b_0_0_0_10_images_201712393514906.jpg

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در آذرماه سال گذشته  فرمان خود در زمینه انتقال سفارت آن کشور به بیت المقدس را اعلام کرد. این تصمیم علی رغم مخالفت های بعمل آمده، روز گذشته به اجرا در آورد. بدین جهت اظهارات تنی چند از علمای اهل سنت درباره انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس که سال گذشته در این سایت به انتشار رسیده بود را مجددا منتشر می نماییم.

مولانا سید ابراهیم فاضلی حسینی: جهاد مناسب ترین راه برای مقابله با تصمیم ترامپ است. عبدالرحمان آخوند کر: اقدام اخیر ترامپ شاهد خوبی بر دیوانه بودن وی است. ماموستا قادر قادری: در طول 20 سال گذشته حتی یک گلوله به طرف رژیم صهیونیستی شلیک نشده است.  افندی محمد هاشمی: هدف ترامپ، غارت ثروت  کشورهای اسلامی است. اسماعیل آخوند قدیری: تصمیم اخیر ترامپ، فتنه جدیدی بر علیه اتحاد مسلمانان است. مولوی محمد مقدسی: سکوت برخی سران کشورهای اسلامی باعث  تفرقه و شکاف دربین مسلمانان شده است. حوزه علمیه اهل سنت الصدیق بیرجند: آمریکا با این تصمیم هرگز نمی تواند امنیت رژیم صهیونیستی غاصب را تضمین و تامین نماید. ...

 اساس نیوز: به دنبال فرمان اخیر ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، جمعی از علمای اهل سنت به این تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده واکنش نشان دادند.

 به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولانا سید ابراهیم فاضلی حسینی مدیر مدرسه دینی اهل سنت شورک ملکی، جهاد را مناسب ترین راه برای مقابله با تصمیم ترامپ دانست و گفت: «کینه و دشمنی دیرینه ای که صهیونیست ها با اسلام دارند یکبار دیگر خود را نشان داده است».

 مولانا فاضلی افزود: «در شرایطی که دنیای اسلام درگیر جنگ با گروه های تکفیری و داعشی بود صهیونیست ها با استفاده از این غفلت، توطئه و دسیسه دیگری را اجرا کرده و سعی دارند با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس دنیای اسلام را در مسئله تازه ای درگیر کنند. البته، حال که این موضوع اتفاق افتاده است، می طلبد که امت اسلامی راه وحدت و انسجام را در پیش گرفته و اختلافات کوچک خود را به فراموشی بسپارد».

 مدیر مدرسه دینی شورک ملکی ادامه داد: «جنگ های اخیر باعث شده بود تا مسئله  قدس قدری کم رنگ شود. مسلمانان باید اتحاد خود را حفظ کرده و از طریق اقدام به جهادی که قرآن کریم نیز آن را جایز می داند، اجازه ندهند تا رژیم صهیونیستی غاصب بیت المقدس را در اختیارگیرد».

 عبدالرحمان آخوند کر امام جمعه اهل سنت بندرترکمن نیز سکوت برخی جوامع اسلامی و درگیر شدن دنیای اسلام با فتنه داعش را دلیل دور شدن مسلمانان از مسئله فلسطین عنوان کرد و گفت: «همانطور که می دانید ورود تجاوزگران رژیم صهیونیستیی به سرزمین مقدس فلسطین با استفاده از زور و قتل عام مردم بی گناه بوده است».

 آخوند کر اظهار داشت: «اقدام اخیر ترامپ شاهد خوبی بر دیوانه بودن وی است؛ زیرا اگر او شخصی بود که از فرامین عقل اطاعت می کرد، هیچگاه به انتقال سفارتخانه کشورش به بیت المقدس شریف دستور نمی داد. این عمل غیرانسانی تنها متوجه مسلمانان نیست و به تمام بشریت برمی گردد. لذا همه ساکنان جهان باید به این عمل زشت و ناپسند اعتراض کنند. وعده قرآن کریم در این باره چنین است که سرانجام  روزی فرا می رسد و صهیونیسم غاصب به دست مسلمانان متلاشی خواهند شد».

 همچنین ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه اهل سنت پاوه، اعلام قدس شریف را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، خیانتی آشکار علیه مسلمانان توصیف کرد و بیان نمود: «این بزرگترین مصیبت و خیانت و توطئه علیه یک و نیم میلیارد مسلمان است و با این اقدام، دیگر چیزی به نام مسجد الاقصی به عنوان قبله اول مسلمین زیر سلطه مسلمانان باقی  نخواهد ماند».

 ماموستا قادری با انتقاد از سکوت برخی کشورهای اسلامی درمقابل جنایت های رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی خاطر نشان ساخت: «قرآن کریم به ما امر می کند که در بین خود نزاع و جنگ نکنیم تا دشمن از اختلاف ما سوء استفاده نکند، اما شاهد آن هستیم که در کشورهای اسلامی مانند عراق، سوریه و افغانستان مسلمانان یکدیگر را می کشند و در طول 20 سال گذشته حتی یک گلوله به طرف رژیم صهیونیستی شلیک نشده است».

یوسف آخوند خوش دوست امام جمعه اهل سنت مشهد هم با محکومیت اقدام ترامپ، آن را ناشی از خشم استکبار از وحدت امت اسلامی در خاورمیانه خواند و با انتقاد از سیاست های جنگ طلبانه دولت آمریکا گفت: «آمریکا و ترامپ ثابت کردند که به دنبال میانجیگری بین دولت اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین نبوده اند. اسرائیل یک دولت کودک کش است که ترامپ نیز از این اقدامات جنایت کارانه حمایت می کند. در این راستا اگر مبارزه گروه های اسلامی در لبنان و فلسطین در میان نبود چه بسا اسرائیل حم به اخراج همه فلسطینی ها از آن کشور اسلامی می داد. دلیل اصلی ترامپ از انتقال سفارت آمریکا به سرزمین های اشغالی، ترس وی از مسلمانان است».

 افندی محمد هاشمی امام جماعت مسجد جامع اهل سنت محمد رسول الله تالش، هدف ترامپ  و روسای سابق کشور آمریکا را غارت  ثروت  کشورهای اسلامی دانست و افزود: «هدف ترامپ و طرفدارانش جمع کردن سرمایه بیشتر است و اقدام آنان ربطی به اساس  دین یهود ندارد. آگر آنان پیرو کتاب واقعی تورات بودند، هیچ گاه دست به چنین جنایاتی نمی زدند. لذا همه باید  طبق فرمایش  نبی مکرم اسلام عمل کنیم که  فرموده اند: "هرگز نباید  به جماعت یهود اعتماد کرده و با آنها پیمان بست زیرا که به عهد خود عمل نخواهند کرد"».

افندی هاشمی درخصوص واکنش دنیای اسلام به اقدام رئیس جمهور آمریکا بیان کرد: «باید از طریق پایبندی به نماز و دعا به درگاه خداوند متعال ایمان خود را تقویت کرده و اقتدار لازم را به دست بیاوریم تا انشالله  بتوانیم با انسجام و وحدت در مقابل این قبیل تصمیمات  ضد اسلامی واکنش لازم را نشان بدهیم».

 اسماعیل آخوند قدیری، استاد مدرسه دینی ربانیه روستای چنارلی با معرفی ترامپ به عنوان عامل فتنه، جنگ و کشتار ملت های بیگناه و علی الخصوص کودکان بی پناه گفت: «ترامپ و متحدانش علاوه بر کشتار مردم مسلمان، در ویرانی شهرها و نابودی زیر ساخت های کشورهای اسلامی نقش داشته اند. هدف اصلی این اقدامات دور شدن دنیای اسلام از مسئله فلسطین است. تصمیم اخیر ترامپ، فتنه جدیدی برعلیه اتحاد مسلمانان است و باید مراقب نقشه های شوم دشمنان باشیم. وقت آن شده است تا غیرت اسلامی خود را به جهانیان نشان دهیم».

 مولوی محمد مقدسی امام جماعت مسجد محمد رسول الله مشهد عمل به  فرامین قرآن کریم و همبستگی یکپارچه  مسلمین را تنها راهکار مقابله با توطئه های ترامپ در حمایت از صهیونیسم بین المللی خواند و اظهار کرد: «سکوت برخی سران کشورهای اسلامی باعث  تفرقه و شکاف دربین مسلمانان شده است. دشمن با تمام توان خود سعی کرده است تا بین مسلمان ها فاصله انداخته و برای هر گروه، سرکرده ای مطیع خود تعیین کند».

 این عالم اهل سنت افزود: «اقدام ترامپ در معرفی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تنفر مسلمانان را از وی و صهیونیسم بیشتر می کند و دلیل واضحی است بر اینکه  رئیس جمهور آمریکا هیچ گونه خیرخواهی نسبت به دنیای اسلام ندارد. مهم تر اینکه او توجهی به نظریات متحدانش نیز نداشته و تصمیمات خود را بدون  توجه به خواست جامعه جهانی أخذ می کند. لذا بنده عقیده دارم این اقدام وی مانند سایر اقداماتش با شکست مواجه خواهد شد».

شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت بندرلنگه علت اصلی مشکلات امروز دنیای اسلام را با ضعف برخی حاکمان کشورهای اسلامی مرتبط خواند وگفت: «فروپاشی شوروی سابق و تضعبف کمونیسم، فرصتی را فراهم آورد تا شرق و غرب اسلام را بهتر بشناسند و این مسئله تا آنجا پیش رفت که سردمداران استکبار را فراهم آورد. لذا آنان چاره کار را در ایجاد جنگ و فتنه در کشورهای اسلامی دیدند و مسئله انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس در راستای برنامه های ضد اسلامی ترامپ انجام شده است».

 حوزه علمیه اهل سنت الصدیق بیرجند نیز با صدور بیانیه ای اقدام ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به  قدس شریف را محکوم کرد. در قسمتی از متن این بیانیه آمده است: «سالیان سال است که اسارت قدس و اخبار تلخ آن قلب هر مسلمان و آزادی خواه جهان را جریحه دار می سازد. آمریکا باید بداند که قدس پایتخت یکپارچه کشور فلسطین و قبله اول مسلمین جهان بوده و تا ابد خواهد بود».

 آمریکا با این تصمیم هرگز نمی تواند امنیت رژیم صهیونیستی غاصب را تضمین و تامین نماید و می طلبد که سران کشورهای اسلامی همگام با ملت های خود تصمیمی قاطعانه و شجاعانه در مورد فلسطین گرفته و دربرابر آمریکا و رژیم صهیونیستی بایستند. لذا ما جامعه اهل سنت حوزه الصدیق ضمن محکوم نمودن این تصمیم نابجا از همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان می خواهیم با جان و مال خود در مقابل زیاده خواهی های رژیم اشغالگر رژیم صهیونیستی و حامیانش بایستند».

 

خبرنگار: طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

ریشه های اختلاف و چند دستگی در امت اسلامی

آیا لیبی پایگاه دوم داعش می شود ؟

تازه ترین آمار از افزایش قربانیان ایرانی فاجعه منا

اعتراف صهیونیست ها به ناتوانی درمهار انتفاضه

دو زن آلمانی پیرو داعش با کودکان خود به آلمان برگش

العبادی: نیازی به نظامیان آمریکایی نداریم

ازدحام در مکه مکرمه ۱۸ زخمی بر جای گذاشت

برگزاری جشن کریسمس در مرکز اسلامی در لندن

داستان زندگی یک زن فرانسوی که به داعش پیوسته بود

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز