b_0_0_0_10_images_hsrtrteh.jpg

اساس نیوز: مولوی عبدالمجید موحدی امام جماعت مسجد حضرت علی خواف دوران تحصیلش را در حوزه علمیه احناف آن  شهر گذرانده و جزو قدیمی ترین علما اهل سنت خراسان رضوی بشمار می رود. با ایشان در جریان سفر اخیر به خواف پیرامون فضیلت ماه رمضان، تربیت فرزندان و دیگر مسائل جهان اسلام  گفتگویی را ترتیب دادیم که از نظر گرامی تان می گذرد.


اساس نیوز: جناب مولوی در ابتدای این گفتگو قدری درباره  فضیلت ماه مبارک رمضان توضیحاتی بیان بفرمایید؟

مولوی موحدی: خداوند ارحم الراحمین با آنکه ماه رجب را ماه خودش می داند، اما ماه رمضان را ماه ضیافت الله و ویژّه مومنین مسلمان قرارداده است. ثابت شده است که کلیه کتب آسمانی در این ماه نازل شده اند از این رو اهمیت ماه مبارک رمضان در پیشگاه خدای متعال  نسبت به سایر ماه ها بیشتر می باشد. دراین ماه عظیم شب قدر قراردارد که ثواب عبادت آن از ثواب هزارماه عبادت قوم بنی اسرائیل افزون تراست.
 
انسان های گناهکار در این ماه پر فضیلت می توانند خودشان را به سر منزل خوشبختی برسانند؛ زیرا این ماهی است که خدای متعال درهای رستگاری را به روی بندگانش باز کرده و پلیدی ها را ازمومنین دور نگه می دارد.

اساس نیوز: از نظر جنابعالی چرا در دین اسلام  به فریضه  امر به معروف و نهی از منکر تاکید فراوان می شود؟
مولوی موحدی: امر به معروف و نهی از منکر اصلی است که درباره  آن به اندازه کافی فرهنگ سازی صورت نمی گیرد. بسیاری از مردم امر به معروف و نهی از منکر را جزو وظایف علما و دولتمردان دانسته و توجه کافی به این امر نشان نمی دهند. اگر والدین دقت مناسبی به امور فرزندان خود داشته و آنها را ضمن بازداشتن از منکرات، به طرف معروفات هدایت کنند، درصد زیادی از مشکلات جامعه رفع خواهد شد.

بنده معتقدم  کار زیاد و خستگی نمی تواند از وظیفه والدین نسبت به امورات فرزندان شان کم کند. پدر و مادر در کنار سایر وظایف مهم شان، نقشی مهم و حیاتی در تربیت فرزندان شان بر دوش دارند پس نباید شرایط به مرحله ای برسد که نیاز به رسیدگی مراجع دینی و یا دولتی داشته باشد. اگر می بینیم که برخی از نوجوانان و جوانان ما از همان مراحل آغازین رشد، مسیر بزهکاری را در پیش می گیرند، به خاطر کم توجهی والدین خانواده ها نسبت به مسائل تربیتی است.

اگر مشاهده می شود که مساجد ما خالی از جمعیت جوان هستند، این مسئله به عدم تربیت صحیح آنها در درون خانواده ها برمی گردد. بی تردید علما و مسوولین نیز وظیفه سنگینی در رشد تعالی نسل پویا و جوان برعهده دارند. باید متوجه داشته باشیم  که تک تک اعضای جامعه اسلامی دربرابر ناهنجاری های اجتماعی مسوول بوده و باید به فریضه امر به معروف و نهی از منکر بیش ازاحتیاجات مادی و دنیوی اهمیت قائل شوند.

اساس نیوز: توصیه شما به خانواده ها در زمینه تربیت فرزندان با بهره مندی از تعالیم اسلامی که جلسات آن در مکاتب و مساجد اهل سنت  برگزار می شود، چیست؟
مولوی موحدی: امروزه خوشبختانه به دلیل پیشرفت های حاصل آمده، امکانات خوبی برای فرزندان ما فراهم شده است تا بتوانند تحت تعلیمات اسلامی پرورش یابند وجود دارد. البته به همان نسبت مسیرهای خطا و انحرافات هم بیشتر شده اند. درگذشته دسترسی به علمای حاذق چندان امکان پذیر نبود؛ زیرا جامعه ازکمبود علمای با تجربه و کاردان رنج می برد ؛ اما درعصر فعلی جلسات قرآنی درهرشهر و روستا دایر است و می بینیم که خانواده های با ایمان و متعهد با دقت و وسواس مثال زدنی فرزندان شان را با این کلاس ها و جلسات آشنا می کنند.

اگر پدری که فرزندش را به کلاس های مساجد و مکاتب می برد، خودش نیز در به فراگیری امور دینی اهتمام بورزد، مسلما فرزندش رغبت بیشتری نسبت به یادگیری احکام اسلامی پیدا می کند. پس کار و مشغله زندگی نمی تواند دلیل خوبی برای دوری از مساجد و تعالیم دینی باشد و همه اشخاص درهر سن و سالی که هستند باید به تعلیم و تعلم  وقت کافی بگذارند.

اساس نیوز: برخی ازعلمای سخنران در تشریح روز قیامت، معمولا افعال خوفناک آن را بازبینی می نمایند. البته هدف این گروه از علما نشان دادن بزرگی و عظمت خدای متعال به جوانان است. درعین حال آیا این روش می تواند باعث گرایش بیشتر جوانان به مساجد شود؟
مولوی موحدی: سخنرانان دینی باید حالات روحی و روانی مخاطبان را ملاک قرار داده و با درنظر گرفتن گروه سنی مخاطبان به ایراد سخنرانی بپردازند. داشتن تجربه در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کند. دراکثر سخنرانی هایی که در مساجد انجام صورت می گیرد، تشریح افعال رحمانیت خدا متعال مد نظر است و تلاش می شود تا حالات روز قیامت به نحوی تشریح گردد. رویکرد سخنرانان نباید بر این اصل استوار باشد که با ایجاد رعب و وحشت در اذهان جوانان، آنها را از مساجد فراری دهند. یک سخنور خوب کسی است که بتواند مخاطب را به طرف خودش جذب کند.

 باید بدانیم که خدای متعال به افعال درونی بندگانش آگاهی کامل دارد و اگر شخصی که بخواهد به صرف بخشنده بودن باریتعالی، سر از منکرات درآورد، مسلما بخشیده نخواهد شد. همچنین هرگز نباید فکر کنیم که اگر گناهی مرتکب می شویم در روز قیامت به اشد مجازات خواهیم رسید؛ چون درهای توبه و رحمت الهی همیشه بازهستند. بدون شک خدای متعال برای مومنین بخشنده و مهربان است و ظالمان و زیانکاران را به مجازات سختی خواهد رساند.

اساس نیوز: شما بزرگترین مشکل امروز دنیای اسلام را در چه می دانید؟
مولوی موحدی: بزرگترین مشکل دنیای اسلام به عدم اتحاد و یکپارچگی مسلمانان برمی گردد. امروز متاسفانه دنیای کفر درجهت تضعیف امت اسلامی با هم متحد شده اند، ولی ما اتحاد آنها را نداریم و این مسئله باعث می شود تا مستکبران به راحتی در میان کشورهای اسلامی تفرقه افکنی نمایند. یکی از دلایل وجود تفرقه دربین مسلمانان، به ضعف حکام برخی از کشورهای منطقه برمی گردد که ثبات لازم را در شیوه حکومت داری خود ندارند.

به جرات می توان گفت که چند دستگی فعلی دنیای اسلام، اوج تفرقه  درمیان امت اسلامی از دوره صدراسلام تاکنون است؛ چراکه تاریخ نشان می دهد کفار قریش نیز همواره درصدد ایجاد آشوب و تفرقه دربین مسلمانان بودند و دراین راه از انجام هیچ عملی فرو گذار نمی کردند. لیکن نصرت الهی باعث می شد تا آنها نتوانند به مقاصد شوم و پلید خود برسند.

اساس نیوز: امروز چه شده است که در میان مسلمانان، آن اتحاد مثال زدنی دوران صدر اسلام دیده نمی شود؟
مولوی موحدی: دلیل آن  زیاده خواهی و دنیا طلبی  مسلمانان برخی حکام کشورهای اسلامی است. مسلمانان صدر اسلام، دین را برای خوشبختی و سعادت اخروی طلب می کردند، ولی در هزار و چهارصد سال پس از عصر بعثت، می بینیم که دنیا طلبی و حرص جاه و مقام چگونه سران کشورهای اسلامی را به جان هم انداخته و مسلمانان بی گناه چطور اسیر جهل و نادانی عده ای زیاده خواه شده اند.
 
امروز دین برای رسیدن به مقاصد شخصی مورد استفاده قرار می گیرد و قرآن کریم وسیله است تا افراد به ظاهر مسلمان که نقاب فریب کاری به چهره خود بسته اند کمر به خدمت دنیای کفر ببندند و این چنین می شود که همه ما  خود را از نصرت الهی دور نگه می داریم.

به دنبال نبردهای چند ساله اخیر چه بسیار کودکانی که یتیم شده و خانواده های مسلمانان ازهم پاشیده اند. اینها همه پیامد جنگ های خانمان سوزی است که سلاح های کشتار آنها ازسوی دول خارجی و غیر اسلامی تامین می گردد و مسلمانان به جای اینکه همگی در زیر پرچم قرآن کریم جمع شوند، به اطاعت از استعمارگران درآمده و با هم رقابت می کنند تا رضایت ایادی کفر را به دست آورند.

اساس نیوز: شاید بتوان گفت که مسئله فلسطین موجب شده است تا پس از گذشت سال ها از اشغال این کشور، برخی فریب کاران نقاب فریب کاری را از چهره خود برداشته و دست دوستی به سوی یهود دراز کنند.نظر شما در این زمینه چیست ؟
مولوی موحدی: نبی مکرم اسلام در طول حیات بابرکت خود به امت اسلامی در مورد دوستی با یهود و نصاری هشدار داده است. اینها باقیمانده همان قومی هستند که حضرت موسی علیه السلام آنها را از سال ها بندگی و بردگی فرعون نجات داد؛ اما باقیمانده آن قوم چندی بعد از مسیر حق خارج شده و راه نافرمانی را در پیش گرفتند. یهود در زمان صدر اسلام نیز از ایجاد نفاق و تفرقه در میان مسلمانان غافل نشده و از آزار و اذیت به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روی گردان نبودند.

بنابراین مایه ننگ کشورهای اسلامی است که با اسرائیل غاصب برعلیه ملت مظلوم فلسطین پیمان دوستی ببندند. قدس شریف تا ابد به عنوان قلبه گاه اول مسلمین باقی خواهد ماند و اهانت به این مکان مقدس ازسوی یهودی های افراطی که سکوت برخی مجامع اسلامی را به دنبال دارد، باعث شرم دنیای اسلام است.
خبرنگار: طاهر جانی
 

مطالب مرتبط:

بیش از یک میلیون زن در عراق بیوه شده‌اند

جزئیات دستگیری 2تروریست تبعه پاکستان در سراوان

ا

مسلمانان امروز نیاز به مسیحی و یهودی ندارد که بیای

آمریکا پس از ۲۰۱۶ نیز در افغانستان حضور دارد

مولوی علی بائی : اهل سنت بر حفظ احترام زنان و فرزن

فرآیند اعزام حجاج ۹۶ از ۳ مرداد آغاز می‌‌شود

نامه ای برای رسول الله صلی الله علیه و صحبه وسلم

اعتراض به منع توزیع قرآن در المپیک زمستانی ترکیه

ا

نقش علما در پاسداری از اسلام و وحدت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات