b_0_0_0_10_images_Abteen_Amiri.jpg

اساس نیوز: مدرس اهل سنت دانشگاه پیام نور و عضو شورای اسلامی شهر بندر عباس در گفتگوی اختصاصی با سایت اساس نیوز به موضوع «رعایت کیفیت کالاهای داخلی» پرداخت.

 

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، آبتین امیری در این گفتگو گفت: «مسأله کیفیت کالای داخلی و رعایت حقوق مصرف کننده در قیمت گذاری کالای داخلی موضوعی است که به عنوان پیش زمینه و مقدمه حمایت از کالای داخلی باید مورد توجه قرار گیرد، در غیر اینصورت طرح حمایت از کالای داخلی با مشکل مواجه خواهد شد. کالای داخلی باید به گونه ای تولید شود که رضایت مشتری را به دنبال داشته باشد».

 

وی افزود: «همان طور که می دانید امسال به عنوان حمایت از کالای ایرانی نام گذاری شده است. اقدامی که مسئولیت همه ایرانیان را نسبت به حمایت از کالای داخلی مشخص می کند. افزایش تولید و حمایت از کالای داخلی راهبردی اساسی برای ایجاد اشتغال در کشور می باشد؛ اما حمایت از کالای داخلی خود نیازمند الزامات خاص خود است».

 

این مدرس دانشگاه پیام نور بندرعباس با بیان اینکه اگر از مصرف کننده فقط انتظار داشته باشیم حق انتخاب را از خود سلب کرده و تنها از کالای داخلی حمایت کند، امری سخت و دشوار است، تاکید کرد: «باید از برنامه ریزان و مدیران اقتصادی و اجرایی پرسید چه طرحی برای حمایت ازکالای داخلی دارند؟ چه برنامه جامع ملی برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت کالای داخلی در راستای ایجاد شرایط رقابت در بازار توسط کالای داخلی وجود دارد؟ آیا تنها مصرف کنندگان ما مسئولیت حمایت از کالای داخلی دارند و دیگر مدیران و ارگانها هیچ نقشی در این حمایت ندارند؟ اینکه کالای داخلی مورد حمایت قرار گیرد یک اصل است؛ اما بدیهی است که نباید انتظار داشت از یک کالای تولیدی، بدون یک برنامه جامع ملی و تنها با شعار یا فشار بر مصرف کننده، حمایت صورت گیرد».

 

امیری ادامه داد: «همچنین باید سوال شود آیا دولت این آمادگی را دارد که با دادن وام کم بهره یا زمین دارای کاربری صنعتی و تولیدی زمینه را برای حمایت از تولید کالای داخلی فراهم کند؟ آیا نظام مالیاتی و تأمین اجتماعی ما این آمادگی را دارد که در راستای حمایت از کالای داخلی، تولید کنندگان و نظام کارگری ما را مورد حمایت ویژه قراردهد؟ آیا قانون کار ما شرایط حمایت از تولید یا مونتاژ کالای داخلی را دارد؟ آیا نظام گمرکی ما این آمادگی را دارد که با فراهم کردن خط تولید مدرن، زمینه را برای تولید مناسب و قابل رقابت کالا در داخل کشور فراهم کند؟ سوالات متعدد دیگری نیز در اینباره وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود تا حمایت از کالای داخلی تنها یک شعار و تنها فشاری مضاعف بر مصرف کننده تلقی نگردد».

 

عضو شورای اسلامی بندرعباس حمایت ازکالای داخلی را در واقع حمایت واقعی از تولید کالای مناسب و با کیفیت داخلی دانست و خاطر نشان ساخت: «کالای تولیدی باید رضایت واقعی مشتری را به دنبال داشته باشد، نه اینکه با حذف کالای خارجی حق انتخاب مشتری و مصرف کننده از او سلب شود و تولید کننده داخلی نیز با عذر منطقی یا غیرمنطقی به دلیل عدم حمایت و پشتیبانی، قیمت ها را افزایش دهد و در شرایط رکود فعلی مشکلی را بر مشکلات مصرف کننده و طبقه آسیب پذیر جامعه اضافه کند».

 

امیری عنوان نمود: «نکته مهم دیگر حمایت از نظام پیله وری اقتصاد مرزنشین است. حدود ۱۰ میلیون مرزنشین در کشورهستند که درآمد و اقتصاد تاریخی آنها از مبادلات مرزی تأمین می شده است. چنین اقتصادی تکمیل کننده بازار داخلی است و اگر چنین نظامی حاکم نباشد قطعاً با کمبود اجناس در بازار و افزایش قیمت کالا مواجه خواهیم بود».

 

مدرس دانشگاه پیام نور بندرعباس تصریح کرد: «دولت این مسئولیت را دارد که با ساماندهی واقعی و ملموس نظام مبادلات مرزی مثل پیله وری، کوله بری، ته لنجی، بازارچه مرزی و… اقتصاد سنتی مرزداران را زنده نگه دارد و از اضافه شدن موج دیگری از بیکاران به بیکاران فعلی کشور جلوگیری کند. اقتصاد مرزنشین یک واقعیت تاریخی است و دولت نمی تواند با مصوبه یا بخشنامه این واقعیت را حذف کرده و با تعریف جدید از قاچاق، اقتصاد محلی مرزنشین را مشمول قاچاق کالا کند. این واقعیت تداخلی با حمایت از کالای داخلی ندارد؛ زیرا حمایت واقعی دولت از کالای داخلی به افزایش کیفیت کالای داخلی و درنتیجه میل بازار به تهیه کالای داخلی ختم خواهد شد. لذا نباید به بهانه حمایت از اقتصاد یک بخش از جامعه، اقتصاد بخش دیگری را به نابودی کشاند».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

با وجود مخالفت ها، اولین مسجد آتن بنا می شود

مقام محلی آمریکایی: همه مسلمانان را بکشید و شهرهای

مسلمان نماها و معضلات دنیای اسلام

"دولت پاکستان": حجاج در سال جدید با ردیاب به عربست

بانوی عاقل

تصاویر اولین کشور فضایی به نام آزگاردیا

هر زن اسرائیلی چند فرزند به دنیا می آورد؟

آخوند اسماعیل قدیری:علم اندوزی از کارهای پر اجر در

شرکت هواپیمایی ساس از استخدام زن محجبه خودداری کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز