بگذراند. الان به دلیل مشغولیت خانواده ها در فضای برنامه های تلویزیونی و تلگرام، صله رحم و دید و بازدید ضعیف شده است. همسایه ها ارتباط چندانی با هم ندارند و همه ما، خود را در خانه زندانی کرده ایم. می بایست فرهنگ ها و سنن ارزشمند گذشته را به جامعه برگردانیم. اقتصاد نباید عاملی برای مخفی شدن انسان از همسایه و اطرافیان باشد؛ چون که گذشتگان هم چندان دارای امکانت نبودند؛ ولی با این حال از حال یکدیگرغافل نمی ماندند.

اساس نیوز: جوانان چگونه می توانند کانال های مذهبی را از کانال هایی به ظاهر اسلامی که توسط گروه های منحرف اداره می شوند، تشخیص دهند؟

مولوی خانی: این نگرانی که جوانان ما در دام گروه های منحرف و اختلاف برانگیز گرفتار نشوند همیشه وجود داشته است. کانالی که متصل به یک مرکز معتبر بوده و دارای شناسنامه مشخص باشد مطمئنا مفید خواهد بود. تعدادی از کانال هستند که با عناوین مختلف توسط نیروهای افراطی اداره می شوند که باید آنها را شناخت. یکی از راه های شناخت این افراد، آگاهی بخشی جامعه توسط نویسندگان اهل سنت است که اشرافیت بیشتری به مسائل دارند. از این رو همه علما و هم نویسندگان باید در معرفی اهداف عناصر افراطی بکوشند و جوانان علاقمند را به کانال و شبکه هایی وصل کنند که بتوانند مخاطبان شان را در مسیر برحق و واقعی هدایت نمایند.

خبرنگار: طاهر جانی

 

 

 

                                                

مطالب مرتبط:

بازیگر معروف هندی به مکه رفت

واکنش سرکرده القاعده به انتقال سفارت آمریکا

انتقاد امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس به گرانی روز ا

مدیر اساس نیوز :فعالیت رسانه ای در حوزه اهل سنت پی

موافقت پلیس ایران با افزایش اعتبار گذرنامه از 5 به

 

قدردانی سازمان همکاری اسلامی از خدمت‌رسانی عربستان

تسلط آمریکا بر بنادر روسیه در شرق دور به معنی اعلا

طالبان: تحریم های آمریکا تاثیری بر اراده ما ندارد

رییس اوقاف سنی عراق بر لزوم تبلیغ اسلام صحیح به جه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات