b_0_0_0_10_images_1523506169198kurdtoday.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت بیجاردر خطبه‌های نماز جمعه این هفته به موضوع غفلت انسان از ذکر و یاد خداوند متعال و اهمیت جایگاه قضاوت در جامعه اسلامی پرداخت.

 

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، ماموستا عبدالسلام محمدی طی بیاناتی گفت: «خداوند متعال در قرآن کریم  مومنین را آگاه کرده است که از ذکر و یاد او غافل نباشند».

 

وی افزود: «با توجه به روایت و احادیثی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم  نقل شده است به این نتیجه می رسیم که آن حضرت در تمام مراحل زندگی خود هیچ گاه از ذکر و یاد خدا غافل نبوده و در شروع و اتمام هر کاری تسبیح و تقدیس می کرده است. ایزد منان فرمایش می کند، هرکس از ذکر و یاد خدای خودش روی گرداند، برای او زندگی سخت و طاقت فرسایی قرار داده خواهد شد».

 

ماموستا محمدی با تاکید بر تاثیر اذکار درپیشرفت زندگی ظاهری و دنیوی انسان ها ادامه داد: « در مورد ذکر و یاد خدای متعال درکتاب الهی دویست و پنجاه و شش بار سفارش شده است. ذکر به معنی بیداری است و قلب انسان همیشه  باید به یاد خدای متعال باشد. ذکر و یاد باریتعالی باعث قوت قلب شده و توشه اهل تقوا بشمار می رود».

 

امام جمعه اهل سنت بیجار با بیان اینکه نماز بزرگترین ذکر خدا و بندگی انسان در برابر خالق هستی است اظهار داشت: «گاهی اوقات از روی غفلت و ذکر و یاد خدا را فراموش می‌ کنیم. نبی مکرم اسلام می فرماید، هرگاه اگر وارد مکان جدید و فضای دیگری شدید، باید بگویید پناه می‌ برم به خدای متعال از شر آنچه که خلق شده اند. زیرا خیر و شر را خدای قادر و توانا خلق کرده و انسان ها در کسب خیر و شر مختارهستند».

 

ماموستا محمدی در ادامه بیان نمود: «انسان ادعای خلیفه خدا در زمین را دارد؛ اما گاهی اوقات با اعمال و رفتارش، درجه و مقام خود را از جایگاه حیوانی نیز پایین ‌تر می‌آورد و این به دلیل دور شدن از ذکر و یاد خدا است. هرکس که از خدای متعال پیروی کند و همواره ذکر و یاد او را در دل و زبان داشته و به مأمن امنش پناه برد، هیچ قدرتی نمی‌ تواند به این شخص  ضربه زده و در دنیا و آخرت پیروز و سربلند خواهد بود».

 

امام جمعه اهل سنت بیجار در ادامه با اشاره به آیه قرآن کریم یاد آور شد: «درکتاب الهی درس مهمی است که باریتعالی خطاب به پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله وسلم می ‌فرماید، نزدیک است که دشمنان و کافران به وسیله چشم و نیت و دل ناپاک خود، شما را به لبه پرتگاه برسانند. چشم وسیله ای است که نیت و قصد ناپاک دل را نمایش می ‌دهد و حسد و کینه، بیماری خطرناکی است که هرانسانی می‌ تواند خودش را با ذکر و یاد خدای متعال از شر زشتی ها و پلیدی ها محفوظ  نماید».

 

خطیب مسجد جامع اهل سنت بیجار دربخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه متاسفانه امروز افرادی سودجو در لباس جادوگر، طلسم باز و به اصطلاح آینده نگر، جامعه ما را دچار مشکل روانی کرده اند خاطر نشان ساخت: «نبی مکرم اسلام می فرماید، هرکس به نزد کاهن و ساحری رفته و عملش را تصدیق کند، برای خدا شریک قرار داده است و تا چهل روز دعا و عباداتش مورد قبول واقع نخواهد شد. ذکر و یاد خدای متعال، بدون شک نور و رحمت برای همه انسان ها است. ذکر بزرگی و منش بی همتای باریتعالی، قلعه و سپر بزرگی است در برابر وسوسه‌های شیطانی که انسان را از شر بدی ها محفوظ  نگه می دارد».

 

ماموستا محمدی خاطر تصریح ورزید: «اگر تمام مخلوقات جمع شوند تا ضرری به انسان برسانند، بدون اراده و خواست خدای متعال نمی‌ توانند درکارشان به موفقیت برسند و اگر تمام مخلوقات جمع شوند نمی ‌توانند بدون اراده و رحمت الهی، نفعی به انسان برسانند».

 

این عالم اهل سنت با اشاره به هفته قوه قضاییه و تبریک این ایام افزود: «خدای متعال در قرآن به ما دستور داده است که اگر دربین مردم حکم و قضاوت می ‌کنید، به عدالت قضاوت کنید. رعایت عدالت در بین افراد ذی حق و فرزندان بسیار لازم و ضروری بوده و وظیفه قوه قضاییه حمایت و حراست از حقوق فردی و اجتماعی است. مسلما قضاوت، ازجمله کارهای بسیار مهم است.

 

 فرد خاطی و جنایتکارازعدالت و قاضی  رضایت چندانی ندارد؛ اما فرد مظلوم و ذیحق از برقراری عدالت  راضی و خشنود می شود. امروزهرچند هجمه‌هایی علیه دستگاه قضایی وجود دارد؛ ولی باید بدانیم دستگاه قضاوت بر اساس عدل و عدالت پایه ریزی شده است».

 

امام جمعه اهل سنت بیجاردرپایان سخنانش با انتقاد ازبرخی رفتارها که آبرو و شخصیت دیگران را درنظرنگرفته و راجع به زندگی اشخاص، قضاوت بی جا می ‌کنند گفت: «همه ما باید ازهرگونه قضاوت بی‌ مورد و نا به جا خود داری ورزیده و بدانیم حسادت و هتک حرمت دیگران موجب بروز بی‌ اعتمادی درجامعه خواهد شد».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

موگرینی: به نفع آمریکا است که اجرای «برجام» ادامه

معامله رژیم صهیونیستی با پیکر شهدای انتفاضه

اجبار صدها دختر مسلمان در هند به گرویدن به آیین هن

ا

مبارزه با تروریسم و جنبه های متعارض آن در آسیای مر

آزادی مسجد الاقصی در روز قیامت

شرط حضور زنان مجرد زیر ۴۵ سال در حج تمتع

بلغارستان زن داعشی را به هلند مسترد می‌کند

ا

شرط بغداد برای مذاکره مستقیم با اربیل

بازداشت سخنگوی القاعده در بنغازی لیبی

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز