b_0_0_0_10_images_mhosainii.png

Asasnews: ماموستا سید یحیی حسینی امام جمعه مسجد جامع حضرت عمر در یکی از محله های قدیمی شهر روانسر مشهور به "گل سفید" است. این عالم اهل سنت سال های ابتدایی دوران تحصیلاتش را در نزد پدر بزرگوارش پشت سر گذاشت و به ترتیب درنزد اساتید دهه شصت شمسی من جمله ماموستا ملا محمد امین کلاشی و مرحوم ماموستا موحد قادری کسب فیض نمود.

ماموستا حسینی ضمن امامت نماز جمعه در منطقه گل سفید، اداره امورحوزه علمیه آن مجموعه را نیز برعهده داشته ومعتقد است بسیاری ازحوزه های علمیه منطقه اورامانات کماکان به صورت حجره های سنتی اداره می شوند.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، ماموستا حسینی در دیدار هیئت تحریریه سایت اساس نیوز با اشاره به استقبال اقشار جوان اهل سنت روانسراز نمازهای یومیه و کلاس های مکاتب، فضای مجازی را از جمله دلایل فاصله گرفتن جوانان مناطق مختلف از مساجد خواند وگفت: «کم کاری علما و گرایش جوانان به تفریحات و سرگرمی های فضای مجازی و دل مشغولی هایشان درمحیط تلگرام باعث می شود تا وقت کافی برای شرکت در برنامه های دینی و معنوی مساجد نداشته باشند».

ماموستا حسینی کم رنگ بودن ارتباط علمای اهل سنت با مردم را دلیل دیگر فاصله گرفتن جوانان از مسائل دینی خواند و افزود: «درگذشته نحوه تربیت نسل جوان نسبت به امروز، شیوه متفاوتی داشت و خانواده ها با تبعیت از آموزه های دینی و با الهام از تجربیات پیشینیان، ازعهده تربیت فرزندان شان برمی آمدند. پدران ما نسبت به زمان کنونی، تعصب بیشتری روی نکات تربیتی فرزندان شان نشان می دادند؛ اما در دهه نود شمسی، همه چیز رنگ و بوی پیشرفت به خود گرفته و روی مراودات مردم تاثیر خاص خودش را گذاشته است».

امام جمعه مسجد جامع محله گل سفید با انتقاد از حجم مراجعه مردم به فضای مجازی یاد آورشد: «اینترنت و تلگرام امکان دستیابی دانش آموزان و دانشجویان به مطالب دلخواه را تسهیل بخشیده و ازطرفی باعث می شود تا مخاطبان، زحمت انجام تحقیق در زمینه های مختلف را نداشته باشند و مسلما این مسئله روی خلاقیت جوانان ما اثر منفی خواهد گذاشت. فضای مجازی به خودی خود باعث ایجاد کار برای نسل جوان نمی شود و نمی توان روی آن به عنوان منبع کارآفرین حساب کرد. ازاین رو خانواده ها باید روی مدت زمانی که فرزندان شان درفضای مجازی بسر می برند، کنترل داشته باشند».

مدیرحوزه علمیه اهل سنت روانسرتصریح کرد: «زمانی اهمیت به امور دینی بخشی،از برنامه روزانه خانواده ها بود؛ ولی اکنون مسجد رفتن ما به روزهای جمعه اختصاص یافته و درطول هفته، کمتر یادی از خانه خدا می کنیم. شماری از صاحب نظران چاره کار را درمحروم کردن فرزندان از تلگرام می دانند که این مسئله به هیچ وجه عملی نمی باشد؛ زیرا می بینیم که خود علما نیز درشرایط لازم ازامکانات موجود بهره مند شده و فواید آن را مورد تایید قرارمی دهند».

ماموستا حسینی با تاکید برنقش علمای روانسر در حفظ سنن و ارزش های اسلامی اظهار داشت: «گرچه می توان تاثیر نسبی تهاجم فرهنگی را در نوع پوشش جوانان برخی شهرهای کشور مشاهده کرد؛ ولی خوشبختانه روانسر طی سال های گذشته، کمتر تحت تاثیر فرهنگ بیگانگان قرارگرفته و مردم به کار گیری فرهنگ اسلامی را در زندگی خود مهم می شمارند».

امام جمعه محله گل سفید، اسلام را دین صلح و سازش دانست و خاطرنشان نمود: «این دینی است که انسان ها را برای سلام دادن به هم دعوت می کند. ما در مراودات های روزانه با افراد مختلفی دیدار می کنیم که اگر این دیدارها با سلام آغاز شده و با نام خدا به پایان برسد، برای همه اوقات آن دیدار ثواب منظورخواهد شد.

برای سلام دادن، حتما نباید به افراد آشنا مراجعه کرد؛ چرا که سلام دادن برای هرفردی چه آشنا و غیر آشنا لازم است. در صدر اسلام، هیچ یک  از اصحاب نبی مکرم اسلام موفق نشدند در سلام دادن از ایشان پیش دستی کنند. آن حضرت صلی الله علیه و آله وسلم، سلام دادن را جزو واجبات روزانه خود می دانست ؛ چرا که به اهمیت آن به خوبی واقف بود. ازاین رو و بنابر تعلیماتی که دین مبین الهی به پیروانش آموخته است، اسلام میانه ای با جنگ و خونریزی ندارد. این قبیل اعمال زشت و قبیح کار انسان های نژاد پرستی است که دیگران را جزو نژاد های پست و حقیر جامعه می دانند.

اسلام دینی است که بردگان را ازسلطه ستم رهایی بخشید و به انسان هایی همچون بلال حبشی و سلمان فارسی عزت و مقام بخشید. اسلام به پیروانش ستیزه جویی یاد نداده است و ازآنها می خواهد حرمت همسایه را، هرچند که غیر مسلمان باشد به نحو شایسته رعایت کنند. اسلام نشان دهنده راه حقیقت و بیانگر واقعیت های رسالت خاتم پیامبران است. همه انبیا الهی به پیروان خود درباره پیامبری به نام احمد و ستوده صحبت کرده اند.

 آرزوی آن انبیا و پیروان شان این بود که بتوانند جزو امت آخر زمان باشند که از این توفیق بی بهره بودند. حال ما که افتخار بندگی خدای متعال در چنین دین با عظمت و الهی را داریم، باید مسلم واقعی باشیم و از این موهبت بسیار بزرگ و فرصت عظیم نهایت استفاده را ببریم. عالم شدن به این نیست که حتما لباس علما به تن مان باشد. همه اشخاص درهر پست و جایگاهی که قرار دارند، می توانند عامل امر به معروف و نهی از منکر شوند. خصوصا جوانانی که به لحاظ معیشت زندگی دغدغه کمتری دارند، دراین زمینه مسئول هستند و این امر خطیر روی دوش آنها نهانده شده است».

خبرنگار: طاهر جانی 

مطالب مرتبط:

شرکت‌های تسلیحاتی آمریکا در حال ارسال سامانه دفاع

سازمان ملل: جنگ سبب فرار170 هزار یمنی از کشورشان ش

اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهور و پارلمانی

اگر سیستم ریاست جمهوری عملی نشود ترکیه تجزیه خواهد

ا

گاردین : سکوت مرگبار در برابر شکنجه و آزار مسلمانا

ترامپ:امکان دیدار با روحانی را رد نمی کنم

سقوط ۷ پاسگاه پلیس در شمال افغانستان در حمله طالبا

آمریکا بزرگ ترین تامین کننده سلاح برای کُردهای سو

واکنش یک گروه اسلام‌گرا به تبلیغات حاوی بدن برهنه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز