b_0_0_0_10_images_IMG_486511.jpg

اساس نیوز: یکی از برنامه های گروه خبری اساس نیوز در سفر به  استان کرمانشاه، دیدار از شهر مرزی و زلزله زده سرپل ذهاب بود. زمین لرزه شدیدی ساعت 21:48 دقیقه شامگاه 21 آبان ماه سال گذشته با قدرت بیش از 7 ریشتر استان های کرمانشاه، ایلام، کردستان و بخش های گسترده ای از غرب و شمال کشور را لرزاند و ضمن به بار آوردن تلفات انسانی، خسارت های زیادی را نیز بر جای گذاشت.

کانون این زلزله به علت نزدیکی به سرپل ذهاب، بیشترین خسارت را به این شهر وارد کرده است، مضافا آن که زلزله در اواخر آبان ماه رخ داده بود و اهالی شهر و مناطق اطراف آن، سرمای فصل پاییز را تجربه می کردند. پس لرزه های متعدد بعد از این زلزله آرامش روحی و فکری مردم این دیار را سلب کرده است .

صبح روز یازدهم تیرماه جاری و پیش از آنکه گرمای هوا بر منطقه مسلط شود، به طرف سرپل ذهاب که مردم محلی از آن به عنوان سرپل یاد می کنند، به راه افتادیم. در مسیر جاده ترانزیتی از شهرهای اسلام آباد و کرند عبور کرده و پس از ساعتی طی طریق، از یک مسیر دو راهی به طرف سرپل ذهاب تغییر مسیر دادیم.

b_0_0_0_10_images_IMG_48611.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_48511.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_48221.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_48451.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_48641.jpg

ورودی شهر به خوبی بیانگر اوضاع و احوال ساکنان آن بود. از لحظه ورودمان به وضوح می توانستیم ردیف کانکس ها را ببینیم که در دو سمت خیابان قرار گرفته بودند. پیاده روی پارک ها مناسب ترین مکان برای تعبیه کانکس ها به حساب می آمدند، لیکن با توجه به وسعت تخریب، کانکس های بیشتری را در داخل پیاده روی خیابان های اصلی و فرعی قرار داده بودند.

b_0_0_0_10_images_IMG_48751.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_48851.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49491.jpg

گفته می شد که این زلزله روستای "کوئیک" در دوازده کیلومتری سرپل ذهاب را کاملا ویران کرده و متاسفانه دوسوم ساکنان آن کشته شده اند. ساکنین می گویند به اهالی این روستا در سه روز اول وقوع زلزله هیچ گونه امداد رسانی انجام نشده است! مجموع کشته ها در آمارهای غیر رسمی بیش از هزار نفر گزارش می شود.

شاهدان دیده بودند که به هنگام وقوع زمین لرزه در سرپل ذهاب گرد و خاک غلیظی ناشی از خرابی ها آسمان شهر را تا ساعت ها پس از رخداد، در برگرفته بود. گروهی اعتقاد داشتند دلیل بلند شدن گرد و خاک به آسمان ،مربوط ترک خوردن تپه های اطراف منطقه و آزاد شدن گازهای زیر زمینی بوده است.

درب ورودی کانکس ها به دلیل آنکه ورود و خروج ساکنین بدون خطر انجام شود رو به سمت پیاده روها قرارداشت؛ اما فاصله شان با دیوار منازل و خیابان آن قدرکم بود که فضای کافی برای ورود و خروج همزمان دو نفر وجود نداشت. طبیعتا این فاصله ناچیز مانع جریان هوای کافی به داخل کانکس نیز می شد.

b_0_0_0_10_images_IMG_5048.jpg

خیابان های شهرهنوز کاملا از شرایط زلزله خارج نشده و گرد و خاک ناشی از زلزله کمابیش درهمه جا دیده می شد. بنابراین شستن بدنه  تمام خاکی ماشین های سبک و سنگین به مثابه کوبیدن آب درهاون می نمود. علی رغم همه این مسائل، زندگی در شهر ادامه داشت. طبق هماهنگی انجام شده، به دیدار ماموستا ملا رشید ثنایی امام جمعه سر پل ذهاب رفتیم. ایشان به گرمی ما را به حضور پذیرفته و ضمن سخنانی چند، از حمایت آحاد مردم ایران در یاری رسانی به هموطنان زلزله زده و اقدامات به عمل آمده قدردانی بعمل آورد.

b_0_0_0_10_images_IMG_49111.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49831.jpg

کمک و منابع مالی قابل توجهی از سوی مردم به سمت مردم آسیب دیده ارسال شده بود. دراین حال تعدادی ساکنین از نرسیدن منابع و امکانات به شکل کامل زبان به گلایه گشوده و ضمن قدردانی از هموطنان خود، این پرسش را مطرح می کردند که امکانات دریافت نشده به کجا رفته اند. دغدغه بعدی مردم در خصوص دریافت وام های دولتی برای بازسازی منازل آسیب دیده بود. آنها براین باور بودند که وام های دولتی از لحاظ شرعی دارای مشکل بوده و تقاضا داشتند مبالغ  به صورت قرض الحسنه پرداخت شوند تا مشکل شرعی برطرف گردد.

هنگام ظهر ، هوا به شدت گرم بود و درجه دماسنج دمای بیش از پنجاه درجه را نشان می دادند. افراد خیر و خدا شناس، ساختمان آسیب دیده مسجد جامع را تخریب کرده و کارساختن بنای جدید را پیش می بردند. تنها تعداد اندکی از کانکس ها کولر آبی داشته و بقیه حتی این امکان ضروری را هم نداشتند. اکثر ساکنین روزها را در داخل خانه ها گذرانده و شب ها از بیم تکرار زلزله و پس لرزه  به داخل کانکس ها می رفتند.

b_0_0_0_10_images_IMG_49571.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49731.jpg

درساعات سکون و آرامش، هرصدای بلندی، هر لرزه کوچکی که ممکن بود در اثر عبور کامیون های سنگین از روی سرعت گیرها اتفاق بیفتد و هر پیامد طبیعی، ساکنان را به وحشت انداخته و همگی را به فضای باز می کشاند. گرمای هوا باعث می شد تا بچه های خردسال ماندن در داخل کانکس ها را به بازی در محوطه بیرونی ترجیح دهند.

b_0_0_0_10_images_IMG_50091.jpg

صاحبان منازل درکنار و گوشه، محوطه بناهای تخریب شده را تخلیه کرده و در تدارک احداث بنای نو بسر می بردند. به وضوح مشخص بود که عملیات تعمیرساختمان های آسیب دیده و احداث منازل جدید خیلی  کند و آهسته پیش می رود و به این ترتیب سال ها طول می کشید تا چهره شهر به حالت اولیه  بازگردد. مهمترین بخش فاجعه در منازل مسکن مهر اتفاق افتاده بود. محوطه ای وسیع  که آمار صدردرصد تخریب را به همراه داشت.

b_0_0_0_10_images_IMG_49611.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49771.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49861.jpg

اینجا محلی است که دیوارها و سقف های کذایی آپارتمان هایش در ده ثانیه اول زمین لرزه فرو ریخته و به روشنی بیانگر ساخت و سازغیراصولی توسط کسانی بود که احتمالا بخشی از اعتبار تخصیص یافته را  صرف امور دیگر کرده بودند. تصور ناتوانی و گرفتاری کودکان و افراد خردسالی که در لحظه وقوع زلزله، زیرآور ندانم کاری این افراد دفن شده بودند دل هر بیننده ای را به درد می آورد.

وقتی که زلزله رخ می دهد افراد درون منازل وحشت کرده و هر یک راهی را برای نجات خود جستجو می کنند. در این بین چه بسیارمادرانی که به خاطر نجات کودکان شان فرصت فرار را از دست داده و بدن های خود را بین آوار و کف بنا قرار داده بودند تا کودک شان فرصتی برای نفس کشیدن و نجات توسط افراد امدادگر داشته باشند.به یاد آوردن این صحنه های دردناک قلب هر انسانی را به درد می آورد.

b_0_0_0_10_images_IMG_5029.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_50041.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49991.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49971.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49931.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_49901.jpg

   خاک غلیظی محوطه خیابان های مسکن مهر را پوشانده بود. کانکس متعددی در محوطه داخلی قرار داشتند تا با چهره های به ماتم نشسته، نظاره بناهای لخت وعریانی باشند که چندی پیش بهترین عزیزان شان را به گام مرگ کشانده بود. بیشتر این مردم به خاطر از دست دادن افرادی از میان خانواده و وابستگان خود و به دلیل ماه ها زندگی در ترس و تنگنا به لحاظ روحی دچار لطمه شده و نیاز داشتند توسط متخصصان مورد واکاوی و ترمیم روحی  قرار بگیرند.

b_0_0_0_10_images_IMG_50111.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_50281.jpg

با راهنمایی دوستان محلی جهت خواندن نماز ظهر به یکی از مساجد شهر رفتیم که آثار ترک خوردگی در روی دیوارهایش مشخص بود. در این مسجد با دوتن از علمای اهل سنت این شهر دیدار و گفتگویی انجام دادیم.

b_0_0_0_10_images_IMG_50771.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_51911.jpg

سرپل ذهاب اکنون به شهر کانکس ها معروف شده است. شهری که مردمش با تلخ و شیرین آن می سازند. امید به زندگی درمیان منازل ویران شده و آسیب دیده به خوبی جریان دارد.

b_0_0_0_10_images_IMG_48871.jpg

 چهره های هنری و ورزشی زیادی از این شهر مرزی بازدید به عمل آورده اند. تنی چند از این چهره ها جهت تهیه نانی برای مردم بی پناه و برخی دیگر نیز به خاطر دست و پا کردن نامی برای خود، تنها به عکس گرفتن با بچه های آسیب دیده اکتفا کرده اند تا هنرشان را در فضای مجازی به نمایش بگذارند. نباید فراموش کنیم که آن مردم همچنان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند و انتظار می رود در طول سال جاری کمک های انسان دوستانه  تداوم  یابد.

با توجه به اینکه یکی از زمینه های ظهور اندیشه های افراطی، کمبودها و مشکلات آن منطقه است، به نظر می رسد منطقه مرزی سرپل ذهاب نیازمند توجه ویژه و مشفقانه مسوولین دولت می باشد. توجهی که از شعار فراتر رفته و باید جامه عمل به خود بگیرد.

خبرنگار: طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

فضیلت ام المؤمنین عایشه (رض)

سه سرباز توسط تروریست ها در ماردین ترکیه به شهادت

ارتش عراق خطاب به مردم موصل:در برابر داعش قیام کنی

عالم افغان: مسلمانان باید علیه فتنه کفار متحد شوند

داعش بر یک شهر ساحلی در سومالی سیطره یافت

ب

در کشورهای اسکاندیناوی از زیردریایی های اتمی روسیه

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

وزیر حج عربستان: از حجاج ایرانی استقبال می‌کنیم

اسلام ؛ دین ترور !!!

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز