b_0_0_0_10_images_jety.jpg

اساس نیوز: مدرس حوزه علمیه احناف خواف در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته، درباره نقش روزه در تقویت تقوا و اهمیت تقوا برای شخص مسلمان، به ایراد سخن پرداخت.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولوی گل محمد مومن در ابتدای سخنانش گفت: «یکی از قدرت‌هایی که انسان را در طریق تقوا یاری می‌کند و از جمله ارکان دین بشمار می رود، روزه ماه مبارک رمضان است. خداوند متعال می‌فرماید: روزه رمضان بر شما فرض شد، چنانچه بر امت‌های پیشین نیز فرض شده بود؛ این بدین جهت است که اهل تقوا شوید».

مولوی مومن در زمینه نقش روزه در تقویت تقوا خاطرنشان کرد: «اطاعت از اوامر خداوند متعال در حقیقت، تقوااست. تقوا یعنی اینکه شخص ،خویشتن را از آنچه به وی ضرر می‌رساند حفظ کند. مسلمانان به وسیله انجام اوامر خدای متعال و پرهیز از آنچه که منع شده اند، خود را از غضب و خشم باریتعالی حفظ می‌ کنند».

خطیب نماز جمعه خواف  افزود: «روزه گرفتن بخشی از تقوا است و در ساختن سایر ابعاد تقوای مسلمان نقش بسزایی دارد. وقتی یک مسلمان روزه می‌ گیرد، تقوای او در بخش اخلاص پایه‌ ریزی می شود. بخش دیگر تقوا که پرهیز از گناهان است، در روزه وجود دارد. وقتی شخصی به هنگام روزه نمی ‌تواند طعام و نوشیدنی حلال استفاده کند، قطعا طعام و نوشیدنی حرام را نیز نمی ‌تواند مصرف نماید».

مولوی مومن به نقل از حدیثی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم گفت: «شیطان در وجود انسان تا جایی که خون جریان دارد نفوذ کرده و سعی می ‌کند کنترل اعضا بدن را به اختیار خود در آورد. اما امت من مجاری نفوذ شیطان را به وسیله روزه می بندند. اصحاب گرامی ایشان در صدر اسلام عاشق تقوا و فضایل روزه بوده و از شیطان گریزان بودند».

مدرس حوزه علمیه احناف خواف اظهار داشت: «ارزش مسلمان در تقوای اوست. خداوند متعال می ‌فرماید، گرامی ‌ترین شما در نزد من، باتقواترین شماست. ماه رمضان فرصتی بسیار مغتنم است. پس می بایست این ماه را قدر بدانیم. در ماه رمضان علاوه بر پایبندی به فرایض، با کتاب  الهی  که نسبت خاصی با این ماه دارد، تعلق بیشتری پیدا کنیم. متاسفانه امروزه در ابعاد مختلف قرآن کریم ضعف و سستی بسیار وجود دارد».

این عالم اهل سنت  در خصوص نماز تراویح تأکید کرد: «خداوند متعال نماز تراویح را همراه با ختم قرآن کریم  قرار داد تا تمام مسلمانان بتوانند از ثواب یک ختم قرآن در ماه رمضان برخوردار شوند. نبی مکرم اسلام  در دوران حیات خود با حصیر، حجره‌ای علم کرده و نماز تراویح را بر پا نمود. اصحاب بزرگوار نیز  پشت سر آن حضرت صلی الله علیه و آله وسلم اقتداء کردند و وقتی ایشان دید که مردم مدینه اعم از مردان و زنان در نماز تراویح شرکت می ‌کنند، ترسید که این نماز بر آنان واجب شود. لذا امر کرد اصحاب مکرم نماز تراویح را در منازل خود  بخوانند. سال ها بعد حضرت عمر رضی الله عنه  دستور داد که همه مردم  نماز تراویح را مانند زمان نبی مکرم اسلام در مسجد و به صورت نماز جماعت بخوانند. به همین جهت برای هر کدام از جماعت مردان و زنان امامی را تعیین نمود».

مولوی مومن در بخش دوم سخنانش، ضمن محکومیت خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: «در این ایام شاهد زبان ‌درازی متجاوزانه آمریکا و اسرائیل هستیم و این کار جدیدی نیست، بلکه سوابق آنها از گذشته نیز بر همه واضح بوده است. حقیقت این است که دشمنان اهل صداقت با مسلمین نیستند.مسئله خروج از برجام  ضعف سیاسی و بی ‌اعتباری کاخ سفید را می‌رساند. این موضوع دلیلی بر بی‌ثباتی سیاسی و عدم اعتماد به استعمارگرانی است که در بساط شان هیچ گونه انصاف، عدالت و صداقت وجود ندارد».

مدرس حوزه علمیه احناف خواف خاطر نشان ساخت: «اسرائیل از روز اول دشمن اسلام بوده است. این رژیم جعلی عده ای را از سایر کشورها به قلب جهان اسلام آورده است و از آنها به عنوان ساکنین خود حمایت می کند. مسلمانان بیدار باشند و بدانند که اهداف دشمنان در راستای سیاست‌های خودشان به اجرا در می آید. سردمداران کشورهای اسلامی باید با هم متحد شوند؛ زیرا تنها راه پیروزی مسلمین در اتحادشان است».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

نسخه شفابخش مبارزه با انحرافات در مناطق سنی نشین

فعالیت۵۷ هزار سایت تبلیغی داعش در آسیای مرکزی

کشف بسته مشکوک جدید در لندن/ انفجار کنترل‌شده در و

اقلیت بودن یا تبدیل به یکی از استان‌های ترکیه را ن

انفجار بمب در استانبول

ا

مولانا مطهری در نماز جمعه روستای ولی‌آباد بالاخواف

آخرین اخبار از درگیری داخلی نیروهای داعش در موصل

تلاش های مشترک بغداد و آنکارا برای مبارزه با داعش

ا

ساخت مسجد مدرن در دانشگاه كمبریج

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز