b_0_0_0_10_images_mhanafii.jpg

Asasnews: در واپسین روزهای تیرماه جاری و در بین نماز عصر و مغرب در شهر سیمین شهر ، دیداری با مفتی عبدالعزیز آخوند حنفی (کاکا آخوند) مدیر حوزه علمیه نور سیمین شهر داشتیم.

ایشان فرزند الحاج رجب محمد آخوند حنفی موسس حوزه علمیه یاد شده و از علمای نام آشنا در استان گلستان است. استاد رجب محمد آخوند حنفی ، از شاخص ترین علمای ترکمن در آن سوی مرزهاست و آوازه این عالم اهل سنت به کشورهایی مثل ترکمنستان ،افغانستان و حتی چین رسیده است .

  در این ایام به علت کهولت سن و بیماری این عالم فرزانه ، مدیریت حوزه علمیه نور با فرزند ایشان است .مفتی عبدالعزیز آخوند حنفی از جمله علمای نسل جدید ترکمن صحرا بوده و علاوه بر استفاده از محضر اساتید و علمای ترکمن از علم علمای پاکستان نیز بهره برده است .پس از انجام هماهنگی با آخوند حنفی به طرف سیمین شهر حرکت کرده و دقایقی از بیانات ایشان درباره مسائل و مشکلات دنیای اسلام استفاده بردیم. مشروح این گفتگو  در ذیل  از نظر گرامی تان می گذرد.

اساس نیوز: جناب مفتی لطفا در ابتدا برای خوانندگان سایت اساس نیوز، قدری درخصوص شخصیت پدر گرامی تان استاد الحاج رجب محمد آخوند حنفی توضیح داده و بفرمایید که چه دلایلی باعث شد تا ایشان به عنوان  چهره ماندگار اهل سنت در ایران و کشورهایی مانند ترکمنستان، افغانستان و چین  مطرح شود؟

مفتی حنفی: همان گونه که مستحضرید بیش از پنج دهه از همکاری پدرم با صدا و سیمای مرکز گلستان می گذرد و طی این مدت، ایشان در برنامه های دینی پاسخگوی سوالات متعدد مردم مومن و متعهد به ویژه در ایام  ماه مبارک رمضان بوده است.

   اما آنچه که باعث شده است تا وی با وجود کهولت سن، همچنان  برای مردم به اجرای برنامه پرداخته و از ایشان به عنوان سمبل ونماد پاسخگویی به سوالات مخاطبین یاد شود، به نظرم به اخلاص قلبی استاد در کارهایش بر می گردد. شخصی که  اخلاص  نداشته باشد ، نمی توانددر زمره بندگان محبوب و شایسته خدای متعال قرار بگیرد. محبت مردم را هرگز نمی توان با انجام کارهای ظاهری به دست آورد، بلکه محبوب کسی است که در دل انسان های دیگر جا بگیرد.

بنده از دوران کودکی پدرم را مردی شناختم که برای به دست آوردن ثروت و مقام تلاش نکرد و هیچ گاه کاری را برای نفع شخصی انجام نداد. ایشان در کنار اخلاص در عمل  به استقامت، پشتکار و اعتدال در عقیده نیز اعتقاد زیادی دارند و افراط و تفریط در دیدگاه شان  جایی ندارد. اگر در جامعه ای افراط و تفریط حاکم باشد ،  آن جامعه به فتنه مبتلا خواهد شد. فتنه ای که امروز مشاهده می کنیم  اکثر سرزمین های اسلامی به درد آن گرفتار آمده اند.اصولا در جایی که افراط باشد، تفریط هم خواهد بود و از دیدگاه اسلام هر دو حالت مردود است.

اساس نیوز: از نظر شما، یک سخنران دینی  باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

مفتی حنفی: در یک جلسه سخنرانی ممکن است از هر طیف جمعیتی حضور داشته باشند، بنابراین یک سخنران خوب باید بیاناتش را به شکل ساده و شیوا و به گونه ای که همگان بتوانند از آن بهره گیرند  ، بیان نماید. برخی از سخنرانان عادت دارند در بیانات شان از کلمات و عبارات سخت و پیچیده  استفاده نمایند  که در این صورت ، مخاطبان کمتری متوجه  بیانات می شوند. از این رو بیانات هر قدر ساده باشد، بهتر و مناسب تر است.

اساس نیوز: جنابعالی دلیل  کم رنگ شدن ارتباط بین قشر جوان با علما را در عصر حاضر در چه می دانید؟

مفتی حنفی: بنده اعتقاد دارم که ابعاد این مسئله در محیط  های بزرگتر مانند محیط های شهری بیشتر شده  است و هم علما و هم جوانان در ایجاد این شرایط  نقش دارند. البته باید اذعان داشت که  علما در این میان به عنوان هدایت گران جامعه  وظیفه سنگین تری را به  دوش می کشند.یک عالم باید مردم را به سمت دین جذب کرده و ذهن شان  را نسبت به احکام مختلف روشن  سازند. بحث  خداشناسی و آشنا کردن مخاطبان  با راه و روش نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از جمله مواردی است که علما می توانند در این مباحث اقدام به برگزاری جلسات سخنرانی نمایند.طلابی که پس از دوازده سال تحصیلی، به کسوت عالم دینی در می آیند، به طور معمول عادت دارند به سوالات مراجعین با بیانات سنگین فقهی و علمی پاسخ دهند که شاید برخی از مردم عادی نتوانند درک درستی از این نوع  پاسخ ها داشته باشند.

 پس بنا به فرمایش قرآن کریم، یک عالم باید بتواند با همه اقشار به نحوی سخن بگوید که  آنها بتوانند  منظور وی را بخوبی درک نمایند. طلاب مراکز حوزوی، علوم دینی را در محیط جمعی و به طور متمرکز از اساتید فن یاد می گیرند؛ اما پیامبران الهی علم را با مراجعه به منازل مردم و از طریق دعوت آنها به سوی خداپرستی انتقال می دادند.

عالمی که وظیفه دعوت مردم به سوی خدا شناسی را  بر عهده دارد، باید در میدان عمل حاضر شده  و در کارش اخلاص و تقوا داشته باشد.دعوت به سوی خداشناسی کاری نیست که بتوان آن را با نشستن در یک مکان ثابت  ،مانند حوزه علمیه  به  نتیجه  رساند.چرا که در میان مردم از هر گروه، تحصیل کرده و بازاری وجود دارند و با هر طیف می بایست با زبان خودشان صحبت کرد.

اساس نیوز: یکی از حلقه های گمشده  جهان اسلام  بحث اعتدال در بین امت اسلامی  است که  در قرآن کریم بر آن تاکید زیادی شده است. متاسفانه مشاهده می شود که در برخی مناطق اهل سنت کشور ، جوانان ما در دو سوی گرایش به افراط گرایی و الحاد در نوسان هستند. تحلیل شما در این خصوص چیست؟

مفتی حنفی: زمانی که  علمای اهل سنت، درهر یک ازمناطق، نفوذ کلام خود را از دست بدهند ،گرایش جوانان به سوی دین گریزی، افراطی گری و گرایش به سوی گروه های الحادی چندان عجیب و غیر قابل باور نخواهد بود. انحراف اقشار جوان از مسیر دین الهی، طی  یک روز و یا یک هفته میسر نمی شود و هفته ها و ماه ها وقت لازم است تا آنها دچار انحراف و اضمحلال فکری و عقیدتی گردند.

  هر اندازه که علمای بلاد مختلف با این گونه مسائل با تاخیر مواجهه نمایند ، شرایط بازگشت جوان مخاطب  به مسیر حقیقی سخت و دشوار خواهد بود. پس  موضوع دعوت مردم به سوی مساجد و تشویق آنها به  خواندن  نماز که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم در طول  بیست و سه سال رسالت آن را به انجام رساند، همچنان باید جزو وظایف اصلی هر عالم اندیشمند باشد. نباید توقع داشت که همه کارها از داخل حوزه های علمیه و مساجد محقق گردند و کار درمیدان عمل با فاکتورهایی  از قبیل  قدرت بیان و مردم شناسی و برگزاری جلسات اخلاق و احکام  لازم و ضروری است.

اساس نیوز: در حالی که در کشورهای غربی پیروان سایر ادیان سعی در درک متقابل همدیگر دارند مشاهده می شود که علمای ممالک اسلامی  رقابت  شدیدی در رد عقاید یکدیگر به خرج می دهند و اصولا  تحمل پذیری در میان مسلمانان کم رنگ شده است. نظر شما چیست؟

مفتی حنفی: اگر منظور شما تکفیر عقاید مختلف اسلامی توسط گروه های تکفیری همچون داعش است، باید بگویم که حساب این گروه ها از مردم عادی جدا می باشد و نظر بنده این است که این مسائل، پیش از آنکه به موضوع دین ارتباط پیدا کند  نقشه ای است که ابرقدرت ها و  سیاستمداران به آن دامن زده اند . تکفیری ها به دنبال این نیستند که مردم را به طرف دین داری سوق دهند، بلکه آنها  دنبال به دست گرفتن قدرت و زمامداری در کشورهای اسلامی می باشند و این موضوع  اهداف سیاسی آنها را به اثبات می رساند.بنابراین فعالیت و کنش گری های آنها دینی نیست و سیاسی است .

  جدا از این بحث،  وجود اختلاف در میان مذاهب اسلامی را نمی توان رد کرد و طبق فرمایش نبی مکرم  اسلام، اختلاف امت رحمت است و باعث تقویت دین می شود. به شرط آنکه علما و پیروان مذاهب اربعه، ادب اختلاف را رعایت کرده و به عقاید طرف مقابل احترام  بگذارند. اختلاف نظر به هر حال در میان صحابه کرام نیز وجود داشته است؛ ولی آنها هیچ گاه عقاید یکدیگر را سرکوب نکرده اند. بزرگترین مشکل در مسئله اختلاف زمانی بروز پیدا می کند که  مسلمانان، تقوا و خدا ترسی  پیشه نکنند. اگر مقصد امت واحده  درجلب رضایت باریتعالی باشد، علی رغم همه  سلایق و اختلافات شان می توانند همسو با هم  گام بردارند. اهمیت  قضیه  برای مسلمانان در این است که به ماهیت واقعی دین اسلام پی ببرد.

اساس نیوز: آیا استفاده از فضای مجازی را یک فرصت برای بهره مندی  جوانان از امکانات آن می دانید و یا این مسئله  یک  تهدید جدی شناخته می شود؟

مفتی حنفی: فضای مجازی برای جوانان  و خصوصا طلاب حوزه های علمیه که از طریق تلگرام و واتساپ با کانال های مذهبی و سایر کانال های اجتماعی  در ارتباط  هستند، هم یک تهدید است و هم یک فرصت مناسب بشمار می رود.

  بنده عقیده دارم بخش تهدید کننده  فضای مجازی به مطالب رسانه های بیگانه بر می گردد که امکانات وسیعی برای بارگزاری مطالب  غیر اخلاقی  و ضد اسلامی  دارند. خانواده ها باید این  موضوع را مدیریت کرده و حداقل تا زمانی که فرزندان شان نیاز به امکانات فضای مجازی نداشته باشند، این امکان را در اختیارشان قرار ندهند. با این حساب، فضای مجازی ابتدا امر یک تهدید جدی شناخته می شود که  تحت مدیریت خانواده ها، اساتید حوزه های علمیه و دانشگاه ها آن را می توان  از حالت تهدید خارج کرده  از مطالب مفیدش  بهره کافی برد.

خبرنگار: طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

در حاشیه موضع گیری برخی از افراد در قبال توهین به

 

بی‌خانمانی 2000 کرد در جنگ داخلی ترکیه

نخستین ازدواج دسته جمعی اعضای داعش برگزار شد

یک منبع عراقی خبر داد؛ سرکرده داعش ۳ نفر را برای

حلول ماه رمضان مبارک

مولوی موحدی نژاد: جماعت تبلیغی برای جوانان ما مثل

رضایت کیم جونگ اون از نتایج سفر هیئت کره شمالی به

اردوغان: اجرای مجازات اعدام باید از سر گرفته شود

طالبان: اگر به قدرت برگردیم متفاوت تر از گذشته خوا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات