b_0_0_0_10_images_fgjhyjyt.jpg

اساس نیوز: افغانستان از جمله کشورهایی است که در نمایشگاهبین المللی کتاب تهران در سال 97 بیش از یک غرفه فروش در اختیار دارد. در جریان بازدید اخیرمان از این نمایشگاه فرصتی پیش آمد و با مولوی نجیب الله شاهد از ایالت قندوز افغانستان که مدیریت فروش یکی از غرفه های فروش کتب دینی را برعهده دارد، پیرامون نمایشگاه کتاب و مسائل مختلف گفتگویی را ترتیب دادیم که مشروح این گفقتگو از نظر گرامیتان می گذرد.


اساس نیوز: جناب مولوی لطفا درابتدا مختصری راجع به دوران تحصیلی تان توضیح بفرمایید.
مولوی شاهد: تحصیلات بنده عمدتا در پاکستان سپری گردید. البته به علت نبود امنیت کافی نتوانستم به طور پیوسته تحصیل کنم. همواره آرزو داشتم شرایط به نحوی بود که دغدغه مسائل امنیتی احساس نمی شد و می توانستم کافی السابق طلبه حوزه علمیه باشم.


اساس نیوز: آیا در زمانی که تحصیل می کردید شرایط تحصیل در حوزه های دینی افغانستان فراهم نبود؟
مولوی شاهد: کشور افغانستان سالیان درازی است که درگیر جنگ و درگیری می باشد و از زمان اشغال توسط شوروی سابق، روی آرامش پایدار را به خود ندیده است. امید می رفت پس ازپایان اشغال این کشور به وسیله قوای روس،آرامش به کشور بازگردد؛ اما همانطور که دیدیم متاسفانه نیروهایی که پیشتر در یک جبهه می جنگیدند متفرق شده و ادامه نبردها منجر به شکل گیری درگیری های داخلی شد.


درچنین وضعی تحصیل دانش آموزان درمدارس دولتی و دینی و حوزه های علمیه ممکن نبود. به ویژه که حوزه های علمیه مدت زمان طولانی کم فعالیت بودند و لذا علاقمندان به حوزه های دینی ناچارا به کشورهای همسایه همچون پاکستان سفر می کردند.


اساس نیوز: درحال حاضر شرایط امنیت در افغانستان چگونه است؟
مولوی شاهد: باید بدانیم که یک کشور تا مادامی که تحت اشغال بیگانگان قرار گرفته باشد، نمی تواند به آرامش واقعی برسد. انتظار مردم افغان این است که کشورشان از وجود قوای نظامی بیگانه پاک شده و درعوض شرکت های تجاری که می توانند باعث رونق اقتصادی  کشور شوند جای آنها را بگیرند. افغانستان اگر می خواهد به پیشرفت برسد، باید از تحت کنترل و اشغال بیگانگان خارج شده و رویه اتحاد را در پیش بگیرد.
اساس نیوز: ازنگاه شما که سال ها نابسامانی  را تجربه کردید، امنیت چه معنایی دارد؟
مولوی شاهد: شاید بهتر بود این پرسش را از کودکان مظلوم افغان می کردید؛ چون احساس می کنم آنها که حتی محل امنی برای بازی و هیاهوی دوران کودکی شان ندارند، بهتر بتوانند امنیت را معنا کنند. همه موجودات و نباتات نیازمند نعمت امنیت هستند؛ زیرا بدون داشتن آن نمی توان ادامه حیات داد. چند صباحی است که برخی کشورهای اسلامی امنیت لازم را ندارند و هرسال امنیت یک کشور دیگر تهدید می شود. امروز مردم سرزمین های اسلامی بیش از آنکه شاداب باشند، در رنج و سختی زندگی می کنند و آمار تلفات مسلمانان افزایش پیدا کرده است.


اساس نیوز: همانگونه که اشاره کردید کشورهای اسلامی خاورمیانه حال و روز خوبی ندارند و شرایط برای مردم مسلمان آنها به سختی می گذرد. جنابعالی علت را در چه می دانید؟
مولوی شاهد: به نظر بنده علت این مسئله به ضعف دولتمردان کشورهای منطقه مربوط می شود. برخی از سیاستمداران منطقه آن چنان خود خواه هستند که جز خودشان، کسی را نمی بینند و برخی دیگر رویه بی خیالی در پیش گرفته اند. امت اسلامی به فرموده خدای متعال ید واحده هستند؛ اما حکمرانان ثروتمند منطقه اهمیتی برای این مسئله مهم قائل نمی شوند.
شرایط به گونه ای پیش می رود که بازار رقابت بر سر خرید تسلیحات بیشتر متمرکز شده و هراس در منطقه خاورمیانه موج می زند. ریشه همه این قضایا به جنگ آمریکا و متحدانش با عراق در اویل دهه نود میلادی بر می گردد و مشخص است که آنها در تلاش جهت ادامه ناامنی هستند تا بتوانند به لشکر کشی خود تداوم بخشند.
اساس نیوز: امروزه هر جوان بالغ مسلمان می داند که هدف کشورهای غربی از ایجاد ناامنی در منطقه برای فروش تسلیهات کشتار جمعی است. پس چرا سیاستمداران ممالک اسلامی نمی توانند این ازاین مسئله درک درستی داشته باشند؟
مولوی شاهد: مطمئنا آنها نیز این مسئله را می دانند، لیکن حکومت در این کشورها به شکل موروثی اداره می شود و طبیعی است که در یک برهه خاص از زمان، افراد نالایق زمام امور را به دست بگیرند. حکومت های فاقد دمکراسی، توان بالایی برای کشور داری ندارند و از این رو ناگزیرند که خودشان را تحت سلطه سیاست های کشورهای استعمارگر درآورند. بنابراین چندان نمی توان به اقتدار آنها امید بست.


اساس نیوز: جنابعالی  برتری غرب بر کشورهای منطقه خاورمیانه را چگونه می توان تحلیل نمود؟
مولوی شاهد: غربی ها از زمان طلوع استعمار در انگلستان خلق و خوی تهاجمی پیدا کرده و تصمیماتی می گیرند که حتی به تایید شورای امنیت هم نمی رسد. با این حال حکومت هایشان بر اساس دمکراسی و اصل شایسه سالاری اداره می شود و این طور نیست که موروثی باشد. غربی ها به پیشرفت خود در زمینه های مختلف فکر می کنند و درحال حاضر چشم به خاورمیانه دارند. آنها پیشتر در آفریقا نیز جنگ و درگیری بار آورده اند و حال سیاست  طرح چپاول ثروت های کشورهای خاورمیانه را دنبال می کنند.


اساس نیوز: آیاممکن است این همه جنگ و درگیری به دور کردن اذهان کشورها از اسرائیل ارتباط پیدا کند؟
مولوی شاهد: امنیت اسرائیل از اهداف اصلی غربی ها است؛ چرا که غاصبان اسرائیلی در حقیقت ازغرب آمده اند. پس طبیعی است که آنها بخواهند ملت های مسلمان را درگیر مشکلات فعلی نمایند تا اسرائیل بتواند نفسی تازه کند. قرآن کریم در آیات خود به مسئله تفرقه اشاره کرده است و رسول گرامی ما صلی الله علیه و آله وسلم نیز بر موضوع دشمنی یهود با دنیای اسلام اشارات خوبی دارد. نقشه آمریکا و اسرائیل در جهت ناامن کردن سرزمین های خاورمیانه، طرحی زمان بندی شده می باشد که هرچند سختی ها و مشکلات زیادی برایشان داشته؛ ولی درحال اجرا شدن است.


اساس نیوز: برگردیم به موضوع نمایشگاه کتاب. شرایط نمایشگاه امسال را چطور می بینید؟
مولوی شاهد: بنده امسال اولین بار است که به نمایشگاه کتاب تهران آمدم و فضای خوبی را در اینجا دیدم. علاقمندان زیادی از افغانی های ساکن ایران ازغرفه افغانستان دیدن می کنند و ایرانی های نیز علاقمند هستند تا از ما خرید انجام نمایند.


اساس نیوز: مشترکات بین ایران و افغانستان چه کمکی به پیشرفت مناسبات فرهنگی می کند؟
مولوی شاهد: شاید تنها مزیت جنگ درافغانستان این باشد که بسیاری ازافغان ها، ایران را به عنوان سرزمین دوم خود شناخته و در اینجا زندگی می کنند. ایران و افغانستان علاوه بر داشتن مرز مشترک، از یک دین و آیین پیروی می کنند. بنده در فرصتی ازغرفه های ناشرین اهل سنت ایرانی بازدید کردم و دیدم که کتاب های مفیدی را برای فروش آورده اند. کتاب هایی درباره خداشناسی، معاد، یگانگی و کتاب های قرآنی برای سنین مختلف که ما هم نمونه آنها را در اینجا داریم.


اساس نیوز: غرفه داران داخلی عموما از گرانی قیمت کتاب گلایه مند هستند. آیا متوجه این مسئله شدید؟
مولوی شاهد: در این مورد صحبت هایی شده است و امیدوارم که این گرانی کاذب برطرف شود. چیزی که امسال وجود دارد این است که فروشندگان چاپ های قبلی خودشان را آورده اند و قیمت روی جلدشان نسبت به کتاب های تجدید چاپ شده کمتر است. به نظرم می شود با فروش نسخه های چاپی سال های گذشته رضایت خریداران را جلب کرد؛ اما در صورت ادامه گرانی کاغذ، وضعیت فروش درسال آینده کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.


خبرنگار: طاهر جانی
 

مطالب مرتبط:

فضیلت ام المؤمنین عایشه (رض)

طالبان به ترامپ : بیش از این بخت شوم خود را در گور

خطاب به ترامپ: به جای دیوار، پُل بساز

وقتی امام جماعت کعبه در حق آمریکای امپریالیست دعای

اعتدال و میانه روی در آموزه های اسلامی

طالبان بهار آینده بر جنوب افغانستان متمرکز خواهند

 

داعش در ترکیه , در 9 پرسش

درگیری داعش و جبهه النصره در شرق لبنان

حافظ سرکوهی:جبران خسارت های داعش بر امت اسلامی خیل

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز