b_0_0_0_10_images_mkarimi.jpg

 Asasnews :ماموستا حبیب کریمی  عدم درک صحیح و درست از حکمت و فلسفه احکام و تعالیم دینی را زمینه ساز بروز انحرافات فکری و عقیدتی در جامعه دانست .

به گزارش خبرنگار اساس نیوز ماموستا حبیب کریمی از علمای اهل سنت روانسر(استان کرمانشاه) در گفتگوی اختصاصی با اساس نیوز گفت: درک دین داران و فعالان و مبلغان دینی از آموزه های دینی در غالب موارد بدون فهم فلسفه این تعالیم صورت گرفته است و مردم نیز با نگاهی سطحی صرف خواندن قرآن و نماز را به عنوان نشانه دین داری افراد قلمداد می کنند.

ماموستا کریمی افزود: امام شاطبی می فرماید کل دین برای دو مساله بر انسان نازل شده است :جلب منفعت و دفع مضرت .احکام دین ما بسیار خوب و با نیازهای روز سازگار است ،اما ما بدون درک درست از سبب وجودی این احکام، تلاش می کنیم جوانان را با تکیه بر منهیات به دین جذب نماییم . این رویه پاسخ عکس داده و جوانان را از دین زده می کند.

این عالم اهل سنت در ادامه گفت : در خیلی از موارد داعیان و مبلغان دینی، برداشت خود از دین را عین دین معرفی کرده و با نگاهی متعصبانه سایر برداشت ها را نفی می کنند.این رفتار ریشه همه مشکلات است .همه باید یاد بگیریم که در مورد دین بگوییم این برداشت من از دین است و ممکن است نقدهایی بر آن وارد باشد .اگر به این رفتار عادت کنیم مسیرهایی چون نفی دیگران را در پیش نخواهیم گرفت.

وی اضافه کرد :بخش قابل توجهی از علمای ما در کنار تاکید متعصبانه بر برداشت های شخصی خود از دین به عنوان عین دین، به نفی پدیده های جدید و مدرن زندگی می پردازند.ما باید قبول کنیم که شرایط زندگی مدرن با عصرگذشته، تفاوت های اساسی کرده است و به تبع این تغییرات نیازهای جدیدی در زندگی ما انسان ها رخ نمایی می کند .

ماموستا کریمی افزود :اگر نیت واقعی داعی دینی کسب رضایت خداوند باشد ،باید به همه افراد و نگرش های متفاوت احترام بگذارد.مسلمانان باید در مسائلی که با هم وحدت نظر دارند به هم کمک کنند و در مسائلی که اختلاف نظر دارند به جای متهم کردن، یکدیگر همدیگر را معذور بداریم .ما باید به رفتارهای برادران دینی مان با نگاه مثبت نگاه کنیم .در این فضا نهادینه شدن دگرپذیری نیاز حیاتی و ضروری جامعه اسلامی است .تنوع و تکثر ایجاد شده جامعه اسلامی یک واقعیت غیر قابل انکار است و با نفی و تهمت نمی توان دیدگاه های مختلف را از بین برد . خداوند شرک و تفرقه را ملازم هم قرار داده است ،بنابراین همه باید از بیان مسائلی که اختلاف و چنددستگی را در جامعه تشدید می کند، خودداری کنیم .

این عالم اهل سنت خاطرنشان کرد : دنیای اسلام شرایط نامناسبی را سپری می کند و دشمنان دین ما دائما بر علیه اسلام در حال طراحی و برنامه ریزی هستند.امروز مسلمانان در حدی ضعیف شده اند که هر کس به خود جرات می دهد که به آنها بی احترامی و تعرض نماید .تنها راه عبور از این شرایط تقویت ایمان و توکل به خداوند متعال است .رعایت اصول اخلاقی و تقویت آن در زندگی روزمره، باعث تقویت اخوت و برادری در بین ما  می گردد.

اگر ما خالصانه در مسیر خداوند تلاش کنیم، خداوند هم نصرت خود را به ما ارزانی خواهد کرد و بر این اساس ما نباید هیچ وقت از نصرت و یازی خداوند نا امید گردیم .

لازم به ذکر است که ماموستا حبیب کریمی تحصیلات حوزوی خود را در نزد علمای کرمانشاه ،روانسر و جوانرود سپری کرده و در نهایت اجازه نامه خود را از ماموستا محمد امین کلاشی اخذ نموده است .وی دارای مدرک کارشناسی الهیات و کارشناسی ارشد فقه شافعی از دانشگاه تهران بوده و در حال حاضر استاد حوزه و دانشگاه است.

مطالب مرتبط:

گورهای جمعی زنان و کودکان در سنجار

اسیدپاشی به مسلمانان در لندن

شرط داعش برای توقف بمب‌گذاری‌ها

همسر وزیر جنگ داعش در استانبول دستگیر شد

 

وحدت و همبستگی نماد ایستادگی مسلمانان دربرابر اهدا

نخستین مرکز گواهینامه حلال در مکونگ ویتنام راه اند

ترور یکی از رهبران حماس در غزه

 

حاجی گل محمد فهیم :پراکندگی امت اسلامی سبب ظهور فت

تمایل ولیعهد جدید عربستان به جنگ با ایران !

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات