b_0_0_0_10_images_2121212.jpg

اساس نیوز: شیخ یحیی ملاح پور جزو علمای جوان خطه جنوب کشور شناخته می شود. ایشان در اول نوجوانی تحصیلات مقدماتی اش را در مدرسه دینی سلطان العلما بندرلنگه  گذرانده و در بیست و سه سالگی از مدرسه دینی شیخ ضیایی بندرعباس فارغ التحصیل شده است. شیخ ملاحی در حال حاضر به عنوان مدرس مدرسه دینی سلطان العلما بندرلنگه در خدمت طلاب حوزوی آن مجتمع می باشد.

با شیخ ملاح پور درمحل مدرسه دینی سلطان العلما بندرلنگه گفتگویی ترتیب دادیم که مشروح آن از نظر گرامیتان می گذرد.

اساس نیوز: جناب شیخ ملاح پور، ارتباط مدارس دینی اهل سنت با مردم را در طی سال های اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟

شیخ ملاح پور: درگذشته فعالیت مدارس دینی به شکل کنونی انسجام نداشته و کمبود امکانات باعث          می شد، فعالیت های جانبی کمتری صورت پذیرد. از این رو سطح دانش و آگاهی مردم نسبت به امروز، درسطح پایین تری قرار داشت. خوشبختانه اخیرا با توسعه برنامه های دینی در سراسر کشور، سطح آگاهی علاقمنمدان  افزایش یافته و سیر تکاملی خوبی را دنبال می کند. مدارس دینی و حوزه های علمیه تلاش دارند با برگزاری کلاس های تابستانی، اوقات بیشتری ازعلاقمندان و دانش آموزان مدارس را پر کرده و افق های روشنی پیش بینی می شود.

اساس نیوز: به نظر جنابعالی تحصیل طلاب اهل سنت در دانشگاه های دولتی از چه لحاظ دارای اهمیت است؟

شیخ ملاح پور: علم گستره بسیار وسیعی در این دنیای پهناور دارد و مشاهده می کنیم که بشر سعی می کند با کاوش درباره چگونگی خلق کرات آسمانی، به اطلاعات و دانش فرا زمینی نیز دست پیدا کند. علم را نمی توان منحصر به حوزه و یا دانشگاه دانست وعلم اصولا فقط و فقط با خواندن به دست نمی آید، بلکه علم  را درمواردی باید دید و تجربه کرد. به طور مثال گذشتگان ما در منطقه جنوب، علم دریانوردی را از اجداد خود آموخته و به آن عمل کردند تا آتیه فرزندان شان را تامین کنند.

    علم درحال حاضر به سطح خوبی از پیشرفت رسیده است و می توان با اطلاعات و دانش بیشتر، به موفقیت های خوبی در زمینه های مختلف از جمله مباحث دینی رسید. بنابراین علمای مدارس دینی می بایست ضمن فراگیری علوم دینی ازعلوم دیگر نیز غافل نباشند. عالم خوب کسی است که بتواند در زمینه های مختلف اطلاعات مفید و تجربه کافی داشته باشد. عالمی که فقط علم دینی بداند و ازعلوم دیگر بی اطلاع باشد، درجامعه چندان موفق نخواهد بود. خدای متعال، انسان را طوری آفریده است که بتواند در هر زمینه ای دانش و اطلاعات کسب کند. از نظر بنده هرعلمی که بتواند گره گشای مشکلات بشر باشد، از ارزش و اهمیت  برخورداربوده و دارای اعتباراست.

اساس نیوز: صاحب نظران علوم دینی معتقدند ضعف وحدت و اتحاد، بخش مهمی از مشکلات دنیای اسلام است . همانطور که می دانید مشابه این اختلافات در صدراسلام نیز خدشه های بسیاری را بر بدنه امت اسلامی وارد آورده اند. برای رسیدن به وحدت واقعی چه راهکاری مد نظر می باشد؟

شیخ ملاح پور: هرچیز با ارزشی را باید با زحمت و تلاش حاصل نمود و هیچ چیز ارزشمندی وجود ندارد که بتوان آن را ساده به دست آورد. وحدت، مقوله ای خواستنی و نشان دادنی است که تنها با حرف و گفتمان نمی توان وجودش را ثابت کرد. وحدت از جمله مسائلی است که باید در ضمیر انسان ها به تقویت برسد و جزو افعالی است که نیاز به نشان دادن دارد. وحدت با مسائلی که ممکن است با تظاهر و نشان دادن ریا معنی شوند تفاوت زیادی دارد. پس وحدت مقوله ای است که با کار و تلاش بیشتر به تقویت می رسد.

  همه ما مسلمانان اعتقاد داریم که وحدت باید درعمل نشان داده شود و در غیراین صورت مشکلاتی به بار خواهد آمد. هر فرد مسلمان اگر برحسب دستورات قرآن کریم حرکت کند، در واقع  وحدت عملی را انجام داده است. این کتابی است که می گوید دعوا نکنید و به نزاع نپردازید. پرهیز از دعوا و نزاع از جمله توصیه هایی است که معمولا والدین به فرزندان شان تاکید می کنند. انسان دوستی و پرهیز از تفرقه و اختلاف از خواسته های قرآن کریم است و کسی که غیر از این عمل کند درحقیقت از دستورات الهی نافرمانی کرده است.

اساس نیوز: بحث دیگری که در بین جوانان زیاد به آن پرداخته می شود مقایسه آیین ها و سنت های هزار چهارصد سال پیش با امروز است و عده ای بر این باورند که نمی توان مانند مسلمانان آن  زمان زندگی کرد.دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

شیخ ملاح پور: قدر مسلم هیچ عالمی نمی گوید که زندگی دنیوی ما باید مطابق و برابر با صدر اسلام باشد. اگر عقیده تعدادی براین است  که ساده زیستی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم به معنای مخالفت ایشان با مقوله پیشرفت است، این طرز فکر کاملا اشتباه است؛ چرا که خود آن حضرت صلی الله علیه و آله وسلم پیشرفت های عصر حاضر را پیش بینی کرده بود. آن زمان هنوز تکنولوژی و فن آوری وجود نداشت و مردم ناگزیر از تحمل شرایط سخت بودند.

    با این حال امکانات صدر اسلام بسیار بهتر از هزارسال قبل از آن بود و بنابراین نبی مکرم اسلام با امکاناتی زندگی می کرد که در واقع برای ایشان و دیگر اصحاب فراهم و دست یافتنی بود. بحث اصلی این است که مسلمین باید شیوه و روش آن حضرت را الگو و ملاک قرار دهند و براساس فرامین ایشان دین داری نمایند. اسلام هیچ گاه مخالفتی با پیشرفت نداشته و ندارد؛ ما نمی گوییم مسلمان نباید در رفاه باشد. اسلام در واقع با مد پرستی و تقلید چشم بسته از فرهنگ های غلط مخالفت می کند. پس شیوه زندگی همه مسلمانان در کنار بهره مندی از امکانات، باید مطابق با شیوه زندگی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم باشد. 

اساس نیوز: وظیفه افراد مسلمان دربرابر ظلمی که به انسان های مظلوم روا می رود چیست؟

شیخ ملاح پور: از نشانه های فرد مسلمان این است که با هرنوع ظلم مخالفت ورزد. اگر ابزار و امکانات مقابله با ظلم فراهم باشد حتما باید آن را ازجریان انداخت. داشتن توانایی فردی برای مقابله با ظلم، شرط مبارزه با آن است. خدای متعال، کسی را که نتواند در برابر ظلم ایستادگی کند مورد بازخواست قرار نمی دهد. اگر ظلمی اتفاق بیفتد باید نسبت به آن واکنش نشان داد و اگر درما توانایی مقابله نباشد باید از عمق دل مخالفت ورزیده و دعا کنیم تا خدای متعال شر ظالم را از سر مظلوم دفع کند.

اساس نیوز: خانواده ها چه نقشی در تربیت فرزندان به عهده دارند؟

شیخ ملاح پور: رسالت مهم والدین در تربیت فرزندان ازهمان دوران نوزادی طفل شروع شده و تا مادامی که انسان در قید حیات است ادامه دارد. برخی ها گمان می برند تربیت در مسائلی همچون آداب معاشرت و آموزش های اخلاقی و رفتاری خلاصه می شود که به نظر بنده این دو مقوله جزو آموزش های سنین کودکی تا مرحله نوجوانی بشمار می رود. فرزندان  در سنین بلوغ نیز نیاز به تربیت و مراقبت دارند و این کار را می توان از طریق گفتمان و مشاوره انجام داد. باید به فرزندان خود یاد بدیم که درهرکاری با والدین خود مشورت انجام داده و تصمیم نهایی را پس از مشاوره کافی بگیرند.

والدین به هیچ وجه نباید ارتباط خود با فرزندان شان را در دورانی که از آنها جدا می شوند قطع کنند؛ زیرا تقویت صله رحم، خود از ارکان اصلی تربیتی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

اساس نیوز: معمولا جوانان امروزی میل و رغبت کمتری برای مشورت با والدین نشان می دهند و مشورت با دوستان خود را مهم تر می دانند. جنابعالی دلیل این مسئله را درچه می دانید؟

شیخ ملاح پور: این به رابطه والدین با فرزندان برمی گردد. درگذشته ارتباط بین والدین با فرزندان مانند امروز نبود و حجب و حیا باعث می شد تا بچه ها، حرف هایشان را عموما با مادر خانواده در میان بگذارند. الان شرایط فرق کرده و نباید انتظار داشت همه چیز مانند گذشته باشد. سرزنش و سرکوب عقاید فرزندان به بهانه نصیحت باعث می شود تا آنها به عوامل بیرونی اعتماد کرده و چه بسا در دام افراد ناباب گرفتار می شوند.

لذا اگر بنا باشد همه مسائل را از طریق پند و اندرز و نصیحت حل و فصل کرده و جوانان را به خاطر افکارشان سرزنش کنیم، مطمئنا به  سمت ما نخواهند آمد. والدین می بایست به ارتباط خود با فرزندان اهمیت قائل شده و با آنها رفتار دوستانه تری داشته باشند  تا اعتماد دو جانبه فراهم شود.

اساس نیوز: شما پند و اندر را درچه شرایطی مناسب می دانید؟

شیخ ملاح پور: پند و اندرز اگر اصولی نباشد، نتیجه معکوس خواهد داشت. البته منظور این نیست که فرزندان را به حال خودشان رها کنیم، بلکه توجه به اموراتشان در فضای دوستانه و رفع مشکلات شان موثر خواهد بود. گاهی اوقات مشاهده شده است که بعضی از والدین با کمترین اعتراض فرزندشان، به وی پول می دهند تا فضای آرامش خانواده به هم نخورد. اگر نخواهیم بدانیم که فرزندمان، مبلغ حاصله را در چه راهی مصرف می کند، به نظرم آن آرامش به آرامش پیش از طوفان تبدیل خواهد شد.

اساس نیوز: آموزه های دینی چه تاثیری روی مقوله تربیت صحیح فرزندان دارند؟

شیخ ملاح پور: هرخانواده ای که خود را مسلمان می شمارد حتما باید به واجبات عمل نماید. اگر مادر خانواده که بیشتر اوقاتش را درخانه می گذراند، نماز پنج وقتش را به طورمرتب بخواند، فرزند هم  از کارهایش الگو برداری کرده و به تدریج با وی همراهی می کند. پدر نیز وظیفه دارد فرزندش را از سنین کودکی با مسجد آشنا کرده و درجلسات و مباحث دینی مشارکت دهد. این روش باعث می شود کودکان در فضای تعلیم و تعلم پرورش یافته و بی آنکه نیازی به آموزش مدرسه ای داشته باشد با احکام و موازین اسلامی آشنا شود. ثابت شده است که درصد حضور فرزندان خانواده های متدین درمساجد و فعالیت های دینی بیش ازسایر طبقات بوده است.

خبرنگار: طاهر جانی

 

 

مطالب مرتبط:

ترکمن ها قومی وحدت آفرین هستند

ابوبکر بغدادی در محاصره نیروهای ویژه آمریکا

دکتر موسی جرجانی :دشمنان اسلام از طریق جنگ نرم دنب

محاکمه ۱۷۰ نفر در مصر به اتهام پیوستن به داعش

ا

ترامپ رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد

تلاش فراکسیون اهل سنت برای استیضاح وزیر کشور

خطیب نماز جمعه بندر ترکمن فضای کنونی دنیای اسلام ر

هزینه میلیاردی آموزش دانش آموزان سوری برای ترکیه

ا

دهها زن در سوئیس، آلمان و اتریش به دست نورا ایلی ب

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات