b_0_0_0_10_images_1523506169198kurdtoday.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت بیجاردر خطبه‌های نماز جمعه این هفته به موضوع غفلت انسان از ذکر و یاد خداوند متعال و اهمیت جایگاه قضاوت در جامعه اسلامی پرداخت.

 

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، ماموستا عبدالسلام محمدی طی بیاناتی گفت: «خداوند متعال در قرآن کریم  مومنین را آگاه کرده است که از ذکر و یاد او غافل نباشند».

 

وی افزود: «با توجه به روایت و احادیثی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم  نقل شده است به این نتیجه می رسیم که آن حضرت در تمام مراحل زندگی خود هیچ گاه از ذکر و یاد خدا غافل نبوده و در شروع و اتمام هر کاری تسبیح و تقدیس می کرده است. ایزد منان فرمایش می کند، هرکس از ذکر و یاد خدای خودش روی گرداند، برای او زندگی سخت و طاقت فرسایی قرار داده خواهد شد».

 

ماموستا محمدی با تاکید بر تاثیر اذکار درپیشرفت زندگی ظاهری و دنیوی انسان ها ادامه داد: « در مورد ذکر و یاد خدای متعال درکتاب الهی دویست و پنجاه و شش بار سفارش شده است. ذکر به معنی بیداری است و قلب انسان همیشه  باید به یاد خدای متعال باشد. ذکر و یاد باریتعالی باعث قوت قلب شده و توشه اهل تقوا بشمار می رود».

 

امام جمعه اهل سنت بیجار با بیان اینکه نماز بزرگترین ذکر خدا و بندگی انسان در برابر خالق هستی است اظهار داشت: «گاهی اوقات از روی غفلت و ذکر و یاد خدا را فراموش می‌ کنیم. نبی مکرم اسلام می فرماید، هرگاه اگر وارد مکان جدید و فضای دیگری شدید، باید بگویید پناه می‌ برم به خدای متعال از شر آنچه که خلق شده اند. زیرا خیر و شر را خدای قادر و توانا خلق کرده و انسان ها در کسب خیر و شر مختارهستند».

 

ماموستا محمدی در ادامه بیان نمود: «انسان ادعای خلیفه خدا در زمین را دارد؛ اما گاهی اوقات با اعمال و رفتارش، درجه و مقام خود را از جایگاه حیوانی نیز پایین ‌تر می‌آورد و این به دلیل دور شدن از ذکر و یاد خدا است. هرکس که از خدای متعال پیروی کند و همواره ذکر و یاد او را در دل و زبان داشته و به مأمن امنش پناه برد، هیچ قدرتی نمی‌ تواند به این شخص  ضربه زده و در دنیا و آخرت پیروز و سربلند خواهد بود».

 

امام جمعه اهل سنت بیجار در ادامه با اشاره به آیه قرآن کریم یاد آور شد: «درکتاب الهی درس مهمی است که باریتعالی خطاب به پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله وسلم می ‌فرماید، نزدیک است که دشمنان و کافران به وسیله چشم و نیت و دل ناپاک خود، شما را به لبه پرتگاه برسانند. چشم وسیله ای است که نیت و قصد ناپاک دل را نمایش می ‌دهد و حسد و کینه، بیماری خطرناکی است که هرانسانی می‌ تواند خودش را با ذکر و یاد خدای متعال از شر زشتی ها و پلیدی ها محفوظ  نماید».

 

خطیب مسجد جامع اهل سنت بیجار دربخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه متاسفانه امروز افرادی سودجو در لباس جادوگر، طلسم باز و به اصطلاح آینده نگر، جامعه ما را دچار مشکل روانی کرده اند خاطر نشان ساخت: «نبی مکرم اسلام می فرماید، هرکس به نزد کاهن و ساحری رفته و عملش را تصدیق کند، برای خدا شریک قرار داده است و تا چهل روز دعا و عباداتش مورد قبول واقع نخواهد شد. ذکر و یاد خدای متعال، بدون شک نور و رحمت برای همه انسان ها است. ذکر بزرگی و منش بی همتای باریتعالی، قلعه و سپر بزرگی است در برابر وسوسه‌های شیطانی که انسان را از شر بدی ها محفوظ  نگه می دارد».

 

ماموستا محمدی خاطر تصریح ورزید: «اگر تمام مخلوقات جمع شوند تا ضرری به انسان برسانند، بدون اراده و خواست خدای متعال نمی‌ توانند درکارشان به موفقیت برسند و اگر تمام مخلوقات جمع شوند نمی ‌توانند بدون اراده و رحمت الهی، نفعی به انسان برسانند».

 

این عالم اهل سنت با اشاره به هفته قوه قضاییه و تبریک این ایام افزود: «خدای متعال در قرآن به ما دستور داده است که اگر دربین مردم حکم و قضاوت می ‌کنید، به عدالت قضاوت کنید. رعایت عدالت در بین افراد ذی حق و فرزندان بسیار لازم و ضروری بوده و وظیفه قوه قضاییه حمایت و حراست از حقوق فردی و اجتماعی است. مسلما قضاوت، ازجمله کارهای بسیار مهم است.

 

 فرد خاطی و جنایتکارازعدالت و قاضی  رضایت چندانی ندارد؛ اما فرد مظلوم و ذیحق از برقراری عدالت  راضی و خشنود می شود. امروزهرچند هجمه‌هایی علیه دستگاه قضایی وجود دارد؛ ولی باید بدانیم دستگاه قضاوت بر اساس عدل و عدالت پایه ریزی شده است».

 

امام جمعه اهل سنت بیجاردرپایان سخنانش با انتقاد ازبرخی رفتارها که آبرو و شخصیت دیگران را درنظرنگرفته و راجع به زندگی اشخاص، قضاوت بی جا می ‌کنند گفت: «همه ما باید ازهرگونه قضاوت بی‌ مورد و نا به جا خود داری ورزیده و بدانیم حسادت و هتک حرمت دیگران موجب بروز بی‌ اعتمادی درجامعه خواهد شد».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

پادشاه عربستان، "محمد بن نائف" را از مقام ولیعهدی

به کار افتادن توپ جهنم داعش در موصل

 

یتیم نوازی در دنیا، انسان را همنشین پیامبر(ص) در ب

ارتش افغانستان بدون هیچ درگیری مناطقی را به طالبان

آیا غربی ها تازه با ماهیت داعش پی بردند ؟

تونس: قطع روابط دیپلماتیک با سوریه اشتباه بود

استراتژی زمان آزاد در افغانستان

حمله داعش به یک پاسگاه مرزی ترکیه

ا

داعش سَرِ 8 عراقی را منفجر کرد

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز