b_0_0_0_10_images_olamay.jpg

اساس نیوز:در یک دهه گذشته مساله تاثیرات سوء استفاده از برنامه های شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت بر عقیده جوانان ،یکی از موضوعات مهم مورد بحث در محافل علما ما بوده است .در این زمینه غالب علمای ما تاکید دارند که مطالب در حال نشر از طریق این شبکه ها باعث افتراق و چند دستگی فکری و عقیدتی در جامعه می گردد .

بر این اساس، بخش اعظم علمای اهل سنت ضمن توصیه به جوانان در زمینه حفظ هوشیاری در در برابر برنامه های این شبکه ها، راه اندازی شبکه خاص اهل سنت را از ضرورت های اساسی جامعه قلمداد می کنند.ذیلا دیدگاه چند تن از علمای اهل سنت در این زمینه تقدیم می گردد :

عبدالرحمان آخوند کر امام جمعه اهل سنت بندر ترکمن با بیان اینکه  اکثر نسل قدیم علمای اهل سنت ترکمن صحرا درمراکز معتبری همچون بخارای شریف تحصیل کرده اند گفت: «جمله علمای قدیم ما در زمان حیات خود نسبت به اصول دین و مذهب خود پایبند بوده و نسل امروز علمای ساکن در منطقه از نسل همان علمای بزرگوار هستند».

امام جمعه اهل سنت بندرترکمن ادامه داد: به روشنی مشخص نیست که گردانندگان شبکه های ماهواره ای مذهبی که برنامه های پاسخگویی به سوالات را مدیریت می کنند درکجا تحصیل کرده و در پشت پرده برنامه هایشان چه اهدافی را دنبال می کنند. بنابراین جوانان اهل سنت پاسخ سوالات شان را باید از علمای توانمند خود جویا شوند. بدون شک این نوع مراجعه بهترین روش برای گرفتن پاسخ های درست و مطمئن خواهد بود».

شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت بندرلنگه مراجعه به علمای مورد اعتماد محلی را مناسب ترین راهکار برای مراجعه جوانان به آنها دانست و گفت: «قدر مسلم عالمی می تواند به سوالات مخاطبان  پاسخ دهد که درجات بالای علمی را طی کرده باشد. امروز اکثر اقشار جوان ما که درس دانشگاهی می خوانند، با پاسخ های کلی قانع نمی شوند. لذا مهم است که مرجع پاسخگو بتواند به سوالات مطرح شده با ارائه دلایل و مستندات کافی پاسخ دهد».

این عالم اهل سنت شروع به کار شبکه ی اهل سنت در داخل کشور را ضروری خواند و افزود: «مطمئنا جذابیت شبکه های تلویزیونی باعث شده است تا علاقمندان به مسائل دینی، ترجیح دهند سوالات شان در رسانه جمعی مطرح  کنند. بدین جهت لازم است تا یک شبکه معتبر اهل سنت در داخل کشور راه اندازی گردد تا  مخاطبانی که به طرح سوال در رسانه ی جمعی علاقه دارند، بتوانند از آن طریق اقدام نمایند».

یوسف آخوند خوش دوست امام جمعه اهل سنت مشهد نیزضمن تاکید بر انجام فرهنگ سازی در زمینه برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در مساجد و حوزه های علمیه اهل سنت عنوان نمود: «جوانان اهل سنت غالبا دوست دارند به دلیل جذابیت های خاصی که فضای مجازی دارد، سوالات شان را در کانال ها و شبکه های ماهواره ای مطرح کنند. لیکن باید بدانند که این گونه شبکه های منتسب به اسلام که از چند سال پیش راه اندازی شده اند، نیتی جزفتنه افکنی و تشویش اذهان جوانان را دنبال نمی کنند».

وی تاکید کرد: «البته شیوه مراجعه مستقیم به علما مناسب ترین راهکار است؛ چرا که مرجع پاسخگو  می تواند با ارزیابی جزییات مسئله، پاسخ جامع تری به مخاطب بدهد. ارتباط جوانان اهل سنت با علمای محلات، بر بار علمی شان افزوده و ضمنا باعث ایجاد محبت و همدلی میان ایشان  خواهد شد».

ماموستا هادی احمدی مدرس حوزه علمیه اهل سنت قایی برد بانه در تحلیل  دلایل گرایش جوانان به برخی از شبکه ای ماهواره ای  علاقمند چنین توضیح داد: « اولا باید بدانیم که هر کاری اصول و آداب خاص خودش را دارد. اگر قرار است سخنی را چه درفضای مجازی و یا محیط جمعی، بدون دلیل و منطق بیان کنیم، آن گفتمان منجر شکست خواهد شد. پرسش رسانه ای را باید با ابزار رسانه ای جواب داد. یکی از توصیه های علما به جوانان علاقمند به امور دینی این است که از نگاه کردن به شبکه های ماهواره ای مانند کلمه و وصال پرهیز کنند. درعین حال دلایل علاقه جوانان به شبکه های بیگانه مورد آسیب شناسی جدی قرارنگرفته است. عواملی مانند نبود شبکه تلویزیونی اهل سنت کشور، عدم حمایت کافی از نشریات اهل سنت و نبود دیدگاه های نو باعث شده است تا جوانان رو به شبکه های ماهواره ای بیگانه بیاورند».

ماموستا احمدی خاطر نشان ساخت: «مهم است با طرف مقابل رفتار انسانی و اسلامی داشته باشیم؛ چرا که رعایت اخلاق از جمله سفارشات مهم دین اسلام است. توفیق نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم در ماموریت الهی به خطر این بود که ایشان اخلاق اسلامی پیشه می کرد. تجربه ثابت شده است که اشخاص با اخلاق درکارهایش شانس موفقیت بیشتری داشته و بهترعمل می کنند».

مدرس حوزه علمیه قایی برد بانه در خصوص راهکارهای جذب جوانان به مسائل دینی گفت: «علمای مساجد و امامان جماعت باید در فاصله بین نماز عصر تا مغرب جلسه پرسش و پاسخ ترتیب داده و با صبر و حوصله به پرسش های علاقمندان پاسخ بگویند، تا انگیزه رجوع شان به شبکه های بیگانه از بین برود».

شیخ عبدالرحیم مهجور معاون مجتمع دینی اهل سنت شیخ ضیایی بندرعباس دراین خصوص اظهار داشت: «بنده معتقدم همچنان که امروز همه اقشار از امکانات اینترنتی و فضای مجازی بهره مند هستند اساتید و طلاب حوزوی نیزمی بایست از امکانات موجود استفاده لازم را ببرند. بنابراین نمی توان از جوان اهل سنت انتظار داشت که برای گرفتن جواب یک پرسش، الزاما به عالم شناخته شده محل سکونتش مراجعه کند. درعصر کنونی چنین نگرش و دیدگاهی قابل پذیرش نبوده و نخواهد بود».

شیخ مهجور در تکمیل توضیحاتش افزود: «امروز علمای ما می توانند از این امکانات برای کارهای تحقیقی و پژوهشی خود بهره ببرند. شرایط به نحوی است که حتی می توان بخشی از امور مربوطه را در درون خانه و یا محیط کار شخصی انجام داد، جوان اهل سنت ما نباید مسئله ای را بدون بررسی و نظرخواهی ازعلمای شناخته شده بپذیرد. در مورد سوالی که نیازبه پاسخ تخصصی دارد نباید به یک جواب بسنده کرد و کسی که کارهای تحقیقی و پژوهشی انجام می دهد می طلبد که نظرات مختلف را جویا شود».

مولوی جواد عصار فارغ التحصیل رشته ادبیات فارسی در مقطع دکترا و امام جماعت مسجد حضرت عمر رضی الله عنه خواف با اشاره به  روند رو به رشد فعالیت های سایت های اهل سنت کشور بیان داشت: بی تردید سطح فعالیت سایت های اهل سنت به لحاظ گستردگی محیطی و داشتن منابع مالی در حد خبرگزاری های فعال کشوری نمی باشد؛ اما عملکردشان با توجه به بضاعت اندک شان خوب بوده است».

وی اهل سنت کشور را شایسته برخورداری از یک شبکه مستقل تلویزیونی خواند و ادامه داد: «داشتن اعتماد متقابل رمز موفقیت در انجام کارهای جمعی است. یقینا اگر قرار است شبکه ای در جهت پاسخ به نیازهای مخاطبان اهل سنت راه اندازی شود، مدیریت آن را باید بزرگان عموم مردم اهل سنت به عهده گرفته وهر تصمیمی به تایید متولیان شبکه برسد».

غفور آخوند یزدانی امام جمعه روستای باغ لق از توابع جرگلان استان خراسان شمالی، علاقه جوانان به حضور در فضای مجازی و دیده شدن در شبکه های تلویزیونی را نیاز طبیعی آنها خواند و گفت: «رسانه های مجازی و شبکه های نمایش دهنده با زندگی مردم عجین یافته اند و هیچ راهی برای حذف شان وجود ندارد. جوانان اهل سنت تشنه کسب علم و دانش اندوزی بیشتر هستند و باید برای آنها امکان ارتباط بیشتری فراهم شود تا بتوانند درعرصه های جمعی حضور یابند».

امام جمعه باغ لق یادآور شد: «دیده شدن در یک شبکه  تلویزیونی مستقل داخلی حقی است که باید به جوانان اهل سنت داده شود. قطع به یقین اگر بسترهای مناسب برای خلاقیت این قشر فعال و پویا مهیا گردد، چه بسا خواسته هایشان زودتر به نتیجه برسد».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

زندگینامه مولانا نورالله فرقانی

کشته شدن ۵ نظامی مصر براثر حمله مسلحانه در مرکز سی

رحمت و مهربانی های پیامبراکرم(ص) بر امت

بازداشت جوانی که در عربستان زنان راننده را تهدید ک

یک تیم فوتبال صهیونیستی نام خود را به ترامپ تغییر

سفیرقطردر اسپانیا: برخی کشورهای عربی به دنبال درگی

آیا ترکیه وارد موصل خواهد شد؟

بوسه رئیس جمهور بر مزار والدین

حمله انتحاری به مراسم عروسی در عراق 23 کشته بر جای

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات