b_0_0_0_10_images_sobhani_akhun.jpg

اساس نیوز: خطیب نماز جمعه اهل سنت بندرترکمن بر اهمیت فضائل شب قدر در دهه پایانی ماه مبارک رمضان تاکید کرد.

 

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، اسماعیل آخوند سبحانی با بیان اینکه نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم در ده روز آخر ماه رمضان به خواندن نماز تهجد و نماز شب قدر بیش از پیش همت می گماشت گفت: «آن حضرت طول شب های ماه رمضان را به بیداری سپری کرده وضمن عبادت، از احسان و نیکوکاری نیز غافل نبود. ایشان در نیمه شب اهل بیت و کودکان خردسال خود را بیدار می کرد تا آنان نیز از فیوضات شب های قدر بهره ببرند. به فرموده شاعر شیرین سخن، اگرهر یک از ما به مفهوم واقعی قدر و منزلت شب های پایانی ماه رمضان پی ببریم، همه شب های سال می توانند حکم شب قدر را داشته باشند».

 

مدرس حوزه علمیه اعظمیه اهل سنت بندرترکمن، دهه آخر ماه رمضان را ایام دریافت پاداش الهی از باریتعالی برشمرد و افزود: «به طور یقین کسانی که در طول دهه آخر این ماه از خواندن نماز تراویح غافل مانده و به نماز شب های قدر و نماز تهجد توجه لازم نشان ندهند، از گروه مومنینی که در درگاه الهی مورد لطف و کرم قرار می گیرند، نخواهند بود».

 

آخوند سبحانی در تفسیرسوره مبارکه قدر اظهار داشت: «قدر به معنای ارزش و اندازه عمل دانسته می شود. علما بر این باورند که خدای متعال وقایع یکسال آینده را در شب قدر تحویل فرشتگان مقربش می دهد و بنابراین سرنوشت انسان ها با همان اتفاقاتی که برایشان مقدر شده، رقم می خورد. دراین شب هر دو رکعت نماز برابر با هزار رکعت عبادت به درگاه خدای متعال ارزش دارد».

 

این عالم اهل سنت در روایتی به نقل از نبی مکرم اسلام با اشاره به داستان زندگی شمعون قاضی از اولیای زمان بنی اسرائیل، عنوان نمود: «ایشان مدت هزار ماه با کفار به جهاد پرداخت و هزار ماه بعدی را نیز به عبادت گذراند. در صدر اسلام صحابی نبی خدا جریان زندگی آن اولیا الله را شنیده و با حسرت آرزو می کردند که کاش به افتخارات شمعون قاضی نائل می آمدند».

 

خطیب نمازجمعه مسجد جامع قبا بندرترکمن یاد آور شد: « الله متعال به جهت این آرزوی اصحاب کرام، سوره قدر را نازل نموده و چنین فرمود: هربنده ای که شب قدر را به عبادت سپری کند برابر با هزار ماه جهاد، به علاوه هزار ماه عبادت شمعون قاضی پاداش خواهد گرفت. دراین شب حضرت جبرئیل علیه السلام به همراه فرشتگان الهی از آسمان ها بر زمین فرود آمده و وارد خانه های مسلمین می شوند تا به مومنین سلام کرده و درحق ایشان دعا کنند».

 

آخوند سبحانی، شب های ماه مبارک رمضان را همچنین بهترین فرصت برای خواندن نماز تهجد دانست و خاطرنشان ساخت: «به یاد داریم که اجداد بزرگوارمان درایام کهنسالی خویش نیز از خواندن نماز تهجد غافل نمی شدند. ازاین رو جوانان ما که هنوز در ابتدای راه قرار دارند، نباید نسبت به نماز تهجد و نماز شب قدر بی تفاوت بمانند».

 

وی با انتقاد از شیوع برخی مسائل انحرافی در جامعه گفت: «متاسفانه دیده و شنیده می شود که درصدی از خانواده ها به الگوهای غربی گرایش پیدا کرده و به جای پرداختن به عبادت و انجام خیرات و حسنات در شب قدر، تمام طول آن را به شب نشینی بیهوده و گوش دادن به ساز و آواز سپری می کنند. امروزه، در حالی که ازعصر فعلی به عنوان دوران تکنولوژی یاد شده و انتظار می رود تا روشنفکری دینی در مردم افزونی یابد، پیروی از الگوهای بد و نامناسب باعث ازدیاد آمار طلاق در جامعه شده است».

 

مدرس حوزه علمیه اعظمیه بندرترکمن خاطرنشان ساخت: «هرچند ممکن است در زمینه علمی پیشرفت کرده باشیم، لیکن در خصوص تقویت بنیان خانواده ها پیشرفتی حاصل نشده است. علاقمندی به ساز و موسیقی مبتذل و مُدگرایی، بنیان تازه شکل یافته برخی خانواده های جوان را در طی کمتر از یک ماه متلاشی کرده است. در گذشته زنان و بانوان ما از دهکده جهانی و امکانات پیشرفته برخوردار نبودند و چه بسا سطح سواد بسیاری ازدختران و بانوان ما به خواندن و نوشتن هم نمی رسید. اما اکنون چه شده است که بانوی جامعه اسلامی ما به بهانه خرید و فروش و انجام معامله و تجارت، کودکان خردسالش را درخانه تنها گذاشته و به شهرهای دور و نزدیک سفر می کند».

 

این عالم اهل سنت در پایان افزود: «جبرئیل امین خطاب به نبی مکرم اسلام می فرماید، هر کس که در رمضان، از فضیلت این ماه الهی استفاده کافی را نبرده و مغفرت نشود، بی گمان به صف لعنت شدگان فرستاده خواهد شد».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

واکنش بازیکن «منچستر یونایتد» به ربط دادن داعش به

دبیر مجمع نماینگان استان ضایعه قتل مولوی جمالزهی ر

انتخابات در فرانسه و دلسردی مسلمانان

تشکیل یگان ویژه‌ برای ترور رهبر کره شمالی

زمینه ها و دامنه فعالیت گروه های افراطی در قرقیزست

حذف قرآن از کتابهای درسی پاکستان

تهدید فراکسیون‌های سنی عراق علیه دولت این کشور

گرسنگی، روش جدید دولت میانمار برای پاکسازی قومی مس

قرآن کریم شفا بخش دردهای جسمی و روحی انسان ها است

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات